Premenstruační syndrom není ženský výmysl, pojí se s ním víc než sto příznaků, říká gynekoložka

17. květen 2025

Premenstruační syndrom (PMS) významně ovlivňuje život poloviny žen a až 90 procent z nich jej během svého reprodukčního období v nějaké formě zažije. V rozhovoru s gynekoložkou Zuzanou Brieškovou se dozvíte, jaké může mít podoby a co proti němu dělat.

Gynekoložka Zuzana BrieškováFoto: Tomáš Hrivňák (Denník N)

PMS je pro vědce a lékaře stále do značné míry záhadou. Tato zkratka v sobě skrývá více než stovku různých příznaků – mezi nejčastější patří bolesti hlavy, závratě, bolesti v podbřišku, zhoršené trávení, ale i psychické problémy od zvýšené nervozity až po úzkost a deprese.

Asi 10 procent žen dokonce trpí tzv. dysforickou poruchou, těžkou formou premenstruačního syndromu, kdy je odborná pomoc a léčba již nutností. PMS se však také stává častým předmětem vtipů ze strany mužů, přičemž je běžné, že ani nevědí, co to znamená a co se se ženou v této fázi menstruačního cyklu děje.

Gynekoložka Zuzana Briešková považuje špatnou informovanost mužů o premenstruačním syndromu a fungování ženského těla obecně za problém, který často ztěžuje partnerské soužití a který by se měl řešit výukou na základních školách.

Do její ambulance však přicházejí i dospělé ženy, které neznají základní fakta o menstruačním cyklu. „Informace o PMS jsou již jakousi nadstavbou. Ale aspoň by měly vědět, co je ovulace. Opravdu existují ženy, které nemají ponětí, jak menstruační cyklus funguje," říká gynekoložka.

V rozhovoru se Zuzanou Brieškovou jsme hovořily o tom

  • co je PMS a jaké příznaky a projevy může mít;
  • co by ženy během PMS raději neměly dělat a co jim naopak pomáhá se s ním lépe vyrovnat;
  • že některé ženy se závažnými příznaky PMS potřebují léčbu nebo pomoc psychiatra;
  • že ženy během PMS spíše nemívají chuť na sex, ale mohl by jim pomoci.

Co je to premenstruační syndrom a proč dovede ženský organismus tak potrápit?

PMS je soubor psychických a somatických čili tělesných příznaků, které se objevují v druhé polovině menstruačního cyklu, tedy po ovulaci. Symptomatologie je opravdu velmi různorodá. Je naprosto normální, že se nálada během menstruačního cyklu proměňuje – v první polovině cyklu, kdy dominuje estrogen, je žena aktivní, má vysoké libido, „hledá se spermie“.

Po ovulaci je dominantní progesteron, který má přirozeně dysforický vliv na náladu (dysforie se projevuje rozčileností, rozladěností a napětím – pozn. red.), což je z evolučního hlediska docela rozumné. Žena nechce být aktivní, hledat partnera, „není potřeba spermie“. A také, aby se tělo připravovalo na uhnízdění vajíčka, pokud došlo k oplodnění.

Jemné výkyvy nálad a citlivost proto představují přirozený důsledek tohoto stavu, a to je ten premenstruační syndrom.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup.

Získejte neomezený přístup k Heroine za 129 Kč měsíčně.