Evropské ženy se v dávných dobách svazovaly do korzetů, aby vytvořily a zdůraznily svůj hubený pas, který se považoval za žádoucí. Některé africké kmeny si zase vkládají do úst hliněné talířky, které rozšiřují spodní ret, a zvyšuje tak líbivost v tamní společnosti. V každé části světa si lidé upravují obličeje i tělo podle místních představ o kráse a ideálním vzhledu. Při pohledu zvenčí se některé tradice mohou jevit jako bizarní, nebo dokonce nebezpečné. Ovšem specifické představy o kráse nalezneme v Číně, kde se trendy týkají již batolat.
Pravděpodobně nejznámějším čínským módním zvykem se stalo svazování chodidel. Docházelo k tomu už u přibližně pětiletých dívek, aby se co nejdříve a efektivněji ovlivňoval tvar a velikost. Chodidlo, někdy i včetně prstů, se opakovaně lámalo a svazovalo, aby rostlo do žádoucího tvaru „lotosu“. Ve výsledku ovšem dívky musely pozměňovat i svůj způsob chůze, kterou doprovázela nepředstavitelná bolest.
Tento krutý trend má kořeny přibližně v desátém století, tehdy si takovým způsobem svazovaly chodidla tanečnice u císařského dvora, které následně napodobovaly vysoce postavené Číňanky. Tradice se postupně rozšiřovala mezi různé sociální skupiny napříč celou Čínou. Přestože se ji někteří čínští císaři, především z mandžuské dynastie Čching, vládnoucí od poloviny sedmnáctého století, snažili zakázat, módní trend začal postupně mizet až na počátku dvacátého století.
Během tohoto období byla takzvaná lotosová chodidla symbolem bohatství a ženské krásy a v některých oblastech dokonce zvyšovala atraktivitu nevěsty. Právě přesvědčení, že malá ženská chodidla – nejlépe pouze kolem deseti centimetrů dlouhá – jsou pro muže atraktivnější, vedlo k rozšíření této tradice. Jiné zdroje naopak mluví o snaze rodičů omezit pohyb dívek, aby zůstávaly doma a pomáhaly s ručními pracemi, a přispívaly tak do rodinného rozpočtu.
Svazování se nepraktikovalo například v zemědělských rodinách, kde bylo naopak pro dívky nutné pomáhat na poli a svázaná chodidla by takovou práci znemožňovala.
Tato praxe s sebou však nevyhnutelně nesla závažné zdravotní i společenské důsledky. Svázání chodidel omezovalo cirkulaci krve v prstech a jakákoliv poranění se jen těžko uzdravovala. Do prstů se lehce dostávala infekce, která mohla vést až k odpadnutí prstů. Paradoxně pokud k tomu skutečně došlo, prsty při svazování chodidel nepřekážely, což bylo vlastně pro celý proces velmi žádoucí.
Některé ženy si tedy mezi prsty vkládaly kousky skla nebo ostré úlomky kachliček, aby prsty zraňovaly, a způsobily si tak infekci a docházelo pak k amputaci prstů. Kromě zdravotních rizik také takto poškozená chodidla předurčovala ženy k větší závislosti na rodičích a později manželovi, kvůli nemožnosti pohybu musely zůstávat doma a málokdy dokázaly pracovat.
Od dob lotosových chodidel se představy o ideálním vzhledu žen jednoznačně posunuly, nicméně snahy tělo upravit podle aktuálních společenských představ přetrvávají. V Číně jsou velmi populární plastické operace, především mezi mladšími ženami do pětatřiceti let. Podle statistiky z roku 2018 prošlo v tomto roce plastickou operací přibližně 22 milionů Číňanů a Číňanek.
S ekonomickým rozvojem země se zákroky staly finančně dostupnějšími a postupně mizelo i tabu, které je obklopovalo. Analýzy ukazují, že čínský trh s plastickými operacemi rostl v letech 2015–2019 rychleji než ten globální. Přestože tento trend v posledních letech zpomalil, pravděpodobně také kvůli pandemii covidu-19, předpokládá se, že rapidní růst bude brzy pokračovat.
Podstatná část plastických operací se týká obličeje – nejčastěji jde o úpravu očních víček, jejímž výsledkem jsou takzvaná „dvojitá víčka“. Dále klientela plastických klinik preferuje operativní úpravy nosu, přesněji tedy jeho zvětšení, aby byl v obličeji výraznější.
Trendy v této oblasti se mohou často měnit v závislosti na sociálních sítích a operacích, kterými zrovna procházejí slavné osobnosti a influenceři. Momentálně jsou například v módě takzvané „elfí uši“. Přestože toto sousloví může evokovat Legolase a jiné filmové elfy, v tomto případě jde spíše o zvýraznění uší, které po zákroku od hlavy více odstávají.
