E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Muži tápou ve své užitečnosti. Častěji volí sebevraždu, svazuje je tradiční maskulinita

Muži v Česku se stávají oběťmi sebevražd čtyřikrát častěji než ženy. Mezi jejich typické poslední vzkazy přitom patří slova o neužitečnosti a bezcennosti vlastního života. Zatímco tak řešíme, jestli je tolik zmiňovaná krize mužství v jednadvacátém století pouhým mýtem, zdánlivě logickou reakcí na výdobytky feminismu, nebo důkazem o křehkosti heterosexuálního muže, čísla jsou neúprosná. Platí ale skutečně, že s emancipací přichází vyprázdnění mužské role? Feminismus má totiž teoreticky potenciál uvolnit muže z okovů ideálů mužnosti. Její nová definice nám ale pořád schází.

Někteří muži se uzavírají do sebe a propadají depresím a strachu, že jejich přínos společnosti a vlastní rodině nikdy nebude dostačující.Foto: Shutterstock

Když se americký investor George Wellington Lytle ubytoval v hotelu v Milwaukee ve státě Wisconsin, psal se rok 1929. Svět se čerstvě potýkal s katastrofickými následky největšího burzovního krachu v dějinách: pád newyorské burzy řadu lidí připravil o veškeré životní úspory a brzy měl uvrhnout společnost do hospodářské krize dosud nevídaných rozměrů. Ve chvíli, kdy Lytle vstoupil do pokoje, měl v jedné kapse poslední čtyři centy, v druhé revolver a v hlavě čiré zoufalství. Ještě předtím, než si pistoli přiložil ke spánku a zmáčkl spoušť, na kus papíru naškrábal následující vzkaz: „Moje tělo ať jde na vědecké účely, moje duše Andrewovi W. Mellonovi (tehdejší americký ministr financí, pozn. red.) a můj soucit mým věřitelům,“ píše časopis Time o jednom z mnoha téměř zapomenutých příběhů tehdejší doby.

Drsňák mluvící o krizi mužství. Henry Rollins je mužem mnoha tváří.
Foto: se svolením Henryho Rollinse

Henry Rollins: Maskulinita je představa. Mužům se prodává idea, jací by měli být. Naplnit ji nejde

Krize mužství

I v posledních momentech svého života si Lytle přál, aby odkaz, který po něm zůstane, byl jeho okolí alespoň nějak užitečný. O století později si v sobě muži břímě užitečnosti nosí i nadále: mužská sebeúcta je zkrátka úzce spjatá s pocitem, že musejí být prospěšní. Takovým mužům říkáme, že jsou dobří živitelé, přestože často sami nevíme, co přesně se pod obecnou frází má skrývat nebo od jaké výše příjmů a vzdělání chceme muže do této vytoužené kategorie vlastně zařadit. Výzkum z roku 2021 z šestnácti vyspělých zemí světa včetně Německa, Velké Británie nebo Japonska navíc naráží na zajímavý fenomén: zatímco ženy zpravidla nacházejí smysl života v několika vedle sebe existujících rolích, jako je ta kariérní, mateřská nebo třeba role nejlepší kamarádky, muži se mnohem častěji definovali právě především jako živitelé.

Past pocitu bezcennosti

Ve výsledku se tak pod tíhou společenských očekávání někteří muži zachovají jedním ze dvou způsobů. Někdy se rozhodnou v podstatě upracovat k smrti s vidinou toho, že je jejich práce jednoho dne dovede k hegemonickému statusu plnému peněz a moci, jak s oblibou propagují známé osobnosti typu loni zadrženého influencera Andrewa Tatea. O jeho lukrativní značce toxické maskulinity jsme v minulosti psali na webu Heroine.cz. V druhém případě se naopak uzavírají do sebe a propadají depresím a strachu, že jejich přínos společnosti a vlastní rodině (pokud jejich boj o duševní zdraví zároveň neprovázejí obavy, že si nezvládnou najít partnerku) nikdy nebude dostačující. Konkrétně strach z nedostatku intimity a chybějícího partnerského vztahu přitom není zcela nepodložený: mladí heterosexuální muži mají podle amerického průzkumu méně sexu než kdy dřív.

Nové číslo Heroine

Swap jako nový životní styl a co by ženy měly dělat, pokud by chtěly mít v důchodu stejně peněz jako muži? 

