🖤 Roční předplatné Heroine – 6 tištěných čísel, digitální verze a plný přístup na web za 1 199 Kč.

Jsi ošklivá, zasloužíš znásilnit a do veřejného prostoru nepatříš. S útoky se potýká většina českých poslankyň

Výhrůžky a psychologické násilí zažila naprostá většina českých poslankyň, vyplývá z nového výzkumu o násilí vůči ženám v politice. Zatímco jejich mužští kolegové urážky častěji schytávají za svoje výroky či obsah politiky, u žen jde ve velké míře o narážky na vzhled nebo hrozbu znásilněním. Ve společnosti se však pořád tváříme, že ženy politické funkce vlastně nezvládají, píše v komentáři pro web Heroine.cz Gabriela Knížková.

Oplzlé řeči, narážky na vzhled, misogynie. Tohle zažívají české političky napříč politickým spektrem: například na instagramovém účtu ministryně obrany Jany Černochové (ODS) najdete urážlivých komentářů celou řadu.Foto: Shutterstock

„Co si udělala pro mír ty, p*čo?“ „Fetko za*ebaná, nikoho nezajímáš.“ To jsou komentáře, které pod svým příspěvkem na sociální síti X před několika dny nasbírala pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. „Zrůdo z ANO, běž do p*dele,“ dozvíte se zase při zběžném pročtení komentářů na instagramovém profilu místopředsedkyně hnutí ANO Aleny Schillerové. Na Instagram ministryně obrany Janě Černochové (ODS) pak v poslední době dorazil například vzkaz neurčitě slibující, že „...tvůj čas se krátí, ty frigido“.

Pokud si otevřete jakoukoliv ze sociálních sítí vaší oblíbené političky, téměř jistě narazíte na libovolnou variaci na výše zmíněné výroky. Slovní útoky na ženy v politice jsou natolik všudypřítomné a univerzální, že si k nim často vytváříme jakousi pohodlnou selektivní slepotu. To, že je vyhrožování veřejně aktivním ženám v Česku běžnou součástí společenského života, potvrzuje čerstvý výzkum sdružení Fórum 50 procent ve spolupráci s neziskovou organizací Friedrich-Ebert-Stiftung. Zúčastnilo se ho celkem 36 českých poslankyň. Zkušenost s psychologickým násilím, jako jsou výhrůžky, nadávky nebo zastrašování potvrdilo 81 procent z nich. Ve věku do čtyřiceti let dokonce všechny do jedné.

Převažovaly hrozby násilím, nadpoloviční většina oslovených zákonodárkyň ale zažila také slovní útoky a sexistické poznámky či poznámky se sexuálním podtextem. S oplzlými řečmi se opět nejvíce potýkaly ženy pod čtyřicet. Více než 30 procent dotázaných političek se podle průzkumu v minulosti také ocitlo v situaci, kdy někdo zveřejnil jejich znevažující fotografie. Necelých 42 procent poslankyň potvrdilo, že zažilo přímo sexuální obtěžování či násilí.

Moc ošklivá, moc krásná

Agrese směřovaná vůči politikům a političkám, stejně jako jiným veřejně známým osobnostem, pochopitelně není ničím novým ani překvapivým (což ovšem neznamená, že bychom ji měli přijímat jako status quo). Mezi tím, na co se musí po vstupu do politiky připravit žena, a tím, co si ve svých zprávách nebo v komentářích běžně mohou přečíst třeba premiér Petr Fiala nebo šéf opozice Andrej Babiš, ale panuje zásadní rozdíl.

Vůči političkám totiž na rozdíl od těch namířených na politiky útoky zpravidla bývají mnohem osobnější a „kreativnější“. „Na sociálních sítích kolují různé fotokoláže se mnou, kde je cizí nahé tělo,“ popisuje jedna z oslovených političek v českém šetření. „Jeden politik na svůj profil na Facebooku napsal, že bych si zasloužila jet do povodí řeky Kongo, aby mě tam někdo znásilnil,“ stojí v další výpovědi.

Coby žena v politice zkrátka nemůžete vyhrát, ať už jste kdokoliv. Když říkám vyhrát, nemám na mysli výhru v politickém boji, nýbrž stav, kdy víc záleží na tom, co říkáte, než jak u toho vypadáte, případně jaké máte pohlavní orgány.

Zatímco nadávky, s nimiž se potýkají poslanci, členové vlády nebo senátoři, častěji vycházejí z jejich politických kroků, konkrétních postojů a životních okolností – například na Fialově facebookovém profilu se pravidelně objevuje myšlenka, že je „nastrčenou loutkou Ukrajiny“, nebo zesměšňování jeho profesorského titulu – mezi stálice útoků na ženy patří kromě přání sexuálního napadení a obligátního posílání k plotně také oblíbené závěry o tom, že politické funkce jako celek zjevně „nezvládají“.

Političky si nemohou dovolit být pouze političkami. Jsou především ženami, a do veřejném prostoru tak podle přetrvávajících společenských stereotypů vlastně nepatří. Platí to tehdy, pokud dle soudu diskutujících nejsou dostatečně pohledné, aby „se na ně alespoň dalo koukat“, pokud jsou naopak pohledné až příliš (a tudíž musejí být buď hloupé, nebo se hodí jedině do filmů pro dospělé), pokud hlasitě projevují svůj názor, jsou starší (tedy „vyšeptalé“ a neatraktivní) nebo naopak mladé (jinými slovy nezkušené a drzé). Coby žena v politice zkrátka nemůžete vyhrát, ať už jste kdokoliv. Když říkám vyhrát, nemám na mysli výhru v politickém boji, nýbrž stav, kdy víc záleží na tom, co říkáte, než jak u toho vypadáte, případně jaké máte pohlavní orgány.

Na začátku knihy novináře Erika Taberyho Zuzana Čaputová odhaluje, že se její dcera během prezidentkého mandátu potýkala s rakovinou.
Foto: Milan Jaroš

Tabery: Sílu nenávisti, jaké čelila Čaputová, v Česku neznáme. Ostatním ženám pomůže na vrchol

Ženy v politice

Česká data odpovídají širšímu evropskému trendu. Podle studie Meziparlamentní unie, která v roce 2018 srovnávala zkušenosti poslankyň a zaměstnankyní parlamentů v zemích Rady Evropy, má s psychologickým násilím zkušenost přes 85 procent dotazovaných političek. Téměř 68 procent jich zažilo slovní útoky na základě vzhledu nebo genderových stereotypů. Přes 58 procent jich zažilo sexistické útoky v kyberprostoru.

Pro důsledky tohoto fenoménu nemusíme chodit daleko. Například bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zažívala v úřadu bezprecedentní míru vulgarity a ponižování, která přispěla k jejímu rozhodnutí se o post znovu neucházet. V roce 2019 odešla z parlamentu skupina poslankyň Spojeného království poté, co se podle zpravodajské stanice BBC musely denně potýkat s výhrůžkami. Příkladem z Česka je příběh pirátské poslankyně Olgy Richterové. Ta sice v politice působí dál, incident z podzimu roku 2021, kdy jí neznámý vandal rozbil okno poslanecké kanceláře, nicméně dokazuje, jak snadno může verbální násilí přerůstat v to fyzické.

Ženy do politiky patří: mají právo rozhodovat o věcech veřejných, nechat se zvolit, a svoji práci vykonávat v bezpečí. O tom už se ve vyspělé společnosti snad bavit nemusíme. Je ale načase, abychom jim to konečně začali dávat najevo.

Popup se zavře za 8s