Diskuze k článku:

Děti vám to řeknou. O hře a stereotypech pohledem jich samotných

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

prostě Filip | 30. 6. 2021 14:51

No, tak paní v článku má obavy, zda dětem nepodsouvá při výchově nějaké svoje ideje a vzorce chování, a přitom si v článku sama odpovídá.

Ve věku 6-10 let se děti teprve učí hrou a interakcí s vrstevníky rozpoznávat různé formy hranic, omezení, vzorů. Ve věku 7 let nemají natolik vyvinutý vlastní smysl pro rozlišování, posuzování a přejímání ideálů, včetně ideálu krásy, aby se od nich dalo čekat, že výrok: "s touto panenkou nemám pocit, že bych měla zhubnout", je skutečné vědomé kritické zhodnocení vlastní postavy, a ne pouhé papouškování toho, co řekla maminka, když tu panenku rozbalila. Z úplně stejného důvodu jsou tak mohutně kritizovány různé soutěže krásy předškolních dětí apod, protože ta krása nemůže být jejich vědomou volbou a jde tak o soutěžení dospělých.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Petr.b | 1. 7. 2021 9:32

Pomineme-li, že to je čistě reklamní článek na barbíny, tak bych řek, že se z toho dělá dost věda. V dnešní době má každý dítě, který znám tolik hraček, kolik chce a ještě i o něco víc. S většinou si pak stejně nehrajou. Resp. vyberou si samy co chtějí.
Jinak pozor na LEGO - mám za to, že je příčinou slabého rozvoje dětské tvořivosti a hlavně šikovnosti, i když se snaží budit dojem, že toto naopak podporuje.
A drobná životní zkušenost: od dětství jsem se věnoval leteckému modelářství, ale za 30 let jsem potkal asi tak 3 holky, které se tomu věnovaly. A všechny byly dcery nadšených modelářů, takže byly zjevně do tohoto hobby vmanipulovány. Což se projevilo i tím, že u toho žádná z nich dlouho nevydržela. Prakticky všechny začaly kolem 15 let preferovat diskotéky, taneční kroužky a pod. Tak trochu to potvrzuje to, že muži i ženy jsou od narození zcela jinak zaměřeni, i když se to zdejším autorkám nelíbí.

-2

Diskuze k článku:

Kateřina | 29. 7. 2021 13:20

Zdravím, jen by mě zajímalo, jestli někdo nepořizoval takovouto prolézačku: https://www.antonieemma.cz/stavebnice-faber/ plánuji totiž, že pořídím jednotlivé díly a dětem sestavím menší domácí hřiště. Líbí se mi, že je to ze dřeva a že budu moct sestavit to, co děti chtějí. U nás zvítězila houpačka a lezecká stěna.

0

babajaga | 12. 7. 2021 18:56 | reakce na babajaga - 12. 7. 2021 18:54

oprava: "... aby si s ní hrálO..." samozřejmě...

0
Zobrazit komentovanou zprávu

babajaga | 12. 7. 2021 18:54

Já bych řekl, že odpověď na otázku, jak se při výchově vyhnout indoktrinaci dětí různými ideologiemi, je nevychovávat děti, jako ženy, které uspořádaly tento dýchánek s podporou bárbínek od matela. Jestli si tyto dámy svobodnou hru představují tak, že nabídnou dětem obrovskou paletu čítající jednu hračku v několika úpravách, řeknou mu, aby si s ní hrál a ještě se ho zeptají, proč si s ní chce hrát nebo co si o ní myslí, a dítě poslušně odpoví " s ní nemám pocit, že bych měla zhubnout", pak přesně takto vypadá indoktrinace. Gratuluji matkám roku.

0

Marie | 2. 7. 2021 9:14 | reakce na Petr.b - 1. 7. 2021 9:32

Kolem 15 let začne většina holek preferovat diskotéky, říká se tomu puberta :D. Jestli Vaše známé začaly v tomto věku chodit do tanečního kroužku (a vydržely tam), tak to teda všechna čest, většina lidí v tomhle věku s kroužky končí.

