Diskuze k článku:

Uzel zahradníkem 6. Lovci z Marsu a sběračky z Venuše

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Kamil Fila | 6. 1. 2021 16:46

Zdravím, děkuju za kultivovaný příspěvek.

1) Určitě neinterpretuju všechny rozdíly mezi muži a ženami pomocí jednoho narativu. Je zřejmé, že muži a ženy se liší reprodukční a imunitní soustavou. Neliší se příliš, co se týká mozků .Užitečnější než vidět věci binárně, je vhodnější nahlížet na nekonečnou lidskou rozmanitost jako spektrum.

______________________________ ____________

2) "Muži dominovali zcela jednoznačně. To nelze nijak rozporovat. Jsem však na pochybách, zda tento narativ může dnes ještě obstát."
- Čísla ohledně majetku, zastoupení v politice, pay-gap a převaha námahy u domácích prací a výchovy dětí vám přijdou málo? Nejsou to ty nejdůležitější znaky reálné moci a svobody? Protože moct studovat a vědět, že budu mít problémy se sladěním profesního a soukromého života a ještě ke všemu budu pravděpodobně vydělávat méně, opravdu není velká svoboda a je to něco, co muži z 90 % a více vůbec neřeší jako dilema.
______________________________ __

3) " otázkách seznamování a namlouvání si tvrdím říci, že ženy mají téměř výhradně navrch. Určitý rys strachu z odmítnutí, přeceňování kladů dívky atd. vidím opakovaně u mladých mužů velmi často." - Což je asi tak zhruba stejné, jako tou bylo třeba do 50. let minulého století.
Lidstvo zažilo sexuální revoluci v 60. letech a z velké části z toho od 70. let přežila hlavně větší drzost a neomalenost mužů. To se zpětně promítlo do feministické reakce. Ta vyvrcholila někdy v době vlny MeToo. A ano, teď jsou muži o něco obezřetnější, ale primárně hlavně ti inteligentnější a vzdělanější. Nebral bych tento vzorek jako moc závazný a vše vypovídající.
Na sociálních sítích narazíte naproti tomu na misogynskou hrubost nesmírně často a v mnohem větší míře než dřív. Je to zjevně akce a reakce, ale ty reakce zamořují sociální prostor hůře než tomu bylo ještě před deseti lety.
Myslím, že kvalitní výzkum by nám řekl více, pohybuju se - stejně jako vy - v rovině dohadů.
______________________________ ___

4) "Není možné dojít k rovnovážné společnosti tím, že budeme neustále vykládat opozici ženy- muži přes jakousi rétoriku útlaku, podílu obsazení postů, procentuální míra majetku atd. Např. psycholog Jordan Peterson tvrdí, že žen je na vysokých místech korporací méně protože protože jsou méně konfliktní. Jsou více symbiotické."
- Jordan Peterson je velmi zvláštní druh veřejného řečníka, který na povrchu vypadá, že interpretuje kulturu/archetypy. Prakticky je ale hlavně biologický determinista a nechová se vědecky, ale ideologicky. Jeho myšlenkové skoky od zvířat k lidem/hierarchie humrů ke společnosti, musí každý filosof i vědec odmítnout. Musíme se vždycky ptát, proč se nějaké typy vyprávění etablují, proč na ně přistupujeme, přisvojujeme si je, chováme se podle nich a šíříme je dál. Peterson je v tomto ohledu velmi ahistorický.

Nelze popřít, že lidé na svoje role věří a chovají se podle nich. Pokud v nich jsou spokojeni, není důvod, aby je měnili. (Pokud nepáchají trestnou činnost.)

Chápu, že lidé nemají rádi slovo útlak, protože asi nikdo se nechce cítit jako utlačovatel. Ale jak chcete nazvat to, že kapitál byl někdy dávno nespravedlivě rozdělen a dostali ho všechen muži, protože ženy majetkové právo neměly? Těch drobných příkladů, kdy muži mají cosi úplně automaticky (typicky své "kamarádičkovské kvóty" v politice) a ženy o to musí složitě bojovat, a přitom jsou neustále umlčovány, ponižovány a zesměšňovány.

