Diskuze k článku:

Vít Samek o mrtvici. S pacienty se nediskutuje

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

jan | 9. 1. 2020 8:46

Dnešní život a hlavně jeho způsob, je sám o sobě na mrtvici...

+118
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Jan | 9. 1. 2020 15:41

Víte, nezdá se ti, že se naše medicina upjala pouze na mrtvici a IM? Klienti s touto Dg mají vlastně kliku! A i z těchto 2 Dg se chce řešit Jen podstata ischemická! Tfuj!!! Tajbl!!!

-9

Diskuze k článku:

Markéta | 4. 8. 2021 13:48 | reakce na Lenka - 11. 1. 2020 12:17

Bohužel máme podobnou zkušenost ve FN Brno. Matku propustili domů z urgentního příjmu s mrtvicí. Druhý den měla další mrtvici a je z ní těžký invalida. Když jsem chtěla po nemocnici vysvětlení, napsali, že by jí to stejně nepomohlo, kdyby jí hned hospitalizovali.

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Markéta | 4. 8. 2021 13:42

Že jde o minuty je jasné, ale ne vždy to ví lékaři. Matka měla mozkovou příhodu. Náhlá porucha řeči, slabost těla, vratká chůze. Sanitka ji odvezla do FN Brno. Tam neurolog zkonstatoval, že je zdravá, i když si stěžovala, že problémy se nelepší. Doma se její stav natolik zhoršil, že jsme volali znovu sanitku. Ti nám vyhubovali proč už není matka dávno v nemocnici, když je to jasná mrtvice. Bohužel byla to už druhá mrtvice od první návštěvy v nemocnici. Teď je z ní invalida závislý na péči druhé osoby díky neposkytnutí léčby při první mrtvici.

0

Kateřina | 27. 2. 2021 17:17

Ahoj, můj taťka (61) právě teď, již osmý den leží na iktovém oddělení se svojí čtvrtou mrtvičkou a zároveň nejhorší. Po předchozích mrtvickach byl defacto v pohodě. Změnilo se jen to, že byl celkově utlumenější než dřív a bez elánu. Podotýkám, že se léčí s cukrovkou (nemá jednu nohu pod kolenem), vysokým krevním tlakem, cholesterolem a hulí jak dobytek! Tahle příhoda ho postihla v noci, z pátku na sobotu minulý týden. Než se odhodlal zavolat nájemnici, která bydlí nad ním, uplynuly asi dvě hodiny (tvrdí taťka). Záchranka byla ale bleskurychlá. Aktuální stav je takový, že hodně špatně mluví a má v háji polykací reflex. Tudíž je na umělé stravě. Zítra za ním přijde logopedka. Co mě ale zneklidňuje nejvíc, že přes prozatímní vyšetření, včetně MR, se zatím nevi příčina. Primář nemocnice, kde leží, říkal, že je otec tvrdý oříšek. Na zítra jsem si zařídila, byť je covidová doba, návštěvu, páč má taťka narozeniny. Volala jsem mu, jestli něco nepotřebuje přinést a i když mu jde prd rozumět, tak to že chce přinést aspoň heets cigára, to mu šlo vyslovit velice hezky :) No chápete to????? Ukázková závislost!!! Každopádně je toho aktuálně konec příběhu a moc Vás všechny prosím, držte nám pěsti! Děkuju. P.S. nemocnici jsem nejmenovala záměrně, aby je někdo neudal skrz moji zítřejší návštěvu :) Mějte se buďte zdrávi.

0

Tereza | 22. 2. 2021 11:10

Dobrý den, vyplníte mi prosím dotazník o mrtvici k mé bakalářské práci? děkuji moc .. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScspSsPoQSESRXPhbbYo6zL6Dq3zgSxjYEPIXpgHfuVbe3lYA/viewform?usp=sf_link

0

Radek | 10. 1. 2021 22:21 | reakce na Karel Vostal - 9. 1. 2020 9:59

Ten první doktor teda no koment. Lékaři mají být příkladem pokory a ne vulgarismu, sprostoty..... kolobouk dolů před Vámi, že jste to tak ustál a nenechal se zmanipulovat jejich doktorským, avšak nesprávným egem....

0

Radek | 10. 1. 2021 22:14 | reakce na Lucie - 9. 1. 2020 10:46

Dobrý večer, jste statečná, že jste se tu svěřila se svým příběhem ohledně Vaší maminky.

0

Andy | 19. 3. 2020 18:09 | reakce na Jan Winkler - 14. 1. 2020 6:13

To je hrozné ,, v dnešní době opravdu záleží na jakého doktora padnete a také na jejich náladu , opravdu je to strach poněvadž některé lékaři lidi ničí než uzdravuji

0

Jana | 28. 1. 2020 18:41

Chybí tu 3. varianta - k příteli s mozkovou mrtvicí jsem záchranku volala okamžitě. Přijeli, ale on hospitalizaci odmítl a byl sprostý, což jindy nikdy nebýval. Odjeli. To bylo večer, po 20. hodině. Druhý den hned ráno jsem volala záchranku podruhé - přijeli, odmítl, odjeli. Jde o to, že sami zdravotníci konstatovali jasnou mrtvici, ale nijak mi nepomohli - prý pokud pacient léčbu odmítne nemohou nic dělat. Jenomže přítel si svůj stav neuvědomoval, nechtěl nikam jet a já sama ho do sanitky násilím nenaložím. Trvalo, než se mi ho podařilo k doktorům dostat. Výsledek? V životě už neopustil ústav. Fyzicky bez problémů, intelekt veškerý žádný. Jak toto řešit, kde je pravda, opravdu ho nemohli zdravotníci odvézt násilím?

-1

Jana | 27. 1. 2020 8:52 | reakce na Lenka - 11. 1. 2020 12:17

Mám bohužel podobnou zkušenost s babičkou. Nebo resp. záchranka sice přijela normálně, do nemocnice ji odvezli, ale po pár dnech bylo zřejmé, že duševně už babička OK není. Rozjela se u ní demence a do půl roku bylo vymalováno.

0

Jan Winkler | 14. 1. 2020 6:13

Já mám bohužel opačnou zkušenost, kdy lékař od záchranky (Ukrajinec, nějaký Sergei Mezentsev) nepoznal mrtvici (táta měl ucpanou krční tepnu, kdyby provedl správně základní vyšetření, musel by mrtvici odhalit) a hodinu nám tvrdil, že je to "jen" kolaps a že táta potřebuje hlavně klid. Hodinu jsme se s ním hádali, než nakonec svolil, že teda tátu do nemocnice odveze. Obrátil se na 5 záchranářů, kteří už dlouhou dobu stáli nečinně na chodbě, a řekl jim, ať tedy zavolají hasiče, aby ho snesli po schodech do sanitky. To už jsem se zeptal, jestli si nedělá srandu, že nás je tam celkem 6 chlapů a proč budeme čekat další půl hodiny na hasiče, když ho můžeme snést na plachtě společně. Doktor dále seděl v kuchyni a psal si nějaké papíry, zatímco jsem záchranářům pomohl tátu snést a naložit do sanitky. Ještě dodám, že o týden dříve se táta vrátil z nemocnice domů po hospitalizaci s první CMP, což mohlo být pro doktora dalším vodítkem, protože obecně je riziko recidivy v prvních týdnech vysoké. Následoval převoz do České Lípy, vyšetření, zjištění akutního stavu, převoz do Liberce (další ztráta cca 2 hodin času). Celkem ztráta cca 3-4 hodin v momentě, kdy o dalším osudu rozhodují minuty. Výsledkem ochrnutí na pravou stranu, ztráta řeči, 2 týdny na JIP, infekce dýchacích cest, dalších několik týdnů na neurologii a následně 2 týdny LDN a po 2 měsících nás táta opustil s těžkým zápalem plic. Po 3 letech ve mě toto stále leží jako černý stín. Není týden, kdy bych si na toho doktora nevzpomněl a nepřemýšlel, kdyby ho odvezl hned, jestli by to bylo jinak a táta mohl být další roky mezi námi.

