Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Uzel zahradníkem 6. Lovci z Marsu a sběračky z Venuše

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Kamil Fila | 6. 1. 2021 16:46

Zdravím, děkuju za kultivovaný příspěvek.

1) Určitě neinterpretuju všechny rozdíly mezi muži a ženami pomocí jednoho narativu. Je zřejmé, že muži a ženy se liší reprodukční a imunitní soustavou. Neliší se příliš, co se týká mozků .Užitečnější než vidět věci binárně, je vhodnější nahlížet na nekonečnou lidskou rozmanitost jako spektrum.

______________________________ ____________

2) "Muži dominovali zcela jednoznačně. To nelze nijak rozporovat. Jsem však na pochybách, zda tento narativ může dnes ještě obstát."
- Čísla ohledně majetku, zastoupení v politice, pay-gap a převaha námahy u domácích prací a výchovy dětí vám přijdou málo? Nejsou to ty nejdůležitější znaky reálné moci a svobody? Protože moct studovat a vědět, že budu mít problémy se sladěním profesního a soukromého života a ještě ke všemu budu pravděpodobně vydělávat méně, opravdu není velká svoboda a je to něco, co muži z 90 % a více vůbec neřeší jako dilema.
______________________________ __

3) " otázkách seznamování a namlouvání si tvrdím říci, že ženy mají téměř výhradně navrch. Určitý rys strachu z odmítnutí, přeceňování kladů dívky atd. vidím opakovaně u mladých mužů velmi často." - Což je asi tak zhruba stejné, jako tou bylo třeba do 50. let minulého století.
Lidstvo zažilo sexuální revoluci v 60. letech a z velké části z toho od 70. let přežila hlavně větší drzost a neomalenost mužů. To se zpětně promítlo do feministické reakce. Ta vyvrcholila někdy v době vlny MeToo. A ano, teď jsou muži o něco obezřetnější, ale primárně hlavně ti inteligentnější a vzdělanější. Nebral bych tento vzorek jako moc závazný a vše vypovídající.
Na sociálních sítích narazíte naproti tomu na misogynskou hrubost nesmírně často a v mnohem větší míře než dřív. Je to zjevně akce a reakce, ale ty reakce zamořují sociální prostor hůře než tomu bylo ještě před deseti lety.
Myslím, že kvalitní výzkum by nám řekl více, pohybuju se - stejně jako vy - v rovině dohadů.
______________________________ ___

4) "Není možné dojít k rovnovážné společnosti tím, že budeme neustále vykládat opozici ženy- muži přes jakousi rétoriku útlaku, podílu obsazení postů, procentuální míra majetku atd. Např. psycholog Jordan Peterson tvrdí, že žen je na vysokých místech korporací méně protože protože jsou méně konfliktní. Jsou více symbiotické."
- Jordan Peterson je velmi zvláštní druh veřejného řečníka, který na povrchu vypadá, že interpretuje kulturu/archetypy. Prakticky je ale hlavně biologický determinista a nechová se vědecky, ale ideologicky. Jeho myšlenkové skoky od zvířat k lidem/hierarchie humrů ke společnosti, musí každý filosof i vědec odmítnout. Musíme se vždycky ptát, proč se nějaké typy vyprávění etablují, proč na ně přistupujeme, přisvojujeme si je, chováme se podle nich a šíříme je dál. Peterson je v tomto ohledu velmi ahistorický.

Nelze popřít, že lidé na svoje role věří a chovají se podle nich. Pokud v nich jsou spokojeni, není důvod, aby je měnili. (Pokud nepáchají trestnou činnost.)

Chápu, že lidé nemají rádi slovo útlak, protože asi nikdo se nechce cítit jako utlačovatel. Ale jak chcete nazvat to, že kapitál byl někdy dávno nespravedlivě rozdělen a dostali ho všechen muži, protože ženy majetkové právo neměly? Těch drobných příkladů, kdy muži mají cosi úplně automaticky (typicky své "kamarádičkovské kvóty" v politice) a ženy o to musí složitě bojovat, a přitom jsou neustále umlčovány, ponižovány a zesměšňovány.

Nevím, proč toto poznání a přiznání má inteligentní muže jakkoli urážet. Člověk to dokáže uznat, sám se tomu vyhýbat a vyvíjet jistý tlak na to, aby to z veřejné sféry zmizelo.

Jako nejčastější mýlku vidím výtku, že muži a ženy se už pak nijak lišit nebudou a že bez hierarchie poklesne produktivita společnosti. Jenomže u gender studies nebo u moderní levice žádný tlak na stejnost neexistuje. A neexistuje u ní ani jasná představa budoucnosti. Ta je naprosto otevřená, a sledovat můžeme spíš narůstající pestrost lidských identit. Hierarchie navíc nezmizí nikdy úplně, jen může zmizet mocenské zneužívání pozic, protože se k tomu vyvinou kontrolní mechanismy. Minimálně toto existuje jako ideál. Reálný vývoj nikdo nepředpovíme.
Obecně se snažím nevidět vývoj v extrémech, spíš velice postupných krocích, kdy máme kdykoli šanci říct si "dost". Novou levici si spojuju s pluralitou, ne totalitou.
_________________________

5) "Vždyť vy i to, že ženy pracují jako zdravotní sestry, zdůvodňujete tvrzením, že se tak děje, protože jsou to podřadné práce, a společnost ženy naprogramovala se do nich uchylovat. V podstatě jste smetl ze stolu jakoukoli jinou možnost, jak tento fakt vyložit."
- Nevím, jestli to tak vyznívá z textu, to nedovedu posoudit, nemám v hlavě různě dlouhé verze (prakticky třetina jde vždy pryč, často více). Nejde říct nikdy jediný důvod, což dělá právě Radim Uzel. Podle mě tu násobnost nejde vyvozovat z genetiky mozku, ale musíme přibrat historické a ekonomické hledisko. Některé ženy tuto práci dělají dobrovolně, vznikají také různé rodinné tradice apod. Ale to, že jistá povolání jsou pro muže neprestižní a že opravdu v nějaký historický moment vzniklo rozhodnutí "toto je povolání pro muže-živitele rodiny" a "toto je polo-otrocká špatně placená práce pro ženy, které z ní nevyžijí samy nebo s dětmi", toto je prostě fakt. Vojáci jsou důležití, ošetřovatelky tolik ne. Dělníci jsou důležití, pradleny tolik ne. Můžete těch příkladů najít desítky a jít vždy hluboko do minulosti.

Sám nedovedu u jednotlivých povolání určit poměr "svobodné volby a donucení", obávám se, že to nedovede asi nikdo. Ale primárně vidím spíš snahu vykládat věci "přirozeností" než "násilnými zásahy" a následným vynucováním. Můžeme samozřejmě zkoušet různou sofistiku, že násilí je lidská přirozenost, ale obávám se, že to na vysoké úrovni organizace různých institucí nebude fungovat. Pro mě je zajímavější vidět v tom určitou nahodilost a chaotičnosti a evoluční pokusy a omyly, než hluboké vědomé záměry.

+28
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Jouda | 7. 1. 2021 10:26

Vystupte ze sve socialni bubliny potrhle extremistky.

V normalnich rodinach zustava s detmi doma zena z toho prosteho duvodu, ze do priblizne trech let ditete, kdy dite jde do skolky, dite potrebuje hlavne matku.
Nas nejmladsi ve veku 1.5 roku je stale jeste obcas kojeny, starsi kluci to meli stejne. Materske mleko je krucialne dulezite pro zdravi a rozvoj ditete.

Normalni zena ma deti rada a nenecha se okrast o ten nejkrasnejsi vek, kdy je uci chodit, zvatlat, pritulit se.
Samozrejme existuji zeny, co daji prednost potrhlym excelum nekde v korporatu pred vlastnim ditetem, jejich volba. Pozdeji budou aspon moct vzpominat, jak mely onehda uspesnou powerpoint prezentaci na tema marketingove strategie pro novy praci prasek, decka naucila chodit najata chuva, ktera se stala decku realne matkou.

Tatinkove nastupuji az kolem toho tretiho roku zivota ditete, kdyz nauci decka jezdit na kole, na vylety, do kina na animaky, lyzovat.

-41
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Martyn | 27. 1. 2021 18:51

Co nějaké intelektuální sporty... třeba šachy? Aktuálně je nejlepší světová hráčka v celkovém žebříčku 88., druhá nejlepší je 274. Nepodporuje to tezi, že tam nějaké biologické rozdíly jsou? Nebo myslíte, že je to dané jen tím, že se šachům muži více věnují, ženy jsou v přípravě diskriminované apod.?

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kamil Fila | 29. 1. 2021 16:24 | reakce na Martyn - 27. 1. 2021 18:51

Angela Saini to popisuje v citované knize Od přírody podřadné. Jde jednoznačně o sociální rozdíly. Je velmi nezvyklé, aby k tomu dívky byly vedeny a povzbuzovány.
Prostředí šachu je navíc dost toxické, je nutné se neustále potýkat se sexismem a většinu žen to otráví a odradí. Abyste v čemkoli byli špička, musíte mít velkou podporu okolí, nesmí na vás být vyvíjený nátlak mít děti a starat se o rodinu, musíte mít možnost věnovat tomu strašně moc času. Myslím, že by bylo zajímavé zjistit, kolik špičkových šachových hráču se stará o děti a domácnost, aspon na 50 % jako jejich partnerky, pokud nějaké mají. Teprve pak to začne dávat smysl. My prostě nevíme, jestli jsou muži inteligentnější, dokud nebudou mít ženy aspon základně srovnatelné životní podmínky.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martyn | 29. 1. 2021 19:17 | reakce na Kamil Fila - 29. 1. 2021 16:24

To je taková univerzální výmluva. Kdyby ženy nemusely pečovat o domácnost, mohly by se vyrovnat mužům třeba ve skoku do dálky - možná, z nesplnitelné podmínky lze implikovat libovolný závěr.
Ty šachové talenty se projevují mnohem dříve, než je nějaká péče o rodinu na pořadu dne... ale ten pohled na žebříčky je všude hodně podobný - v ČR, ve světě, ve vyspělých zemích, v rozvojových zemích, v dospělých, v juniorech... v ČR je nejlepší žena mimo top 100... a šachové kroužky cílí na dívky stejně jako na chlapce.
Jaká nejvíce rovnostářská země co do pohlaví vás napadá? Myslíte, že se ta rovnost pohlaví promítne do žebříčku nejlepších hráčů? Mě třeba napadne Holandsko... nejlepší je Guramishvili - #74.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martyn | 29. 1. 2021 19:31 | reakce na Martyn - 29. 1. 2021 19:17

PS: aby bylo jasno... nechci tu šachy prezentovat jako nějaký benchmark inteligence, je to jen jedna (úzká) disciplína. Traduje se, že ženy lépe zvládají multitasking a naopak muži lépe soustředění na jeden jasně definovaný problém, což by mohlo být i zdůvodněním těch šachů, které spadají jasně do kategorie 2.
I v medicíně se učí, že ženy třeba obecně lépe zvládají rekonvalescenci po mozkových příhodách, protože je jejich mozek více propojený a tak dokáže lépe nahradit poškozené spoje... tohle jsou myslím normálně medicínsky běžně přijímané rozdíly, na biologické úrovni.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 1. 2. 2021 2:31 | reakce na Martyn - 29. 1. 2021 19:31

Ty udajné biologické rozdíly jsou dnes pod palbou přísné vědecké kritiky.
Svaly u skoku do dálky jsou výrazně rozdílné, mozky tolik nejsou, ten rozdíl soustředění a multitaskingu je zpochybnovaný (Angela Saini, Gina Rippon).
Raději dávám přednost sociálnímu vysvětlení. Sachistky jsou několikanásobně huře placené, nemá pro ně moc smysl to dělat.
____________________________

magazín Týden, 28.01.2009

Muži nedominují v šachových soutěžích proto, že by byli v této hře lepší, ale proto, že ženy ji prostě nemají rády, soudí vědci z Oxfordské univerzity. Nedostatek žen, které by prorazily mezi nejlepší šachové hráče, vyplývá prostě z toho, že jen málo z nich se této hře věnuje, cituje názor britských vědců list The Daily Telegraph.

K tomuto závěru dospěli badatelé po analýze výsledků 120 tisíc členů německé šachové federace, kde je poměr mužů a žen 16:1. Při hodnocení použili bodový systém, z něhož vyšlo, že muži výkonnostně mírně převažují nad ženami.

"Ačkoli výkon sta nejlepších německých šachových hráčů je lepší než výkon stovky nejlepších německých hráček, zjistili jsme, že 96 procent tohoto rozdílu jde na účet skutečnosti, že šachy hraje větší počet mužů. Pro vysvětlení, že je to z biologických důvodů, je tu jen málo prostoru," řekl jeden z autorů studie Merim Bilalic.

Tyto závěry považuje za absolutně správné předseda anglické šachové federace Gerry Wade. "Na úrovni základní školy, kde je zhruba stejný počet chlapců a dívek hrajících šachy, jsou hráčské schopnosti vyrovnané."

____________________________

Science World, 07.11.2007

Jinak je snad zaznamenáníhodné, že čím ekonomicky vyspělejší národ, tím hůře hraje šachy. Na posledních olympiádách vítězily týmy Arménie, Ukrajiny, Číny… Naopak země jako Švýcarsko jsou šachově zcela beznadějné.

V USA a Švýcarsku pak asi žijí hloupí lidé...

Nechci to zesměšnovat, vaše příspěvky jsou velmi věcné a slušné a je fajn bavit se na této urovni. Jen mi přijde lepší brát v potaz MNOHO sociálních faktoru než jeden biologický, špatně dokazatelný.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martyn | 1. 2. 2021 11:43 | reakce na Kamil Fila - 1. 2. 2021 2:31

Se spoustou věcí z toho se dá nesouhlasit, asi by to bylo na delší dobu... asi nejjednodušší je vyvrátit ten Science World:
"čím ekonomicky vyspělejší národ, tím hůře hraje šachy, v USA asi žijí hloupí lidé"
Mistrem světa a bez diskusí nejlepším hráčem dneška je Nor, což nepochybně ekonomicky vyspělý (nebo prostě napišme jednoduše bohatý) národ je.
Američan je druhý, devátý a čtrnáctý... čili jsou na tom aktuálně USA z hlediska top hráčů nejlépe (je nutno pro férovost dodat, že USA velmistry také "importují", čímž se statistika trošku deformuje... ale druhý Caruana je rozený Američan).
Jistě lze vysledovat nadstandardní podíl špičkových postsovětských hráčů - jmenovitě Arménie, Azerbajdžán. Částečně za to jistě může tradice (Kasparov je narozený v Baku), částečně i rivalita obou zemí.
Já osobně si myslím, že některé národy prostě mají pro šachy statisticky větší nadání, typicky Rusko a spol.... ale nerad bych si k nálepce šovinisty přidal ještě nálepku nacionalisty nebo rasisty, takže si tuhle linku nechám pro sebe.
Zpět k tématu... co se poměru šachistů a šachistek týče, v celosvětové federaci FIDE je cca. 10x více mužů než žen, to je pravda... i tak bych ale čekal, že v top 250 bude třeba 15 žen... a ne 1. A finanční motivace za tím spíše nebude... hraním šachů se peníze moc vydělávat nedají, resp. je potřeba být už na hodně vysoké úrovni, aby si člověk vydělal aspoň na živobytí, česká extraliga jsou z 99% amatéři (nebo dobře, amatéři ne... lidé, co nemají šachy jako jediný příjem). Osobně bych tipnul, že na stejný výdělek stačí ženě menší výkonnost (prostě proto, že ELO 2300 stačí v ČR na top ženského žebříčku a reprezentaci - naše nejlepší hráčka má 2304, zatímco u mužů to nestačí ani na top 100). Německo nevím, to není úplně šachová země... ale podívám se na ten článek.
A co se toho multitaskingu a propojenosti mozku týče... je možné, že to někdo zpochybňuje, nicméně medicína s tím normálně počítá.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martin | 3. 2. 2021 19:34 | reakce na Martyn - 1. 2. 2021 11:43

Dobry den, jestli se muzu jeste zapojit do diskuse. O sachu moc nevim, to predesilam rovnou. Ale rikam, jestli to nahodou neni tim, co uvadeji nektere studie - ze u muzu je podstatne vetsi variabilita inteligence. Tedy vic neinteligentnich prostaku, ale take vic geniu... Prumer muze byt pro obe pohlavi totozny, ale na obou extremech najdeme vic muzu... a to by myslim vysvetlovalo ledacos z toho, co pozorujeme.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martyn | 21. 2. 2021 20:16 | reakce na Martin - 3. 2. 2021 19:34

No... myslím, že tento názor je tu taky tabu - prostě v tom biologické rozdíly nejsou. A opovažte se naznačit, že fungování mozku ovlivňují hormony! Ne, je to dělba domácích prací a předsudky :)

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Franta | 15. 1. 2021 14:07

Děkuji za článek a v zásadě s ním souhlasím. Myslím, že mezi mužským a ženským mozkem ale rozdíly jsou. Ukazují na to jednak různé zobrazovací metody, druhak bych viděl určité náznaky u dětí, např. výrazně častější autismus u chlapců a asi by se nějakých drobných indicii pár našlo i molekulárně. Nelze z toho však vyvozovat nějaké závěry pro život, každý jsme jiný, každý muž a každá žena.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Alena | 2. 2. 2021 19:34 | reakce na Franta - 15. 1. 2021 14:07

" výrazně častější autismus u chlapců"
v poslední době se ukazuje, že autismus u dívek je výrazně poddiagnostikován, protože se u nich projevuje jinak

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 17. 1. 2021 1:06 | reakce na Franta - 15. 1. 2021 14:07

Tohle jsem si donedávna myslel taky s těmi zobrazovacími metodami. Jenomže, ony jsou jednak strašně chybové a jednak vědci mají tendenci s nimi různě manipulovat a ty kategoriemi "mužskosti" a "ženskosti" si dost vymýšlet.

Dejte si tuto hodinovou přednášku neurovědkyně Giny Rippon na YouTube v Tow Hll Seattle, ukazuje ty omyly měření velice názorně. Je to brutální a úplně to rozbíjí dosavadní představy.

O tom autismu píše vysvětlení Angela Saini v citované knize.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Tom | 11. 1. 2021 23:08

Filmový sexuolog Myrtil Fila opět zasahuje!

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

umfa | 9. 1. 2021 18:26

Citace - Kamil Fila / 8. 1. 2021 11:22


Můžeme skončit u toho, že jste nevysvětlil, ani neobhájil, proč ženy berou v průměru o 20 % méně než muži.


Vidím, že jsem přehlédl přímý dotaz, omlouvám se a odpovídám. Vysvětlit to mohu, obhájit ne, protože je mi v podstatě jedno proč to tak je - mně stačí vědět, že to tak je. U nás ve firmě berou muži v průměru řekněme o těch 20 % víc, možná ještě o víc, přesné číslo samozřejmě z titulu své profese znám, ale i tomhle poloanonymním prostředí jsem vázán určitým stupněm mlčenlivosti :-) Berou víc například proto, že je ve vedení mnohem víc mužů než žen. A když se třeba nedávno rozhodovalo o tom, kdo bude nový (dobře placený) CTO, věděl jsem téměř na 100 % že to bude muž. CTO má pod sebou mimo jiné vývoj, to je klíčová oblast a proto bylo skoro jisté, že bude vybrán z vedoucích vývojových oddělení. Samí muži. Ani jedna žena. Zase diskriminace :-) Vysvětlení pokračuje. Když dáte inzerát, že hledáte - konstruktéra, vývojáře elektronika, strojírenského technologa, programátora CNC, programátora FPGA nebo PLC, můžete vsadit měsíční plat proti stokoruně, že se přihlásí jen samí muži (u vývojáře software pro PC je to trochu lepší, ale i tam muži nad ženami významně převládají, vývojář pro MCU už zase lautr chlapi). Nevím proč a neřeším to, jenom je mi jasné, že když se hledá nový vedoucí oddělení, vybírá se pokud možno z nejlepších vývojářů. Opět mužů :-)

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kamil Fila | 9. 1. 2021 21:46 | reakce na umfa - 9. 1. 2021 18:26

No a teď zkuste přemýšlet, proč to tak je. To, co říkáte, není nic nového. Navíc, potvrzujete jen to, co říkám celou dobu. Posuzujete pracovní trh z omezené perspektivy IT oboru. Nebojte, chápu, co říkáte, vůbec tuto realitu nepopírám. Jen říkám, že je potřeba širší sociologická a historická perspektiva.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 9. 1. 2021 23:08 | reakce na Kamil Fila - 9. 1. 2021 21:46

Je za tím to, že holky strojařina nebaví a elektronika stejně tak. Ale ony přesto kušní, že jim někdo ubližuje a požadují arbitrární řešení. Jenže to neexistuje. Nebo máte pocit že nějalé vidíte?

-9
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Eva Svárovská | 10. 1. 2021 11:43 | reakce na umfa - 9. 1. 2021 23:08

To, že “holky strojařina nebaví a elektronika stejně tak” není vůbec žádná pravda.
1) Ze způsobu, jakým je věta napsaná vyplývá “ani jedna žena”. Já jako žena říkám “ano, baví mě to”. V tom případě tvrzení neplatí (klasická výroková logika-to je matematika, čili to, v čem jsme my holky tak špatné, vůbec tomu nerozumíme a tak dále)
2) Proč myslíte, že se ženy studiu těchto oborů vyhýbají? Protože nám pořád někdo předhazuje “vy tomu vůbec nerozumíte, to si myslíte, že vás pustím k maturitě, vy se stejně vdáte, tak co” (a ano, tohle se dělo na hodinách matematiky na gymnáziu, které jsem sama navštěvovala a sama jsem to na hodinách slyšela). Po tomhle už nemáme ani chuť se učit na test příští týden, natož jít daný obor studovat.
Hlavně, prosím, neříkejte, že je to jen a pouze naše vina, že tohle a tamto nejdeme studovat. Vás by tohle soustavné ponižování taky srazilo na kolena. Ne proto, že “nejste tvrdý chlap”, ale proto, že se to prostě nedá vydržet.
Jediné možné řešení je změna celého systému, o což se právě pan Fila, Tereza Dočkalová nebo Kateřina Falk snaží. Za což jsem jim já neskonale vděčná.

+15
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 10. 1. 2021 12:30 | reakce na Eva Svárovská - 10. 1. 2021 11:43

To se omlouvám, měl jsem za to, že z toho vyplývá "až kam dohlédnu" a nikoliv "výhradně". Ale když se přihlásíte do internetové diskuse o strojařině nebo elektro "bastlení", ať už české nebo zahraniční, nejspíš se vám potvrdí, že mužská jména jsou zde v naprosté převaze.

Nechtěl jsem se pouštět do diskusí proč to tak je, protože to nevím a předhazování "že tomu nerozumíte" jako důvod neberu, mně samotnému to předhazovali x-krát (asi se tahle dovednost hromadně učí na "pajdáku" :-)) a stačilo se tím nenechat rozhodit.

Psal jsem to proto, abych ukázal, že pay gap není způsoben zlovolností zaměstnavatelů a spiknutím mužského světa, ale prostě jiným (převládajícím, nikoliv výhradním :-)) přístupem mužů a žen k práci a různým profesím.

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

VV | 4. 5. 2021 1:37 | reakce na umfa - 10. 1. 2021 12:30

Ne, není to jiným přístupem žen k práci nebo studiu. Zkuste si představit, že jste zvídavý malý chlapec, ale stále čelíte narážkám jako "ale dyť ty ani nepoznáš levou a pravou stranu", nebo že vašemu pohlaví chybí logické myšlení. Vaše rodiče ani nenapadne vás dát do kroužku modelářů nebo šachu, nehledě na to, že by vás tam dost možná nepřijali. Tak, a teď si to převeďte na ženský rod, a máte ženskou realitu jako na dlani. Nic moc, že?

Diskuze o bastlení sleduju, stejně jako návody na Youtube. Kdybych se chtěla zapojit a diskutovat, což by se mi občas hodilo a už jsem o tom uvažovala, tak bych neměla chuť tam být pod ženskou identitou. Právě kvůli předsudkům, že to holky nebaví a nemůžou v tom být dobré.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Eva Svárovská | 10. 1. 2021 13:07 | reakce na umfa - 10. 1. 2021 12:30

To máte v pravdu, v diskuzích moc žen není...ale proč?
Když ženy musejí dělat domácí práce, protože “jsou k tomu předurčeny” a partneři je dělat nechtějí, moc času na koníčky nemají. Navíc jsme otrávené z toho, že nás v těchto skupinách “s mužskými zájmy” neberou vážně. Uvedu příklad z airsoftu. S týmem jsme vymýšleli taktiku. Já řeknu “uděláme to takhle a takhle, protože...”. Žádná odpověď. Za chvíli to samé řekne spoluhráč mužského pohlaví a dostalo se mu ovací, jaký je to skvělý nápad. Od té doby airsoft nehraju, protože na tohle zacházení nejsem zvědavá.

A prosím, neházejte vinu učitele na mě, resp. vinu ponižujících na ponížené. Každému tohle ublíží, i když to odmítne přiznat. Nenechat se rozhodit opravdu nejde, i když vám to někdo řekne tisíckrát, vždycky vás bodne u srdce. Obzvláště, když máte vzdělání a stejně je vám dokazováno, že “tomu nerozumíte”.

Jen nechápu, v čem máme k práci odlišný přístup, když si například dovolíme “kušnit”, protože se k nám někdo chová jako hovado a dokazuje nám, že něčemu nerozumíme a náš názor je méně hodnotný jen proto, že máme vagínu. Co tedy máme dělat? Když si stěžujeme, jsme hysterky a naše stížnosti se zlehčují. Když o tom nemluvíme a tiše to trpíme, tak se nám dostane rady, že se máme ozvat a bojovat za sebe (což ženy učí jen málo lidí, protože naší úlohou je být “poslušné a milé”).

+11
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jana | 10. 1. 2021 21:03 | reakce na Eva Svárovská - 10. 1. 2021 13:07

Zdravím taky airsofťačku :-) Já už nehraju dlouho, malé děti + zdravotní potíže. Do mě se zase furt někdo navážel, ale s vlastním týmem se plus mínus vídáme v dobrém. Nejvíc mě to bavilo v pár lidech, nejlíp na manuálky někde v opuštěných prostorech. Mám na airsoft pěkné vzpomínky. Jinak já na základce vyhrávala matematické olympiády, učitelka chtěla, abych se tomu věnovala víc. Ale doma vadilo, že kvůli tomu flákám češtinu, vysvětlili mi, že kvůli té učitelce matematiky jsem špatná v češtině, tak jsem poslechla a soutěží se vzdala. Kdybych byla kluk, třeba by se jim to líbilo a čeština by jim byla ukradená. Ale to tady nevysvětlíte...

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Eva Svárovská | 10. 1. 2021 22:30 | reakce na Jana - 10. 1. 2021 21:03

Opětuji pozdrav, díky za něj, jste moc milá :-)
Je mi moc líto, že se do vás někdo navážel. Je to ale bohužel klasika, prostě “tomu nemůžete rozumět, protože ženský zbraně nebaví”. Ale ty manuálky v opuštěných prostorech jsou skvělé, to máte pravdu. Zahrajete si, zajdete na pivo, pokecáte si...prostě příjemně strávíte odpoledne.

Rodiče se opravdu moc nevyznamenali, ale alespoň ta učitelka se snažila. Takových osvícenců moc není. Už by ale bylo na čase, aby se matematika začala podávat jako relativně jednoduchý a logický jazyk, který popisuje svět, ne jako něco, co má nás všechny totálně vydeptat a lze tomu porozumět pouze díky penisu.
To by pak možná i ti rodiče byli smířlivější.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 10. 1. 2021 23:00 | reakce na Eva Svárovská - 10. 1. 2021 22:30

Nenechte se mýlit, penis nepenis, matematice tak, jak se učí teď ve školách moc porozumět nejde. Vlastně tam (teď myslím hlavně základní a střední školy) prostor pro porozumění není, učí se nazpaměť modelové příklady a zkouší chytáky, jakoby cílem učitele bylo napařit nedostatečnou co nejvíc studentům. Pak to dopadá tak, že student si zoufá, že příklady ze sbírky jsou ok, ale proboha ať nedostane slovní úlohu, s tou že si vůbec neumí poradit.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 10. 1. 2021 21:26 | reakce na Jana - 10. 1. 2021 21:03

Ale vysvětlíte. Věřte že osobně i profesně bych byl rád, kdyby se holky víc věnovaly něčemu užitečnému a ne memorování syntaxe 87. nejpoužívanějšího jazyka. Ale tak jak se snaží aktivisté a jak by to nejspíš viděl rád i autor článku to opravdu zařídit nejde, o tom byl celý můj příspěvek.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Eva Svárovská | 10. 1. 2021 22:21 | reakce na umfa - 10. 1. 2021 21:26

Jestli opravdu chcete, abychom se víc věnovaly matematice, tak nás zkuste podpořit a nezlehčujte, když nás někdo ponižuje, svými tvrzeními typu “musíte se přes to přenést”. To opravdu není řešení.

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 10. 1. 2021 22:54 | reakce na Eva Svárovská - 10. 1. 2021 22:21

A to já i podpořím. Slibuju, že až se u nás objeví žadatelka o práci na technické pozici, že ji budu posuzovat naprosto nestranně. Ale vybojovat si studium musí každá sama, s tím fakt nic nenadělám.

Jen mám pocit (a ne z Vašich příspěvků), že je někdo přesvědčený, že klukům všechno prochází. Neprochází, učitelé je deptají stejně jako kohokoliv jiného. Jestli je potřeba něco změnit, tak právě tohle, obecně způsob výuky. Což půjde těžko, ale třeba se jednou podaří, například konkurencí soukromých škol :-)

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 10. 1. 2021 13:35 | reakce na Eva Svárovská - 10. 1. 2021 13:07

Ženy nemusejí dělat domácí práce, otroctví bylo zrušeno :-)
Co se týká těch fór, často vídám, jak někdo přinese nějaký nápad a dostane za to takovou čočku, že se až stydím jací jsou mezi námi neomalenci. Pak se buď ukáže, že to myslel trochu jinak nebo že jen chtěl poradit a vynesl první návrh aby bylo o čem se bavit, nebo dá najevo že to stejně udělá tak jak chtěl, ale v diskusi zpravidla zůstává, protože si to zase tak nebere :-) Nemyslím, že by se takhle dav choval jen k ženám, naopak, když se tam občas jednou za rok objeví holka, tak se chlapi krotí. Jenže ona jen chce konzultovat jeden technický problém, poděkuje za rady a z diskuse zmizí, už ji to dál nebaví.
Za kušnění považuju hlavně mluvení z cesty, třeba když někdo opakovaně naléhá, aby se problém řešil arbitrárně, například kvótami.

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Eva Svárovská | 10. 1. 2021 22:39 | reakce na umfa - 10. 1. 2021 13:35

O otroctví tu nepadlo ani slovo...byť by nám o tzv. “moderním otroctví” své mohli povědět například Moldavci nebo Ukrajinci, kteří sem jezdí za prací. To je také velmi zajímavé téma, ale to zde není předmětem diskuze.
No a s těmi domácími pracemi...celkem srozumitelně o této problematice pojednává tohle dílko:
https://a2larm.cz/2017/06/mela-jsi-mi-to-rict-feministicky-komix/
Nemůžeme se divit, že v tomto státě ještě v této době pořád dělají většinu domácích prací a věcí souvisejícími s dětmi ženy, když má mediální prostor lidi typu Václava Klause mladšího, kteří se vyznamenali například svými výroky typu “pláče ti tam dítě” a “jdi si to tam uklidit”. Tohle je chování je neomluvitelné.
Zde je zdroj:
https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Place-ti-tam-dite-jdi-si-ho-uklidnit-Bulvar-sije-do-chovani-Klausova-syna-226177

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 10. 1. 2021 23:23 | reakce na Eva Svárovská - 10. 1. 2021 22:39

Nepadlo, to jen já si nedovedu představit jinou situaci, kdy by člověk něco "musel dělat". Nemusí, to je přece vždycky na dohodě, v manželství samozřejmě také. Už jsem to tu jinde v diskusi psal, že je to zase na té holce, co akceptuje a co ne a pokud to tak nechce, má to včas říct, dřív než přijdou třenice. Ale asi je to blbě, schytal jsem za to spršku mínusů :-) Jenže já to neumím vymyslet jinak než že si holka do manželství nevybere kluka, který na těchto věcech trvá (totéž platí symetricky i pro kluky, samozřejmě). A na všechny kteří to chtějí nějak hromadně "nařídit a kontrolovat" se koukám jako na blbce, protože sociální inženýrství se tady zkoušelo už víckrát a nikdy to nedopadlo, pokud za dopad nepovažujeme státní bankrot.

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

HonzaV | 11. 1. 2021 21:08 | reakce na umfa - 10. 1. 2021 23:23

Umfo, obdivuji Vaši trpělivost. Obávám se sice, že tady je to marný... nicméně prosím argumentujte dál, děláte to i za ty slabší z nás, kteří raději jdou přezout gumy nebo poutahovat svorky v zásuvkách.

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Rott | 8. 1. 2021 21:46

To fakt nejde, to je zase slepenec vykriku, který má dokazovat autorovo vidění světa... Historie demonstruje jednoznacne, jak zeny a muzi ve všech obdobích od počátku civilizace dobre spolupracovali a nějaké epizodni nespoluprace a uhozenana kritéria hodnoceni "rovnosti" na tom nic nezmeni! Filo, vaše snažení je ciste antispolecenske a ve vysledku protizenske!

-11
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pomněnka | 8. 1. 2021 22:18 | reakce na Tomas Rott - 8. 1. 2021 21:46

Dva vykřičníky vypadají jako hlavně výkřiky Tomáše Rotta do prázdna. Nemáte nějaký "emocionálně nezvladatelný ženský mozek"?

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Rott | 9. 1. 2021 12:47 | reakce na Pomněnka - 8. 1. 2021 22:18

Jj pro vas cokoliv mam, a vy mate neco vecneho, nebo jen tak melete?

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jarmila Šťastná | 8. 1. 2021 14:34

Opravdu máte pocit, že ženy jsou více ošetřovatelkami PROTO, že je to práce hůř placená? Vylučujete, že k tomu maji sklon, protože je to jakési rozšíření mateřského chování, s nímž se narodily? Konstrukt, že by muži byli více ošetřovateli, kdyby to bylo lépe placené, mi připadá podivný.

-5
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kamil Fila | 8. 1. 2021 22:14 | reakce na Jarmila Šťastná - 8. 1. 2021 14:34

Už se nikdy nedozvíme, jak to bude, protože na proměnu úzu bychom museli čekat staletí. (Rozdělení na mužskou práci-vojáky a ženskou práci-ošetřovatelky, má tisíciletou historii.) Nejde jen o ohodnocení, ale i o dlouhodobou tradici a návyk. A v budoucích desetiletích nás čeká víc pečovatelských robotů než mužů.

Nevylučuju určité sklony, které vycházejí z toho, v čem daná žena nebo muž vyrůstají. Kdo je k tomu vychováván, má sklony. S mateřských chováním se v žádném případě nerodíte. Učíte se ho. A u mnoha žen nenastane nikdy, ozvlášť, pokud se při porodu matce nevyloučí přirozeně oxytocin.

Radim Uzel mluví o desetinásobku, nevím, jestli to je pravda, nezjišťoval jsem to. Už jsem zaznamenal ohlasy, že je to často půl napůl nebo podobně. Evidentně se situace neustále mění a je na různých odděleních jiná.

Jinak zdůrazňuju - neexistuje v ničem žádný cíl 50/50 a nikdo neví, co by se stalo, kdyby podmínky byly úplně rovné a platy vyšší. Ale lze předpokládat tendenci k dorovnávání.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Rott | 9. 1. 2021 12:51 | reakce na Kamil Fila - 8. 1. 2021 22:14

Filo, to je nesmysl, to se vi co se bude dit, mate rad studie, tak si nastudujte to, ze cim vice se snazime rovnat podminky, tak tim se rozdily zvetsuji...

-8
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Ladislav | 7. 1. 2021 10:40

Podle nedávných výzkumů se zdá, že v této otázce je míč na straně matky Přírody. Studie, které sledovaly různé druhy primátů, ukázaly, že opičí adolescent mužského pohlaví dával při hře přednost autům, kdežto opičí slečna vykazovala tendence hrát si s pannou. Přitom je jasné, že opičí matka své děti nemohla ovlivnit něčím, co by mohlo zapůsobit na jejich preference při výběru hraček.

Pokud tento model přeneseme a použijeme na lidská mláďata, dojdeme k velmi podobným výsledkům: Tříměsíční chlapeček se častěji kouká za náklaďákem, kdežto holčičky sledují očima spíše panenky a jiné „typicky holčičí hračky“. Vědci jsou přesvědčeni, že tato „koukací“ data mají velmi jasný význam. Ukazují, že pohlaví určuje atraktivitu objektů už ve velmi raném věku, v době, kdy ještě nemohla proběhnout žádná socializace.

-10
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Hana | 7. 1. 2021 18:01 | reakce na Ladislav - 7. 1. 2021 10:40

Že vy jste to nečetl pozorně? :-) Ale chápu, je to fakt dlouhé, takže ocituji inkriminovanou pasáž článku přímo sem. Evidentně totiž narážíte na jeden z výzkumů, o kterém se v článku píše, a také tím potvrzujete Filovo tvrzení, že tato vlivná teorie dodnes koluje. Rozhodně to však není tak jednoznačné, jak tvrdíte:
"Dodnes však koluje vlivná teorie psychologa Simona Barona-Cohena, že muži mají sklony k systematizaci (racionalitě) a ženy k empatizaci (emocionalitě). Svou teorii podložil experimentem na miminkách, která se měla dívat buďto na závěsný mobil, anebo fotku lidské tváře. Podle Barona-Cohena chlapci preferovali „mechanický“ mobil, zatímco holčičky „empaticky“ upřednostnily tvář, z čehož vyvodil dalekosáhlé rozdíly v mužských a ženských mozcích. Jeho proslulý výzkum z roku 2000 se ale ukázal být plný chyb. Pomocná výzkumnice například předem znala pohlaví zkoumaných miminek, čímž porušila pravidlo dvojitého zaslepení. Většina miminek neprojevovala žádné preference, a pouze 40 % chlapečků a 36 % děvčátek reagovalo očekávaně „mužsky“ nebo žensky“, zatímco 25 % chlapečků reagovalo „žensky“ a 17 % děvčátek reagovalo „mužsky“. Ani autor výzkumu, ani nikdo další nebyl schopen výsledky experimentu replikovat, čímž se opět potvrzuje, že šlo o špatnou vědu."

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 7. 1. 2021 17:57 | reakce na Ladislav - 7. 1. 2021 10:40

Musím se strašně smát. Přesně tento výzkum rozebírá Angela Saini v citované knize a ukazuje ho jako případ špatné, cinklé vědy. Doporučuju si knihu přečíst, je to tam detailně rozebráno.

Navíc, ten "přenos" na děti je taky nevědecký. Je to celý ten spor se Simonem Baronem-Cohenem, jehož pokusy se vůbec nedají replikovat. Tyto vaše "nedávné" výzkumy jsou už dávno vyvrácené. Bohužel, znějí hrozně svůdce, ale jde jen o "přání otcem myšlenky".

+8
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

KF | 7. 1. 2021 17:58 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 17:57

"svůdně"

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jaromír Kubiš | 7. 1. 2021 9:59

Děkuji za tuto sérii článků, která provokuje velmi dobrou diskuzi, bohužel musím stát lehce v opozici. Každá dívka, která končí základku, se může rozhodnout co bude studovat dál, když pomineme rodinné tradice a další vlivy, které to ovlivňují, každá se může rozhodnout jestli půjde na gympl, na strojárnu, na stavárnu, na elektro, na ekonomku, na uměleckou, na sklářskou, nebo třeba na sestřičku. Vy v tom článku vlastně tvrdíte, že na sestřičku jdou ženy proto, že jim to společnost nějakým způsobem vnukla a následně ty ženy vykořisťuje, protože jim za tu otročinu málo platí. Každá dívka se může rozhodnout, podstoupit výběrové řízení a s vidinou toho čemu, se bude následující 4 roky (ale potom i zbytek života věnovat) se pustí do dvou nebo tří variant. Projde výběrovým řízením a podle možností si zase vybere. Vy uplně ignorujete že je nějaký trh práce, množství uchazečů na limitovaná místa ve školách a že je nějaké síto, výběr, kam se kdo v životě upíchne podle svých možností a schopností. Každý muž i žena má všechny možnosti světa tím sítem projít co nejlíp umí a věnovat se čemu chce. Pokud se někdo rozhodne jít na sestřičku a jiný na zedníka (zase v těch svých popisech ignorujete že je celá řada mužských profesí, ,které prostě jako žena NECHCETE dělat, a zase si vybíráte pouze vojáky jako ukázka prestižní mužské profese- ale co popeláře, zedníky, dělníky, skladníky, stěhováky, obkladače, klempíře, střechaře, automechaniky, montážníky atak dále to je seznam na sto stránek !!!!) pokud se tedy nějaká rozhodla jít na sestřičku, znamená to, že své šance na to se někam dostat a v něčem být úspěšná a najít kolektiv kam asi tak bude patřit, odhadla právě a pouze na tento obor. žádný jiný důvod v tom není.

-13
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kamil Fila | 7. 1. 2021 18:09 | reakce na Jaromír Kubiš - 7. 1. 2021 9:59

Z toho, co píšete, si vyvozuju, že nemáte sociologické vzdělání a nečtete knihy, které vycházejí o pracovním trhu a způsobech rozhodování se o vlastní budoucnosti.

Nemyslím to zle, ale věta "Každý muž i žena má všechny možnosti světa tím sítem projít co nejlíp umí a věnovat se čemu chce." působí strašně naivně. Fakt to nemyslím urážlivě, ale je to hrubé nepochopení, jak funguje společnost a jak jsou rozložené síly a možnosti.
Ani já netvrdím čistě a primitivně, že ženy jsou k podřadným pracím čistě donuceny, takhle jednoduché to není. Existovalo ale nějaké primární původní rozdělení, které se špatně překovává. Práce byly opravdu děleny na ty, které uživí celou rodiny, a ty, které ne. Ty, které uživí, byly mužské. Překonat tuto kontinuitu je velmi těžké.

Jestli o tom chcete vědět víc, můžete začít tady:

Vlastní cestou? - kol., Hana Hašková (ed.)

S genderem na trh - Lucie Jarkovská, Kateřina Lišková, Iva Šmídová |

Pracovní dráhy žen v České republice - Lenka Formánková, Alena Křížková, Hana Maříková

O ženské práci - Marie Bahenská, Libuše Heczková, Dana Musilová

Jinak už i v článku jsou nějaké odkazy.

"Dovoluju si ignorovat" mužské práce, které jsou dobře placené, což je většina těch, co uvádíte. U jiných se dobré se ptát, PROČ jsou genderově rozdělené a ne jen konstatovat, že jsou.

+16
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

HonzaV | 11. 1. 2021 21:12 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 18:09

omg, není seznam autorek nějak moc genderově nevyvážený? 8-)

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jarmila Šťastná | 8. 1. 2021 14:42 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 18:09

Zaměstnání jsou genderově rozdělená a není pravda, že ten předěl je jen v penězích. Zedníci nebyli vždy dobře placení, přesto to nebyly ženy. Proč fyzické důvody. Ženy na to nemají svaly a šlachy. Omezovat výběr povolání jen na finanční aspekt je stejně omezené, jako argumenty pany Uzla. To se na mne nezlobte.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

M. Fousková | 15. 2. 2021 0:53 | reakce na Jarmila Šťastná - 8. 1. 2021 14:42

To, že ženy v minulosti “od přírody” nevykonávaly těžké fyzické práce např. na stavbách je samozřejmě omyl. Podívejte se třeba na mnohá dobová vyobrazení stavby Negrelliho viaduktu, dohledatelná na internetu. Zazoomujte a většinou někde v rohu uvidíte ženy s vozíky plnými kamení a zeminy, nebo s nůšemi plnými prken na stavbu lešení. Práce žen v dolech byla zakázána až cca v 2. polovině 19. století, i potom ale ženy dál vykonávaly těžkou fyzickou práci při třídění a převozech rudy nebo uhlí na povrchu. Dokud se jednalo o špatně placené práce, hodnocené jako pomocné, nevadilo, že je vykonávaly ženy. O práci žen v historii existuje rozsáhlá literatura, v českém kontextu např. panem Filou výše doporučená kniha O ženské práci.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 9. 1. 2021 21:50 | reakce na Jarmila Šťastná - 8. 1. 2021 14:42

Můj přístup nikdy není zaměřený na to, že jednu příčinu vytlačím pouze jinou příčinou. Můj přístup je, že přičítám důvody navíc.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jaromír Kubiš | 8. 1. 2021 11:38 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 18:09

Já bych pochopil, kdybychom v diskuzi pod vašimi články řešili, proč jsou lidé ve státním sektoru obvykle podhodnocení, proč paní na poště nemá lepší výplatu, co učitelé atd. ale tak jak to prezentujete vy, obecně paušálně na celou společnost, mě přesvědčuje, že ignorujete základní fakt, že ve společnosti je nějaká soutěž, tou soutěží je daná celá řada principů, od hledání si partnerů, až po různě ohodnocené práce, a také rozhoduje o tom, proč některé práce, které můžou dělat jen muži, jsou lépe placené. Vy ten tržní mechanizmus nejenže odmítáte pochopit, jeho podstatu, vy proti němu dokonce bojujete. A to už jsme tady asi 50 let měli. Je také celá řada dobře placených zaměstnáních, které můžou dělat i ženy, například programování, protože to je jen o hlavě, a stejně jí nedělají, není tam ani 50% zastoupení. Dále odmítáte fakt, že mnoho mužských prací, které jsou dobře placené, jsou prostě vykoupeny za zdraví jedince, třeba v minulosti horníci. Jsou v tom další a další faktory odvíjející se od poptávky za produkt, službu, až po fyzické předpoklady dané přírodou, a charakteru té dané práce. Vy tohle prostě ignorujete, a v tomhle se s vámi nikdy neshodnu. Ovšem moc děkuji za tyto vaše články.

-5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 8. 1. 2021 11:53 | reakce na Jaromír Kubiš - 8. 1. 2021 11:38

Beru to jako postupné kroky. Ale jde to hodně nad rámec článku.

Hledání partnerů neberu jako soutěž a připadá mi nelidské k tomu tak přistupovat.

"Dále odmítáte fakt, že mnoho mužských prací, které jsou dobře placené, jsou prostě vykoupeny za zdraví jedince, třeba v minulosti horníci" - Neodmítám, o hornících píšu už podruhé a otázku zdraví jsem řešil minule.

"to už jsme tady asi 50 let měli." - Nemluvím o ničem, co tu bylo 50 let a vize budoucnosti se na ně ani nemůžou moc ohlížet, protože se úplně změnily materiální podmínky.

Další díly článku budou zase o něčem jiném, v tomto jsem se nechtěl pouštět do věštění budoucnosti, jen vysvětlit, že se s námi táhne minulost, kdy mnohé ženské práce byly záměrně podceněny.

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Dvořáček | 6. 1. 2021 12:44

Dobrý den. Pane Filo, mám rád Vaší publicistiku a rád čtu Vaše názory, recenze a komentáře v oblasti kinematografie. I tento seriál považuji, v jistém ohledu, za zajímavou paletu podnětů a zamyšlení, rozbušku k diskuzi, která je v daných tématech jistě důležitá. Zvláštně v českém kulturním prostoru. Víceméně jsem s Vámi v minulých dílech souhlasil. Vaše argumentace byly věcné, definice komplexní a vymezení Vašich názorů měla opodstatnění. Myslím, že rozumím Vaší snaze.
Dnes mi však připadá, že jste se odklonil od předešlé metodiky, lze li to tak nazvat, a rozhodl jste se rozpoutat vyloženě jakýsi feministicko-neomarxistický boj, a to i přímo jakýmsi nechvalně osvědčeným ideologickým nástrojem. Akcentujete útlak jednoho pohlaví a nadvládu jiného, a skrze tento narativ interpretujete veškeré "rozdíly" mezi muži a ženami. Muži dominují, a ženám nezbylo nic jiného, než si s jakousi mírou dobrovolnosti zvyknout, podřídit se.
Tento výklad je dle mého soudu jablkem sváru, které zapříčiňuje jistou odtažitost k feminismu a všem jeho snahám, a to zvláště u nás, což sám uznáváte. I mně je tento výklad nepříjemný, a upřímně řečeno, považuji jej za svým způsobem pro společnost destruktivní, používá li se ve velké míře. Proč? Protože, stejně jako v marxismu, má tento narativ schopnost nebezpečně polarizovat, stavět propasti a vyvolávat konflikty. Zprvu v zájmu šlechetné nápravy a narovnání bezpráví... Pochopitelně, že tomu tak ve velké míře v minulosti jistě bylo. Muži dominovali zcela jednoznačně. To nelze nijak rozporovat. Jsem však na pochybách, zda tento narativ může dnes ještě obstát. Ženy jsou emancipovanější, než kdy dříve, z vlastní zkušenosti vím, že jsou často i svědomitější, pilnější a cílevědomější, než muži. Minimálně tak hodnotím na základě svých zkušeností z univerzity. V otázkách seznamování a namlouvání si tvrdím říci, že ženy mají téměř výhradně navrch. Určitý rys strachu z odmítnutí, přeceňování kladů dívky atd. vidím opakovaně u mladých mužů velmi často. Ženy mi v tomto ohledu připadají věcnější, klidnější. Zkrátka a dobře, myslím si, že muži, inteligentní, dobře vychování muži, mají z žen respekt a k ženám respekt, jako nikdy dříve.

Můj názor je ten, že není možné dojít k rovnovážné společnosti tím, že budeme neustále vykládat opozici ženy- muži přes jakousi rétoriku útlaku, podílu obsazení postů, procentuální míra majetku atd. Např. psycholog Jordan Peterson tvrdí, že žen je na vysokých místech korporací méně protože protože jsou méně konfliktní. Jsou více symbiotické.

Vždyť vy i to, že ženy pracují jako zdravotní sestry, zdůvodňujete tvrzením, že se tak děje, protože jsou to podřadné práce, a společnost ženy naprogramovala se do nich uchylovat. V podstatě jste smetl ze stolu jakoukoli jinou možnost, jak tento fakt vyložit. To je přesně ono marxistické materiálního vidění světa.
Líbí se mi Vaše činnost, obdivuji, že se snažíte zpřesňovat pojmy, přinášíte témata k diskuzi apod. Ale nemohu souhlasit s tím, že i dnes budeme vykládat jakékoli rozdíly mezi muži a ženami jako výsledek útlaku a dobrovolné poroby.
S pozdravem O. Dvořáček

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kamil Fila | 6. 1. 2021 16:46 | reakce na Ondřej Dvořáček - 6. 1. 2021 12:44

Zdravím, děkuju za kultivovaný příspěvek.

1) Určitě neinterpretuju všechny rozdíly mezi muži a ženami pomocí jednoho narativu. Je zřejmé, že muži a ženy se liší reprodukční a imunitní soustavou. Neliší se příliš, co se týká mozků .Užitečnější než vidět věci binárně, je vhodnější nahlížet na nekonečnou lidskou rozmanitost jako spektrum.

______________________________ ____________

2) "Muži dominovali zcela jednoznačně. To nelze nijak rozporovat. Jsem však na pochybách, zda tento narativ může dnes ještě obstát."
- Čísla ohledně majetku, zastoupení v politice, pay-gap a převaha námahy u domácích prací a výchovy dětí vám přijdou málo? Nejsou to ty nejdůležitější znaky reálné moci a svobody? Protože moct studovat a vědět, že budu mít problémy se sladěním profesního a soukromého života a ještě ke všemu budu pravděpodobně vydělávat méně, opravdu není velká svoboda a je to něco, co muži z 90 % a více vůbec neřeší jako dilema.
______________________________ __

3) " otázkách seznamování a namlouvání si tvrdím říci, že ženy mají téměř výhradně navrch. Určitý rys strachu z odmítnutí, přeceňování kladů dívky atd. vidím opakovaně u mladých mužů velmi často." - Což je asi tak zhruba stejné, jako tou bylo třeba do 50. let minulého století.
Lidstvo zažilo sexuální revoluci v 60. letech a z velké části z toho od 70. let přežila hlavně větší drzost a neomalenost mužů. To se zpětně promítlo do feministické reakce. Ta vyvrcholila někdy v době vlny MeToo. A ano, teď jsou muži o něco obezřetnější, ale primárně hlavně ti inteligentnější a vzdělanější. Nebral bych tento vzorek jako moc závazný a vše vypovídající.
Na sociálních sítích narazíte naproti tomu na misogynskou hrubost nesmírně často a v mnohem větší míře než dřív. Je to zjevně akce a reakce, ale ty reakce zamořují sociální prostor hůře než tomu bylo ještě před deseti lety.
Myslím, že kvalitní výzkum by nám řekl více, pohybuju se - stejně jako vy - v rovině dohadů.
______________________________ ___

4) "Není možné dojít k rovnovážné společnosti tím, že budeme neustále vykládat opozici ženy- muži přes jakousi rétoriku útlaku, podílu obsazení postů, procentuální míra majetku atd. Např. psycholog Jordan Peterson tvrdí, že žen je na vysokých místech korporací méně protože protože jsou méně konfliktní. Jsou více symbiotické."
- Jordan Peterson je velmi zvláštní druh veřejného řečníka, který na povrchu vypadá, že interpretuje kulturu/archetypy. Prakticky je ale hlavně biologický determinista a nechová se vědecky, ale ideologicky. Jeho myšlenkové skoky od zvířat k lidem/hierarchie humrů ke společnosti, musí každý filosof i vědec odmítnout. Musíme se vždycky ptát, proč se nějaké typy vyprávění etablují, proč na ně přistupujeme, přisvojujeme si je, chováme se podle nich a šíříme je dál. Peterson je v tomto ohledu velmi ahistorický.

Nelze popřít, že lidé na svoje role věří a chovají se podle nich. Pokud v nich jsou spokojeni, není důvod, aby je měnili. (Pokud nepáchají trestnou činnost.)

Chápu, že lidé nemají rádi slovo útlak, protože asi nikdo se nechce cítit jako utlačovatel. Ale jak chcete nazvat to, že kapitál byl někdy dávno nespravedlivě rozdělen a dostali ho všechen muži, protože ženy majetkové právo neměly? Těch drobných příkladů, kdy muži mají cosi úplně automaticky (typicky své "kamarádičkovské kvóty" v politice) a ženy o to musí složitě bojovat, a přitom jsou neustále umlčovány, ponižovány a zesměšňovány.

Nevím, proč toto poznání a přiznání má inteligentní muže jakkoli urážet. Člověk to dokáže uznat, sám se tomu vyhýbat a vyvíjet jistý tlak na to, aby to z veřejné sféry zmizelo.

Jako nejčastější mýlku vidím výtku, že muži a ženy se už pak nijak lišit nebudou a že bez hierarchie poklesne produktivita společnosti. Jenomže u gender studies nebo u moderní levice žádný tlak na stejnost neexistuje. A neexistuje u ní ani jasná představa budoucnosti. Ta je naprosto otevřená, a sledovat můžeme spíš narůstající pestrost lidských identit. Hierarchie navíc nezmizí nikdy úplně, jen může zmizet mocenské zneužívání pozic, protože se k tomu vyvinou kontrolní mechanismy. Minimálně toto existuje jako ideál. Reálný vývoj nikdo nepředpovíme.
Obecně se snažím nevidět vývoj v extrémech, spíš velice postupných krocích, kdy máme kdykoli šanci říct si "dost". Novou levici si spojuju s pluralitou, ne totalitou.
_________________________

5) "Vždyť vy i to, že ženy pracují jako zdravotní sestry, zdůvodňujete tvrzením, že se tak děje, protože jsou to podřadné práce, a společnost ženy naprogramovala se do nich uchylovat. V podstatě jste smetl ze stolu jakoukoli jinou možnost, jak tento fakt vyložit."
- Nevím, jestli to tak vyznívá z textu, to nedovedu posoudit, nemám v hlavě různě dlouhé verze (prakticky třetina jde vždy pryč, často více). Nejde říct nikdy jediný důvod, což dělá právě Radim Uzel. Podle mě tu násobnost nejde vyvozovat z genetiky mozku, ale musíme přibrat historické a ekonomické hledisko. Některé ženy tuto práci dělají dobrovolně, vznikají také různé rodinné tradice apod. Ale to, že jistá povolání jsou pro muže neprestižní a že opravdu v nějaký historický moment vzniklo rozhodnutí "toto je povolání pro muže-živitele rodiny" a "toto je polo-otrocká špatně placená práce pro ženy, které z ní nevyžijí samy nebo s dětmi", toto je prostě fakt. Vojáci jsou důležití, ošetřovatelky tolik ne. Dělníci jsou důležití, pradleny tolik ne. Můžete těch příkladů najít desítky a jít vždy hluboko do minulosti.

Sám nedovedu u jednotlivých povolání určit poměr "svobodné volby a donucení", obávám se, že to nedovede asi nikdo. Ale primárně vidím spíš snahu vykládat věci "přirozeností" než "násilnými zásahy" a následným vynucováním. Můžeme samozřejmě zkoušet různou sofistiku, že násilí je lidská přirozenost, ale obávám se, že to na vysoké úrovni organizace různých institucí nebude fungovat. Pro mě je zajímavější vidět v tom určitou nahodilost a chaotičnosti a evoluční pokusy a omyly, než hluboké vědomé záměry.

+28
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Dvořáček | 6. 1. 2021 17:20 | reakce na Kamil Fila - 6. 1. 2021 16:46

Děkuji za obsáhlou reakci, velmi si jí vážím.
Vyjádřím se krátce jen k Vašemu tvrzení. Sladění profesního a osobního života? Každý lidský tvor v konsolidované západní kultuře, pokud pomineme limity zdravotního charakteru, má právo se rozhodnout, jak naložit se svým životem. Žena má možnost soustředit se výhradně na kariéru, uzpůsobit svůj harmonogram tomu, aby budovala dlouhodobou kariérní cestu. Stejně tak si může vybrat rodinný život. Muži mají totožné příležitosti ke svobodné volbě. A proč neuznávám ony socioekonomické rozdíly (výše platů, zastoupení v politice, procenta miliardářů a miliardářek atd.). Neříkám, že to není v jistém smyslu relevantní ukazatel. Dle mého je však až příliš materialistický, vyklada. Nemělo by být tím nejobjektivnějším a nejkomplexnějším ukazatelem spíše to, jak jsou na tom např. splněné životní cíle žen a mužů a jejich srovnání? Statistika toho, kdo se opravdu cítí v čem a jak utlačený, zanedbaný? Je to spíš mé zamyšlení, alternativa

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jana | 6. 1. 2021 19:41 | reakce na Ondřej Dvořáček - 6. 1. 2021 17:20

Moje vlastní zkušenost s mateřstvím a návratem do práce - zaměstnavatel předpokládal, že o děti se v případě jejich nemoci budu starat já coby žena. Musela jsem na kobereček a po výhrůžkách, že mi úplně změní smlouvu jsem řekla, že v péči o nemocné děti se budeme střídat s manželem. Mé kamarádce, když si hledala práci, otevřeně řekli, že by sice na tu pozici byla ideální, ale s dvěmi malými dětmi ji nevezmou. Nemyslím si, že by u muže zaměstnavatel zkoumal, jak je na tom s dětmi. Správně by to neměl řešit ani u ženy, že? Ale realita je jiná. Jiná známá se dokonce setkala s přístupem - Vy jste mladá, budete mít brzo děti, my Vás tady budeme rok zaškolovat a pak odejdete na mateřskou... A to nemluvím o tom, jaký je problém mít částečný úvazek. Sama mám nižší úvazek, ale náplň práce stejnou jako byla na celý úvazek. A je to podle zaměstnavatele můj problém, protože jsem to tak chtěla. Mám svou práci ráda, mám ráda kolektiv, prostředí, a teď díky koronaviru je práce o něco méně. Tak to musím vydržet, než mi trochu odrostou děti a přejdu na celý úvazek nebo jinam. Ale nemyslím si, že je to fér.

+14
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jaromír Kubiš | 7. 1. 2021 11:27 | reakce na Jana - 6. 1. 2021 19:41

Pokud se k vám váš zaměstnavatel chová neférově, máte možnost jít jinam. Udělal jsem to taky, už třikrát. Vy si asi myslíte, že jenom ženám se tohle děje ??? Proč tolik lidí mění pořád práci ??

-7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jana | 7. 1. 2021 11:50 | reakce na Jaromír Kubiš - 7. 1. 2021 11:27

Jenže Vy tu práci opustíte a budete si hledat jinou, aniž by Vás už dopředu pontencionální zaměstnavatel zpovídal ohledně dětí a Vy tak ani nemusel dostat šanci. Já, když odejdu z práce, riskuji, že s dvěmi malými dětmi mi práci nikdo nedá. A jak jsem psala, mám i jiné motivace, proč zůstat v práci. Ale tohle se podle zkušenosti z mého okolí děje ženám běžně, mužům až tak běžně ne, jestli vůbec. A mně to v pořádku nepřijde. Chápu, že třeba Vám ano, nebo jiným diskutujícím mužům, protože Vás se ten problém v podstatě nedotýká, ne :-) Já Vám Váš názor nerozmlouvám, jen jsem chtěla dodat vlastní úhel pohledu, protože tady diskutují hlavně muži...

+11
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Sedmikráska | 6. 1. 2021 22:46 | reakce na Jana - 6. 1. 2021 19:41

Naprosto vám rozumím. Já jsem třeba nedávno zjistila, že kolega na stejné pozici se stejným vzděláním a o rok kratší praxí bere o třetinu více. Přestože výkony opravdu nepodává lepší, když je potřeba přesčasy tam trávíme všichni. A proč? Protože mě si předcházet nemusí, já přeci prý brzy odejdu na mateřskou (přitom děti neplánuji). Děti jsou evidentně hrozba, přestože ani neexistují.

+14
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

HonzaV | 11. 1. 2021 21:17 | reakce na Sedmikráska - 6. 1. 2021 22:46

Prostě trh, bohužel. Předsudek je zobecněná zkušenost. Upřímně, Vy kdybyste byla vedoucí oddělení a měla v týmu chlapíka s - já nevím - rakovinou slinivky (nebo nevěstou v Austrálii, ať nejsme tak patetičtí), pošlete ho na měsíční školení s nákladem čtvrt miliónu?

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Rott | 9. 1. 2021 12:54 | reakce na Sedmikráska - 6. 1. 2021 22:46

Tak jasne bere vic, protoze je muz a vy zena... Jaky dalsi blabl tam mate?

-5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 1. 2021 21:59 | reakce na Jana - 6. 1. 2021 19:41

Jistěže to není fér. Zkuste myšlenkový pokus - necháte vyplnit velkému vzorku respondentů dotazník, kdo doopravdy zůstává s dětmi doma, jestli muž nebo žena (určitě se ten průzkum mockrát dělal i doopravdy, jen to nemůžu zrovna nikde najít tak to formuluji takhle). Co bude nejčastější odpověď? No a zaměstnavatelé to vědí, oni nejsou blbí, a dokonce si umí spočítat který zaměstnanec bude pravděpodobně málokdy chybět kvůli dětem. A po takových zaměstnancích je samozřejmě sháňka a po kom je sháňka, ten je dražší. Je to smůla, život není fér, berte to tak jak to je. Já se taky musím smířit s tím, že většinová společnost chce něco jiného než já, třeba že mě přehlasuje ve volbách a tu vládu pravice tady nikdy mít nebudeme.

-11
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 7. 1. 2021 0:25 | reakce na umfa - 6. 1. 2021 21:59

Nj, mínusy :-) Ale aby mi někdo řekl v čem nemám pravdu (a dal mi tím šanci aby se ze mě stal lepší člověk) to né :D

-5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Sedmikráska | 7. 1. 2021 8:34 | reakce na umfa - 7. 1. 2021 0:25

Navíc mylně očekáváte racionální chování zaměstnavatele, ale v reálném životě se úplně racionálně lidé nechovají. Spíš než logice dávají přednost emocím. Příklad u nás ve firmě. Také se zaměstnavatel bojí zaměstnat ženy a dává přednost mužům, ti mu přece neutečou. Reálně od nás odchází muži dříve, často hned po zaučení, jdou za lepším. Ženy jsou zde mnohem loajálnější.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 7. 1. 2021 23:17 | reakce na Sedmikráska - 7. 1. 2021 8:34

Takový zaměstnavatel bude mít nepřiměřeně vysoké náklady a zkrachuje. A patří mu to, měl mít lepší personální politiku a nedat tolik na pocity.

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Sedmikráska | 7. 1. 2021 8:29 | reakce na umfa - 7. 1. 2021 0:25

Protože celý váš příspěvek blbě. Co bylo první? Vejce nebo slepice? Ano, ženy zůstávají doma častěji, ale protože berou méně, tak je to logický krok. V páru s rodinou raději ztratíte ten menší příjem. Zaplaťte ženy více a doma zůstanou muži.

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 7. 1. 2021 20:40 | reakce na Sedmikráska - 7. 1. 2021 8:29

Ta důležitá otázka nezní jak to vzniklo ale jak to změnit. A schválně mi ukažte zaměstnavatele, který by někomu zaplatil víc jen aby srovnal jeho frustraci a pocit ublíženosti :D Takže tudy cesta nevede. Dotyčná musí přijít za zaměstnavatelem, říct mu jsem tady, umím to a to, umím to líp než většina ostatních kandidátů, jsem flexibilní protože manžel zůstal doma na rodičovské dovolené a já mám teď fůru času. Chci tolik a tolik.

Samozřejmě je nejlepší se hlásit na místa, kde je o dobré pracovníky nouze. Vidím to u nás ve firmě. Když hledáme člověka na technickou pozici, jen občas se přihlásí jeden jediný odborník, který by si mohl diktovat jaký dostane plat. Ale když hledáme subalterní kancelářskou sílu, je těch žádostí padesát a kupodivu samé ženy. A že firma hned škrtne ty, které nesouhlasí s nabídnutým platem, to snad nemusím ani psát :-) Tohle se musí změnit, aby se dalo mluvit o srovnání platů. Až nám přijde technoložka strojní výroby, tak si může diktovat, protože těch je na trhu práce naprostý nedostatek. Jenže na tuhle pozici se snad nikdy ještě žena nehlásila, možná s výjimkou několika zbloudilých oveček čerstvě po škole, které obrazně řečeno netušily za který konec se drží šroubovák.

-7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jouda | 7. 1. 2021 10:26 | reakce na Sedmikráska - 7. 1. 2021 8:29

Vystupte ze sve socialni bubliny potrhle extremistky.

V normalnich rodinach zustava s detmi doma zena z toho prosteho duvodu, ze do priblizne trech let ditete, kdy dite jde do skolky, dite potrebuje hlavne matku.
Nas nejmladsi ve veku 1.5 roku je stale jeste obcas kojeny, starsi kluci to meli stejne. Materske mleko je krucialne dulezite pro zdravi a rozvoj ditete.

Normalni zena ma deti rada a nenecha se okrast o ten nejkrasnejsi vek, kdy je uci chodit, zvatlat, pritulit se.
Samozrejme existuji zeny, co daji prednost potrhlym excelum nekde v korporatu pred vlastnim ditetem, jejich volba. Pozdeji budou aspon moct vzpominat, jak mely onehda uspesnou powerpoint prezentaci na tema marketingove strategie pro novy praci prasek, decka naucila chodit najata chuva, ktera se stala decku realne matkou.

Tatinkove nastupuji az kolem toho tretiho roku zivota ditete, kdyz nauci decka jezdit na kole, na vylety, do kina na animaky, lyzovat.

-41
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

SplasenaSrnka | 22. 2. 2021 12:03 | reakce na Jouda - 7. 1. 2021 10:26

Mne sa najviac páči, ako oslovujete "potrhlé extremistky", pritom autorom článku je muž :D. A celý váš príspevok je úplne odveci, keďže o tom v článku takmer nie je reč. Ale očividne ste ho ani nečítali, takže škoda debaty.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Monika | 9. 2. 2021 21:17 | reakce na Jouda - 7. 1. 2021 10:26

Pardon, ale Vaše žena učila děti chodit? Já jsem svého syna chodit neučila, zvládl to docela obstojně sám.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Pojídačka dětí | 10. 1. 2021 15:48 | reakce na Jouda - 7. 1. 2021 10:26

Změřte si tlak, tatínku, nebo vám praskne žilka.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

HonzaV | 11. 1. 2021 21:21 | reakce na Pojídačka dětí - 10. 1. 2021 15:48

On pravdu má.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 7. 1. 2021 18:19 | reakce na Jouda - 7. 1. 2021 10:26

Tatinkove nastupuji az kolem toho tretiho roku zivota ditete, kdyz nauci decka jezdit na kole, na vylety, do kina na animaky, lyzovat.

Tohle je tak neskutečně komicky debilní :))))

Otcové můžou nastoupit kdykoli. Jestli čerpáte znalosti od šarlatánů, jako je Marek Herman, který nikdy psychologii nestudoval a je to totální diletant (nebo možná sám jste Marek Herman), tak tyto bludy raději opusťte. Je to pavěda nejvyššího řádu, čistá ideologie. Není to ničím ověřeno.

Výzkumy také prokazují, že intuitivní pečovatelské chování vůči dětem není genderově podmíněné. Např. prof. Matějček to uváděl po zkušenostech se svými studujícími. Podrobněji se tomu věnovaly výzkumy manželů Papouškových. Pečovatelské chování vykazují už předškolní děti. Bez ohledu na gender.
„Každopádně je stále zřejmější, že otcem se muž nestává až narozením dítěte. Jedná se o dlouhodobý proces, který začíná dlouho před porodem (a možná už před jeho početím) a pokračuje mnoho let po něm. Tato zkušenost muže hluboce zasahuje. Dokonce více, než jsme si donedávna mysleli.“ (Dohledatelné jako článek na Rodina.cz)

Řada studií mapuje, jak otcové mají stejné hormonální cykly, jako jejich těhotné partnerky, nebo v souvislosti s péči o své děti (nejnižší hladinu testosteronu mají otcové s vřelý vztahem ke svým dětem). Někteří otcové na sebe přenášejí různé znaky těhotenství svých partnerek, hormonální změny a různé další příznaky. Hormonální změny se přitom mohou odehrávat velmi rychle – slyšet pláč novorozence, sledovat videozáznam kojení… Bourá to stereotypní argument, že muži mají určitou hladinu hormonů a proto nepečují o děti. Je to dost obráceně. U nás prof. Matějček poukazoval na to, že v jeho experimentu jak studentky, tak studenti vykazovali vůči dětem instinktivně stejné chování. (Dohledatelné na Scientific American).

Dost s Hermanem a podobnými kokoty, kteří nikdy nic nezkoumali a ani to neumějí a jen vykládají za velké prachy nesmyslné báchorky.

+17
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jouda | 8. 1. 2021 9:18 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 18:19

OMG, zacinam mit pocit, ze se zde jedna o jakysi experiment, jako nejvetsi kokotinu ctenar snese.

Me je srdecne u prdele nejaky Herman, ani nevim kdo to je a jsou mi srdecne u zadi jakesi pseudovedecke blaboly.
Moje zkusenosti s detmi jsou, prosim, nazivo, na vlastni kuzi, mam doma 3. A bratr taky 3 a sestra a kolegove v praci a sestrenice a bratranci kterych mam dohromady 23, otec je z 8 deti. Dohromady se prubezne stykam s cca 50 detmi, doma mame celou satni skrin plnou krabic hracek a lega, kterou prubezne zena pri akcich doplnuje, porad ma nejake dite narozeniny, oslavy se koncentruji po cca 5-10 deckach dohromady, protoze bychom nic jineho nedelali.
Papirove kecy si Filo strc, kam slunce nesviti.

V tom mnozstvi je cely prurez spolecnosti, od podnikatelu pres vedce po delniky, vcetne lesbickeho paru.
A jsou tam i pripady, kdy z nejakeho duvodu se zena nemohla plne starat o deti, at uz z duvodu sdravotnich ci pracovnich.
A byly to pripady pro dite krute suboptimalni.
Matka s kojencem doma s nim spi v posteli, kdyz v noci zacne plakat, matka rozepne knoflik kojici podprsenky, prilozi prs, dite se napije, prituli se, usne.
To samy v pripade chlapa znamena vstat, jit do lednice pro odsate mleko (v horsim pripade sunar), ohrat, proces zabere cca 5 minut, dite mezitim rve jak pominute, pak vystresovane nechce pit, kdyz uz se napije, stejne to vyblije. A nastava druha iterace, protoze ma zase hlad. Takhle jde stravit hystrickym rvanim a blitim klidne hodinu, nez dite vysilenim padne.
Male dite je na matce zavisle, bez ni trpi. Ja osobne jsem v pripadech, kdy zena byla pryc, pouzival na nase deti podvod, ze jsem z pradla manzelky propocenou nocni kosili, kterou jsem pak prikladal detem k cumacku, aby citily vuni maminky. Fungovalo to dobre, samozrejme potme, deti se zklidnily a spaly.

Fascinuji me bohorovni pitomci, co maji problem nastudovan papirove na zaklade "studii" jakychsi genderovych pomatencu, obdoba pubertaku, co debatuji o sexu na zaklade studii PornHubu.

Jak uz jsem tu psal ostatne drive, to co se vydava za feminismus treti vlny neni nic jinyho, nez dalsi iterace bolsevismu.
Mame sadu tupejch floskuli, ty aplikujeme vzdy a vsude, ze to nesedi na fakta? Pak tim hur pro fakta.
A tak dnesni bolsevicti magori vidi za vsim jakysi patriarchat, bolsani meli zase vsade tridni boj.
A dalsi hezka paralela, feministky treti vlny vidi starani se o vlasni dite jako prikori a zatez (pricemz normalni zdrava zena je rada, ze se muze byt se svymi detmi), stejne jako bolsevici ze "strany prace" se prace stiti jak cert kropace.

-11
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 8. 1. 2021 15:45 | reakce na Jouda - 8. 1. 2021 9:18

Máte úplnou pravdu. Dítě se chce přivinout k matce, ne k tatínkovi. A dobře vycítí kdo je kdo. Funguje to tak u všech ostatních druhů opic, tak nevím, kde by zrovna lidé sehnali výjimku.

-7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 8. 1. 2021 12:42 | reakce na Jouda - 8. 1. 2021 9:18

Fascinuje mě, že mluvíte o věcech a lidech, které vůbec neznáte, ani nevíte, jaké jsou nějaké cíle nebo postupy, které někdo razí.

Ne, moderní psychologie a sociologie nerazí to, že mají kojit muži. Nechtějí ani ubrat možnost, aby matky byly tři roky s dětmi. Jen chtějí, aby se rozšířila možnost, aby ženy mohly, pokud chtějí, nebo to je nutné, dříve do práce a zaměstnavatelé jim to víc umožňovali. Jde o více školek, hlídání v práci, home office, zkrácené úvazky, podpora mužů, aby šli na rodičovskou, aspoň půl roku (většinou po prvním půlroce, kdy je matka s dítětem). Jde prostě o normální populační sociální politiku, která páru umožní rozložit síly a vychovávat děti bez finančních problémů. Není to žádná ideologie, ale ta nejpraktičtější nejcitlivější praxe.

Kojení do 1,5 roku je jistě možné, ale nemá nic společného se 3 lety strávenými primárně s matkou. Jinak realita s kojením je, mimochodem, takováto: https://www.novinky.cz/zena/clanek/polovina-matek-nekoji-sve-dite-ani-sest-mesicu-40004138

Doufám taky, že se trošku zastydíte, až si něco zjistíte o prof. Matějčkovi
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zden%C4%9Bk_Mat%C4%9Bj%C4%8Dek

Mohlo by vám taky pomoct to, že za reálného socialismu se tu sociologie, natožpak feminismus vůbec nesměly vyučovat, protože přesně naopak odhalovaly, co je špatně na vládnoucí ideologii. Tvrdit, že jde o nějaké pokračování, je nehoráznost a neznalost.

Stručně: Nikdo vám nebere vaši osobní zkušenost. Ale nemáte žádné právo mluvit stylem, jakým mluvíte.

+14
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

JFM | 15. 1. 2021 20:17 | reakce na Kamil Fila - 8. 1. 2021 12:42

Zde nádherný rozhovor s Gaborem Maté, o co muži přicházejí, když netráví čas s dětmi do tří let (12 minut) https://www.youtube.com/watch?v=7HBdNmXHW5c

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 8. 1. 2021 12:05 | reakce na Jouda - 8. 1. 2021 9:18

Pardon, popisujete jen fázi kojení. Vůbec se nekontrolujete a přehlížíte kontext.

Předpokládáte, že špičkoví psychologové, kteří pozorovali tisíce dětí (a sami měli děti) vědí méně než vy, který znáte 50 dětí.

Já jsem z rodiny, kde matka byla z osmi a otec ze tří. Jen bratranců a sestřenic mám skoro třicet, představte si, kolik lidí asi tak vídám na oslavách, svatbách a pohřbech. Prosím, nevykládejte mi nic o neznalosti reality, pokud o mně nic nevíte.

Je hezké, že urážíte jako pomatence lidi, kteří jsou kultivovaní a seriózní a věnují se nějaké oblasti mnohem déle, než tu vůbec existovala genderová studia. Mluvíte o někom, koho vůbec neznáte, ale máte tu drzost psát takové nehoráznosti.

Problém s fakty a širším kontextem máte vy, vidíte jen svou zkušenost.

Sám si hrubě vymýšlíte - feministky nevidí obecně děti jako příkoří. Jen připouští REALITU, že řada žen děti mít nechce a platilo to po celé dějiny. Na rozdíl od vás tyto ženy neurážejí, ale snaží se pochopit životní alternativy.

Žijete ve světě předsudků, mýtů a neznalosti. Vaši perspektivu vám nikdo nebere a nepochybňuje. Vy ale sprostě a hloupě berete perspektivu ostatním. A přesně proti této netoleranci a ignoranci se feminismus staví.

+14
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 7. 1. 2021 20:42 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 18:19

Mohou nastoupit kdykoliv, ale obvykle nenastupují :-) A to je celé.

-7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Sedmikráska | 7. 1. 2021 10:34 | reakce na Jouda - 7. 1. 2021 10:26

jakmile se někdo začne ohánět, že je něco "normální", tak to znamená, že nemá argumenty a data a pouze projektuje svoje vidění světa do jiných. Jako normálnost vnímáte pouze svůj názor a svoje hodnoty. Vaše normy jsou ovšem pouze vaše, jsou relativní k vašemu uvažování nikoliv k realitě. Rozhodně nejsou všeobecně platné.

+10
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Rott | 8. 1. 2021 21:53 | reakce na Sedmikráska - 7. 1. 2021 10:34

Tak jasne, spravna data je potreba opatrit a problem dokázat cinknutym vyhodnocením, vyhodnocenim "ala fila"...:-/

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jouda | 7. 1. 2021 12:05 | reakce na Sedmikráska - 7. 1. 2021 10:34

Ne to jenom nechapate definici terminu normalita.

Normalita je obvykle a vetsinove chovani ve sledovanem vzorku.
Neimplikuje to nic na tema spravnosti/nespravnosti takoveho chovani.

Tedy heterosexualita je normalni, homosexualita normalni neni, coz jak opakuju nikterak neimplikuje spravnost/nespravnost a me osobne je naprosto jedno, co kdo provadi pod perinou.

Co jsem napsal, je prosty fakt, ze normalni (vetsinove, bezne se chovajici) zena zkratka chce byt se svymi detmi, chce si uzit ten jejich nejmazlivejsi vek.
A normalni chlap je tu od toho, aby rodinu v danem obdobi za timto ucelem dostatecne zajistil.

A opakuju, spanembohem, at si kady dela co chce, pokud dotycna preferuje excely pred vlastnim ditetem, jeji volba.

-9
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jaromír Kubiš | 7. 1. 2021 11:29 | reakce na Sedmikráska - 7. 1. 2021 10:34

Pan Jouda vám tady krásně ukázal, že je to vaše volba pro co se rozhodnete, a tu možnost volby prostě máte, všechny ženy jí mají. A vy mu na to odpovíte tímhle uhýbavým nesmyslem.

-7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Sedmikráska | 7. 1. 2021 12:27 | reakce na Jaromír Kubiš - 7. 1. 2021 11:29

Ne. Pan Jouda prostě nemůže vědět, co si myslí ženy. pan Jouda si pouze, co si myslí ženy. A to že je něco podle něj "normální" neznamená,. že je to jediné správné, všichni jsou spokojení a jedná se o neměnný stav. Mu to vyhovuje. Ostatní třeba ne. A on to nemusí vědět.

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 7. 1. 2021 20:44 | reakce na Sedmikráska - 7. 1. 2021 12:27

Aby někdo věděl co si myslí ženy, musí to ty ženy jasně říct. Například před svatbou říct manželovi: já budu rodit děti, to ty neumíš, ale tím má práce končí a na rodičovskou nastupuješ ty, ok?

-8
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 8. 1. 2021 12:24 | reakce na umfa - 7. 1. 2021 20:44

Zase špatně? Tak já nevím co už. Tak si musí najít chlapa, který se celý třese na to, že bude dětem utírat prdelky a neváhá to přání komunikovat na sociálních sítích i to každé říct nejpozději na druhé schůzce. Lepší?

-8
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 6. 1. 2021 19:10 | reakce na Ondřej Dvořáček - 6. 1. 2021 17:20

Ano, lidé mají právo, ale nemají úplně stejné možnosti. Nejde samozřejmě zaručit absolutní rovnost podmínek a ani si nemyslím, že někdo takovou agendu razí. Ale pro muže momentálně je snazší sladit profesní a rodinný život. Pro ženy je to mnohem náročnější, a dokud si pořádně nevyslechneme konkrétní příběhy a nepokusíme se do toho vcítit, nemyslím si, že je vhodné mluvit o tom, jak si "svobodně rozhodujeme". Zdaleka nejsme ve fázi takové svobody. Je nutná spousta zákonů, pobídek, změn ve výchově, je to na několik generací...
______________________________ __

"Nemělo by být tím nejobjektivnějším a nejkomplexnějším ukazatelem spíše to, jak jsou na tom např. splněné životní cíle žen a mužů a jejich srovnání? Statistika toho, kdo se opravdu cítí v čem a jak utlačený, zanedbaný?"

Jistě, že jde o možný úhel pohledu. Určitě není ideální o to, aby se všichni vrhli od agresivního světa byznysu a politiky. Ale zároveň na to téma naplněnosti existuje dost studií a knihy a není to moc veselé čtení.

Vlastní cestou? - kol., Hana Hašková (ed.) |
S genderem na trh - Lucie Jarkovská, Kateřina Lišková, Iva Šmídová
Pracovní dráhy žen v České republice - Lenka Formánková, Alena Křížková, Hana Maříková

atd.

+8
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jaromír Kubiš | 7. 1. 2021 13:57 | reakce na Kamil Fila - 6. 1. 2021 19:10

Kamile, jsme stejně staří proto si dovolím vás oslovovat jménem. Plete se, když říkáte, pro muže momentálně je snazší sladit profesní a rodinný život. Co vás tak sleduji, nepovedlo se to ani vám, jelikož úplnou rodinu nemáte (nebo jsem to zaznamenal u vás špatně). Muž se musí snažit daleko více než žena. Od ženy se očekává stále to samé, co se od ní očekávalo i před 30ti lety, kdy jsme byli oba malí a chodili na základku, a po škole nás prostě vyhnali za barák a fotrové se o nás nestarali, že.. nadruhou stranu, od muže se dnes očekávají zázraky. Musí vydělávat, musí se starat o domácnost protože dnes chlap dělá to samé co žena včetně praní a vaření, musí se starat o to o co se vždy staral jen chlap například mámeli dvě auta, stará se chlap automaticky o obě auta, servisy, přezutí, dolejt vodu do ostřikovačů, protože žena tomu nerozumí, dále chodí na nákupy a zaopatřuje rodinu uplně stejně jako žena, a dále se musí starat každý den o děti - kroužky, výlety, jít s nima na kolo na brusle, na lyže, každý den protože kdyby se jeden den nudili tak už má chlap mínus - a musí dětem zaopatřovat všechno co k tomu sportování a zábavě potřebují (protože máma prostě neví jaký kolo nebo brusle jsou lepší, že), a to celé dělá proto, že jinak není ten správný táta a má hned mínus. Myslím, že tady málokdo pochopí o čem vlastně píšu ale vrátím se k původnímu bodu, že se prostě velice pletete o tom, co je pro muže snazší sladit. Pokud se mu to podaří sladit, tak je naprostý machr a borec.

-6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 7. 1. 2021 18:22 | reakce na Jaromír Kubiš - 7. 1. 2021 13:57

Nároky na muže nepochybně stoupají, to je jeden ze zdrojů společenského napětí. Ale pořád je to pro ně mnohem snazší.

K tomu, proč to tak je, může posloužit skvěle komiks
https://a2larm.cz/2017/06/mela-jsi-mi-to-rict-feministicky-komix/

+8
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jana | 7. 1. 2021 15:04 | reakce na Jaromír Kubiš - 7. 1. 2021 13:57

Jen tak na okraj, kola a vše na sport jsem vždy vybírala já. Taky jsem nám vybrala auto (ale řešili jsme to společně jako více méně všechno). Jinak u nás manžel nepere, nevaří, neuklízí záchod, koupelnu atd. Zase dělá jiné věci no. Každý děláme něco, co nás nebaví, ale děláme to pro společnou domácnost. Přece ten společný život není o zářezech, kdo víc vydělá, kdo udělá doma víc práce, kdo postaví větší barák, kdo líp utahá děti atd. Pokud Vám něco ve Vašem osobním nastavení vadí, budete to asi muset řešit se svou drahou polovičkou.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jaromír Kubiš | 7. 1. 2021 16:01 | reakce na Jana - 7. 1. 2021 15:04

Mě na mé drahé polovičce nevadí nic, mě vadí články a nářky, že ženy jsou pořád ti otloukánci, že je celá patriarchální společnost proti nim, a že je potřeba proti tomu něco dělat, aby se konečně měly líp.

-6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jaromír Kubiš | 7. 1. 2021 14:00 | reakce na Jaromír Kubiš - 7. 1. 2021 13:57

zapomněl jsem samozřejmě, že se s dětmi taky učí každý den do školy, ataky si s nima večer čte knížku, protože z mého příspěvku to snad vypadá, že s dětmi dělá muž jen tu zábavu, ten sport, tu srandu.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jaromír Kubiš | 6. 1. 2021 13:35 | reakce na Ondřej Dvořáček - 6. 1. 2021 12:44

Ano máte pravdu, také se mi zdá, že autor se často uchyluje k výkladu pomocí ideologie, místo toho, aby v daném systému viděl pouhou snahu lidí chovat se ekonomicky, výhodně, logicky tak jak jim jejich životní situace umožňuje. Jde li na mateřskou dovolenou muž, nebo je li častěji doma s nemocnými dětmi než žena, je to třeba proto, že žena bere více peněz, a je pochopitelné, že jako rodina nechtějí být hloupí a nechávat doma toho, kdo domů víc přinese. Dnes je naprosto běžná věc že žena bere více než muž. V tomto ohledu mi opravdu připadá, že autor bojuje dávno vybojovanou válku a zbytečně obrozuje něco, co dávno není. Ovšem to mluvím o naší republice, o evropě. Třeba někde v indii to vybojované není, netuším, ale tam je mi to docela i jedno, protože tam nežiji a články pana Fily tam těžko někdo přečte.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 6. 1. 2021 15:51 | reakce na Jaromír Kubiš - 6. 1. 2021 13:35

Jenom velice stručně, mimo odpověď na příspěvek výše.

"Jednat ekonomicky" = jednat v rámci stávajícího systému. Stávající systém většinou oceňuje hůře typicky ženské práce a i často i ženy na stejných pozicích srovnatelných s muži oceňuje hůře, běžně o 10-20 % méně. Tady žádná válka vybojována nebyla a teprve nás čeká a bude to jedna z největších bitev v sociálních dějinách lidstva. A bude se bojovat nejprve v západním demokratickém světě.

Čili problém je pořád v systému. Pouhé přizpůsobování je sice logické a vlastně snadné. Akorát, že my jsme zároveň i tvůrci systému, ne jenom jeho loutky.
V zásadě to znamená prolomit tabu "neptat se na příjmy ostatních", jak vtipně ukazuje tento klip na YouTube "Adam Ruins Everything - Why You Should Tell Coworkers Your Salary".

Věřte tomu, že moje myšlení je velmi racionální, velmi logické a s ideologií má společného jen to, že se ptá na východiska a podmínky nějakého systému (čili je vůči stávající ideologii kritické).
Nemám žádnou předem danou ideologii, co má být výsledek. V tom jsem velmi svobodně otevřený budoucnosti.

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 1. 2021 22:06 | reakce na Kamil Fila - 6. 1. 2021 15:51

Jen technická: doporučuji, abyste nemluvil o stejném ohodnocení na stejné pozici, protože ani zaměstnanci stejného pohlaví na stejné pozici nebývají stejně ohodnoceni. To může platit v úřadech, kde se nikdo nepřetrhne, pohlaví nepohlaví, ale normálně bývají odměňování podle výkonu, podle aktuální i potenciální užitečnosti pro zaměstnavatele a v neposlední řadě podle sily vyjednávací pozice. Tohle je snadno napadnutelné a Vaši názoroví oponenti (jako třeba já) budou mít snazší práci se zpochybňováním Vašich tvrzení :-)

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 7. 1. 2021 0:27 | reakce na umfa - 6. 1. 2021 22:06

Ano, kdybychom chtěli být hrozně přesní a oddělovat od sebe jednotlivé množiny, tak jistě, i lidé stejného pohlaví na zdánlivě stejné pozici a za zdánlivě stejnou práci berou různé platy. Ale, když si přečte i pouze příspěvky několika žen výše, vidíte sám, že zaměstnavatelé se předem chovají k ženám a mužům jinak, i když ženy dělají totéž, mají větší praxi a mohou být lepší, Ta diskriminace reálně existuje, protože systém je špatně nastavený.

Do hlubší debaty o podmínkách na pracovním trhu se ale nechci pouštět, protože na to nemám kompetence. Vycházím z toho, že gender pay-gap je vyargumentovaný dobře. Musíte ale mluvit se specialisty a specialistkami na tu oblast.

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 7. 1. 2021 20:57 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 0:27

Máte štěstí, že jdu zrovna okolo, já totiž ten specialista jsem :-) Za život jsem přijal stovky lidí (a taky jich pár vyrazil) tak myslím vím, o čem mluvím. Mimo jiné, že nejsou dva stejní zaměstnanci. Vždycky se liší a s výjimkou nějakých těch státních úřadů je povinností jejich nadřízeného, aby je správně finančně ohodnotil. Správně, to znamená, aby ve firmě rádi pracovali a nechtěli odejít jinam. Toť vše, nic jiného za tím není. Jen u nižších pozic se škrtá to "rádi pracovali", protože u nádvorního dělníka je fakt jedno, jestli tu bednu se šrotem přerovná s láskou. Od toho se odvíjí úplně všechno, včetně zdůvodnění, proč někteří pracovníci neusilují o zvýšení platu (a pak fňukají na internetových diskusích, že mají málo, ale to jim ke zvýšení platu nepomůže).

-6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jaromír Kubiš | 7. 1. 2021 9:44 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 0:27

Kamile vy a vaši fanoušci zde, v té teorii o tom, že ženy mají horší vyjednávací pozici u zaměstnavatele vynecháváte fakt, že stejné praktiky a odůvodnění proč vám dají nižší mzdy, zkouší firmy i na muže, akurát místo mateřské používají jiné argumenty - a jenom zkouší kdo na ty podmínky přistoupí a kdo ne. Jediné řešení pokud chcete dosáhnout svého, je být tvrdý a ze svých požadavků neustoupit. Ženy, buďte tvrdé, tvrdší než ten kdo stojí proti vám pokud na to máte, takový je život. Pokud jste opravdu dobré a stojí o vás, tak si vás nechají a dají vám největší výplatu ve firmě. Ovšem realita je taková, že venku na ulici stojí dalších 10 lidí na vaší pozici. Stejně tak i na mojí. Kamila čtu dlouho a připadá mi někdy, že tyhle věci komentuje z obláčku intelektuála letícího někde nad Prahou. Stejně tak ty příspěvky od některých ženských profilů zde a na facebooku. Mám za sebou s mojí ženou dvě rodičovské, takže moc dobře vím co to je žít z jednoho platu a střídat se u dětí, a mě někdy připadá, že mě poučují sotva odmaturované aktivistky, které o tom vědí houby. Tím se nechci nikoho konkrétního dotknout.

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 7. 1. 2021 18:32 | reakce na Jaromír Kubiš - 7. 1. 2021 9:44

1) A kdo ženy celé generace učí, že mají být tvrdé? Co dělají školy, média, rodiny? Ve většině případů nic. V Česku zažíváme emancipaci sotva posledních dvacet let a přitom většina rodin zůstává silně patriachálních, ten odhad je tak 80 %.

2) Proč zaměstnavatelé zkouší triky, jak platit lidem co nejméně? Není opět chyba v systému, který se snaží co nejvíce ojebávat zaměstnance a daně? Základní kritický pohled není vysvětlovat status quo, ale zpochybnit ho. Teprve pak kriticky myslíme. Do té doby se jen přizpůsobujeme a přežíváme. Což děláme většinu času, ale máme svobodu dopřát si právě toto "nezodpovědné myšlení".

3) "Ovšem realita je taková, že venku na ulici stojí dalších 10 lidí na vaší pozici." - Tolik lidí na světě není :) A těžko by to mohlo platit při současné nezaměstnanosti, které před covidem byla nejnižší v historii. Je to taková ideologická mantra.

4) Překvapivě mám dost známých kteří rodičovskou absolvovali v páru oba. Jako otec jsem při "střídavé péči" (nemáme klasickou střídavku) absolvoval normálně od jednoho roku dcery, co to obnáší mít ji 24 hodin denně, několik dní v kuse. Je to nepochybně jiné než být v rodině pohromadě, ale zase o to víc vím, jaké to je být na to sám.

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 7. 1. 2021 21:06 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 18:32

"2) Proč zaměstnavatelé zkouší triky, jak platit lidem co nejméně?"

Tak já Vám to prozradím. Protože každá firma musí s co nejmenšími náklady odvést co největší výkon. Peníze na výplaty jsou největší balík peněz který v každé firmě koluje a když dáte pod dojmem, že plat je sociální nárok a ne odměna za odvedený výkon, někomu víc peněz než kolik by mu stačilo, nebudete mít na jiné lidi a výkon firmy půjde do háje.

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 7. 1. 2021 21:02 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 18:32

3) "Ovšem realita je taková, že venku na ulici stojí dalších 10 lidí na vaší pozici." - Tolik lidí na světě není :) A těžko by to mohlo platit při současné nezaměstnanosti

Zkuste si dát inzerát "hledáme fakturanta, maturita výhodou, zkušenosti nepožadujeme, zaučíme". A uvidíte tu emailovou smršť :D Současná nepatrná nezaměstnanost má vliv jen na odborné, vysoce kvalifikované profese, protože takoví lidé už vesměs mají dobře placená místa, ze kterých se jim rozhodně nechce přecházet někam do neznáma.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 8. 1. 2021 11:22 | reakce na umfa - 7. 1. 2021 21:02

Nemám v úmyslu na vás útočit a urážet vás, ale přijde mi, že vaše příklady jsou nesmírně omezené a ukazují, že o trhu práce neuvažujete komplexně.

Vytknu před závorku, že je fakt matematicky a logicky nesmysl, aby na KAŽDÉ pracovní místo každého člověka čekalo dalších deset lidí, to vám asi dochází. Jen to označuju za "ideologickou mantru", kterou šíří manažeři a HR pracovníci určitých oborů.

1) Jsou místa, na které nepotřebujete vysokou kvalifikaci, ale minimum lidí je chce dělat, lhostejno na patových podmínkách, protože jsou nepříjemná. Nikde nestojí žádný deset dalších na jedno místo.

2) Jsou místa, na která vyžadují obrovskou kvalifikaci a nemůže je dělat skoro nikdo, přesto, že jsou placena dobře. Je nesmírně těžké hledat náhradu za určité specialisty. Není jich deset na jedno místo, ale měsíce zoufale hledáte jediného podobného.

3) Jsou místa, která vyžadují střední kvalifikaci, ale podmínky jsou tak špatné, že se tam lidi nehrnou - jedná se typicky o špatně placené dělnické profese. Jako "řešení" se potom ukazují migranti, z nichž tím ale děláte novodobé polo-otroky. Je to jeden z eticky nejhorších problémů tohoto světa, nejen v Česku.

Připadá mi, že svět popisujete z velice omezené perspektivy prací, kde panuje vysoká fluktuace (a většinou to vypadá jako prostředí kanceláří ve velkých městech), a přehlížíte všechny ostatní možnosti. A dokonce se zdá, že vás ty různé formy vykořisťování baví a cynicky to berete jako jedinou možnost, jak to může fungovat. Chybí tomu jakákoli schopnost myslet out-of-the box a představit si jakoukoli alternativu budoucnosti. Je to jen podřizování se statu quo, rétorika spokojeného otroka, který se posmívá ostatním. Mně připadá, že omílání frází o tom, jak všude čeká dalších deset lidí na jedno místo, je nedůstojné.

Jsem přesvědčený, že problematika trhu práce není vaše specializace, a vzhledem k tomu, že není ani moje (a nemám konkrétní řešení), nemá potřebu o tom dál diskutovat.

Můžeme skončit u toho, že jste nevysvětlil, ani neobhájil, proč ženy berou v průměru o 20 % méně než muži. A řeči o tom, že mají stejné možnosti jako muži a mají si říct o více, a že na muže zaměstnavatelé zkoušejí "stejné věci", nedokážou vysvětlit ten rozdíl. Zjevně vám unikají příčiny těch rozdílů a neumíte si je zatím představit.

S tím vám pomoct nemůžu a ani nechci a další debata mi připadá zbytečná. Nic ve zlém.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 8. 1. 2021 15:31 | reakce na Kamil Fila - 8. 1. 2021 11:22

Ovšem, že na _každé_ místo nečeká deset lidí, i já jsem to bral jako generalizaci a určitou nadsázku. Na leckterá místa samozřejmě čeká i víc lidí, to není nic matematicky nemožného, když vezmete, že jeden člověk se zkouší hlásit na deset i víc nabídek než ho vezmou. A samozřejmě, tohle se týká jen nižších míst, středních jen omezeně a těch vysokých už ani náhodou. Však si stěžují na nespravedlnost jen zaměstnanci a neúspěšní uchazeči těch nízkých pozic. Nebo jste snad slyšel dejme tomu o senior analytičce, že by fňukala, že ji v práci diskriminují? Asi ne, že :D

Mimochodem, já jsem s těmi deseti čekajícími do diskuse nepřišel, není to můj styl ani v diskusích, ani v jednání s opravdovými zaměstnanci.

Co se týká mého cynismu - to jste trefil, na celou situaci se skutečně dívám skrz prsty, protože už jsem něco podobného zažil a po něčem podobném viděl ještě čerstvé stopy. Jde o socialistickou představu o výchově dětí a "ulehčení ženám", kdy se říkalo, že rodina je přežitý sociální konstrukt, stavěly se koldomy a děti měly být vychovávány společně a kolektivně, aby matky mohly nastoupit jako soustružnice. Celé to vyhučelo do ztracena, koldomy ovšem nikdo nezrušil, formálně dokonce snad jeden pořád existuje, ale lidi po počáteční vlně nadšení zjistili, že takhle to fakt nefunguje a ztratili zájem. Stejně dopadne i tahle vlna feminismu, tak já se jen bavím urputnými reakcemi aktivistů a představuju si, jaký společenský nesmysl přijde příště :D

-5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

hefo | 8. 1. 2021 11:48 | reakce na Kamil Fila - 8. 1. 2021 11:22

"Vytknu před závorku, že je fakt matematicky a logicky nesmysl, aby na KAŽDÉ pracovní místo každého člověka čekalo dalších deset lidí, to vám asi dochází."

Ak to už berieme takto hnidopišsky, tak matematicky to vôbec nezmysel byť nemusí, keďže skoro každý uchádzač o prácu sa hlási do viacerých firiem. Teda kľudne môže platiť U*Z=M*10 (U - počet uchádzačov, Z - priemerný počet žiadostí jedného uchádzača, M - počet voľných miest), prečo by nemohlo... Ale kto nie je zaslepený, tomu dôjde, že to bolo obrazné vyjadrenie.

A k tej zvyšnej vate už len citát zo stránok "prace.rovnou.cz":

"Zaměstnavatelé shánějí lidi na práci jenom ze dvou důvodů:
1. buďto tu práci málokdo chce dělat
2. nebo ji málokdo umí dělat

Nekvalifikovaná práce (bod 1) je tedy nezajímavá a nezábavná (a tak ji nikdo nechce dělat), zatímco zábavná může být pouze taková práce, kterou málokdo umí. Z toho plyne, že jediný způsob, jak mít zajímavou práci, je získat vyšší kvalifikaci. Nemyslím tím školu, ta je většinou na nic. Myslím tím zkušenost z podobných nebo stejných pozic."

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 8. 1. 2021 12:14 | reakce na hefo - 8. 1. 2021 11:48

Ano, ale obrazná vyjádření jsou velmi často zavádějící. Vytvářejí mylné dojmy.

A ano, matematickým výpočtem dospějete k tomu, že to je možné. Akorát z reality víte, že lidé takto práci neshánějí. Jsou místa a profese s vysokou fluktuací, a pak taková, kde k tomu nedochází téměř vůbec. Měl jsem napsat "při znalosti, jak vysoká je reálná fluktuace v jednotlivých oborech, je matematicky nemožné, aby na každou pozici čekalo 10 jiných lidí."

"Jediný způsob, jak mít zajímavou práci, je získat vyšší kvalifikaci"
To je sice zajímavé, ale neřeší to problém prací, které jsou důležité, ale lidé je nechtějí dělat. Někdo je prostě dělat musí, útěk jinam není řešení. Občas mi připadá, že někteří lidé mají na všechny problémy na trhu práce radu "staňte se programátory".

Můžeme jen doufat, že to vyřeší další vlna automatizace. (Umím si to představit u popelářů, krematorií, jatek, u jiných povolání ne - třeba instalatérů.) Ale většina lidí na světě se jí nedočká tak rychle, je to proces na 20-30 let i ve vyspělých zemích. Za našich životů to vyřešeno nebude.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 8. 1. 2021 15:38 | reakce na Kamil Fila - 8. 1. 2021 12:14

Pouštíte se daleko a ne zrovna správným směrem. Automatizace přesně tohle nevyřeší, nebo aspoň ne v dohledné době. Robot už nakreslí obraz nebo sepíše podání k soudu, rozpozná z pouliční kamery že se někdo chystá na loupežné přepadení a správně adresně rozešle reklamní nabídky miliónu lidí, ale nepřevlékne postel, nevyčistí kanalizaci, nevymění zásuvku. Tohle zůstane ještě desítky let na lidech.

Radu staňte se programátorem dávám taky. A vím, že ji 99.5 % lidí nevyužije, protože gaussovská distribuce IQ :-) Ale aspoň si uvědomí, že když se narodili jako hloupí, žádný slastný život je nečeká.

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 11. 1. 2021 23:31 | reakce na umfa - 8. 1. 2021 15:38

A co zase říkám špatně? Přečtěte si něco o robotice, konkrétně Moravcův paradox. Možná z toho nic nepochopíte (alespoň 4 z vás - píšu to v okamžiku kdy jsou tu 4 mínusy), ale aspoň uvidíte že ne všechny věci jsou takové jaké se zdají :D

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

hefo | 8. 1. 2021 11:40 | reakce na Kamil Fila - 8. 1. 2021 11:22

"proč ženy berou v _průměru_ o 20 % méně než muži"

Dôležité je tam to "v priemere". Pokiaľ mi je známe, je to najmä tým, že ženy v priemere obsadzujú iné pozície než muži, nie tým, že by za rovnakú prácu dostávali inú mzdu (a moje praktické skúsenosti to stopercentne potvrdzujú).

Samozrejme, nezabráni to tvrdiť, že kvôli tlaku mačistickej patriarchálnej spoločnosti musia byť predavačkami, zdravotnými sestrami, učiteľkami či generickými úradníčkami namiesto dobre platených špecialistiek, ale čo už...

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

hefo | 7. 1. 2021 20:49 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 18:32

2) A vy akože neskúšate zarobiť za určitú prácu podľa možností čo najviac? Alebo v obchode dobrovoľne kupujete tú istú vec drahšie, aj keď ju vedľa majú lacnejšie? To by som sa vám čudoval. Predsa snaha dať čo najmenej a dostať čo najviac je podstatou ľudských ekonomických interakcií hádam už od počiatku sveta...

3) Záleží na tom, na akú pozíciu, ale podstata je aj tak inde.
Načo vôbec zamestnávateľ platí drahých mužov, keď by tú istú prácu mohli lacnejšie vykonať ženy? Snáď nechcete podozrievať vysokých manažérov, ktorých prémie závisia od zisku firmy, že by pre nich bol šovinizmus prednejší než výsledky. A kde sú tie úspešné spoločnosti plné žien, ktoré vďaka nižším platom majú nižšie náklady a tak môžu porovnateľné produkty ponúkať lacnejšie?

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 7. 1. 2021 21:19 | reakce na hefo - 7. 1. 2021 20:49

Je to přesně tak. Když mi přijdou na jedno místo dva vývojáři elektronických obvodů, oba budou mít zkušenosti, skvělé reference, prostě oba budou stejně dobří a stejně perspektivní, akorát jeden bude chtít sto tisíc a druhý dvě stě, vezmu toho prvního. Ani na vteřinu nebudu uvažovat co třeba dělají s dětmi - za tyhle prachy budou mít doma jasně chůvu :-) Když ten levnější bude žena, vezmu ženu, žádný problém, ani ten nejmenší, vlastně o tom nebudu vůbec přemýšlet. Akorát, že se mi tohle ještě v životě nestalo :D :D :D

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Rozárka | 6. 1. 2021 15:42 | reakce na Jaromír Kubiš - 6. 1. 2021 13:35

Ano, je to logické, že na rodičovskou jde ten z páru, kdo má menší příjem. A jak říkáte, bylo by hloupé, kdyby to bylo naopak. Takže buď jsou tedy české rodiny hloupé nebo není pravdivé Vaše tvrzení o běžných vyšších příjmech žen než mužů. Jak jinak byste vysvětlil, že na rodičovskou nastupuje méně než 2 % otců?

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 6. 1. 2021 22:10 | reakce na Rozárka - 6. 1. 2021 15:42

Mně na tom nepřipadá nic logického ani nelogického, co vidím tak tohle kritérium se uplatňuje jen u rodin ve velké finanční nouzi, jinak hrají roli spíše pocity a naučené vzorce chování.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jaromír Kubiš | 6. 1. 2021 15:58 | reakce na Rozárka - 6. 1. 2021 15:42

nejde na rodičovskou jen ten kdo má menší příjem, ale taky ten, kdo tu práci může z domova vykonávat, ať už je to účetnictví, finanční poradenství, kadeřnictví a podobně. opakuji, páry, a lidé obecně se chovají ekonomicky, všimněte si, že toto spojení - chovat se ekonomicky - se u Fily snad nikde neobjevilo, on tohle odmítá vzít jako fakt, že lidé se chovají ekonomicky, a ne podle nějaké ideologie. Opravdu v dnešní době kdy, všichni můžou vystudovat cokoliv a mít jakékoliv zaměstnání, o tomhle psát je pravěk. Nespravedlnost ve společnosti je, ani mezi muži nejsou rovné podmínky, mohl by pan Fila psát články o tom, proč někteří muži mají menší finanční ohodnocení , než jiní jeho kolegové.

