Vstává brzy, cestuje napříč republikou a věří, že nejdůležitější, co se můžeme naučit, je nebát se chybovat. Eva Nečasová, zakladatelka AI dětem, neprosazuje technologie – otevírá lidem oči. Mění způsob, jak učíme i jak o učení přemýšlíme. Klidně a trpělivě posouvá školství k větší lidskosti, zvědavosti a odvaze zkoušet nové věci. I proto je Moje Heroine.
V šest ráno postává na Skalce nedaleko metra jen hlouček dělníků a já. Ve tmě vyhlížím auto Evy Nečasové. Přijíždí přesně a hned vyrážíme do jižních Čech. Sebelítost kvůli tomu, že musíme být takhle brzo na cestě, se mnou ovšem nesdílí. Nejen proto, že je jedním z těch lidí, co vstávají v pět, i když zrovna nemusejí. „Tohle je ještě dobrý, když jsem jezdila školit třeba šestkrát týdně, často na otočku do Ostravy, bylo to horší,“ usmívá se, zatímco kontroluje navigaci. Teď už sama tak často workshopy nevede, víc se věnuje vedení a koncepční práci. Organizaci AI dětem založila v roce 2022, tedy ještě předtím, než se o generativní umělou inteligenci a praktické využití velkých jazykových modelů začal zajímat skoro každý, kdo má přístup k internetu. A když se tak stalo, bylo rázem jasné, že AI dětem vystřelí a poroste.
Někde kolem Benešova se ovšem dozvídám, že organizace, která nabízí na svém webu zdarma působivé množství materiálů pro všechny, kdo chtějí v tématu AI vzdělávat sebe nebo děti, přišla nedávno o významnou část finanční podpory, se kterou počítala. Tak trochu čekám, že Eva jedním dechem dodá, že kvůli tomu musejí omezit svoje aktivity. To se ale nestane. „Tak jsme si já a spoluzakladatelka Jitka snížily platy a jedeme dál,“ dozvídám se místo toho.
Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup.