E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Máma má menstruaci. Zbavit ženské tělo tabu prospěje dětem i celé společnosti

08. listopad 2023
16 214

Mohlo by se zdát, že ve 21. století už se o spoustě věcí dokážeme bavit věcně a bez příkras. Jenže téma menstruace je pro mnoho (nejen) mužů stále pohoršující záležitostí, o níž bychom raději všichni měli sborově mlčet. Vnímat menstruaci jako něco přirozeného, za co nám nemusí být trapně, přitom skýtá příležitost většího porozumění – v partnerském vztahu i v tom mezi otcem a dcerou. Pochopení jejího základního mechanismu usnadní spousty věcí, píše v komentáři Pavel Houdek.

Spousta mužů toho o menstruaci pořád ví zoufale málo. V komentáři se nad tím zamýšlí Pavel Houdek. Foto: Shutterstock

„Tati, v záchodě je krev!“ přibíhá za mnou naše dcera s očima navrch hlavy a strachem o maminku. Krev totiž v jejím světě znamená úraz, odřeninu, slzy a bolest. Jako moderní otec jsem připravený na všechno – tedy i na to, přiblížit dceři pojem menstruace. Ono mi ani nic jiného nezbývá, manželka není doma a odbýt ji tím, ať se zeptá maminky, opravdu nechci.

Při vyprávění jsem vzpomínal, co jsem o menstruaci věděl jako pubertální kluk. Moje vědomosti se omezily na výraz „jahodový týden“, kódové označení pro dobu, kdy spolu s přítelkyní nesmíme spát. Až později jsem pochopil, že „nesmíme“ byl mýtus; jedno z mnoha tabu, které menstruaci v mužských hlavách obklopují. Kde se menstruace bere, jak funguje, k čemu je a co všechno ovlivňuje – o tom jsem neměl ani páru.

„Dnes jsou muži mnohem informovanější,“ říkal jsem si. Nebo ne? Poptal jsem se kolem sebe a zjistil jsem, že někteří muži mají i ve středním věku problém jít koupit menstruační pomůcky; stydí se a nechtějí o nich mluvit s prodavačkou. Menstruaci pořád považují za něco trapného, nečistého a něco, o čem se přeci nemluví.

Plánování a pochopení

Jenomže když se o tom stydí mluvit s prodavačkou, tím spíš se stydí probírat toto téma s partnerkou. To je velká škoda, protože menstruace vztah samozřejmě ovlivňuje, a to nejen v době „jahodového týdne“. Jak? To je právě ono. U každé ženy to je jinak. Můžete to zkusit odpozorovat, ale skoro bych řekl, že je lepší se zeptat.

Menstruace, intimita a sex jsou v mnoha asijských zemích dodnes považovány za tabu.
Foto: Shutterstock

Nepoužívej tampony a pij červené víno. Vietnamky v Česku překonávají předsudky ohledně menstruace

Menstruace

Malý tip: moje žena mi do mobilu nasdílela menstruační kalendář; výrazně to usnadňuje plánování společných aktivit. Díky němu vím, na kdy ne/plánovat nějaké akce, třeba pobyt mimo civilizaci. A někdy mi to pomáhá i s pochopením jejího aktuálního nastavení.

Ale nejde jen o partnerku. Pokud jste třeba trenér, učitel atd. a vedete nebo učíte i ženy, je téma menstruace naprosto zásadní nejen pro skládání tréninku. Je pro mě naprosto nepochopitelné, že téma menstruace ve sportu se stalo tématem teprve nedávno díky tenistkám Petře Kvitové a Barboře Strýcové, kdy trenéři poprvé zjistili, že menstruace ovlivňuje sportovní výkon. Většina z nich to ignoruje dodnes, stejně jako učitelé tělocviku na školách.

„Krámy“ jako nástroj kontroly

O co míň my muži o menstruaci víme, o to více ji používáme jako zbraň. Pokud je žena nepříjemná, má krámy. Ženy nemohou být ředitelkami nebo třeba prezidentkami, protože kvůli menstruaci mají obrovské výkyvy nálad. Nepříjemné narážky se vybaví každému, ale nejsou tím nejhorším. Na Floridě používá guvernér a prezidentský kandidát Ron DeSantis menstruaci jako nástroj kontroly a po loňském zrušení práva na potrat v USA spousty žen řešily, že data z aplikací na sledování menstruace mohou být použita jako důkaz, že byly těhotné (a podstoupily nyní ilegální interrupci).

Poptal jsem se kolem sebe a zjistil jsem, že někteří muži mají i ve středním věku problém jít koupit menstruační pomůcky; stydí se a nechtějí o nich mluvit s prodavačkou. Menstruaci pořád považují za něco trapného, nečistého a něco, o čem se přeci nemluví.

No a co tedy s tím? Pro začátek by stačilo o menstruaci mluvit. Ne, nemusí to být téma rodinných večeří a pracovních porad, ale prosím: zbavme menstruaci tabu. Pochopení jejího základního mechanismu usnadní spousty věcí. Třeba pak v debatě o DPH pro menstruační pomůcky nebudeme muset poslouchat pochyby, zda jsou menstruační pomůcky pro ženy nezbytné, nebo jde o obdobu holení tváře u mužů...

Foto: Heroine

Jak vychovat dcery, které změní svět

Jak vychovat dceru, aby jednou žila svobodně a rovnoprávně? Návod nabízí německá pedagožka a rodinná poradkyně Susanne Mierau v knize Manuál pro moderní mámy, kterou vydáváme i díky vaší pomoci. Pořiďte si první knihu Edice Heroine a podpořte i podcasty. Přidáváme tři výjimečné odměny: zážitkový kurz sebeobrany pro matky a  dcery, signovaný plakát artdirektorky Heroine a drink s naší redakcí.

Chci podpořit knihu

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s