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Sedmikráska | 6. 1. 2021 16:40 | reakce na Jaromír Kubiš - 6. 1. 2021 15:58

Shrnutí tvojí logiky. Ženy berou běžně víc než muži. A lidi se chovají ekonomicky. Takže by mělo být běžné, že chlapi jdou na mateřskou. Tak sakra proč podle tebe nejdou? Něco tady nesedí. A ne, ženská práce fakt nejde častěji vykonávat z domu. Treba typicky sestřičky nebo učitelky by mohly povídat... takže?

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Rozárka | 6. 1. 2021 16:23 | reakce na Jaromír Kubiš - 6. 1. 2021 15:58

Chcete tím říct, že ve více než 98 % případů žena může pracovat z domova a muž nemůže? Zajímavé, čemu je schopen člověk uvěřit, jen aby nemusel přiznat, že stereotypy, společenské tlaky a nerovnost nejsou minulostí.

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Apollo | 6. 1. 2021 8:05

Autor je mimo realitu. Falus je penis. Falus je slovo řecké, penis latinské. Označují totéž, tedy to, co mají muži obvykle mezi nohama. Umělé přivymýšlení jiných významů slovům nás nikam neposune. Stejně jako gennder není ic, co by vytvořila příroda, když "vyráběla" lidi. Na tom sociální inženýrství nic nezmění. A zaplaťbůh ři díky přírodě jsou muži a ženy odlišní. Kdyby to tak nebylo musel bych kopulovat třeba s Kamilem - a to bych fakt nerad!

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kamil Fila | 6. 1. 2021 15:42 | reakce na Apollo - 6. 1. 2021 8:05

1) Falus může být označení penisu, ano. Ale falická ideologie v žádném případě není to, co píše Radim Uzel. Je to jeho soukromá dezinterpretace, která vyplývá z toho, že je biologický determinista. A determinismy jsou obecně chyby v myšlení.

2) "gennder není ic, co by vytvořila příroda, když "vyráběla" lidi." - Pardon, této větě absolutně nerozumím, nedává mi smysl.

Rozhodně nepíšu nic o tom, že "gender vytvořila příroda", gender je výsledek společenské debaty, tlaků, zvyku, psychického sebepřijetí.

Možná chcete říct, že nic jako gender neexistuje, a že vše je dáno přírodou. Ale nevím, čím to chcete obhájit. Tvrdit v současnosti, že na náš vývoj nemá vliv vnější prostředí a vše je jen naprogramováno v genech, si nedovolí ani profesionální genetici.

Výraz sociální inženýrství pro mě trochu postrádá smysl, protože tím je každý zákon a zvyk. Pokud říkáme matkám, že mají s dětmi trávit absolutní většinu času a mají se starat nejen téměř 100% o děti, ale i domácnost, je to příklad sociálního inženýrství. Z toho bohužel není úniku. Těžko to můžete vyčítat druhé straně, když momentální stav je mnohem nátlakovější.

Neexistuje žádný plán, jak zařídit jinou-dokonalejší společnost. Naopak se lidem dává mnohem více svobody - zařiďte se podle sebe, více se domlouvejte.

"zaplaťbůh ři díky přírodě jsou muži a ženy odlišní." - Muži a ženy jsou silně odlišní reprodukční soustavou a imunitním systémem. Toto věda potvrzuje. Nepotvrzuje se výrazně odlišná činnost mozku, respektive výrazně odlišné myšlení a inteligence a obecně schopnosti, které budou důležité v 21. století.

V čem jsem tedy, prosím, mimo realitu?

+7
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martin | 5. 1. 2021 22:46

Ač mi tato série článků přijde zajímavá, zde mám pocit, že pan Fila píše jako jakýsi "anti-Uzel", tj. prezentuje určitý ideologizující (byť nepochybně inteligentější) názor na svět. Např. věta "znovu a znovu se při podrobném zkoumání dostáváme k tomu, že čím je metoda vědečtější a přesnější, tím menší rozdíly mezi mužskými a ženskými mozky zaznamenáváme" je dosti nepřesná, až nepravdivá. Opakovaně byla např. v kontextu kognitivních funkcí i struktury mozku vědeckými studiemi potvrzena tzv. hypotéza variability, dle které mají muži širší distribuci určitých znaků nebo schopností (viz např. obří celosvětová metastudie ohledně variability mozkových struktur mužů a žen a další v úvodu odkazované studie na https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/hbm.25204).

Výše uvedený poznatek by mimo jiné mohl vysvětlovat, proč je určitých elitních skupinách (např. zmiňovaných miliardářů) méně žen. Nebo to prostě může být tím, že ženy mají menší potřebu promarnit svůj život v rácmi hyperkompetitivního a agresivního závodu o prachy. Nebo to skutečně může být genderovou výchovou a strukturálním znevýhodněním žen. Každopádně má ale tento díl pachuť předem vytvořeného názoru (muži a ženy jsou stejní a rozdíly mezi nimi jsou zapříčiněny genderem), kterému se následně podřizuje argumentace a dané problémy nepovažuje za hodny diskuze.

Nemám čas vypisovat řadu dalších problematických vyjádření, ale celkově nechápu moderní snahu o ztotoženění rovnoprávnosti s rovností výsledků. To je skutečně tak urážlivá představa, že by ženy (samozřejmě agregátně) mohly více stát o pozici učitelky v mateřské školce kvůli vyšší vrozené empatii, lásce k malým dětem a nižší ochotě účastnit se drsné soutěže o lépe finančně honorovaná pracovní místa? Nevím jestli tomu tak je nebo za to může genderová výchova, ale za současného stavu poznání to dle mého názoru nelze vyvrátit. Poslední dobou mám ale pocit, že tyto myšlenky ze mě automaticky dělají obhájce patriarchátu čistě proto, že domněnka odlišnosti žen a mužů ideologicky nekonvenuje (a zároveň byla v minulosti zneužívána).

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jouda | 6. 1. 2021 19:01 | reakce na Martin - 5. 1. 2021 22:46

Zeny maji uzsi a strmejsi krivku distribuce IQ v porovnani s muzi.
Tedy mezi muzi je mnohem vice geniu ale taky mnohem vice imbecilu.
Tak mame pomerne vice muzu na vedoucich pozicich a take pomerne vice muzu veznu a bezdaku.
IQ zen se drzi kolem prumerne stovky, coz.mmj.dokladuje i vetsi provento maturantek za bolsevika a nyni vetsi procento vysokoskolacek, kdyz byla uroven VS studia nyni ponizena na uroven bolsevicke maturity.

Kupodivu, zadne z feministickych hnuti si neklade za cil vyrovnat pocty bezdaku a veznu na stejne procentualni zastoupeni muzu a zen.

-4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Sedmikráska | 6. 1. 2021 22:57 | reakce na Jouda - 6. 1. 2021 19:01

Máte pravdu. Feministky se nesnaží, aby ženy dorovnaly počty mužů na ulici. Feministky se totiž snaží, aby muži bez domova dorovnali číslo žen na ulici a to aby bylo co nejblíže nule. Na ulici totiž končí lidé, kteří vypadli ze systému, který vytvořil patriarchat.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 7. 1. 2021 21:08 | reakce na Sedmikráska - 6. 1. 2021 22:57

To jsou hodné, že se snaží. A čeho tedy chtějí dosáhnout? Jaký je cílový stav?

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Sofia | 11. 1. 2021 23:33 | reakce na umfa - 7. 1. 2021 21:08

Aby už nikdo nevychovával takové retardy, jako jsi ty.

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 6. 1. 2021 2:51 | reakce na Martin - 5. 1. 2021 22:46

1) Tak ono každému, kdo mluví jakýmkoli jiným jazykem, než je jazyk dominantní ideologie, připadá tento jiný jazyk ideologický. To je, samozřejmě, hlavní paradox. Poukazy na cizí ideologičnost působí ideologicky. Nejde s tím nic moc dělat. Stačí si uvědomit, že reflektovaná ideologie ideologií být přestává a je to prostě jen "diskurs", a pouze ta nereflektovaná, neuvědomělá, je plně funkční ideologií. Představa, že je někdo úplně neidelogický, jakmile se jedná o hodnoty, nedává smysl.

_________________________

2) "Opakovaně byla např. v kontextu kognitivních funkcí i struktury mozku vědeckými studiemi potvrzena tzv. hypotéza variability, dle které mají muži širší distribuci určitých znaků nebo schopností (viz např. obří celosvětová metastudie ohledně variability mozkových struktur mužů a žen a další v úvodu odkazované studie na https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/hbm.25204)."
- Neznám vaše zázemí, takže nevím, jak moc jste s neurovědami seznámený. A nebudu ani předstírat, že jsem někde dál než je úroveň poučeného laika, který čte popularizační knihy z daného oboru.
Článek je - jako ostatní díly - prokrácený (delší verze bude v knize). Nevím, jestli jste seznámený s dílem Giny Rippon. Pokud bych si z toho, co v článku nezaznělo, vzal od ní to nejdůležitější, pak to, že sama snaha vytvářet mužské a ženské kategorie mozku je zavádějící. Mozky jsou jedinečné jako otisky prstů, ještě jedinečnější a složitější. Ty rozdíly mají podobu spektra, nemají podobu binární nebo dimorfní. Je prostě strašně divné a nesmyslné říkat "tato žena má mužský mozek" apod. Mozek je ženský pouze tím, že ho má ve svém těle žena. Vždycky se musíme ptát, proč určitým vlastnostem a funkcím říkáme, že jsou mužské, nebo ženské. A jsou ty rozdíly v řádech velkých desítek procent? Nebo se to z velké části překrývá a zbývají pár procentní extrémy? Toto nejsou ideologické, ale naopak kritické racionální otázky, zkoumající samotné předpoklady vědy.
_____________________________

3) "Výše uvedený poznatek by mimo jiné mohl vysvětlovat, proč je určitých elitních skupinách (např. zmiňovaných miliardářů) méně žen. Nebo to prostě může být tím, že ženy mají menší potřebu promarnit svůj život v rácmi hyperkompetitivního a agresivního závodu o prachy."
- No, ale tím se dost chytáte do pasti :)
a) Proč je to prostředí agresivní a jestli toto není znak patriarchátu
b) K majetku se dostávají hlavně lidé, co ho dědí. Samozřejmě jsou různé statistiky, kolik miliardářů jsou dědicové a kolik self-made-mani, ale dědiců je spousta, hlavně v celkovém objemu světového kapitálu. A majetek se dědí po generace. Většinou se majetky kumulovaly v době, kdy ženy ani neměly majetkové právo. Ideologické není dívat se do historie a vidět tam kontinuitu, která se špatně prolamuje.
______________________________ _____

4) "Tento díl pachuť předem vytvořeného názoru (muži a ženy jsou stejní a rozdíly mezi nimi jsou zapříčiněny genderem)" - Takto bych to rozhodně neřekl. Muži a ženy se liší dimorfně sexuálními orgány a mají nesmírně odlišnou imunitní soustavu.
Stejní nejsou, ale jejich vlastnosti se nesmírně překrývají, což není totéž. Jinak panuje shoda, že v extrémech inteligence (nízko i vysoko) jsou více zastoupeni muži. Hlavní poznatek je, že lidé jsou strašně různí. A také, že ženy se liší mezi sebou více, než muži a ženy mezi sebou.
Jinak výraz "zapříčiněno genderem" je zvláštní. Gender je spíš výsledek mnoha vlivů.
______________________________ ____

5) "Celkově nechápu moderní snahu o ztotoženění rovnoprávnosti s rovností výsledků." - Tohle asi taky vypadlo. O rovnost výsledků nejde. Nikdo neví, nakolik se poměry můžou uvolnit a kam dospět a nemá smysl je tlačit ke konkrétnímu číslu. Jen lze najít mnoho systémových omezení, která se dají zrušit. Jak se říká "teprve až se zruší automatické kvóty pro muže, zjistíme, co v lidech opravdu je".

6) "To je skutečně tak urážlivá představa, že by ženy (samozřejmě agregátně) mohly více stát o pozici učitelky v mateřské školce kvůli vyšší vrozené empatii, lásce k malým dětem a nižší ochotě účastnit se drsné soutěže o lépe finančně honorovaná pracovní místa?" - Žádná vyšší vrozená empatie prokázaná není.
Není ale urážlivé chtít být učitelkou, ani to nedává smysl, proč by mělo, koho by to mělo urážet?
Nespravedlivé je, pokud máme cca 80 % učitelek a většinu ředitelů. Nespravedlivé je, pokud se muži v byznysu chovají k ženám hnusně, protože jsou ženy a považují je za podřadné. Nejde o to, že k byznysu patří tvrdost, ale jde o neférové, podpásové jednání, kterému nemusí být vystavován nikdo.
Překvapivě na to všechno máme zákony. Problém je, že se na ně moc nedá, a ten, kdo se ozve, zažívá šikanu. Tohle je lidská patologie, kterou můžeme exponovat a odstranit. Vzhledem k tomu, že už se taky nepodřezáváme na potkání jako ve středověku, existuje k tomu jistá naděje.
______________________________ ________

Na patriarchátu není co k obhajování. Vznikl v nespravedlivých podmínkách, je vyloženě zbabělý a zbavený jak rovné soutěže, tak možnosti mírumilovnější spolupráce. Jeho ztrátou nepřijdeme o nic hodnotného. Akorát muži budou mít méně infarktů a rakoviny :)

+11
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martin B. | 7. 1. 2021 7:24 | reakce na Kamil Fila - 6. 1. 2021 2:51

"Nespravedlivé je, pokud máme cca 80 % učitelek a většinu ředitelů."
No, tohle je složitější, než to zjednodušit do slova "nespravedlivé". Něco o tom jako učitel vím. Pozice ředitele/ředitelky ve škole není vůbec snadná. Všimněte si, jak často se stává, že poté, co učitel skončí ve funkci ředitele, z dané školy odchází. Protože dělat ředitele znamená až příliš často si ze svých kolegů udělat nepřátele nebo, pokud to působení nebylo úspěšné, kritiky a posměváčky. V každém případě se předchozí vztahy mívají tendenci narušit tak podstatně, že už nebývá cesta zpět. A tohle učitelé moc dobře vědí, a tak o tuhle pozici stojí málokdo. A tak i spousta učitelek do funkce ředitele raději tlačí některého z hrstky svých mužských kolegů. Prostě, s (ne)spravedlností, neřkuli útlakem, to v realitě moc nesouvisí. Spíš s obecně antropologickými či sociologickými souvislostmi moci a autority. Na jedné straně řídit větší lidské skupiny bez moci a autority neumíme, na druhou stranou vede moc a autorita k mnoha dysfunkcím a konfliktům.

-3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 7. 1. 2021 18:36 | reakce na Martin B. - 7. 1. 2021 7:24

Toto nerozporuju. Mít moc je náročné. Ale je zvláštní, že muži tu moc chtějí mít častěji. A jak často to souvisí s egoismem a poruchami osobnosti. Čímž nemířím nutně na ředitele škol. Jenom jim z nějakého důvodu méně vadí být nenáviděni. A jsme zpátky u toho, že nenáviděný muž je hrdina a osobnost a nenáviděná žena je zkrátka kráva, neženská mužatka atd.

+5
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martin B. | 8. 1. 2021 6:53 | reakce na Kamil Fila - 7. 1. 2021 18:36

"Ale je zvláštní, že muži tu moc chtějí mít častěji."

Neřekl bych, že je to zvláštní. Muži moc zvyšuje atraktivitu pro opačné pohlaví. Ženám nic nepřidává, spíš naopak. S egoismem to jistě souvisí, ale ne tak, že by muži nutně byli egoističtější, než ženy. Prostě jsou muži víc - právě pro výše uvedené - pyšní na své výkony, a ženy víc na jiné své vlastnosti, například na vzhled (a nejen pro muže, ale možná víc pro soutěž s ostatními ženami), neboli se egoismus u obou pohlaví "manifestuje" různými způsoby. Jistě, jde to odmávnout tím, že jsou to sociálně utvořené stereotypy, které časem "přeškolíme", ale podobné věci nemají tendenci jen tak zmizet.

A opět zjednodušující je tohle: "A jsme zpátky u toho, že nenáviděný muž je hrdina a osobnost a nenáviděná žena je zkrátka kráva, neženská mužatka atd."

Podstatné, v čem jsou muži a ženy nenáviděni. Nenáviděný mocný muž může být osobností, ale nenáviděný bezdomovec osobností obvykle není. Nenáviděná krásná žena je osobností, ale nenáviděná ošklivka nikoliv. A jsme tam, kde jsme byli. Přeškolíme to? Nebo jsou to skvrny, které nejsou odstranitelné "bez porušení podstaty látky"?

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 8. 1. 2021 22:38 | reakce na Martin B. - 8. 1. 2021 6:53

"Neřekl bych, že je to zvláštní. Muži moc zvyšuje atraktivitu pro opačné pohlaví. Ženám nic nepřidává, spíš naopak." - Ale je to zvláštní. Vy to berete jako úplný automatismus. Proč by moc u žen nezvyšovala jejich atraktivitu? Copak ředitelky, manažerky, političky nebo hvězdy showbyznysu nepřitahují více mužů? Opravdu ne? Kolik fanoušků a podřízených se plazí u nohou mocných a bohatých žen. A kolik silných sebevědomých mužů chce tyto ženy oslnit?

Muži jsou pyšní víc na své výkony/ženy na vzhled - naprosto zjevně neplatí u doktorů a doktorek, právníků/právniček, vrcholových sportovců/sportovkyň atd. Je zjevné, že nemáte pravdu, nebo prostě přehlížíte velké kusy reality. Neříká to vítězoslavně, spíš s takovým smutným povzdechem.

