Bylo by líp, kdyby vládly ženy? Socioložka obepisuje politické strany a ptá se, kde jsou jejich političky

Většinu světové historie vládli muži – a výsledkem je krize. Ekologická, bezpečnostní, ekonomická. Možná je čas zkusit něco jiného. Socioložka a feministická stand-up komička Lucie Jarkovská v novém díle podcastu Hlas Heroine mluví o své účasti v iniciativě jihomoravských žen, které chtějí vidět ženy na kandidátkách, o neviditelných ženách v krajské politice i o tom, proč se bez strukturální změny situace nezlepší.

Lucie Jarkovská je socioložka z Masarykovy univerzity. Je polovinou stand-up uskupení Duo docentky a spoluautorkou knihy Feministkou snadno a rychle.Foto: Jiří Matoušek

„Já věřím, že by lepší byly. Rozhodně by bylo lepší, kdyby jich byla zhruba polovina v politické reprezentaci a zdá se mi, že je na čase vyzkoušet něco jiného. Ten svět si o to říká,“ říká Lucie Jarkovská v úvodu rozhovoru.
Impulsem k angažmá se pro ni stal výsledek loňských krajských voleb na jižní Moravě. Přestože hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) deklaroval podporu žen v politice, ve vedení kraje nakonec nezasedla ani jediná žena.

Podívejte se na celý rozhovor s Lucií Jarkovskou na YouTube.

To vedlo skupinu aktivních žen ke spontánní reakci – přišly na první zasedání zastupitelstva a upozornily na „čistě mužskou“ radu. Z této akce vzešla širší iniciativa, která se začala ptát: Kde jsou ženy? A proč nejsou v politice vidět?

Politika jako prostředí pro psychopaty

Jedním z důvodů, proč se ženy do politiky nehrnou, je podle Jarkovské toxické prostředí. Jak píše v knize Feministkou snadno a rychle: Politika je psychopatické prostředí uzpůsobené potřebám a schopnostem psychopatů – bez ohledu na pohlaví.

Celý rozhovor s Lucií Jarkovskou o tom, proč je potřeba mít více žen na kandidátkách, si pusťte na Spotify.

Zmiňuje například absolutní nepředvídatelnost poslaneckých jednání, dlouhé obstrukce bez výsledku a pracovní podmínky, které znemožňují jakýkoliv osobní život – nejen péči o děti. Reakcí na toto toxické prostředí je iniciativa Moderní sněmovna, o které Lucie Jarkovská v podcastu také mluví. „Jeden z požadavků iniciativy bylo zavést přestávky na spánek. Přestávky na spánek! Jak je možné, že někdo navrhuje, že by poslanci mohli spát? To není normální instituce.“

Jihomoravský hejtman a neviditelné ženy

V rozhovoru zazní i konkrétní příklad z Jihomoravského kraje. Hejtman Grolich měl podle Jarkovské silnou rétoriku podpory žen, ale při skládání rady „si na ženy nevzpomněl.“
„Pohlaví prý není kritériem, rozhodují kompetence. Jenže když se podíváte na některé jmenované muže, obočí vám vyskočí,“ komentuje.

Oplzlé řeči, narážky na vzhled, misogynie. Tohle zažívají české političky napříč politickým spektrem: například na instagramovém účtu ministryně obrany Jany Černochové (ODS) najdete urážlivých komentářů celou řadu.
Foto: Shutterstock

Jsi ošklivá, zasloužíš znásilnit a do veřejného prostoru nepatříš. S útoky se potýká většina českých poslankyň

Ženy v politice

„Politici se tváří, že všechno rozhodují kompetence. Ale mám pocit, že to často spíš určuje, kdo je s kým kamarád, kdo co na koho ví a kdo si to zasloužil za dlouhou věrnost,“ shrnuje Jarkovská.

Zkušenosti ukazují, že bez vnitrostranické změny nelze kandidátky naplnit diverzitně.
„V momentě, kdy se rozhlídnete a ženy tam nejsou, je už pozdě. Musíte s nimi pracovat dlouhodobě. Jinak zase uslyšíte: ‚Pohlaví nemělo zájem.‘“

Otevřený dopis s dotazem na zastoupení žen na kandidátkách odeslala iniciativa Máte ženy na kandidátkách? stranám napříč politickým spektrem. Jaké odpovědi jim od politických stran dorazily, si poslechněte v podcastu Hlas Heroine.

Hlas Heroine můžete sledovat i na Apple Podcasts.

„Říct ‚já ženy podporuju‘ umí každý. Ale konkrétní kroky dělají málokteří,“ hodnotí Jarkovská. 

Na závěr přichází otázka, která často polarizuje: měly by se v politice zavést kvóty pro ženy?
Podle Jarkovské to není žádné tabu, ale běžný princip: „Kvóty už dnes existují – třeba volební kraje. Přijde nám normální, že zastoupení mají mít regiony. Tak proč ne ženy?“

Argumenty o kompetencích podle ní často selhávají: „Nikdo nedělá test schopností, když sestavuje kandidátku. Je to otázka kliky, kontaktů, zasloužilosti. Kvóty donutí strany otevřít se novým lidem – nejen ženám, ale i mladým nebo neokoukaným.“

Zajímají vás odpovědi stran? Chcete vědět, proč potřebujeme více žen v politice – a co by se mělo změnit?
Poslechněte si rozhovor s Lucií Jarkovskou v plné délce na své oblíbené podcastové platformě.

Co v podcastu také uslyšíte?

1:34 Feministkou snadno a rychle

04:10 Měly by ženy vládnout?

07:50 Proč nejsou ženy v radě

10:51 Jak se rozhoduje o složení rady

12:45 Přástky a setkávání ve Vesně

14:53 Otázka pro strany: Máte ženy na kandidátkách?

16:00 Otevřený dopis a první odpovědi

22:45 Co odpověděli Motoristé, ANO a Pirátská strana?

29:37 Nestačí hledat ženy, až když se sestavují kandidátky

35:20 Kvóty: co všechno mohou změnit

40:34 Proč bez strukturální změny nebude víc žen v politice

42:30 Co nás naštvalo: Feminismus je prý nebezpečný jako nacismus!

45:00 Mikrofemimnistická výzva: Podporujte svou političku

Popup se zavře za 8s