„Bolí to a mám strach.“ Zážitek z prvního sexu po porodu jako trauma, pomáhá vzájemná trpělivost

04. srpen 2022
13 698

Gynekologové radí se sexem počkat minimálně šest týdnů po porodu. Psychologové připomínají, že partnerská intimita nemusí vždy znamenat sex. Ať už návrat k sexuálnímu životu počítáme na týdny, na měsíce, nebo potřebujeme víc než rok, bývá to citlivé téma pro oba partnery.

Zjistit, jak to mají lidé v mém okolí se sexem po porodu, není jednoduché. Kamarádky a kamarádi reagují spíš mnohoznačnými vtípky. O sexu po porodu jsou ochotni se mnou mluvit, jen pokud to nikdo jiný neuslyší. A anonymně. A to až tehdy, když jako icebreaker použiju nějaký svůj vlastní poporodní sexuální „trapas“. 

Základní doporučení gynekologů je dodržet režim šestinedělí. „Po dobu šesti týdnů se žena nemá koupat, mít pohlavní styk a větší fyzickou zátěž,“ připomíná gynekoložka Táňa Glosová, která pracuje v gynekologické ambulanci a má zkušenosti i z porodnice na Bulovce. Jednoduché pravidlo ale neznamená, že některé ženy nemají sex dřív a že jiné nejsou připravené ani po dovršení oné lhůty. Jako všechny záležitosti, které se týkají partnerství, komunikace a intimity, je i sex po porodu vysoce individuální a často také velmi choulostivá záležitost.

Nemůžu s ním spát, bolí to. Vlastní porod pomohl situaci. Žena popisuje svůj boj s vaginismem

Sexualita

Jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují návrat k sexu po porodu, je nepřekvapivě průběh samotného porodu. Porodní zážitek ovlivní nejen naše fyzické zdraví, vztah k dítěti a rodičovské sebevědomí, ale i jeden ze základů partnerské intimity. „První porod byl traumatický, s nástřihem hráze proti mojí vůli. O první sex jsme se pokusili někdy po čtyřech měsících, ale nešlo to, bolelo mě to,“ vzpomíná Františka Nováková. „Ten první sex byl fakt jako ‚tenkrát poprvé‘. Byla tam velká nervozita a strach z bolesti,“ vybavuje si. „Velmi rychle se to pak ale zlepšovalo a zhruba osm měsíců po porodu byl sex zase super. Jen bylo potřeba dávat pozor na určité úhly, aby nevznikal tlak na jizvu.“ 

Na porodu záleží

„Sex by žena neměla mít ani po skončení šestinedělí, pokud nejsou zahojená porodní poranění, stále krvácí, je podezření na zánět a podobně,“ upozorňuje gynekoložka Táňa Glosová s tím, že tyto potíže většinou ženy s gynekologem řeší v rámci prohlídky po šestinedělí, případně i dál. „Po velmi necitlivém nástřihu, který se hojil půl roku, jsem si připadala jako kráva na porážce, sex nebyl vůbec možný,“ popisuje Božena Štiková. „Odhodlali jsme se to zkusit někdy tři čtvrtě roku od porodu, ale bylo to stále bolestivé. Nevím, jestli je to tím nástřihem, který se dodnes občas ozve, nebo hormonálními změnami, ale sex si po porodu užívám nějak míň než dřív,“ svěřila se mi.

Měli jste z prvního sexu po porodu obavy?

Zároveň se bála dalšího otěhotnění, protože péče o miminko s kolikami a časté kojení pro ni bylo velmi náročné. Dlouhodobé následky porodních zranění jsou dalším argumentem pro to, aby byl porod veden citlivě a s respektem, bez zbytečných rutinně prováděných a často poškozujících zákroků. Při porodu nejde jen o přežití matky a dítěte, ale i o kvalitu jejich života v dalších měsících a letech.

