O těhotenství se mluví jako o nejkrásnějším období v životě ženy. Mnoho nastávajících matek ale právě v tomto období prožívá úzkosti, deprese, psychické propady a bohužel jen málo z nich vyhledá odbornou pomoc. To stejné platí i o období po narození dítěte. Poporodní depresí trpí až patnáct procent novopečených matek. Jak poznat, že už jde o psychický problém? A kde hledat pomoc?
Hormony, strach ze změny životní role, tělesné změny i tlak okolí. To všechno a mnoho dalších faktorů vede k tomu, že si svůj „jiný stav“ ženy často neužívají tak, jak by podle rozšířených představ měly. Až 15 procent trpí depresemi a jen čtvrtina z tohoto počtu vyhledá odbornou pomoc. „Projevovalo se to chutí umřít, zabít se a nebýt. Původně jsem chtěla jít na potrat, ale nešla jsem a ve chvíli, kdy už bylo pozdě na něj jít, byly ty stavy ještě horší,“ vzpomíná například na své těhotenství Míša (32 let).
V rámci Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) nyní vznikl tým vedený psychiatrem Antonínem Šebelou, který se zaměřuje na psychické prožívání žen v těhotenství a prvním roce života dítěte. Tvrdí, že ženám často ubližuje i očekávání společnosti, že s mateřstvím přijde i pocit štěstí a životního naplnění. Pokud se nedostaví, jsou ženy samy ze sebe zklamané: „Najednou tu byl někdo, kdo na mně byl stoprocentně závislý, a to mně nedělá dobře. Dohnalo mě to, dostala jsem se do poporodní deprese, měla změny nálad, prožívala deziluzi, hormony štěstí se nedostavovaly… A všichni čekali, že budu šťastná,“ svěřuje se Lucie (42 let).
Tým z NUDZ nyní usiluje o to, aby vznikla propojená síť odborníků (gynekologů, praktických lékařů, porodních asistentek atd.), kteří dokážou zachytit vznikající problém a ženu včas nasměrují k odborné pomoci: „Vytvořili jsme web Perinatal.cz, kde najdete několik sekcí s informacemi pro ženy v těhotenství a po porodu, včetně vodítek a tipů, u kterého odborníka je možné se nechat anonymně otestovat. Pokud vyjde párkrát za sebou, že by příznaky mohly být problém, je to minimálně dobrý signál a motivace k vyhledání odborníka,“ vysvětluje psychiatr Šebela.
Jaké další cíle si NUDZ v péči o nastávající a čerstvé matky klade? Které ženy jsou nejvíc ohrožené psychickými problémy a potřebuje každá intenzivní zapojení psychiatra nebo psychoterapeuta? Dočtete se na webu Heroine.cz.