Nevím, proč toto poznání a přiznání má inteligentní muže jakkoli urážet. Člověk to dokáže uznat, sám se tomu vyhýbat a vyvíjet jistý tlak na to, aby to z veřejné sféry zmizelo.

Jako nejčastější mýlku vidím výtku, že muži a ženy se už pak nijak lišit nebudou a že bez hierarchie poklesne produktivita společnosti. Jenomže u gender studies nebo u moderní levice žádný tlak na stejnost neexistuje. A neexistuje u ní ani jasná představa budoucnosti. Ta je naprosto otevřená, a sledovat můžeme spíš narůstající pestrost lidských identit. Hierarchie navíc nezmizí nikdy úplně, jen může zmizet mocenské zneužívání pozic, protože se k tomu vyvinou kontrolní mechanismy. Minimálně toto existuje jako ideál. Reálný vývoj nikdo nepředpovíme.
Obecně se snažím nevidět vývoj v extrémech, spíš velice postupných krocích, kdy máme kdykoli šanci říct si "dost". Novou levici si spojuju s pluralitou, ne totalitou.
_________________________

5) "Vždyť vy i to, že ženy pracují jako zdravotní sestry, zdůvodňujete tvrzením, že se tak děje, protože jsou to podřadné práce, a společnost ženy naprogramovala se do nich uchylovat. V podstatě jste smetl ze stolu jakoukoli jinou možnost, jak tento fakt vyložit."
- Nevím, jestli to tak vyznívá z textu, to nedovedu posoudit, nemám v hlavě různě dlouhé verze (prakticky třetina jde vždy pryč, často více). Nejde říct nikdy jediný důvod, což dělá právě Radim Uzel. Podle mě tu násobnost nejde vyvozovat z genetiky mozku, ale musíme přibrat historické a ekonomické hledisko. Některé ženy tuto práci dělají dobrovolně, vznikají také různé rodinné tradice apod. Ale to, že jistá povolání jsou pro muže neprestižní a že opravdu v nějaký historický moment vzniklo rozhodnutí "toto je povolání pro muže-živitele rodiny" a "toto je polo-otrocká špatně placená práce pro ženy, které z ní nevyžijí samy nebo s dětmi", toto je prostě fakt. Vojáci jsou důležití, ošetřovatelky tolik ne. Dělníci jsou důležití, pradleny tolik ne. Můžete těch příkladů najít desítky a jít vždy hluboko do minulosti.

Sám nedovedu u jednotlivých povolání určit poměr "svobodné volby a donucení", obávám se, že to nedovede asi nikdo. Ale primárně vidím spíš snahu vykládat věci "přirozeností" než "násilnými zásahy" a následným vynucováním. Můžeme samozřejmě zkoušet různou sofistiku, že násilí je lidská přirozenost, ale obávám se, že to na vysoké úrovni organizace různých institucí nebude fungovat. Pro mě je zajímavější vidět v tom určitou nahodilost a chaotičnosti a evoluční pokusy a omyly, než hluboké vědomé záměry.

+29
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Jouda | 7. 1. 2021 10:26

Vystupte ze sve socialni bubliny potrhle extremistky.

V normalnich rodinach zustava s detmi doma zena z toho prosteho duvodu, ze do priblizne trech let ditete, kdy dite jde do skolky, dite potrebuje hlavne matku.
Nas nejmladsi ve veku 1.5 roku je stale jeste obcas kojeny, starsi kluci to meli stejne. Materske mleko je krucialne dulezite pro zdravi a rozvoj ditete.

Normalni zena ma deti rada a nenecha se okrast o ten nejkrasnejsi vek, kdy je uci chodit, zvatlat, pritulit se.
Samozrejme existuji zeny, co daji prednost potrhlym excelum nekde v korporatu pred vlastnim ditetem, jejich volba. Pozdeji budou aspon moct vzpominat, jak mely onehda uspesnou powerpoint prezentaci na tema marketingove strategie pro novy praci prasek, decka naucila chodit najata chuva, ktera se stala decku realne matkou.

