Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Strach českých mužů: Uživím rodinu? Jde o brzdu v rovné péči o děti, zájem o otcovskou však roste

Covid-19Gender Pay GapOtcovstvíPandemieRodičovská dovolenáRodičovstvíTáta na rodičovské
Gabriela Knížková
| 23. 1. 2023 | 15 komentářů | 1 841
Strach českých mužů: Uživím rodinu? Jde o brzdu v rovné péči o děti, zájem o otcovskou však roste
Otců, kteří se chtějí podílet na výchově, přibývá. Zdroj: Shutterstock

Do péče o děti by se chtělo podle výzkumů zapojit čím dál více mužů. Trend rostoucího počtu tatínků, kteří svou roli nechápou jen jako víkendovou záležitost, ještě umocnila pandemie, upozorňuje britský deník The Guardian. Nejen ve Velké Británii, ale i u nás však chybějí podmínky pro to, aby otcové odcházeli na rodičovskou dovolenou, přestože o ni stojí. Současná ekonomická krize navíc může zvrátit i dosavadní pozitivní vývoj, varuje Josef Petr z Ligy otevřených mužů.

„Tak jako řada mužů mojí generace jsem chtěl být mnohem aktivnější otec, než byl ten můj,“ vzpomíná dnes na dobu před dvaceti lety Jeremy Davies z britského The Fatherhood Institute, který podporuje muže v jejich otcovské a pečující roli a snaží se ve společnosti prosadit vizi rovné péče o děti. „Měl jsem štěstí, protože jako novinář jsem mohl strávit rané dětství svého syna částečně coby táta v domácnosti. Novinařina totiž patřila mezi první obory, které umožnily práci z domova. Mohl jsem si tak práci zorganizovat podle času, který jsem potřeboval věnovat péči. Když se ale dívám zpětně, dochází mi, jak málo podpory jsem kolem sebe měl a jak izolovaná zkušenost to byla,“ píše pro The Guardian

Dnes, tedy o dvacet let později, se situace pomalu, ale jistě mění. Tedy alespoň teoreticky. Svůj podíl na tom má také pandemie koronaviru, která nás jako společnost vytrhla z běžného fungování a zažitých rutin. Lockdowny, během nichž se práce z domova rozvíjela i v oborech, kde přítomnost v kanceláři dříve platila za základní podmínku, způsobily také nárůst počtu mužů, kteří se o své děti starali mnohem rovnějším dílem.  

Statistiky ze Spojeného království ukazují, že 85 procent otců (alespoň těch, kteří děti vychovávají společně s jejich matkou) s potomky doma trávilo od května do července 2020 více času. 73 procent z nich častěji pomáhalo s úkoly a 72 procent mužů si na sebe bralo větší odpovědnost za domácí práce, jako je vaření, praní a žehlení.  

Britští pracující otcové vynaložili v dubnu 2020 na práci v domácnosti a výchovu svých dětí 88 procent toho času, který dětem dříve věnovaly pracující britské matky, podotýkají odborníci z The Fatherhood Institute. Měření z loňského března navíc ukázalo, že nešlo o dočasný důsledek: množství aktivních otců s uvolňováním restrikcí sice zaznamenalo pokles, počet pečujících otců byl však přesto o dvanáct procent vyšší, než tomu bylo před pandemií. 

I čeští muži pečují

Podobný efekt uzávěra měla také v tuzemsku. Podle zjištění projektu Česko v datech z června 2021 přibylo díky protiepidemickým opatřením 18 procent otců, kteří s dětmi trávili čas doma.  

Josef Petr z Ligy otevřených mužů poukazuje na to, že pandemie v českých rodinách především zrychlila už probíhající fenomén. Jinak řečeno – tam, kde otcové měli zájem o péči už před koronavirovou krizí, se práce z domova ukázala jako potřebný impulz. „Výzkumy z let 2010 a 2020 poměrně jasně ukazují, že stejný trend většího zapojování mužů do péče o děti se děje i u nás. Z toho by se dalo přímo odvodit, že i efekt pandemie bude pravděpodobně stejný jako ve Velké Británii,“ domnívá se.