Mužů totálně posedlých svým vzhledem existuje čím dál tím více. Proto všechno to nastřelování vlasů, liposukce, testosteronové terapie, holení genitálií, obleky, boty, sluneční brýle, hodinky. Donedávna vládl USA narcis, který desítky let předstírá, že není plešatý a utrácí statisíce dolarů za kadeřníky a falešný nástřik opálení. Povídejme si něco o jeho výkonnosti, která je veškerá žádná a všechno zastal vzhled a jméno, jinak za ním leží jen opakované bankroty.

Nenáviděnou ošklivkou myslíte koho? Osobnosti jako Dana Drábová nebo Angela Merkel?

Aplikujete stereotypy na realitu, není to čtení reality. Chce to fakt mnohem otevřenější vidění světa.

Jsme tam, kde jsme, protože přemýšlíme v nesmyslných stereotypech a neměříme lidem stejně. Změna v myšlení je možná. Velmi pomalá a postupná, ale možná. Nikdy nebude úplná, nikdy nelze zaručit, že kdokoli bude špatně generalizovat. Běžně se u toho přistihnu sám.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martin B. | 9. 1. 2021 8:46 | reakce na Kamil Fila - 8. 1. 2021 22:38

Jedna z prvních věcí, kterou se snažím studentům sdělit, je, že všechno, co vykládám, platí tak na 80 - 90 %, protože v lidské společnosti snad nic není absolutní, kromě smrti. Takže ano, pokud se budeme fackovat těmi 10 - 20 % odchylek, tak dojdeme kam libo. Nepíšu o modelech proto, abych je obhajoval, ani proto, že bych si myslel, že jsou jediné možné, ale proto, že většinově platí, a vzhledem ke své dlouhodobosti a propojením s tím, jak společnost každodenně funguje, lze těžko předpokládat, že by jen tak vymizely.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 9. 1. 2021 22:08 | reakce na Martin B. - 9. 1. 2021 8:46

Chcete tvrdit, že pro 80 % právniček je důležitější vzhled než výkon?

Nebo, že jenom 20 % mužů dbá o svůj vzhled?

Chcete tvrdit, že o slavné a úspěšné ženy stojí méně mužů, než kolik stojí žen o slavné a úspěšné muže?

Podle mě už to dávno neplatí. Tohle jsme mohli říkat tak v 50., možná 60. letech minulého století. Pak už se to začalo komplikovat, mísit a vyrovnávat a v posledních 20-30 letech žijeme už ve výrazně jiném světě. Samozřejmě, na Západě a ve velkých městech.

Zrovna tyto věci, o nichž mluvíte, se mění asi nejvíc. Méně se mění to platové ohodnocení a zastoupení žen v politice a byznysu. Ale za posledních 20 let se to změnilo nejvíce. Takže to evidentně není kulturní konstanta. Ukazuje se, že stačí otevřít diskusi, vytvořit společenský tlak, změnit identifikační modely v médiích a upravit školní výuku a svět se mění bleskově.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martin B. | 12. 1. 2021 5:55 | reakce na Kamil Fila - 9. 1. 2021 22:08

"Chcete tvrdit, že pro 80 % právniček je důležitější vzhled než výkon?"

Ale no tak, máte zapotřebí používat tyhle demagogie, jako z diskuze na Novinkách?

Když napíšu: 80 % mužů nechodí do fitka, tak mi mazaně odpovíte: chcete tvrdit, že 80 % kulturistů nechodí do fitka?

Rozumíte, v čem je pitomost vašich námitek?

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 17. 1. 2021 1:17 | reakce na Martin B. - 12. 1. 2021 5:55

Promiňte, ale demagogii jste teď použil vy.

80 % mužů není 80 % kulturistů.

Ale právničky jsou právničky. A nejsou schované těch 10-20 %.

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Martin | 17. 1. 2021 9:06 | reakce na Kamil Fila - 17. 1. 2021 1:17

Tak pro alernativně inteligentní: naše diskuze se týkala modelů chování žen a mužů, ne specificky právníků/právniček. Vztahovat tedy z ničeho nic nějaký model na specifickou skupinu, ve vašem případě právniček, nevypovídá skoro o ničem.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Samaritán | 5. 1. 2021 19:23

Dejme tomu, že Jalalzai je oxfordská akademička, ale jmenuje se Farida, ne Jarida. Jinak je levicový cherry picking zvládnutý na jedničku. :-)

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kamil Fila | 5. 1. 2021 22:30 | reakce na Samaritán - 5. 1. 2021 19:23

Každý překlep nebo jiná drobná chyba mě mrzí. V odkazu je ale jméno správně.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

MS | 5. 1. 2021 13:21

Najprv musím oceniť, že články tejto série dosahujú nadpriemer kvality v rámci tohto magazínu.

I. "Vzhledem k tomu, že premiérky a prezidentky vzcházejí z demokratických voleb, a nikoli kvót, je zjevné, že se situace mění na základě toho, jak se vyvíjí veřejná debata."
- nie je náhodou narastajúci počet žien v politike dôsledkom skôr toho, že v súčasnosti sa reálna moc presúva smerom do biznizu, korporácií a politika sa naopak stáva čoraz viac bezmocnou, hašterivou a v područí finančných skupín?

II. "Jako žena zřejmě nebudete vynášet pračku do pátého poschodí. Stejně jako váš partner, který si na to zaplatil profesionály. V dnešní době opravdu spíš platí, že „žena potřebuje muže asi tak jako ryba bicykl“"
- nebudú náhodou tí profesionáli, ktorí jej vynesú tú pračku práve zrovna muži? Nie je náhodou slogan "žena muža nepotrebuje" rovnako nezmyselný ako "muž ženu nepotrebuje"?

III. "U sexismu samozřejmě nejde o sex, ale o představu, že všechny ženy (a všichni muži) jsou víceméně stejní, ale že ženy a muži jsou v podstatě odlišné druhy."
- keby bola druhá spojka "a" tak by to súvetie dávalo väčší zmysel :)

IV. "Lidem, co jsou údajně hrdí sexisté, nezbývá říct nic jiného než to, že neuvažují logicky, pokud chtějí sexismus obhajovat jako „normální“."
- to, že ľudia, ktorých hlavným cieľom je udržať si svoje pohodlné privilégia v tomto systéme, budú obhajovať sexizmus ako niečo normálne, mi príde od nich práveže viac logické, ako keby to nerobili alebo by robili opak :)

V. "Sexistické vynucování může být násilné, fyzicky i psychickým vydíráním, může ale vypadat i jako projevy zdánlivé starostlivosti"
- nie je tak trochu sexizmus aj v prejavoch starostlivosti pri obrane žien v článkoch tejto série, kde sa správanie mužov a žien posudzuje dvojakým metrom? Zatiaľ čo pri mužoch sa pri vyvodzovaní ich zodpovednosti za sexizmus a emočné diletantstvo nepristupuje na biologické/evolučné/kultúrne výhovorky (podotýkam, že správne), tak pri ženách sa zľahčuje ich zodpovednosť za nedostatok asertivity a sebahodnoty práve s odvolaním sa na kultúrne stereotypy. Mať pri ženách rovnaké očakávania ako pri mužoch mi príde viac feministické. Neustále ženy ospravedlňovať a infantilizovať mi príde naopak ako ponižujúce voči nim. Rozumiem, že autor sa snaží vyvážiť asymetriu v otázke zodpovednosti, ktorú p. Uzel prisudzuje výrazne viac ženám ako mužom, no mám pocit, že pri snahe narovnať túto asymetriu sa prechádza do opačného extrému, keď sa na ženy nazerá ako na bezbranné tvory s nulovou zodpovednosťou.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kamil Fila | 5. 1. 2021 16:11 | reakce na MS - 5. 1. 2021 13:21

1) Ano, máte pravdu. Proto je také pozorovatelný velký odliv žen z politiky do byznysu. Bude o tom další díl - ženy v politice, soudnictví a v médiích.

2) Šlo mi o opozici k nátlaku "musíš si někoho najít, aby mohl v domácnosti dělat XY", o překonanou představu, že potřebujete někoho do páru k doplnění. Ve světě vzrůstající specializace a s vidinou nové vlny automatizace to téměř úplně padá. Samozřejmě, že teď jsou stěhováci prakticky všichni muži. Ale naprostá většina mužů nejsou stěhováci a dělali něco takového jen jednou dvakrát za život. Kvůli tomu je nikdo nepotřebuje. Partnerství nevzniká na základě pevné dělby práce.

3) Máte pravdu, opravíme. Chyby vznikají obvykle při krácení ze zhruba 50 tisíc znaků na cca 30 tisíc. Počítáme s delší knižní verzí.

4) Ano, v tomto máte taky pravdu. Taky to vychází trochu z krácení a porovnání logičnosti výroků o sexismu od mužů a žen. Jakmile ale nahlédneme na sociální realitu a získaná privilegia, je jasné, že to bude jinak a je výhodné to hájit, říkáte to velmi přesně. Měl o tom velmi dobrý text Petr Bittner: https://www.heroine.cz/spolecnost/3206-krize-muzstvi-muzi-hledaji-jak-vsechno-zmenit-tak-aby-se-nezmenilo-nic

5) Tady si myslím, že jde hlavně o druh reakcí: jakmile se žena ozve, je hysterka, mužatka, frigida apod. Ne, že by se ženy neozývaly, jen jsou v tom více zpochybňované. Jejich projev, byť může být dokonale racionální, je posuzován jako iracionální. A dokud o tom dvojím metru muži nebudou mluvit a nezačnou to říkat jiným mužům, je těžké to změnit.
Feministky v minulých desetiletích odvedly hrozně moc práce. Mužští spojenci jsou ale stále potřeba. Neznamená to, že ženy jsou slabší, ale jsou tak brány šovinisty. K nim pak musí promlouvat i muži, aby si uvědomili, že jejich přesvědčení nesdílejí všichni muži. Je to pomalý proces.

Samozřejmě chápu, že když se navrší desítky příkladů nespravedlnosti vůči ženám napíše to muž, tak jeden typ reakcí bude "a to se ženy neumějí ozvat samy?". Jenomže to už se motáme v kruhu, Ozývají se, ale jsou zpochybňovány, zesměšňovány a umlčovány. Společenská diskuse musí dostat balanc. Jsme teď na počátku vyvažování. Můj záměr třeba je po skončení tohoto seriálu z další debaty poodstoupit a nechat to jiným.

+4
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

VD | 5. 1. 2021 13:57 | reakce na MS - 5. 1. 2021 13:21

Ad V.:
"Mať pri ženách rovnaké očakávania ako pri mužoch mi príde viac feministické."
To, co říkáte, je sice hezká představa, ale momentálně nerealizovatelná. Stejná očekávání naznačují, že jak muži, tak ženy mají stejnou startovní pozici v životě a stejné podmínky na to, aby plnohodnotně žili svůj život. Jenže tak to není. Jak pan Fila v tomhle článku popsal, ženy jsou systematicky znevýhodňovány, ať už je to nerovnými platy (a následně horší finanční situací) nebo užíváním technologií, které jim ztěžují práci (viz příklad velkých smartphonů nebo bezpečnostních pásů). Přidejte k tomu každodenní sexistické mikroagrese ("Děti bys měla mít brzo, za chvilku ti bude třicet." "Uklidni se, nebuď hysterická", "Nenosíš šaty, nejsi vůbec ženská"...) a výchovu žen k tomu, aby byly tiché, rodinně založené a submisivní a najednou máte úplně jinou startovní pozici, ze které je o dost složitější v životě uspět, ať už kariérně nebo jinak.

Takže máte pravdu, neměli bychom ženy infantilizovat, to ostatně tenhle článek nedělá. Ale rozhodně bychom si měli jako společnost uvědomit, že "sexism isn't dead" a podle toho postupovat, namísto propagace toho, že "na muže a ženy by měla být kladena stejná očekávání".

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 1. 2021 14:45 | reakce na VD - 5. 1. 2021 13:57

Ale sexismus přece _je_ mrtvý, či spíše vyčpělý. Aspoň nevím o žádném zákonu, kromě několika ustanovení v oblasti veřejného zdraví a bezpečnosti práce, kde by se rozlišovalo mezi mužem a ženou (a stejně myslím, že kdybych na tom dostatečně trval, že mě obvoďák nakonec na ten mamograf pošle). Jestli si některé ženy přesto netroufnou na stejné úkoly jako muži není otázka sexismu ale jejich mindsetu. S tím už nenadělá nic společnost, to si řeší individuálně každá sama.

-9
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

VD | 7. 1. 2021 12:10 | reakce na umfa - 5. 1. 2021 14:45

Četl jste ten článek? Tady nejde ani tak o právní rovinu, jako spíš o společenskou a ekonomickou. Jasně, před zákonem jsme si rovni, ale společnost má pro muže a ženy jiná očekávání a normy, stejně tak práce je finančně a společensky hodnocena jinak. Doporučuju knížku Invisible Women od Caroline Criado-Perez (je taky v článku zmíněna), která se věnuje přesně těm systematickým problémům, které stále udržují sexismus při životě.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 7. 1. 2021 21:12 | reakce na VD - 7. 1. 2021 12:10

Četl. Právě proto to zmiňuji. Právní rovinu považuju za vyřešenou a žádná jiná se nedá arbitrárně řešit. Jestli chce mít utiskovaná žena stejné postavení jako neutiskovaný mužský kolega, musí si o to říct sama a prosadit se sama. Nikdo to za ní dělat nebude, hlavně ne, když má na to postavení zálusk sám :-)

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Jamamba | 10. 1. 2021 15:55 | reakce na umfa - 7. 1. 2021 21:12

Ty si už konečně řekni o lobotomii.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 10. 1. 2021 18:17 | reakce na Jamamba - 10. 1. 2021 15:55

Spíš řekněte v čem nemám pravdu :-) Pokud možno ještě před lobotomií, pak bych to nemusel chápat.

-1
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 1. 2021 12:02

Když je falický symbol mužským symbolem nadřazenosti, jak tedy dávají najevo svou nadřazenost ženy?

+1
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Holzmann | 5. 1. 2021 17:01 | reakce na umfa - 5. 1. 2021 12:02

Sešvihají tě jezdeckým bičíkem, slouho.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 5. 1. 2021 15:26 | reakce na umfa - 5. 1. 2021 12:02

V kultuře prakticky nic takového ustanoveno není. Chápu, že míříte asi k tomu, že se dělá z vagíny něco posvátného a hodně druhů oblečení a šperků, budou něco takového připomínat. Ano, ale kulturní význam "vagíny" je jiný.
Viz třeba tato kniha: https://www.kosmas.cz/knihy/194234/vagina.-nova-perspektiva/

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

umfa | 5. 1. 2021 18:09 | reakce na Kamil Fila - 5. 1. 2021 15:26

Ne, vaginu jsem fakt nemyslel, takhle jednoduché to asi nebude :-) Mě by zajímal jen ten symbol nadřazenosti nebo socioekonomického statusu. Když se tedy ty ženy vyrovnají mužům, tak nějaký mít musejí? A falus mi k nim nějak nesedí :-)

-2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 5. 1. 2021 19:03 | reakce na umfa - 5. 1. 2021 18:09

Podle mě ženy nic tak specifického nemají. I pokud má královna žezlo a korunu, tak jsou to stále falické symboly. Zní to samozřejmě, velmi paradoxně, ale podle mě ženy nemají vyvinuté žádné kulturní znaky, jimiž by dávaly najevo svou dominanci. To lze pomocí řeči těla, tam to funguje, ale ne přídavných symbolických znaků.

0
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Luďa | 7. 1. 2021 21:43 | reakce na Kamil Fila - 5. 1. 2021 19:03

Kravininum. Prostě jsou nějaký symboly dominance. A že Freud viděl všude čuráky, říkáme tomu falický symboly. Kvůli frustracím a pokřiveninám tohohle chlapíka, kterej je dokázal vecpat celýmu západnímu světu. Samozřejmě jsou taky falický symboly opravdový, který neznamenají dominanci, ale plodnost. Jako jsou priapický sošky a kdejakej šutrák s erekcí. Ale obdobný smyboly mají dámy taky a možná víc. Freud a Jung bylo největší neštěstí, co potkalo psychologii za celou její existenci. Nějak se k ní vetřeli a přifrcli, přitom jsou to snad ještě větší šarlatáni než třeba Steiner. I když biodynamický zemědělství je taky slušnej náklad.

+2
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu

Kamil Fila | 9. 1. 2021 22:22 | reakce na Luďa - 7. 1. 2021 21:43

Nešlo mi o to říct, že Freud měl pravdu. Šlo mi o to, že oddělil od sebe penis a falus jako biologický orgán a kulturní znak. A že opravdu ty znaky mají poukazovat na moc, sílu (a klidně i plodnost), že mohou nikoli k něčemu odkazovat, ale i něco maskovat.

Problém je v tom, že Radim Uzel vykládá pojem "falická ideologie" čistě biologicky a sexuálně. A je to naprostý úlet. S ohledem na Freuda, ale i s ohledem na to, jak se ten pojem používá dál a jak dnes umíme číst dynamiku mezi přírodním a společenským či zvířecím a lidským, vrozeným a konstruovaným.
Stejně jako nám dal možnost víc přemýšlet o tom, co je vědomé a nevědomé.
Freuda můžeme v mnohém vyvrátit. Ale zároveň to byl kopernikánský obrat.

Jak se říká, je několik zlomů v dějinách chápání člověka:
- Země není středem vesmíru
- Realitu si vyrábíme ve vlastní hlavě pomocí předem daných nazíracích schémat, "věc o sobě", dokonalá objektivita neexistují
- Člověk není dokonale vědomá racionální bytost, která ví, co dělá
- Čas a prostor jsou relativní
- Perspektiva nahlížejícího dává vzniknout samotným jevům, podstata reality není pevná.

Něco máme od Kanta, něco od Freuda, něco od Einsteina, něco od kvantové fyziky.
Momentálně procházejí vědy velkou revizí, na základě těch "chybějících perspektiv". I o tom je tato série článků.

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit
Zobrazit komentovanou zprávu