Tatinkove nastupuji az kolem toho tretiho roku zivota ditete, kdyz nauci decka jezdit na kole, na vylety, do kina na animaky, lyzovat.

-42
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu


Diskuze k článku:

VV | 4. 5. 2021 1:37 | reakce na umfa - 10. 1. 2021 12:30

Ne, není to jiným přístupem žen k práci nebo studiu. Zkuste si představit, že jste zvídavý malý chlapec, ale stále čelíte narážkám jako "ale dyť ty ani nepoznáš levou a pravou stranu", nebo že vašemu pohlaví chybí logické myšlení. Vaše rodiče ani nenapadne vás dát do kroužku modelářů nebo šachu, nehledě na to, že by vás tam dost možná nepřijali. Tak, a teď si to převeďte na ženský rod, a máte ženskou realitu jako na dlani. Nic moc, že?

Diskuze o bastlení sleduju, stejně jako návody na Youtube. Kdybych se chtěla zapojit a diskutovat, což by se mi občas hodilo a už jsem o tom uvažovala, tak bych neměla chuť tam být pod ženskou identitou. Právě kvůli předsudkům, že to holky nebaví a nemůžou v tom být dobré.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

SplasenaSrnka | 22. 2. 2021 12:03 | reakce na Jouda - 7. 1. 2021 10:26

Mne sa najviac páči, ako oslovujete "potrhlé extremistky", pritom autorom článku je muž :D. A celý váš príspevok je úplne odveci, keďže o tom v článku takmer nie je reč. Ale očividne ste ho ani nečítali, takže škoda debaty.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martyn | 21. 2. 2021 20:16 | reakce na Martin - 3. 2. 2021 19:34

No... myslím, že tento názor je tu taky tabu - prostě v tom biologické rozdíly nejsou. A opovažte se naznačit, že fungování mozku ovlivňují hormony! Ne, je to dělba domácích prací a předsudky :)

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

M. Fousková | 15. 2. 2021 0:53 | reakce na Jarmila Šťastná - 8. 1. 2021 14:42

To, že ženy v minulosti “od přírody” nevykonávaly těžké fyzické práce např. na stavbách je samozřejmě omyl. Podívejte se třeba na mnohá dobová vyobrazení stavby Negrelliho viaduktu, dohledatelná na internetu. Zazoomujte a většinou někde v rohu uvidíte ženy s vozíky plnými kamení a zeminy, nebo s nůšemi plnými prken na stavbu lešení. Práce žen v dolech byla zakázána až cca v 2. polovině 19. století, i potom ale ženy dál vykonávaly těžkou fyzickou práci při třídění a převozech rudy nebo uhlí na povrchu. Dokud se jednalo o špatně placené práce, hodnocené jako pomocné, nevadilo, že je vykonávaly ženy. O práci žen v historii existuje rozsáhlá literatura, v českém kontextu např. panem Filou výše doporučená kniha O ženské práci.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Monika | 9. 2. 2021 21:17 | reakce na Jouda - 7. 1. 2021 10:26

Pardon, ale Vaše žena učila děti chodit? Já jsem svého syna chodit neučila, zvládl to docela obstojně sám.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martin | 3. 2. 2021 19:34 | reakce na Martyn - 1. 2. 2021 11:43

Dobry den, jestli se muzu jeste zapojit do diskuse. O sachu moc nevim, to predesilam rovnou. Ale rikam, jestli to nahodou neni tim, co uvadeji nektere studie - ze u muzu je podstatne vetsi variabilita inteligence. Tedy vic neinteligentnich prostaku, ale take vic geniu... Prumer muze byt pro obe pohlavi totozny, ale na obou extremech najdeme vic muzu... a to by myslim vysvetlovalo ledacos z toho, co pozorujeme.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Alena | 2. 2. 2021 19:34 | reakce na Franta - 15. 1. 2021 14:07

" výrazně častější autismus u chlapců"
v poslední době se ukazuje, že autismus u dívek je výrazně poddiagnostikován, protože se u nich projevuje jinak

