🖤 Roční předplatné Heroine – 6 tištěných čísel, digitální verze a plný přístup na web za 1 199 Kč.

„Oplodňovací prezident“ Trump si přeje (bílá) miminka. Strategie porodnosti mu ale nejspíš fungovat nebude

Donald Trump chce baby boom a chce ho hned. Přání stát se hybatelem populační exploze vyslovil už na celonárodním konzervativním mítinku na konci roku 2023. Teď, když je už více než tři měsíce znovu lídrem Spojených států, může konečně začít jednat. Ve svých plánech není zdaleka sám: z plodnosti a porodnosti se ve vyspělém světě zejména v posledních měsících stává jedno z hlavních politických témat. Nad tím, proč to Trumpovi, ani nikomu jinému s největší pravděpodobností nevyjde, se v komentáři pro web Heroine.cz zamýšlí Gabriela Knížková.

Americký prezident Donald Trump si přeje baby boom. Snímek je z června roku 2019.Foto: SAUL LOEB / AFP / AFP / Profimedia

Vládní administrativa už má podle nedávné reportáže deníku The New York Times celou řadu nápadů, jak vytoužené generace „Trumpových dětí“ dosáhnout skrze vládní politiku. Některé mohou mít překvapivě pozitivní dopad na reprodukční zdraví Američanek a Američanů. Většina působí přinejlepším směšně, přinejhorším mrazivě.

V první kategorii je navrhovaná finanční podpora výzkumu neplodnosti a reprodukčního zdraví obecně, včetně medicínou dosud přehlížené endometriózy. Dobrá zpráva, pokud se oprostíme od faktu, že za nápadem stojí washingtonský think-tank Heritage Foundation. Ten proslul zejména zpracováním Projektu 2025, jímž se současná konzervativní vláda řídí.

V koncepci pro zvýšení porodnosti, na níž členové a členky think-tanku pracují už přes dva roky, se dále objevují třeba kurzy, na nichž by se ženy měly lépe naučit pracovat s vlastní plodností. Heritage doufá, že by se tak mohla snížit potřeba umělého oplodnění, které považuje za poslední, nepřirozený a zoufalý krok směrem k početí. To proto, že v rámci IVF se běžně některá embrya zkrátka neuchytí, k čemuž mají křesťanští ultrakonzervativci podobný odpor jako k interrupcím. Trump, který sám sebe začátkem dubna nazval „oplodňovacím prezidentem“, nicméně v únoru vydal nařízení, podle něhož se má finanční dostupnost IVF naopak zvýšit, na čemž samozřejmě není nic špatného.

Medaile pro matky

Z protichůdných kroků je však zjevné, že předáci hnutí MAGA ohledně „správné“ podpory porodnosti, která by byla v souladu s jejich náboženskými a společenskými světonázory, nemají tak úplně jasno. V dubnu například vláda v rámci Muskových škrtů omezila rozpočet amerického Centra pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC). Zdecimovala tím jeho divizi reprodukčního zdraví, která se zabývala například vysokou úmrtností amerických žen v těhotenství a při porodu ve srovnání s jinými vyspělými státy. Podfinancování CDC dostává o to větší pachuť ve chvíli, kdy si uvědomíme, že těhotenské a porodní komplikace jsou třikrát častější příčinou smrti mezi Afroameričankami než mezi bílými rodičkami.

V jádru celého problému je totiž nejspíš jednoduchý fakt, že k vyšší porodnosti můžete pouze motivovat a reagovat na její příčiny – zmiňovanou klimatickou krizi, nerovné dělení péče mezi muži a ženami, ekonomické faktory, nebo třeba obavy žen ze ztráty pozice na pracovním trhu – s nejistým výsledkem. ‚Vydupat' si ji tak, aby odpovídala vašim představám o ideální společnosti, prakticky nejde.

Nesmyslné je nejen v tomto směru také Trumpovo popírání klimatické krize. Ta je mezi mladými lidmi důležitým aspektem úvah o založení rodiny: podle studie publikované v prestižním vědeckém časopise The Lancet v roce 2021 se téměř 40 procent mladých mezi 16 a 25 lety v zemích, jako je Francie, Spojené království nebo právě Spojené státy, kvůli klimatické změně obává mít děti. Porušováním klimatických dohod tak Bílý dům své proklamované cíle ohledně porodnosti nepřekvapivě podkopává.

Dalšími návrhy, které po Washingtonu momentálně kolují, jsou například takzvaný dětský bonus v podobě několika tisíců dolarů, které by dostaly americké matky krátce po porodu, nebo zavedení Národní medaile za mateřství pro ženy, které porodily šest a více dětí (podobnost s nacistickým Německem čistě náhodná). Na stole je také úprava stipendijních programů, jako je v Česku známý Fulbrightův program tak, aby je primárně dostávali žadatelé a žadatelky v manželství a s dětmi. Podmiňovat udílení prestižních grantů, z jejichž držitelů se rekrutují například laureáti a laureátky Nobelových cen, velmi úzce vymezenou představou o jejich osobním životě, je pochopitelně bláznivý a diskriminační nápad, který může vést ke ztrátě talentů například mezi LGBTQ+ lidmi, nebo těmi, kdo jsou zkrátka momentálně single.

Reagovat a doufat

Dělohy ale Trumpa momentálně zajímají o dost víc než mozky, což je vlastní mnoha krajně pravicovým politikům. Například maďarský premiér Viktor Orbán věnoval porodnosti v září 2023 celou konferenci, mezi jejímiž účastníky nesměl chybět například miláček incelů Jordan Peterson. Porodnost je pochopitelně téma, které momentálně trápí vlády napříč celým vyspělým světem včetně Česka. Spolehlivý recept přitom zatím nenašla ani jedna strana politického spektra.

Trojice vládních poslanců přišla s návrhem, podle něhož by na těhotenských testech mělo být nově povinné upozornění s odkazem na stránky pro-life organizací.
Foto: Shutterstock

Nepotřebujeme spasit ani poučovat na těhotenských testech. Jak poslanci vpašovávají do zákona protipotratovou politiku

Komentář

V jádru celého problému je totiž nejspíš jednoduchý fakt, že k vyšší porodnosti můžete pouze motivovat a reagovat na její příčiny – zmiňovanou klimatickou krizi, nerovné dělení péče mezi muži a ženami, ekonomické faktory, nebo třeba obavy žen ze ztráty pozice na pracovním trhu – s nejistým výsledkem. „Vydupat“ si ji tak, aby odpovídala vašim představám o ideální společnosti, prakticky nejde. A to ani v autoritářských režimech (zmiňované Hitlerovo Německo v tomto ohledu žádný zázrak neudělalo), ani tehdy, pokud ženy připravíte o jejich reprodukční práva, o čemž vyjma amerických konzervativců sní i někteří čeští poslanci a poslankyně. Natož, pokud chcete zachovat principy demokracie a rovnoprávnost mužů a žen.

Existuje samozřejmě ještě další způsob, jak zpomalit demografický pokles a jeho důsledky, aniž byste museli ženy nutit rodit jako na běžícím pásu: otevřít se větší migraci. Už na to Trumpa někdo upozornil?

Popup se zavře za 8s