Nejde jen o tělo, ale o hluboké rány, které na něm zanechává okolí. Poslechněte si záznam debaty na festivalu AFO a nahlédněte do zkušeností, které zná až příliš mnoho z nás – ale málokdy se o nich mluví nahlas. S Ridinou Ahmedovou, zpěvačkou a autorkou oceňovaného podcastu Sádlo, a psychiatrem Jiřím Strnadem hledá odpověď na otázku, komu vlastně patří naše těla.
Máš hezký obličej, kdybys zhubla, byla bys fakt kočka... Jak často komentujeme těla druhých, aniž by nás o to žádali? A co to s nimi – a s námi – vlastně dělá? Tělo je první věc, kterou na nás ostatní vidí. A taky první, kterou začnou hodnotit. Nevyžádané poznámky o váze, velikosti a proporcích se nevyhýbají nikomu – dětem, ženám ani mužům.
V podcastu Hlas Heroine otevíráme silné a často bolestivé téma, které se dotýká všech. Zpěvačka a autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová i psychoterapeut Jiří Strnad sdílejí osobní i profesní zkušenosti a nabízejí cesty, jak ze začarovaného kruhu hodnocení uniknout.
Ridina vypráví zážitek z dětství, kdy se jí smál celý tábor. Jiří vzpomíná na vlastní zkušenosti s výsměchem kvůli nadváze a oblečení po starší sestře. Ubližování bylo převlečené za humor, jak to tak často bývá. Diskutující popisují, jak jsou rodinné oslavy často prostředím, kde se body shaming odehrává nenápadně, ale systematicky: poznámky typu „ty už jsi měla tři chlebíčky“ nebo „když budeš takhle jíst, nikdo tě nebude chtít“. Děti pak těmito poznámkami trpí, ale místo podpory slyší, že se „uráží“.
Je vůbec možné mluvit o těle druhých lidí tak, abychom je nezranili? „Pokud se to nedá změnit do pěti vteřin, nekomentuj to,“ říká Ridina a radí jednoduché pravidlo, jak se vyhnout nevhodným poznámkám. Pokud opravdu chceme druhému pomoci a obáváme se třeba o zdraví blízké osoby, je důležité vyměnit hodnocení za upřímně míněnou otázku. „Vidím, že máš hodně práce, přijímačky, stres... Já bych u toho taky jedla sušenky. Všimla jsem si, že jsi trochu přibrala. Přemýšlím, jak se máš, jak se cítíš…?“ nabízí Ridina způsob, jak o těle mluvit citlivě.
„Pracuju hlavně s pacienty s hraniční poruchou osobnosti a vztah k vlastnímu tělu je tam úplně klíčový. Je to asi nejčastější i nejkomplikovanější téma, které řešíme,“ říká psychiatr Jiří Strnad. Velkou roli v tom hraje naše touha po přijetí. Ale klíčové je sebepřijetí. „Říkám pacientům: vztah k sobě se buduje stejně jako vztah k druhému. Výzkumy ukazují, že když mi někdo říká: ‚Ty jsi debil,‘ aktivuje to stejnou oblast mozku, jako když si to říkám sám. Naše tělo to nerozlišuje. Proto je tak těžké budovat vztah k sobě, když jsme se naučili sami sebe nenávidět.“A v podcastu nabízí metodu, jak si v téhle těžké disciplíně pomoci tak, že to zvládne každý.
Hudebnice Ridina Ahmedová připomíná, že často jsme na sebe přísnější. „Když šel ven můj podcast Sádlo, spousta lidí mi psalo, že si až při poslechu uvědomili: Já si to taky nezasloužím. Až když slyšíš tu agresi, co zažíval někdo jiný, tak ti to dojde.“
V podcastu Ridina mluví o tom, s jakými příběhy se na ni obracejí muži. „Psali nám i muži, kteří se styděli za to, že je přitahují silnější ženy. Báli se, že je to znevýhodní společensky.“
V podcastu se dozvíte:
Sledujte Hlas Heroine na Youtube, Spotify nebo Apple Podcasts.
4:37 Otřesná zkušenost z letního tábora. Ridina Ahmedová sdílí zážitek, který vám vyrazí dech
9:07 Jak zranění z krutých komentářů maskujeme humorem, ale ono nás to dožene
14:14 Jaké je pravidlo číslo jedna, když chceme mluvit o něčím těle
19:19 Posilovače chuti pro krásnou pleť: V Ghaně je vztah k tělu a k jídlu posunutý, ale tlak a hodnocení zraňují stejně
21:48 Škody na duši vznikají v rodině i online. Průzkum ukázal, že každé je 5. dítě má kvůli poznámkám na vzhled depresivní tendence a každé 10. prožívá úzkosti
26:30 Vztah k sobě samému budujeme úplně stejně jako k někomu druhému. Zkuste metodu laskavého zrcadla
34:07 Jak náš vztah k tělu ničí média a co nás o kráse učí Pamela Anderson nebo Margot Robbie
38:33 Může být Superman ještě víc super? Marvelovský ideál je téměř nedosažitelný a zcela neudržitelný, přesto se s ním poměřujeme
50:02 Může nás body shaming a šikana zocelit?
56:00 Gynekolog Antonín Pařízek kritizoval ženy s nadváhou a zveřejnil jejich fotografie. Vyřeší body shaming klesající porodnosti? Spoler alert: Ne.
59:57 Jak souvisí nárůst poruch příjmu potravy s tvrdou výchovou a generačními traumaty
1:02: 30 Nárůst obezity u dětí: Jak ho řešit s laskavostí?
1:11:31 Proč nadváha vzbuzuje tolik nenávisti?
1:22:32 Pořad Extrémní proměny: proč se na něj díváme a je něčemu dobrý?
1:27:52 Mikrofeministická výzva: Každé tělo NEMUSÍ být krásné. Vyzkoušejte Body neutrality