Ale ani když dítě porodními cestami neprojde a narodí se císařským řezem, nemusí být návrat k sexu jednoduchý. „Sice jsem rodila císařem, ale i když jsem nebyla bolavá ‚tam dole‘, bolelo mě všechno tak nějak celkově, od prsou po kolena,“ přidává svou zkušenost Jana Ptáčková. „První sex po porodu byl daleko horší než první sex vůbec!“ vzpomíná na svou zkušenost zhruba sedm týdnů po porodu, kdy se k sexu odhodlala hlavně na přání manžela. „Naštěstí byla tma, protože jsem byla hnusná, taková celkově unavená a rozbolená. Časem se to zlepšovalo, myslím, že tak tři měsíce po porodu jsem se vrátila do stavu, kdy jsem si to byla schopná i užít,“ říká Jana. 

Suchá pochva a stres

„Další doporučení zní, nedělat takové sexuální aktivity, které jsou nepříjemné. Řadě žen sex vadí i po šesti týdnech – nemusí to být ani bolest, zkrátka jim nepřináší libé pocity,“ říká gynekoložka. „Takové potíže jsou častější u kojících žen, jsou pod vlivem vysokých hladin prolaktinu a hladiny estrogenu mají nízké. To způsobuje suchou pochvu, nedostatek chuti na sex, častější záněty a pálení pochvy a zevního genitálu po sexu,“ vypočítává Táňa Glosová nepříjemnosti, které často patří k životu čerstvých matek. Tohle není něco, o čem by se vám chtělo mluvit s kamarádkami v dětském koutku. 

Nefungující anestezie, rozpad ega a zmanipulovaná zdravotní dokumentace: Porod v Česku v 21. století

Příběh

Přestože mužům dítě pohlavními orgány nebo řezem v břiše z těla ven neprošlo, i pro ně může být sex po porodu stresující. „Při prvních pokusech po šestinedělí hodně mužů prožívá strach. Mají obavy z toho, aby partnerku nezraňovali či jí nezpůsobovali nepříjemné pocity,“ vysvětluje Pavel Pařízek, psycholog a psychoterapeut, který založil projekt psychologických online konzultací #delamcomuzu a platformu Terapie.cz. „První sex po porodu má v rukou hodně žena. Pokud není připravena, tak není připravena a muž s tím nic neudělá,“ shrnuje psycholog.

To jsou tedy tělesná omezení, která ovlivňují, kdy a zda budeme chtít mít po porodu sex. Některé symptomy se dají řešit vhodnou medikací, jako třeba suchost pochvy, jiné časem samy odezní. Ale pak je tu ještě celá obrovská a komplikovaná oblast naší psychiky. „Další obtíže přinášejí psychické změny, které se také vyskytují ve velké míře – poporodní deprese, úzkosti a obecná emoční labilita. Patří sem i problémy se sebevědomím způsobené změnou těla během těhotenství,“ otevírá Pavel Pařízek další bolavé téma mnohých žen. 

„Jde podle mě o celkovou zralost ženy,“ uvažuje psycholožka Helena Šaldová z tera­peu­tického centra V sobě doma. „Bere jako přirozenou součást svého těhotenství, porodu a mateřství, že se mění její tělo, že se mění její chutě? Nebo je tím nepříjemně zaskočena? Nedokáže fyzické i psychické změny akceptovat? Přesně v tomto bodě nastává zkouška partnerství, kde má muž jedinečnou úlohu ženu podržet a nepustit. Pochybnosti jsou a budou součástí v takto významných nových fázích života. Otázkou je, jak je pár zvyklý krizové situace řešit a jak unese zátěž,“ připomíná psycholožka. „Návrat k sexu je v tomto smyslu společná cesta ke staronové blízkosti. A na to, jak dobře to půjde, je už velmi založeno z dob před narozením dítěte. Každopádně partnerství se dá kultivovat, ozdravovat a pěstovat,“ nabízí psycholožka útěchu těm, u koho návrat k sexu neproběhl zcela v partnerském souladu. 