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martyn | 1. 2. 2021 11:43 | reakce na Kamil Fila - 1. 2. 2021 2:31

Se spoustou věcí z toho se dá nesouhlasit, asi by to bylo na delší dobu... asi nejjednodušší je vyvrátit ten Science World:
"čím ekonomicky vyspělejší národ, tím hůře hraje šachy, v USA asi žijí hloupí lidé"
Mistrem světa a bez diskusí nejlepším hráčem dneška je Nor, což nepochybně ekonomicky vyspělý (nebo prostě napišme jednoduše bohatý) národ je.
Američan je druhý, devátý a čtrnáctý... čili jsou na tom aktuálně USA z hlediska top hráčů nejlépe (je nutno pro férovost dodat, že USA velmistry také "importují", čímž se statistika trošku deformuje... ale druhý Caruana je rozený Američan).
Jistě lze vysledovat nadstandardní podíl špičkových postsovětských hráčů - jmenovitě Arménie, Azerbajdžán. Částečně za to jistě může tradice (Kasparov je narozený v Baku), částečně i rivalita obou zemí.
Já osobně si myslím, že některé národy prostě mají pro šachy statisticky větší nadání, typicky Rusko a spol.... ale nerad bych si k nálepce šovinisty přidal ještě nálepku nacionalisty nebo rasisty, takže si tuhle linku nechám pro sebe.
Zpět k tématu... co se poměru šachistů a šachistek týče, v celosvětové federaci FIDE je cca. 10x více mužů než žen, to je pravda... i tak bych ale čekal, že v top 250 bude třeba 15 žen... a ne 1. A finanční motivace za tím spíše nebude... hraním šachů se peníze moc vydělávat nedají, resp. je potřeba být už na hodně vysoké úrovni, aby si člověk vydělal aspoň na živobytí, česká extraliga jsou z 99% amatéři (nebo dobře, amatéři ne... lidé, co nemají šachy jako jediný příjem). Osobně bych tipnul, že na stejný výdělek stačí ženě menší výkonnost (prostě proto, že ELO 2300 stačí v ČR na top ženského žebříčku a reprezentaci - naše nejlepší hráčka má 2304, zatímco u mužů to nestačí ani na top 100). Německo nevím, to není úplně šachová země... ale podívám se na ten článek.
A co se toho multitaskingu a propojenosti mozku týče... je možné, že to někdo zpochybňuje, nicméně medicína s tím normálně počítá.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 1. 2. 2021 2:31 | reakce na Martyn - 29. 1. 2021 19:31

Ty udajné biologické rozdíly jsou dnes pod palbou přísné vědecké kritiky.
Svaly u skoku do dálky jsou výrazně rozdílné, mozky tolik nejsou, ten rozdíl soustředění a multitaskingu je zpochybnovaný (Angela Saini, Gina Rippon).
Raději dávám přednost sociálnímu vysvětlení. Sachistky jsou několikanásobně huře placené, nemá pro ně moc smysl to dělat.
____________________________

magazín Týden, 28.01.2009

Muži nedominují v šachových soutěžích proto, že by byli v této hře lepší, ale proto, že ženy ji prostě nemají rády, soudí vědci z Oxfordské univerzity. Nedostatek žen, které by prorazily mezi nejlepší šachové hráče, vyplývá prostě z toho, že jen málo z nich se této hře věnuje, cituje názor britských vědců list The Daily Telegraph.

K tomuto závěru dospěli badatelé po analýze výsledků 120 tisíc členů německé šachové federace, kde je poměr mužů a žen 16:1. Při hodnocení použili bodový systém, z něhož vyšlo, že muži výkonnostně mírně převažují nad ženami.

"Ačkoli výkon sta nejlepších německých šachových hráčů je lepší než výkon stovky nejlepších německých hráček, zjistili jsme, že 96 procent tohoto rozdílu jde na účet skutečnosti, že šachy hraje větší počet mužů. Pro vysvětlení, že je to z biologických důvodů, je tu jen málo prostoru," řekl jeden z autorů studie Merim Bilalic.

Tyto závěry považuje za absolutně správné předseda anglické šachové federace Gerry Wade. "Na úrovni základní školy, kde je zhruba stejný počet chlapců a dívek hrajících šachy, jsou hráčské schopnosti vyrovnané."

____________________________

Science World, 07.11.2007

Jinak je snad zaznamenáníhodné, že čím ekonomicky vyspělejší národ, tím hůře hraje šachy. Na posledních olympiádách vítězily týmy Arménie, Ukrajiny, Číny… Naopak země jako Švýcarsko jsou šachově zcela beznadějné.

V USA a Švýcarsku pak asi žijí hloupí lidé...

Nechci to zesměšnovat, vaše příspěvky jsou velmi věcné a slušné a je fajn bavit se na této urovni. Jen mi přijde lepší brát v potaz MNOHO sociálních faktoru než jeden biologický, špatně dokazatelný.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martyn | 29. 1. 2021 19:31 | reakce na Martyn - 29. 1. 2021 19:17

PS: aby bylo jasno... nechci tu šachy prezentovat jako nějaký benchmark inteligence, je to jen jedna (úzká) disciplína. Traduje se, že ženy lépe zvládají multitasking a naopak muži lépe soustředění na jeden jasně definovaný problém, což by mohlo být i zdůvodněním těch šachů, které spadají jasně do kategorie 2.
I v medicíně se učí, že ženy třeba obecně lépe zvládají rekonvalescenci po mozkových příhodách, protože je jejich mozek více propojený a tak dokáže lépe nahradit poškozené spoje... tohle jsou myslím normálně medicínsky běžně přijímané rozdíly, na biologické úrovni.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martyn | 29. 1. 2021 19:17 | reakce na Kamil Fila - 29. 1. 2021 16:24

To je taková univerzální výmluva. Kdyby ženy nemusely pečovat o domácnost, mohly by se vyrovnat mužům třeba ve skoku do dálky - možná, z nesplnitelné podmínky lze implikovat libovolný závěr.
Ty šachové talenty se projevují mnohem dříve, než je nějaká péče o rodinu na pořadu dne... ale ten pohled na žebříčky je všude hodně podobný - v ČR, ve světě, ve vyspělých zemích, v rozvojových zemích, v dospělých, v juniorech... v ČR je nejlepší žena mimo top 100... a šachové kroužky cílí na dívky stejně jako na chlapce.
Jaká nejvíce rovnostářská země co do pohlaví vás napadá? Myslíte, že se ta rovnost pohlaví promítne do žebříčku nejlepších hráčů? Mě třeba napadne Holandsko... nejlepší je Guramishvili - #74.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 29. 1. 2021 16:24 | reakce na Martyn - 27. 1. 2021 18:51

Angela Saini to popisuje v citované knize Od přírody podřadné. Jde jednoznačně o sociální rozdíly. Je velmi nezvyklé, aby k tomu dívky byly vedeny a povzbuzovány.
Prostředí šachu je navíc dost toxické, je nutné se neustále potýkat se sexismem a většinu žen to otráví a odradí. Abyste v čemkoli byli špička, musíte mít velkou podporu okolí, nesmí na vás být vyvíjený nátlak mít děti a starat se o rodinu, musíte mít možnost věnovat tomu strašně moc času. Myslím, že by bylo zajímavé zjistit, kolik špičkových šachových hráču se stará o děti a domácnost, aspon na 50 % jako jejich partnerky, pokud nějaké mají. Teprve pak to začne dávat smysl. My prostě nevíme, jestli jsou muži inteligentnější, dokud nebudou mít ženy aspon základně srovnatelné životní podmínky.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martyn | 27. 1. 2021 18:51

Co nějaké intelektuální sporty... třeba šachy? Aktuálně je nejlepší světová hráčka v celkovém žebříčku 88., druhá nejlepší je 274. Nepodporuje to tezi, že tam nějaké biologické rozdíly jsou? Nebo myslíte, že je to dané jen tím, že se šachům muži více věnují, ženy jsou v přípravě diskriminované apod.?