+4

Peter | 13. 1. 2020 17:42

Fajn clanek dik

0

Eva | 13. 1. 2020 17:25 | reakce na Jan - 9. 1. 2020 15:41

Co to melete za nesmysly?

0

Zdeněk | 13. 1. 2020 0:17

Moje maminka vykazovala příznaky mrtvice. Nesouvislá, divná řeč, povislý koutek.... Zavolali jsme její obvodní doktorku Šramhauserovou.. Ta přijela a zjistila, že jde o stařeckou demenci, že to je na léčebnu v Křemýži (u Teplic) a odjela. Mamince bylo 71 let. Druhý den, když to pokračovalo, jsme se odhodlali zavolat rychlou. Maminku převezli do nemocnice s diagnozou mozkové mrtvice. Druhý den zemřela. Stalo se v r. 1984. Neváhejte!

+2

Josef | 12. 1. 2020 19:43

V praxi to ovšem vypadá tak, že člověk se bojí pomoc zavolat, protože by ho mohli označit za simulanta...

+4

Jaroslav | 11. 1. 2020 17:30

Je mi 62. Před cca 8 lety pátek 16:30 v práci se mi začalo špatně dýchat, závrať, motání hlavy, bolest mezi srdcem a klíční kostí, sedl jsem si a zhluboka dýchal - udělalo se mi lépe. Jel jsem autem domů, myslel jsem že nedojedu, vypnul jsem topení a otevřel okýnka - udělalo se mi lépe. Doma opět to samé - lehl jsem na podlahu a otevřel okna. Známá zdravotní sestra mi telefonicky doporučila rychlou - kluk mě odvezl na internu, tam hned odběry tlak ekg kapačka - cca za 3 hod jsem byl doma. Druhý den znovu na odběr a pak v poledne mi řekli že jsem v pořádku. Přesto si myslím, že jsem udělal dobře.

+5

Lenka | 11. 1. 2020 12:17

Mám také nepříjemnou zkušenost. Starala jsem se o 80 letou paní. Jednoho dne byla paní zmatená, bolela ji hlava, náhlá změna duševního zdraví. Zavolala jsem 155. Záchranka přijela, paní odvezli do nemocnice. Za hodinu mi paní propustili domů. CT mozku ani jiná neurologická vyšetření neprovedli. Prý je v pořádku. Druhý den už paní nebyla schopna vstát z postele. Opět jsem volala 155. Přijeli, ale na základě nemocniční zprávy z předchozího dne ji nechtěli odvézt do nemocnice. Musela jsem hodně přesvědčovat lékaře, že paní má náhlé neurogické problémy. Neobešlo se to bez rozčilování... nakonec paní byla odvezena na internu, provedli jí CT mozku a nalezena byla 2 velká ložiska po mozkové příhodě. Bohužel paní už nikdy nebyla normální. Sice tuto příhodu přežila, ale další rok pouze přežívala.

