nové číslo Heroine právě v prodeji

Oba rodiče pracují, oba se starají o dítě. Německo podporuje zapojení otců do péče, šlo by to u nás?

Společně se starají o dítě, oba také chodí do práce na částečný úvazek. Rodičů, kteří si takto uspořádají péči o malé dítě a zvolí rodičovskou pro oba, v Německu přibývá. I díky tomu, že tento model podporuje stát, protože ví, že se to vyplatí z mnoha důvodů. Jak to funguje v Německu a mohl by se podobný model uchytit i v Česku?

Foto: Derek Owens on Unsplash

Když byly synovi Steffi Unsleber dva roky, nechala ho doma s manželem a odjela na týden cvičit jógu. Teď ve čtyřech letech chlapec vyrazil jen s tátou na výlet do Finska. Všichni zúčastnění to zvládli bez problému. Přesto si německá novinářka od jiných žen vyslechla, že ony by tedy tak malé dítě neopustily. Vždyť je ještě malý! „Jenže já ho přece nenechávám s cizím člověkem, ale s jeho vlastním otcem,“ kroutí hlavou Steffi. Na péči obou rodičů je syn zvyklý od narození. Novinářka během rodičovské částečně pracovala a její muž si zkrátil úvazek, aby se u  syna mohli střídat. Právě rodiny, v nichž oba rodiče chtějí pracovat i  pečovat, se před devíti lety rozhodla podpořit německá vláda. A párů, které speciální úpravu využívají, pomalu přibývá.

Seriál Tátové na rodičovskou!

Čeští otcové rodičovskou dovolenou nečerpají, přestože by chtěli. Brání jim v tom hlavně finanční důvody. Nastavení rodičovského příspěvku, tedy plošných 350 tisíc bez ohledu na předchozí plat, vede k  pragmatickému rozhodování – dovolenou si vybírá ten, jehož příjem bude v rodinném rozpočtu méně chybět. Studie přitom ukazují, že vyrovnanější rozdělení péče vede k lepším vztahům mezi partnery i mezi dětmi a rodiči. Jak toho docílit? Časopis Heroine se podíval na čtyři možná řešení, která fungují ve světě i u některých párů v Česku. Španělský model je prvním z nich, německý druhý.

Steffi Unsleber a její manžel Andrej Ezhov se na tom, že se na péči o dítě budou podílet oba, domluvili ještě před otěhotněním. „To mohu doporučit. Jakmile je dítě na cestě, už je pozdě,“ říká s úsměvem Steffi. „Od začátku bylo zřejmé, že moje práce je stejně důležitá jako ta manželova. Nebyla to jen nějaká moje soukromá aktivita. Také jsem vydělávala peníze pro rodinu,“ vzpomíná novinářka. Z pracovního procesu vypadla jen na půl roku. Postupně množství práce navyšovala a po prvních narozeninách dítěte si Andrej na rok zkrátil úvazek. Andrej dodává, že o tom ani nemusel příliš přemýšlet. „Možná proto, že mezi mými přáteli a  známými je to normální,“ podotýká.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!