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin | 17. 1. 2021 9:06 | reakce na Kamil Fila - 17. 1. 2021 1:17

Tak pro alernativně inteligentní: naše diskuze se týkala modelů chování žen a mužů, ne specificky právníků/právniček. Vztahovat tedy z ničeho nic nějaký model na specifickou skupinu, ve vašem případě právniček, nevypovídá skoro o ničem.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 17. 1. 2021 1:17 | reakce na Martin B. - 12. 1. 2021 5:55

Promiňte, ale demagogii jste teď použil vy.

80 % mužů není 80 % kulturistů.

Ale právničky jsou právničky. A nejsou schované těch 10-20 %.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 17. 1. 2021 1:06 | reakce na Franta - 15. 1. 2021 14:07

Tohle jsem si donedávna myslel taky s těmi zobrazovacími metodami. Jenomže, ony jsou jednak strašně chybové a jednak vědci mají tendenci s nimi různě manipulovat a ty kategoriemi "mužskosti" a "ženskosti" si dost vymýšlet.

Dejte si tuto hodinovou přednášku neurovědkyně Giny Rippon na YouTube v Tow Hll Seattle, ukazuje ty omyly měření velice názorně. Je to brutální a úplně to rozbíjí dosavadní představy.

O tom autismu píše vysvětlení Angela Saini v citované knize.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

JFM | 15. 1. 2021 20:17 | reakce na Kamil Fila - 8. 1. 2021 12:42

Zde nádherný rozhovor s Gaborem Maté, o co muži přicházejí, když netráví čas s dětmi do tří let (12 minut) https://www.youtube.com/watch?v=7HBdNmXHW5c

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Franta | 15. 1. 2021 14:07

Děkuji za článek a v zásadě s ním souhlasím. Myslím, že mezi mužským a ženským mozkem ale rozdíly jsou. Ukazují na to jednak různé zobrazovací metody, druhak bych viděl určité náznaky u dětí, např. výrazně častější autismus u chlapců a asi by se nějakých drobných indicii pár našlo i molekulárně. Nelze z toho však vyvozovat nějaké závěry pro život, každý jsme jiný, každý muž a každá žena.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin B. | 12. 1. 2021 5:55 | reakce na Kamil Fila - 9. 1. 2021 22:08

"Chcete tvrdit, že pro 80 % právniček je důležitější vzhled než výkon?"

Ale no tak, máte zapotřebí používat tyhle demagogie, jako z diskuze na Novinkách?

Když napíšu: 80 % mužů nechodí do fitka, tak mi mazaně odpovíte: chcete tvrdit, že 80 % kulturistů nechodí do fitka?

Rozumíte, v čem je pitomost vašich námitek?

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Sofia | 11. 1. 2021 23:33 | reakce na umfa - 7. 1. 2021 21:08

Aby už nikdo nevychovával takové retardy, jako jsi ty.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 11. 1. 2021 23:31 | reakce na umfa - 8. 1. 2021 15:38

A co zase říkám špatně? Přečtěte si něco o robotice, konkrétně Moravcův paradox. Možná z toho nic nepochopíte (alespoň 4 z vás - píšu to v okamžiku kdy jsou tu 4 mínusy), ale aspoň uvidíte že ne všechny věci jsou takové jaké se zdají :D

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Tom | 11. 1. 2021 23:08

Filmový sexuolog Myrtil Fila opět zasahuje!

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

HonzaV | 11. 1. 2021 21:21 | reakce na Pojídačka dětí - 10. 1. 2021 15:48

On pravdu má.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

HonzaV | 11. 1. 2021 21:17 | reakce na Sedmikráska - 6. 1. 2021 22:46

Prostě trh, bohužel. Předsudek je zobecněná zkušenost. Upřímně, Vy kdybyste byla vedoucí oddělení a měla v týmu chlapíka s - já nevím - rakovinou slinivky (nebo nevěstou v Austrálii, ať nejsme tak patetičtí), pošlete ho na měsíční školení s nákladem čtvrt miliónu?

