E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Co je to patriarchát? Jeho kritika neznamená nenávist k mužům, škodí i jim

21. červenec 2023

Už jste od někoho slyšeli „To je ale patriarchální blbost“? Nebo „svrhnout patriarchát“? A nejnověji: „Film Barbie zesměšňuje patriarchát“? Abychom se mohli bavit o genderových nerovnostech, je důležité vědět, co přesně mají tímto pojmem na mysli lidé, kteří ho používají vážně a popisně. Co tedy znamená patriarchát pro lidi se sklony k feminismu?

MDŽ není jediný den v roce, kdy mluvíme o tom, že ženská práva jsou lidská práva. Na snímku demonstrace v Amsterdamu v roce 2020.Foto: Shutterstock / Elena Baryshnikova

Podle některých lidí patriarchát neexistuje. Je to prý blud, konspirační teorie a výmysl feministek, které tento výraz používají pro pojmenování své nenávisti k mužům. Pro jiné je to jen popis reality. Všudypřítomná společenská struktura, kterou máme pod kůží všichni a zažíváme ji na dennodenní bázi.

Co je patriarchát

Původně znamenal „vládu muže-otce“ jako hlavy rodiny, církve či nějaké jiné společenské organizace. V dnešní době se jím nemyslí vláda malé skupiny konkrétních mužů, kteří se pravidelně scházejí a vymýšlejí, jaké další naschvály by ženám ještě mohli způsobit (málokdo skutečně a  vědomě „nenávidí“ ženy a plánuje, jak jim ubližovat a diskriminovat je).

Aktuální číslo

  • O tom, jak rodí ženy, rozhodují muži
  • BDSM coming out
  • Malý, tlustý, plešatý? Body shaming se týká i mužů. Promluvili Čestmír Strakatý, Šimon Holý, René Levínský a Jordan Haj
  • Budoucnost je rostlinná
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!