nové číslo Heroine právě v prodeji

Domů z jeslí jen v sobotu po obědě, intenzivní mateřství. Kronika šťastného dětství zkoumá výchovu v Česku

07. listopad 2024
24 972

Dvacáté století, a to zejména jeho druhá polovina, bylo na území bývalého Československa obdobím překotných změn. Císařství vystřídala republika, proběhly dvě světové války a po nich nastala totalita, kterou vystřídala 90. léta nevázané svobody. A to všechno se pochopitelně odráželo i v tom, jak fungovaly a fungují rodiny a výchova dětí v nich. Co se změnilo? Co by mělo naopak zlstat stejné? A jak najít společnou řeč mezi generacemi? To vše mapuje nový seriál České televize Kronika šťastného dětství.

Jak porodit, vychovat a vzdělat dítě, aby bylo šťastné a spokojené? Otázka, kterou si kladou současní rodiče, ale stáli před ní i jejich rodiče a prarodiče.Foto: Shutterstock

Rychlý vývoj a změny společenského nastavení lze vysledovat například na vztahu českých rodin k jeslím. Když se v 50. letech začaly otvírat, očekával stát masový zájem. Většina žen ale dávala přednost tradičnímu uspořádání a děti vychovávala buď sama, nebo je svěřila prarodičům. „U nás bylo jejich hlavním cílem ulehčit matce, aby mohla pracovat. Neřešilo se už tolik, jestli je tam dětem dobře, jestli se rozvíjejí. V tom bylo Československo pozadu, protože v ostatních socialistických státech měli programy na to, jak děti stimulovat a rozvíjet,“ říká jedna z autorek Šárka Loukotová.

„Jesle byly primárně zdravotnickou institucí a víc než na psychický stav dětí se v nich hledělo na hygienu. A je důležité říct, že v 90. letech a možná už od 80. let skutečně ubývalo dětí, které do jeslí chodily. U nás se jesle spojují s komunistickým režimem, jako kdyby to byl nějaký výmysl komunistů,“ dodává další z autorek Adéla Klinghorová. Ale tak to není, jesle vznikaly už mnohem dřív. Existovaly všude po Evropě a nebyla to jen záležitost východního bloku. Pak ten odklon ale naopak probíhal zejména ve východním bloku. Na Západě fungují jesle normálně dál a nemají nálepku něčeho škodlivého.“ K propadu popularity jeslí vedl mimo jiné i dokument populárního dětského psychologa Zdeňka Matějčka Děti bez lásky. Ten se ale soustředil na malé svěřence dětských domovů a celotýdenních jeslí. „Byly jen krátkodobým projektem, protože vznikly v druhé polovině 50. let a na začátku 60. let už zase začaly zanikat. Nebyla to hojně využívaná instituce. Ačkoliv existovala idea osvobozené ženy, která může pracovat, tak na to ženy moc neslyšely. Instinkty byly silnější,“ dodává Adéla Klinghorová.

Kamala Slevala

47 %* Kamale Harris na porážku usvědčeného sexuálního násilníka nestačilo.

My ale boj za lepší svět nevzdáváme, a proto vám nabízíme slevu 47 % na měsíční předplatné webu Heroine.

Předplaťte si web jen za 129 Kč 68 Kč.

*Průběžný výsledek voleb k 6. 11. 12:00

Dokumentární seriál ale řeší mnohé další aspekty rodinného života, například fyzické tresty, rozdělení domácích prací, délku a podobu rodičovské dovolené, koneckonců i podobu a fungování porodnic. Zmiňuje i trend posledních desetiletí – takzvané intenzivní mateřství. Pokud vás zajímá, na jaké generační rozpory i shody autorky při natáčení narazily a co si o tom všem myslí, přečtěte si obsáhlý a informacemi nabitý rozhovor na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s