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

HonzaV | 11. 1. 2021 21:12 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 18:09

omg, není seznam autorek nějak moc genderově nevyvážený? 8-)

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

HonzaV | 11. 1. 2021 21:08 | reakce na umfa - 10. 1. 2021 23:23

Umfo, obdivuji Vaši trpělivost. Obávám se sice, že tady je to marný... nicméně prosím argumentujte dál, děláte to i za ty slabší z nás, kteří raději jdou přezout gumy nebo poutahovat svorky v zásuvkách.

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 10. 1. 2021 23:23 | reakce na Eva Svárovská - 10. 1. 2021 22:39

Nepadlo, to jen já si nedovedu představit jinou situaci, kdy by člověk něco "musel dělat". Nemusí, to je přece vždycky na dohodě, v manželství samozřejmě také. Už jsem to tu jinde v diskusi psal, že je to zase na té holce, co akceptuje a co ne a pokud to tak nechce, má to včas říct, dřív než přijdou třenice. Ale asi je to blbě, schytal jsem za to spršku mínusů :-) Jenže já to neumím vymyslet jinak než že si holka do manželství nevybere kluka, který na těchto věcech trvá (totéž platí symetricky i pro kluky, samozřejmě). A na všechny kteří to chtějí nějak hromadně "nařídit a kontrolovat" se koukám jako na blbce, protože sociální inženýrství se tady zkoušelo už víckrát a nikdy to nedopadlo, pokud za dopad nepovažujeme státní bankrot.

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 10. 1. 2021 23:00 | reakce na Eva Svárovská - 10. 1. 2021 22:30

Nenechte se mýlit, penis nepenis, matematice tak, jak se učí teď ve školách moc porozumět nejde. Vlastně tam (teď myslím hlavně základní a střední školy) prostor pro porozumění není, učí se nazpaměť modelové příklady a zkouší chytáky, jakoby cílem učitele bylo napařit nedostatečnou co nejvíc studentům. Pak to dopadá tak, že student si zoufá, že příklady ze sbírky jsou ok, ale proboha ať nedostane slovní úlohu, s tou že si vůbec neumí poradit.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 10. 1. 2021 22:54 | reakce na Eva Svárovská - 10. 1. 2021 22:21

A to já i podpořím. Slibuju, že až se u nás objeví žadatelka o práci na technické pozici, že ji budu posuzovat naprosto nestranně. Ale vybojovat si studium musí každá sama, s tím fakt nic nenadělám.

Jen mám pocit (a ne z Vašich příspěvků), že je někdo přesvědčený, že klukům všechno prochází. Neprochází, učitelé je deptají stejně jako kohokoliv jiného. Jestli je potřeba něco změnit, tak právě tohle, obecně způsob výuky. Což půjde těžko, ale třeba se jednou podaří, například konkurencí soukromých škol :-)

-5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Eva Svárovská | 10. 1. 2021 22:39 | reakce na umfa - 10. 1. 2021 13:35

O otroctví tu nepadlo ani slovo...byť by nám o tzv. “moderním otroctví” své mohli povědět například Moldavci nebo Ukrajinci, kteří sem jezdí za prací. To je také velmi zajímavé téma, ale to zde není předmětem diskuze.
No a s těmi domácími pracemi...celkem srozumitelně o této problematice pojednává tohle dílko:
https://a2larm.cz/2017/06/mela-jsi-mi-to-rict-feministicky-komix/
Nemůžeme se divit, že v tomto státě ještě v této době pořád dělají většinu domácích prací a věcí souvisejícími s dětmi ženy, když má mediální prostor lidi typu Václava Klause mladšího, kteří se vyznamenali například svými výroky typu “pláče ti tam dítě” a “jdi si to tam uklidit”. Tohle je chování je neomluvitelné.
Zde je zdroj:
https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Place-ti-tam-dite-jdi-si-ho-uklidnit-Bulvar-sije-do-chovani-Klausova-syna-226177

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu


Zobrazit další