0

prostě Filip | 1. 7. 2021 10:20 | reakce na Petr.b - 1. 7. 2021 9:32

Ad to LEGO - jedna z věcí, kterými se LEGO propaguje, je rozvoj jemné motoriky, což podle mě splňuje, protože ty dílky jsou mnohdy opravdu malinké a jejich skládání vyžaduje zručnost. Pokud jde o fantazii dítěte - z vlastní zkušenosti mohu říct, že tam hrají roli především dvě věci - zaprvé kvantita (čím více máte kostek, tím méně musíte při stavbách improvizovat) a za druhé moderní design kostek (dříve byly jen hranaté kostky, a dítě muselo zapojit představivost, aby dokázalo postavit, co chtělo, a výsledek také mnohdy vyžadoval kupu představivosti, aby šlo poznat, o co jde, dnes jsou k dispozici tisíce různě tvarovaných dílků a dítě postaví co chce doslova za pár vteřin a je ochuzeno o samotnou podstatu skládání - objevování toho, jak co složit).

Ad zaměření - dnes je v módě zaměňovat slova "šikovnost" a "zaměření". Když si někdo odváží prohlásit, že dívky a ženy jsou obecně jinak zaměřené, než kluci, což se projevuje například značným převisem kluků-programátorů, hned se na něj někdo sesype, co že si dovoluje tvrdit, že ženy by nedokázaly programovat, protože "KDYBY se jim to umožnilo, tak by byly minimálně tisíckrát lepší". Jako kdyby dnes někdo ženám bránil například programovat, stavět nábytek, nebo lepit modely...

+1

Petr.b | 1. 7. 2021 9:32

Pomineme-li, že to je čistě reklamní článek na barbíny, tak bych řek, že se z toho dělá dost věda. V dnešní době má každý dítě, který znám tolik hraček, kolik chce a ještě i o něco víc. S většinou si pak stejně nehrajou. Resp. vyberou si samy co chtějí.
Jinak pozor na LEGO - mám za to, že je příčinou slabého rozvoje dětské tvořivosti a hlavně šikovnosti, i když se snaží budit dojem, že toto naopak podporuje.
A drobná životní zkušenost: od dětství jsem se věnoval leteckému modelářství, ale za 30 let jsem potkal asi tak 3 holky, které se tomu věnovaly. A všechny byly dcery nadšených modelářů, takže byly zjevně do tohoto hobby vmanipulovány. Což se projevilo i tím, že u toho žádná z nich dlouho nevydržela. Prakticky všechny začaly kolem 15 let preferovat diskotéky, taneční kroužky a pod. Tak trochu to potvrzuje to, že muži i ženy jsou od narození zcela jinak zaměřeni, i když se to zdejším autorkám nelíbí.

-2

prostě Filip | 30. 6. 2021 14:51

No, tak paní v článku má obavy, zda dětem nepodsouvá při výchově nějaké svoje ideje a vzorce chování, a přitom si v článku sama odpovídá.

Ve věku 6-10 let se děti teprve učí hrou a interakcí s vrstevníky rozpoznávat různé formy hranic, omezení, vzorů. Ve věku 7 let nemají natolik vyvinutý vlastní smysl pro rozlišování, posuzování a přejímání ideálů, včetně ideálu krásy, aby se od nich dalo čekat, že výrok: "s touto panenkou nemám pocit, že bych měla zhubnout", je skutečné vědomé kritické zhodnocení vlastní postavy, a ne pouhé papouškování toho, co řekla maminka, když tu panenku rozbalila. Z úplně stejného důvodu jsou tak mohutně kritizovány různé soutěže krásy předškolních dětí apod, protože ta krása nemůže být jejich vědomou volbou a jde tak o soutěžení dospělých.

+4

Anna | 30. 6. 2021 12:10 | reakce na Michal Macek - 30. 6. 2021 9:00

Marjánka (8) je ta moje a má úplně stejné zájmy jako ta vaše. Kdyby chtěla panenky, dostala by panenky, ale tomuhle jsem přece jen nějak vnitřně víc nakloněná. :-)

0

Michal Macek | 30. 6. 2021 9:00

Marjanka (8) ma pravdu, throw the Barbies, grab the ponies ! Jinak moje skoro 9 leta dcera si s panenkama nikdy nehrala, poniky mela, nejake lego, ma rada Minecraft a ted zacla hrat World of Tanks - takze ted ma modely tanku :)... jo a rada strili z airsoftove pusky :D

0