+3

Jakub | 10. 1. 2020 21:34

Ahoj Víte,

Jsem dobrovolný hasič, a zároveň First responder pro ZZS KHK. Pořád se hrabu v nějakých článcích, sem tam na mě něco vykoukne z webu, a samozřejmě se skolime. Předloni v létě, jsem naložil malou do kočárku, že pojedu k mojí mamce na dopolední kávu.... Byla sobota. Pijeme kafe, hulime cigáro a koukam na matku, koutek dolů, jedná ruka jak bezvládná, jelikož do sebe hodně rejpeme, tak jsem si z ní udělal srandu co blbne jestli nemá mrtvici... Nebyla schopna mi odpovědět, ale řekla mi že to je za poslední dva dny potřetí za sebou. Zavolal jsem své pritelkyni, je zdravotní sestra, řekl jsem jí že mám podezření ze má mamka mrtvici, potvrdila to. Zavolal jsem záchranku, a než dorazila, mamku to přešlo a samozřejmě se jala vaření jak je jí podobné... Když záchranka couvala na dvůr, ještě zahustovala omáčku :-) dostal jsem pochvalu a mamku odvezli, s podezřením na CMP, ovšem byla to TIA. Měla pricpanou jednu krcni tepnu. Tenkrát mi záchranář na dispečinku řekl, že ji zachránilo mě včasné rozpoznání příznaků... Dnes už se tomu jen smejeme...

+7

Vláďa | 10. 1. 2020 8:48

Pan Samek má naprostou pravdu !!!
Zažil jsem to samé se svou ženou. Upozorňuji že ji bylo 37let, vrcholová sportkovkyně, plavala, závodila v triathlonech, běhala půlmaratony,maratony,běhydo vrchu v horách, porážela chlapy na vrcholu sil no jednou se jí udělalo špatně. Prý ji jen bolí hlava, vezme si prášek a půjde spát. Jsem bývalý záchranář takže jsme nic nepodcenili a jeli okamžitě do nemocnice. Tam se zkácela jako podťatá, zástava, resuscitace, převoz do Pardubic, poté H.Králové. Musím uznat že proběhl doslova lékařský koncert. Všichni lékaří kterým se po té své "cestě" dostala do rukou byli opravdoví profesionálové a zachránili jí život i přes asbsolutně beznadějný stav což jsem se dozvěděl až později. I tak byla ochrnutá na půl těla, nemluvila, špatně viděla, nic si nepamatovala....Dnes už se pohybuje úplně normálně jako dřív ALE s těžkými trvalými následky. Kdybych se tenkrát nechal ukolébat "pouhou únavou a bolestí hlavy", zemřela ve spánku. Naštěstí vše dopadlo jak dopadlo a snažíme se ze všech sil aby se uzdravila nejvíc jak to jen jde a vrátila ke starému životu :)
Takže na závěr : vážně NEPODCEŃUJTE příznaky mozkové mrtvice, dokáže napáchat takové škody že si to nikdo nedovede představit ani v nejdivočejších snech.

+7

Jana | 10. 1. 2020 6:44

Při slovech "jde o čas" si vždycky vzpomenu na druhou mrtvici své mámy a jsem sama "na mrtvici". Máma byla doma s mou dcerou, najednou spadla a zůstala ležet, nemohla hýbat rukou a byla dezorientovaná. Dcera mi volala, nařídila jsem okamžitě volat záchranku a dát mi záchranáře k telefonu. Těm jsem potom řekla, že máma měla jednu mrtvici, ale oni byli toho názoru, že prostě spadla a pochroumala si ruku, proto s ní nemůže hýbat. Zeptala jsem se, kam ji povezou a ve Střešovické nemocnici jsme byli s manželem do 15 minut po jejich příjezdu - máma ležela v hale urgentu na pojízdném vozíku SAMA a v recepci řekli, že se čeká, kdo se na ní podívá a záchranáři odešli s tím, že paní si asi zlomila ruku. Znovu jsem opakovala informaci o předchozí mrtvici, ale podle sester jsem byla obtížný (špatně) poučený pacient. Máma byla při vědomí, ale jasně dezorientovaná a vyděšená a když pochopila, že hledám někoho, kdo by jí pomohl, pokoušela se sama dělat rámus a přitáhnout pozornost rachocením kovových tyčí u lehátka! "Otravovala" jsem tak dlouho až někdo přišel a konečně se na mámu prostě jen podíval - stačil jeden pohled a mámu vezli na iktové oddělení. S její druhou mrtvicí to nakonec dopadlo díkybohu dobře. Ten pohled na máminy vyděšené oči a její - přes všechno vědomou a rozumnou - snahu upozornit na sebe na urgentu obsazeným zdravotnickým personálem se mi vrací a spolu s ním i pocit příšerné bezmoci. Ano, jistě, čas je rozhodující. Ano, chápu, že třeba bylo právě málo lidí, že se věřilo diagnóze záchranářů, že doktor byl právě zaměstnaný jinde (jeden?), že záchranka občas přiveze ne-akutního pacienta, že víc než půl hodiny v hale urgentu před recepcí bez jediného pohledu (zřejmě) někoho soudného koneckonců třeba není zase tak dlouho, ale jestliže je čas rozhodující......

