Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Spočítal, kolik nervů má klitoris. Nezájem o ženskou anatomii nadělal obrovské škody, říká lékař

29. březen 2023
196 495

Nejvzrušivější místo na ženském těle je dodnes nepříliš probádanou částí lidského těla. Nenápadný orgán je přitom pro většinu žen hlavním zdrojem fyzické rozkoše. Americký operatér jménem Blair Peters se jako první rozhodl spočítat, kolik klitoris obsahuje nervových vláken. Výsledky jeho přelomového výzkumu odhalily překvapivé dezinformace, které se o tomto orgánu tradují i v 21. století. „O klitoris bychom se měli zajímat, protože slast si zaslouží každý. Sexuální zdraví rovná se zdraví obecně,“ zdůrazňuje pro web Heroine.cz.

Americký chirurg Blair Peters boří dezinformace kolem klitorisu.Foto: se svolením Blaira Peterse

Blair Peters pracuje jako chirurg ve fakultní nemocnici Oregon Health & Science University Hospital v západoamerickém státě Oregon. Muži s ostře růžovými vlasy a výraznými brýlemi se podařilo pod přezdívkou @queersurgeon (anglicky queer chirurg, pozn. red.) vytvořit početnou fanouškovskou základnu na sociálních sítích. Problémům LGBTQ+ komunity, k níž se sám počítá, se Peters rozhodl věnovat přímo ve své medicínské praxi, kde se zaměřuje především na změny pohlaví a související operace trans* lidí.

Mezi nejčastější typy operací, které provádí, patří faloplastiky neboli rekonstrukce penisu. Ty mohou pomoci třeba lidem, kteří o pohlavní úd přišli v důsledku zranění či nemoci, nebo trans mužům, kteří se rozhodli pro operativní přeměnu. Právě trans muži se stali klíčem k objevu, který mění naše dosavadní představy o anatomii klitorisu. Petersova snaha umožnit jim prostřednictvím předělání rodidel na funkční penis plnohodnotný sexuální život se totiž ukázala jako důležitý krok k lepšímu pochopení ženského těla.

Aktuální číslo

  • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
  • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
  • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
  • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!