Chci předplatné s dárkem

Vzhledem k všeobecnému tlaku na výkon, užitečnost a dosažení ideálů mužnosti (stejně jako škodlivým stereotypům o tom, jaké emoce je přijatelné projevovat navenek) je tak smutným, ale nepřekvapivým faktem, že v drtivé většině případů jsou oběťmi sebevražd muži. Podle dat Českého statistického úřadu byl počet sebevražd mužů po celou druhou polovinu dvacátého století dvakrát vyšší, než tomu bylo u žen. Od roku 2004 jde každoročně o čtyřnásobek počtu sebevražd žen. Mezi lety 2017 a 2021 sebevraždou zemřelo ročně v průměru 1027 mužů a 250 žen.

Ve studii z roku 2015, která se zabývala posledními výroky mužů, kteří spáchali sebevraždu, se nejčastěji objevují slova jako „bezcenný“ a „budižkničemu“. Mužům se přitom méně často dostává diagnózy deprese – z velké části také proto, že kvůli trvající stigmatizaci duševního zdraví je pro spoustu z nich představa návštěvy terapeuta, nebo dokonce medikace depresivních stavů selháním sama o sobě.

Muži v krizi?

V posledních dekádách jsme se naučili mluvit o krizi mužství, z níž často viníme proměnu tradičních genderových rolí a fakt, že ženy údajně nechaly muže „za sebou“. Jak ukazují data Českého statistického úřadu, je pravda, že například z hlediska vzdělání ženy nasadily v posledních letech obrovské tempo a univerzitám v současnosti dominují mladé vysokoškolačky.

Andrew Tate: Nenávidí ženy a radí, jak je svést. Influencera podporovali osamělí muži, Česko není výjimkou

sexismus

Totéž ovšem neplatí o vedoucích pozicích napříč pracovním trhem, dělení péče o domácnost a o děti (kde se nadále očekává především zapojení žen) nebo finanční podmínky.

„Když někdo tvrdí, že je v krizi, asi není namístě kázat mu o tom, že není. Zároveň je to ale trochu absurdní. Jaké po staletí vymezené role muži ztratili? Třeba roli živitele? Objektivně tu máme stále problém spíš s tím, že se muži nepodílejí na finančním zajištění svých dětí a neplatí výživné, než s tím, že by se museli vzdávat svých zajímavých povolání, protože je válcují skvěle vydělávající partnerky,“ napsala o tématu pro Heroine před rokem socioložka Lucie Jarkovská.

Maskulinita bez limitů

Odmávnout výše jmenované statistiky údajnou absurditou celého problému by bylo příliš zjednodušující. Podle amerického terapeuta Jonathana Deckera je místo zmiňované toxické maskulinity přiléhavější mluvit o maskulinitě limitující nebo svazující: do úzce vymezené a sociálními sítěmi naddimenzované ideje pravé mužnosti spočívající v zářné kariéře, materiálním zajištění a vypracovaném těle se vejde jen velmi malé procento populace.

Nemluvě o tom, že ruku v ruce s instagramovým steroidovým „chlapáctvím“ chodívá v nejhlasitějších případech také mizogynie, agrese nebo nebezpečné riskování v podobě drog, hazardních her a rychlého řízení. Ti, kdo se k těmto pokřiveným ideálům nedokážou přiblížit, pak svoje zklamání mohou obracet proti společnosti jako ve známých případech útoků od samozvaného incela Elliota Rodgera v Kalifornii v roce 2014 nebo Aleka Minassiana v Torontu v roce 2018. Mnohem častější je ale otočení pocitu viny a studu vůči sobě samému.

Co s tím? Řešení mužské sebevražednosti a definitivní odpověď na otázku, zda je mužství doopravdy ohroženým druhem, by pravděpodobně vydaly na stohy knih. Jako žena si uvědomuji, že jejich psaní a hledání východisek je především výsadou samotných mužů, kteří vlastnímu well-beingu rozumějí nejlépe. Přesto: často viněný feminismus pro muže může mít mnohá pozitiva, pokud si je společně dovolíme využít. I jim se totiž uleví, pokud se budou moci snáze definovat zároveň jako aktivní otcové, citliví partneři či kamarádi do jakékoliv krize. Nebo jednoduše tak, jak sami chtějí, aniž by nad nimi visel Damoklův meč neustálé prospěšnosti.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s