+7

Soňa | 9. 1. 2020 21:22

Já jako laik jsem poznala mrtvičku, ale 2x zavolaná záchranka tvrdila, že je mamka jen dehydrovaná. První záchranáři řekli, že jsme jen obě přecitlivělé a máme zavodňovat. Záchranáři, kteří přijeli jako druzí, poznali, že s mamkou to není dobré, ale opět řekli, že to mrtvička nebude. Je nutné jí zavodnit. Mamka se bránila převozu, ale nakonec se podařilo i přes její odpor dostat jí do křesla. Bohužel na záchranu pozdě. Mamce zjistili mrtvičku a selhávání ledvin a za 10 dní. Jak přesvědčit člena rodiny, aby jel do nemocnice? Záchranáři nemají možnost odvézt pacienta proti jeho vůli. Musela by přijet policie. Je to těžké. Teď je asi mamce dobře, nic jí nebolí, ale mě moc chybí.

+2

Anna | 9. 1. 2020 20:35

Nemocnice Chrudim mladý slovenský lékař, absolutně neschopný poznat CMP. U maminky se zabýval růžovkou a zvětšenými mandlemi, a ona umírala ..., tragédie, bohužel i našeho zdravotnictví.

+9

Paros | 9. 1. 2020 16:34

babička se styděla zavolat si záchranku, protože se při mrtvičce počurala. pak už se počurávala pořád. nejdřív obvolala příbuzné, aby někdo přijel (autobusem) a před tím ji převlékl. trvalo to čtyři hodiny. mír její duši. proč, sakra, PROČ?!

+1

Petr Schneider | 9. 1. 2020 16:28

Vím o čem píše, mám za s sebou již 4-tou. Chodím i když občas za den 3x zakopnu, s mluvením je to dobré , akorát mám teď takovou pěknou sklerozu. Bohužel při prví mrtvici po 8 hodinách čekání a urgencích mé manželky ve FNO Poruba, řekla paní ,,doktorka,, , že simuluji. Na druhý den hned ráno jsme tam opětovně dojeli a ejhle, druhá paní doktorka jak mě viděla ve dveřích, okamžitě volala magnetickou rezonanci a co myslíte, byla tam. Tak že nejen pacienti, ale i doktor se může splést. A ta 4-tá byla před dvěma měsíci. Po zkušenostech už za mnou jezdí záchranka, také nerad obtěžuji, ale v těchto případech ne. Děkuji pánovi za psaní na netu a přeji mu hodně zdraví a štěstí v roce 2020

+13

Dana | 9. 1. 2020 16:11

Vědět tohle dědeček, možná tu babička mohla být ještě s námi. Jenže ona přece sanitku nepotřebuje, nic jí není, hlava ji bolí pořád, tak co s ní dělat nějaké štráchy.
Druhý den už sanitkou jela na půl těla ochrnutá. Do půl roku v Pánu.

0

Jan | 9. 1. 2020 15:41

Víte, nezdá se ti, že se naše medicina upjala pouze na mrtvici a IM? Klienti s touto Dg mají vlastně kliku! A i z těchto 2 Dg se chce řešit Jen podstata ischemická! Tfuj!!! Tajbl!!!

