E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Nepoužívej tampony a pij červené víno. Vietnamky v Česku překonávají předsudky ohledně menstruace

20. březen 2023
59 905

Menstruaci bereme jako přirozený tělesný proces, který je společný ženám napříč kontinenty a sociálním zázemím. Její vnímání se ale v různých kulturách významně odlišuje. V asijských zemích, jako je Vietnam, například dodnes bují zakořeněné představy o nečistotě ženského organismu nebo škodlivosti tamponů. Mladé Vietnamky v Česku ale mýty a babské rady spojené s menstruačním cyklem postupně vyvracejí a ukazují, že lze najít rovnováhu mezi klady jak západní, tak východní medicíny.

Menstruace, intimita a sex jsou v mnoha asijských zemích dodnes považovány za tabu.Foto: Shutterstock

Blogerka Do Thu Trang žije v Česku od svých pěti let. Jako dcera vietnamských imigrantů prožila klasické dospívání takzvaného „banánového dítěte“: zatímco doma se držely zvyklosti spjaté s východní kulturou, ve škole se setkávala hlavně s českými spolužáky a spolužačkami. Rozdílů ve výchově a vnímání nejrůznějších aspektů života si přitom všímala i ve vztahu ke svému tělu. A to zejména tehdy, když se z dívčího začalo proměňovat v ženské.

„Dlouho jsem brala jako samozřejmost, že když mám menstruaci, tak bych si neměla zavádět tampon, ani se dotýkat domácího oltáře,“ vysvětluje. „Bylo to pro mě podobné jako zhasnout světlo, když odcházím z pokoje.“ Pověr a zákazů, s nimiž se Trang běžně setkávala, ale bylo víc: „Nepij studenou vodu, nebo budeš mít křeče v břiše. Pij červené víno, aby se menstruace rychle odplavila. Nemyj si hlavu první den menstruace. Nesportuj, neskákej,“ vyjmenovává.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!