nové číslo Heroine právě v prodeji

Menstruační plavky jako hit letošního léta. Pro koho jsou vhodné a jak dobře fungují?

08. červenec 2024
17 823

Zatímco z menstruačních kalhotek se v posledních letech stala poměrně známá a oblíbená pomůcka, o plavkách určených pro tyto dny se začíná více mluvit až letos. Jak přesně fungují? A mohly by vyhovovat i vám? V Heroine.cz jsme praktické informace čerpali přímo u zdrojů, tedy u značek, které je vyrábějí.

Menstruační plavky jsou stejně ekologické a inovativní jako menstruační kalhotky a zároveň tenké i lehké jako normální plavky.Foto: Snuggs

Jako první nás rozhodně zajímala jejich funkčnost. Česká firma LUNAcare vysvětluje, že jejich plavky obsahují speciální vložku, která absorbuje krvácení a udržuje vlhkost uvnitř. Díky nepropustné vrstvě se krev nedostane ven, a není tedy třeba se bát úniků. Voděodolná vrstva vnější látky zároveň zabraňuje vstřebávání vody z bazénu nebo moře, takže plavky se nevymývají do okolní vody. Rozdíl oproti oblíbeným menstruačním kalhotkám této značky je tak především v úpravě látky a švů proti nasátí vody a jejich nenápadný design.

V LUNAcare doporučují plavky nenosit déle než 12 hodin v kuse.

Na technologii výroby menstruačních plavek jsme se zaměřili i u další české značky, Snuggs, která na svých stránkách uvádí, že plavky jsou vytvořeny za pomoci několika vrstev – rychleschnoucí savé vrstvy, nepropustné membrány, vnější vrstvy a podšívky. Ale přesto – jsou pohodlné a tenké jako normální plavky! Je pravděpodobné, že každá značka má svoje vlastní know-how výroby menstruačních plavek, které se může v detailech mírně lišit, ale princip je u všech víceméně podobný.

Menstruační kalhotky značky Female Engineering
Foto: Lindex

Menstruační kalhotky Female Engineering

Menstruační kalhotky značky Female Engineering jsou jako vaše oblíbené spodní prádlo, ale se všitou ochranou při krvácení. Tajemstvím je absorpční klínek s patentovanou technologií Engineered Leak Tech™ se třemi aktivními vrstvami, které vás udrží během menstruace v bezpečí. Jsou navrženy tak, aby vám usnadnily život během menstruace. Stačí je obléct, vyprat a nosit dál. Pořád dokola. Objednejte je na www.lindex.com.

Kolik krve menstruační plavky udrží?

Zabýváme-li se rozdíly mezi menstruačními kalhotkami a plavkami, nejzákladnější je samozřejmě ten, že s menstruačními kalhotkami plavat nelze! Jejich technologie výroby je úplně odlišná – neodpuzují vodu, ale tekutinu pouze nasávají. Naopak nevýhodným rozdílem menstruačních plavek oproti kalhotkám může být jejich kratší životnost. Jak vysvětlují v LUNAcare, ochranná vrstva proti nasáknutí vody vydrží přibližně jednu sezonu. Poznáte to tak, že plavky začínají vsávat vodu.

Co se týká použití, většina výrobců se shoduje na tom, že při slabší menstruaci je možné používat pouze plavky, neboť jejich ochrana je dostatečná, ale při silnější menstruaci se obecně doporučuje (hlavně v bazénu) doplnit plavky tamponem nebo menstruačním kalíškem. Nejčastější savost menstruacích plavek, kterou značky uvádějí, odpovídá zhruba dvěma lehce savým tamponům (což je kolem 10 ml). Savost se s délkou používání plavek snižuje.

Před čím ovšem v LUNAcare vyloženě varují, je použití plavek ve vířivkách. Vzduchové bubliny mohou plavky nafouknout a víření vody může nadzvednout a částečně vyplavit zachycenou menstruační krev.

Jak se o plavky starat?

O menstruační plavky je samozřejmě třeba správně pečovat, aby vydržely funkční co nejdéle. V LUNAcare doporučují nenosit je déle než 12 hodin v kuse. Poté je buď rovnou vložit do pračky, nebo nejdříve důkladně opláchnout vodou a pak vložit do pračky či přeprat v ruce. Při slabé menstruaci nebo po propláchnutí vodou lze plavky prát i s dalším prádlem. Důležité ale je se vyhnout používání aviváže, která by mohla poškodit absorpční vrstvy, a prát je na 40 °C (Snuggs uvádí, že jejich plavky lze prát až na 60 °C, aniž by se poškodila savost, nicméně upozorňují, že to může jejich životnost lehce zkrátit nebo způsobit vyblednutí některých barev). Plavky je dobré nechat uschnout na vzduchu, vyhnout se sušení v sušičce (výjimkou jsou moderní sušičky se speciálním programem na funkční oblečení). Na rozdíl od menstruačních kalhotek je možné plavky sušit na slunci, volně pověšené.

Pro koho jsou menstruační plavky vhodné?

Přestože menstruační plavky mají i svá specifická omezení, jsou stejně ekologické a inovativní jako menstruační kalhotky, zároveň tenké i lehké jako normální plavky, a některé jsou navíc vyrobeny z recyklovaných materiálů a/nebo poskytují UV ochranu. Cena menstruačních plavek se pohybuje od 700 Kč za spodní díl (vršek si dokoupíte zvlášť nebo využijete ten, který už doma máte), celotělové menstruační plavky pořídíte od 1500 Kč.

Při slabší menstruaci je možné používat plavky samostatně bez dalších menstruačních pomůcek, neboť jejich ochrana je dostatečná.

Jako u všech existujících menstruačních pomůcek tak nakonec platí, že žádná nevyhovuje úplně všem. A je třeba vždy zvážit vaše individuální požadavky, očekávání i výhody a nevýhody daného produktu. Menstruační plavky vám ale určitě doporučujeme alespoň vyzkoušet. Kromě výše zmíněných značek seženete menstruační plavky i v klasických fashion řetězcích, např. v Lindexu, specializovaných e-shopech s menstruačními potřebami, jako je např. Maluna, nebo u dalších značek. Pokud i u menstruačních plavek trváte na originálních potiscích nebo zajímavých střizích, můžete se porozhlédnout například u australské značky Modibodi.

Popup se zavře za 8s