„Naše hypotéza založená na naší zkušenosti je, že u párů, kde sdílení péče před pandemií nějakým způsobem fungovalo, se zapojení otců spíše zvýšilo. Tam, kde sdílení péče nefungovalo ani před pandemií, k posunu spíše nedochází. Celkově by to ale znamenalo pozitivní zprávu, protože trend zvyšujícího se zapojení mužů je jasný. To samé platí i pro kvalitu vztahů v rodině, domácí násilí a podobně,“ uvedl Petr pro web Heroine.cz. 

Překážka v penězích 

Přestože se covid paradoxně do jisté míry stal hybatelem změny v rodinných dynamikách, jeho ekonomické důsledky (spojené s nejistotou vyvolanou válkou na Ukrajině) ve výsledku rovnosti v péči škodí. „Obávám se toho, že se kvůli velikému tlaku na rodinné rozpočty začne projevovat směr opačný,“ říká Josef Petr.

Podle projektu Česko v datech by ostatně většina mužů s dítětem na rodičovské dovolené ráda zůstala alespoň chvíli, ideálně měsíc až tři. Ve skutečnosti se tak ale rozhodne jen zlomek z nich. Důvod? Strach z toho, jak se rodina uživí. Tyto obavy sdílí podle statistik nadpoloviční většina mužů.

Například mezi příjemci rodičovského příspěvku tak bylo podle ministerstva práce a sociálních věcí v roce 2021 měsíčně průměrně zhruba pět tisíc mužů oproti 292 tisícům žen. Údaje z poslední dekády přitom opět ukazují, že pandemický rok 2020 byl z hlediska domácí péče mužů nejvytíženější. 

Nedostatek příležitostí

Rovnoměrnější rozdělení péče není jen zbožné přání části společnosti, které neodpovídá individuálnímu nastavení českých rodin – problém tkví spíše v nedostatku příležitostí, a to jak pro otce, tak matky, na něž drtivá většina povinností spojených s dětmi a domácností stále padá. Pokud by se rodičovská podpora zvýšila dvojnásobně, uvádí Česko v datech, přes 29 procent mužů by rozhodnutí nezůstávat doma přehodnotilo.  

„Přímá účast na péči je teď určitě natolik klíčovým aspektem toho, jak muži přistupují k otcovství, že se tím otevírá šance pro politiky, aby se lépe napojili na životy a osobní identitu žen a mužů,“ uzavírá Davies. Okno příležitostí je přitom otevřené i u nás.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 15 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

B | 23. 1. 2023 8:06

Navíc máme v Čr prý děti dvoje a to děti naše a děti našich žen viz: „V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války (na obranu Polska a pobaltských států, pozn. red.),“ cituje polské rádio také další část Babišovy odpovědi na dotaz moderátora ČT.

...takže ty děti našich žen jsou asi ty děti, co jsou jen žen a ty druhé děti - tam není jasně definované, čí jsou, ale jsou to děti asi i někoho jinýho než jen žen, možná jsou z ústavu a třeba jsou částečně i nějakých mužů...takže muži mají na nárok na výchovu dětí možná naději.
Jen je těžké poznat, které děti jsou a měly by zůstat jen žen...aspoň tedy pro mě, ale tak třeba politici , nebo cŕkve v tom mají jasno a dokáží ty děti jasně rozdělit na ty žen a ten zbytek, který by si mohli muži nárokovat.

+4
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pavel Křížek | 23. 1. 2023 18:18

Otázka na Heroine - ptaly jste se mužů, jestli mají tyto obavy, než jste se rozhodly napsat tento pro-nedostatek-lepších-slov-de jme-tomučlánek? Nebo je to zase jako s tím "urážlivým" Vinnetouem, co neuráží domorodé obyvatele, ale jen a pouze SJWčka? A když říkám mužů, myslím tím reprezentativního vzorku mužů, ne úzce specifické skupiny kolegů paní Knížkové z fakulty sociálních věd? :-D

Jsem český muž, takže se mě tento článek také týká. Kdy už mi konečně přestanou absolventi nejzbytečnějšího flákačského oboru na světě - sociálních studií - vykládat, čeho se bojím? Dnes už tito lidé po celém světě kurví všechno - dějiny, umění, dokonce fyziku a matematiku, ale to jim nestačí, oni musí kurvit i samotnou společnost. Táhněte do Haagu! :-)

-1
Reagovat