Rychlý růst tohoto odvětví v kombinaci s vysokou poptávkou a chybějícími regulacemi s sebou nesou i závažná rizika – statistika zmíněná na webu čínského deníku Global Times uvádí, že v roce 2019 bylo v Číně přes šedesát tisíc nelicencovaných klinik, tedy asi šestkrát více než těch licencovaných. Tyto kliniky měly mít na svědomí asi čtyřicet tisíc chybných zákroků ročně.
Světlá kůže byla historicky v Číně i dalších asijských zemích považována za indikátor lepší společenské pozice. Zatímco lidé pracující na polích nebo vykonávající jinou manuální práci trávili celé dny venku, kde byli neustále vystaveni slunci a opálili se, lépe postavení lidé trávili více času uvnitř.
V létě se tedy někteří Číňané a Číňanky chrání před sluncem deštníky a na plážích lze spatřit ženy, které používají takzvané facekini – tedy masku s otvory na oči, nos a ústa, která chrání zbytek obličeje a krk před opálením. Některé tamní ženy také preferují celotělové plavky, které kromě dlaní a chodidel zakrývají úplně celé tělo, což zajistí světlou pokožku.
Kromě výrobců těchto speciálních plavek z touhy po světlé kůži těží také kosmetický průmysl, zesvětlující nebo přímo bělicí přípravky podle odhadů používá asi čtyřicet procent žen v Číně. Řada zesvětlujících nebo přímo bělicích přípravků, které snižují tvorbu melaninu, však obsahuje rtuť, která může být pro lidské tělo toxická.
Kromě plastických operací a světlé kůže je v Číně obecně žádoucí spíše hubená postava, což se promítá i do řady výzev, které se v uplynulých letech objevily na čínských sociálních sítích. Často se jednalo o „testy“, které by prokazovaly, zda je dotyčný či dotyčná dostatečně hubená*ý. Čínské uživatelstvo tak sdílelo fotky, na kterých mají položenou rtěnku, řadu mincí, vejce, nebo dokonce malou rybičku na klíčních kostech. Vystouplé klíční kosti se totiž staly symbolem ideálně stavěné postavy.
V dalších podobných testech Číňané a Číňanky pózovali s papírem formátu A4, který měl zakrýt celý jejich pas, s iPhonem na kolenou, který poukazoval na hubenost nohou, nebo se 100jüanovou bankovkou, jež měla obepnout jejich zápěstí.
Současné představy o kráse se promítají také do filtrů v různých zkrášlovacích aplikacích. Tyto nástroje automaticky zužují obličej, zesvětlují kůži a pozměňují tvar očí. Popularita aplikací se rychle mění, nicméně mezi ty nejstahovanější stále patří Meitu, která funguje od roku 2008 a kde si kromě filtrů mohou uživatelé zároveň v aplikaci vyzkoušet kosmetické produkty nebo sluneční brýle k úpravě svých fotografií a případně si je přímo přes aplikaci zakoupit.
Snahy rodičů zajistit svým dětem lepší vyhlídky v pracovním i osobním životě pomocí úprav jejich vzhledu jsou patrné i v současnosti. Přestože aktuální metody a pomůcky vypadají méně drasticky, než jak tomu bylo dříve (viz svazování chodidel), nevyhnutelně s sebou nesou potenciální zdravotní rizika.
Momentálně je na čínských e-shopech volně k prodeji řada pomůcek, které mají pomoci předejít „vadám“ na kráse již v batolecím věku. Například lze nalézt speciální helmy, které se nasazují miminku, aby hlava narostla do žádoucího tvaru, nebo pomůcky pro svazování nohou, aby narostly rovně.
Momentálně je na čínských e-shopech volně k prodeji řada pomůcek, které mají pomoci předejít ‚vadám‘ na kráse již v batolecím věku. Například lze nalézt speciální helmy, které se nasazují miminku, aby hlava narostla do žádoucího tvaru.
Pravděpodobně nejnebezpečnější je „náplast“, kterou se dítěti přelepují ústa, aby mohlo dýchat pouze nosem. Přestože lékaři před používáním této náplasti varují, někteří rodiče pod vlivem sociálních sítí věří, že tímto své děti ochrání před deformací tváře. Chronické dýchání ústy skutečně může ke změně obličeje přispět, nicméně problémy s dýcháním nosem – způsobené například nějakou infekcí nebo alergií – náplast nevyřeší, nýbrž pouze omezuje přistup kyslíku, což může při dlouhodobé deprivaci přispět k poškození mozku.
Jakkoliv zvláštní či nebezpečné se mohou popsané módní trendy zdát, je potřeba mít na paměti, že Čína je obrovská země s 1,4miliardovou populací, kde se představy o kráse liší a výše uvedené praktiky se rozhodně netýkají celé společnosti. Výzvy, které se objevily na sociálních sítích, se neobešly bez kritiky, a přestože je touha po světlé pleti stále aktuální, objevují se influenceři a influencerky propagující přirozenou, opálenou kůži. Například na čínské sociální síti Weibo se v posledních letech stále častěji objevují příspěvky, které podporují respekt k různým tělesným proporcím a odmítají tlak související s uniformními společenskými představami.