E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Půl na půl. Jak Španělsko zrušilo mateřskou a šlo by to v Česku?

Jen dvě procenta mužů v Česku mají zkušenost s rodičovskou dovolenou. Péče o děti v drtivé většině případů leží na ženách, které tak i na několik let vypadávají z pracovního života. Jde péči mezi partnery spravedlivě a systémově rozdělit půl na půl? Ve Španělsku se o to jako v jediné zemi Evropské unie pokusili – a po třech letech mají první výsledky.

(Nejen) čeští muži o své děti pečovat chtějí. Společnost ale do role primární pečovatelky v drtivé většině případů staví ženu. Ve Španělsku se na problematiku rozhodli podívat čerstvýma očima. Proč a jak v téhle evropské zemi rovné dělení péče funguje, zjišťovala pro Heroine Radka Zítková.Foto: Shutterstock

Jesus Fuente strávil se svou dcerou dva a půl měsíce a jeho manželka začala opět pracovat. „Bylo to krásné období, jsem za něj rád, ale samozřejmě byly dny, které byly hodně náročné a stresující,“ říká v rozhovoru pro Heroine.

Elsa se narodila v létě 2021, jen pár měsíců poté, co Španělsko dokončilo zatím poslední fázi přelomové reformy mateřské a otcovské dovolené. Z předchozích čtyř měsíců pro matku a dvou týdnů pro otce se postupným navyšováním stalo dnešních šestnáct týdnů pro každého z rodičů. Oba pobírají během této doby stoprocentní plat, jsou osvobozeni od části daní a mají státem hrazené zdravotní a sociální pojištění.

Prvních šest týdnů si musejí povinně vybrat oba společně, dalších deset (dohromady dvacet) si partneři rozvrhnou podle svých potřeb a dohody se zaměstnavateli. Buď si je znovu vyberou zároveň, nebo už každý zvlášť – vzájemně si je mezi sebou ale nemohou převést. Pokud si tedy jeden z rodičů dovolenou nevybere, propadne.

Seriál Tátové na rodičovskou!

Čeští otcové rodičovskou dovolenou nečerpají, přestože by chtěli. Brání jim v tom hlavně finanční důvody. Nastavení rodičovského příspěvku, tedy plošných 350 tisíc bez ohledu na předchozí plat, vede k pragmatickému rozhodování – dovolenou si vybírá ten, jehož příjem bude v rodinném rozpočtu méně chybět. Studie přitom ukazují, že vyrovnanější rozdělení péče vede k lepším vztahům mezi partnery i mezi dětmi a rodiči. Jak toho docílit? Časopis Heroine se podíval na čtyři možná řešení, která fungují ve světě i u některých párů v Česku. Španělský model je prvním z nich.

Jesus a jeho manželka Ana se na způsobu čerpání volna dohodli dlouho před porodem. „První měsíc a půl jsme byli doma všichni spolu a navíc jsme měli pomoc od tchyně, Aniny matky, která se k nám na tři měsíce přestěhovala z Moldávie. To nám hodně pomohlo, jsme za to moc vděční,“ vzpomíná Jesus.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!