Z partnerů rodiči

„Narozením dítěte – ať už prvního nebo několikátého v pořadí – se v nás přirozeně aktivuje rodičovská role. Partnerská rovina, do té doby sycená dospělou blízkostí, intimitou a komunikací, dostane na frak. Rovina rodičovství se sexem příliš nepočítá. A když se jeden z partnerů angažuje v rodičovství více než druhý – častěji jsou to ženy –, může vzrůstat napětí. Přepnout do partnerství je pro některé ženy složité, nemožné nebo dokonce nežádoucí i v řádu měsíců od porodu. Z evolučního hlediska má tato rodičovská aktivace na úkor jiné složky osobnosti svůj logický význam. Otázkou je ale zdravá délka, po jakou se z partnerství ‚vypneme‘,“ uvažuje psycholožka Helena Šaldová.

Být přímým svědkem toho, jak je tělesný otvor, který byl do té doby spojovaný hlavně s rozkoší, najednou ústředním bodem bolesti a předmětem porodních zranění, může sex na dlouhé měsíce zkomplikovat.

K „vypnutí“ partnerství nebo k jeho dočasnému pozastavení může dojít i proto, že porod změní partnerův pohled na ženu. Sigmund Freud popsal Madonin komplex jako stav, kdy partner nedokáže sexuálně toužit po ženě, kterou uctívá – například právě jako matku svého dítěte. Termín se v poslední době používá v posunutém významu i pro situa­ce, kdy přítomnost u porodu otcem otřese natolik, že začne mít zábrany v oblasti tělesných kontaktů. Zvlášť pokud měl porod těžší průběh a on si vyčítá, že ženě způsobil bolest tím, že ji přivedl do jiného stavu. Být přímým svědkem toho, jak je tělesný otvor, který byl do té doby spojovaný hlavně s rozkoší, najednou ústředním bodem bolesti a předmětem porodních zranění, může sex na dlouhé měsíce zkomplikovat. 

Jsou ale i mnohem prozaičtější důvody, proč je sex po porodu složitý až nemožný. Únava, kterou matky zažívají, je daleko za hranicí toho, co člověk ještě před porodem očekával. Kojení v nepředvídatelných intervalech. Nezastavitelný pláč miminka. Hlava plná starostí s péčí o dítě… Dodnes si pamatuju na ty dny, kdy jsem pár měsíců po porodu řešila potíže s kojením, odsávala, konejšila a přebalovala na hranici příčetnosti a teprve ve dvě odpoledne jsem zjistila, že jsem ještě v pyžamu a zatím jsem neměla čas si vyčistit zuby. Jak jsem šla uspat novorozeně a v čase, který zbýval do dalšího kojení, jsem se stihla přesně vysprchovat a najíst. 

A v bolestech roditi budeš… Čemu vlastně říkáme dobrý porod?

Jak (se) rodíme

Na rameni věčně poblinkanou plínku, prsa nalitá k prasknutí a rozbolavělá od kojení, totální vyčerpání. To nejsou podmínky, za kterých by měl člověk obvykle myšlenky nebo dokonce chuť na sex. „Muži po porodu také procházejí obdobím zvýšeného stresu,“ doplňuje neutěšený obraz Pavel Pařízek. „Jedním z důvodů je nutnost vyrovnat se se dvěma rolemi – s tou profesionální v práci a s novou rolí otce. Dále se k tomu přidávají starosti kolem dítěte a snížená kvalita spánku. Z toho důvodu i někteří muži zažívají v prvních měsících po porodu snížené libido,“ vysvětluje. Frustrace a podrážděnost z toho, že nic není jako dřív, se podle něj také může objevit. 

„Někdy se pacientky zmíní i o čistě praktických aspektech, třeba že nemají žádný sex, protože nemají kdy a kde ho v klidu mít. Jedna pacien­tka nedávno zmínila, že v době uzavřených škol neměli s partnerem žádné soukromí. Její dvě starší děti chodily spát později než ona a zároveň nejmladší kojenec vstával brzo ráno. Kvůli covidu nebyla ani možnost nechat si všechny děti pohlídat mimo domov,“ vypráví Táňa Glosová. 