-9

Tomáš | 9. 1. 2020 14:50

Našel jsem otce doma na podlaze s příznaky CMP. Ihned jsem volal RZ, diagnóza krvácení do mozku z prasklé cévy. Bohužel tam ležel 5 hodin, než jsem se vrátil z práce. Ochrnutý na polovinu těla, ztráta řeči, ztráta polykacího reflexu, nedávali mu naději na přežití noci. Otec byl sportovec, kulturista, věk 75 let, aktivní, abstinent, nekuřák, díky své fyzičce ale nakonec jen zbytečně dlouho trpěl, 10 dnů tělo bojovalo, nakonec zemřel na zápal plic. Je to strašná zkušenost. Navíc se to stalo v době, kdy maminka ležela na neurologii také s CMP. Tu sice přečkala bez následků, ale smrt otce jí zlomila a nakonec po 9 měsících zemřela na rakovinu, kterou jí během všech těch vyšetření diagnostikovali. Od té doby pravidelně beru léky na vysoký tlak, které jsem do té doby odmítal jako zbytečné a vůbec jsem přehodnotil celou svou životosprávu.

+16

Michaela | 9. 1. 2020 14:44 | reakce na Karel Vostal - 9. 1. 2020 10:05

Jinak jsem opomenula reagovat taktéž na chování lékařů....
na ambulanci jsem se skácela bolestí,ostatní pacienti v čekárně ochotně podávali manželovi vozík,řekla jsem manželovi,ať zaťuká na dveře,jelikož jsem také zdravotník a v hlavě se mi přemítaly myšlenky,že mám asi mrtvici,doma dvě děti 8 a 1 rok :-( no prostě zdravotník to vidí dycky černěji :-( no tak vyšla sestra,dosti nepříjemná,tak ať si počkáme....:-( to jsem se ale nedala a řekla,že jsem také zdravotník a znám příznaky mrtvice,jestli by mě teda mohli vyšetřit,protože vím,že v ambulanci zrovna nikdo nebyl,(pac.již vyšla) tak na mě koukla a řekla tedy,tak pojďte :-( dr to samé....že plaším :-( provedli teda nezbytná vyšetření....a to mimochodem na interní ambulanci seděl prosím jen 1 pacient,asi měli frmol :-( manželovi pomáhali pac.,co seděli u chirurg.ambulance :-( ti mě mimochodem posílali na neurolg.oddělení s tím,že tam stejně asi nikdo nebude... byla asi 1 hodina po poledni :-( a zavřeli dveře :-( proto jsme ťukali na interní amb.
co dodat

+1

Michaela | 9. 1. 2020 14:18 | reakce na Karel Vostal - 9. 1. 2020 10:05

Ano,je to možné,že to souvidí se zády...mě loni v 39 letech vezl manžel na pohotovost s problémy,které jste popsal....brnění koutku,končetin,koutek se mi poté i svěsil,říkal manžel,,závratě,mdloby,klečela jsem na kolenou a nemohla se postavit....EKG v pořádku,tlak mám spíše nižší,po RTG zjistili posunutou plotýnku a výrůstky na páteři...mám tedy se zády problémy od dětství...
za 3 dny bolest povolila,jen jsem ale ležela,nehla se a nic brát nemohla jelikož jsem plně kojila.Tak jen čekám,kdy mě to chytne znova :-(

0

Dana | 9. 1. 2020 13:55

super napsané...díííky...

+4

gabriel pleska | 9. 1. 2020 13:48 | reakce na Radek - 9. 1. 2020 13:19

Radku, všechna ta videa najdete i tady na Heroine. Navíc vždycky s krátkým doplňujícím textem Víta Samka, v jeho neotřelém štýlu. A to na YT určitě není. Odkazy na jednotlivé díly jsou v boxu pod druhým odstavcem.

0

Zobrazit další