S dítětem nebo dětmi je potřeba řešit i to, že ložnice a často i postel přestává být výhradním prostorem partnerů. „Miminko nebo opravdu malé dítě, když by se náhodou vzbudilo, se sice může leknout, může cítit nejistotu, o co jde. V dlouhodobém horizontu dobře fungující rodiny ale takovou událost vstřebá, absorbuje, ‚unese‘ a zapomene bez problémů,“ ujišťuje psycholožka Helena Šaldová. Některým rodičům přesto může být sex v blízkosti dětí nepříjemný, a tak musejí využít vzácných chvil, kdy dítě spí nebo je třeba v péči prarodičů. A když už jsou partneři fyzicky i mentálně připraveni a dokážou si na sex vytvořit čas a prostor, spustí se nekontrolovaně laktace…

Respekt je sexy

„Sexualita je jeden ze čtyř základních pilířů partnerského vztahu,“ připomíná Pavel Pařízek. „Ty další tři jsou intimita, sounáležitost a nezávislost. Každý vztah má každý pilíř různě silný a partnerské problémy nastanou v případě, pokud při výpadku jednoho nejsou ostatní schopny ho podržet. Pokud náš vztah byl založený především na sexu a další složky jako intimita či sounáležitost byly slabé, při výpadku sexu se dostaneme do jasných problémů. Obecně vztahy, které jsou příliš jednostranně postavené, jsou takto ohrožené,“ varuje. Takže je pravda, že v období po porodu, kdy z nejrůznějších důvodů netmelíme svůj vztah sexem, prochází naše partnerství zátěžovou zkouškou. Ale dobrá zpráva je, že pokud náš vztah nebyl primárně na sexu založený, pravděpodobně se bez něj nějakou dobu nezhroutí. 

Překvapivě to bylo moc hezké. Takové ‚poprvé‘, jaké bych si přála i v úplných počátcích sexuálního života. Sice to trochu bolelo, ale jen jako modřina a jen chvíli.

Zážitky, které jsem od žen posbírala, jsou plné obav, bolesti, nervozity. Ale najdou se i příjemné vzpomínky. „Měla jsem trochu obavu z bolesti, přece jen jsem nevěděla do čeho jdu,“ vzpomíná Karolína Pánková. „Ale jsme s manželem velmi otevření v komunikaci, takže jsme se domluvili, že bude dlouhá předehra, ­pokud bude třeba, po­uži­jeme gel a já budu ‚držet otěže‘, abych si mohla korigovat směr, rychlost, postup. A kdybych chtěla kdykoli vycouvat, je to o. k. Překvapivě to bylo moc hezké. Takové ‚poprvé‘, jaké bych si přála i v úplných počátcích sexuálního života. Sice to trochu bolelo, ale jen jako modřina a jen chvíli,“ svěřila se mi Karolína a přímo mi potvrdila, že klíčem ke zvládnutí téhle ošemetné partnerské výzvy je komunikace.

Když jsou partneři schopni dát najevo, co, jak a kdy chtějí nebo nechtějí, a dokážou to vzájemně respektovat, je velká šance, že to „druhé poprvé“ proběhne hladce. To ostatně platí v případě jakéhokoliv sexu – ať už se odehrává po porodu nebo ne. 

Článek „Sex po porodu: jako druhé poprvé“ vyšel v magazínu Heroine 1/2022.

 

Aktuální číslo

  • Žijí s postižením, ale to nedefinuje jejich osobnost ani přístup ke světu
  • Máte odvahu zpomalit? Být offline, žít svým vlastním tempem a být v klidu? Inspiraci najdete v rubrice Feel good
  • Foto na titulní straně: Eliška Sky x Midjourney
  • Speciální příloha o umělé inteligenci. Co bychom jï měli naučit především?
  • Více než 180 stran čtení, které způsobuje nezávislost
Popup se zavře za 8s