konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Ze dne na den jsem přišla skoro o všechno. Příběhy samoživitelek, kterým neziskovka pomohla s restartem kariéry

17. květen 2024
10 716
Napsáno pro Heineken

Nadine Seidlová a Martina Vrbická se ocitly v situaci, kdy je během těhotenství a těsně po porodu opustil partner. Potýkaly se s narušenou sebedůvěrou i pocitem selhání. Do toho se staraly o miminko a řešily existenční otázky. Nedaly se. Absolvovaly vzdělávací kurz pro sólo rodiče a dnes jsou důkazem toho, že vás podobná zkušenost nemusí totálně položit.

Ženy obecně mají největší problém říct si o pomoc. Foto: Shutterstock

Nadine Seidlovou ten rok čekala maturita. Přítel ji akorát požádal o ruku, společně se sestěhovali do nového bytu, pořídili si psa. Vše bylo zalité sluncem. Alespoň do doby, než zjistila, že je těhotná. „Partner dítě nechtěl a já zas odmítla jít na potrat. A tak jsem ze dne na den přišla skoro o všechno. Musela jsem odejít z brigády v gastronomii, protože pracovat v těhotenství na šestnáctky prostě nešlo. Naštěstí jsem měla práci ještě ve svatebním salonu,“ popisuje Nadine, jak to všechno začalo.

V tu dobu nejvíc bojovala se svou psychikou, paradoxně to nebyl strach. „Cítila jsem obrovské selhání, že jsem neudržela rodinu pohromadě. Sebevědomí jsem měla v háji. Dcera ale byla neskutečný hnací motor, takže jsem věděla, že musím vystoupit z role oběti, začít na sobě makat a posunout se.“ Nadine odmaturovala a nastoupila na vysokou. Oporou jí byla mamka s partnerem, kteří ji podrželi psychicky a vypomohli s občasným hlídáním, když jezdila na přednášky.

Kde je sebevědomí

Dostala se však do hrozného kolotoče. Studovala, měla osm brigád, procházela rekvalifikačním marketingovým kurzem, protože chtěla podnikat v marketingu, do toho pečovala o dcerku. Věděla, že to je dlouhodobě neudržitelné. Byla strašně vyčerpaná. Na Facebooku pak narazila na skupinu Rodičovská není brzda neziskovky M.arter, která ve spolupráci s firmou Heineken nabízela sólo rodičům program Restart kariéry pro samoživitele/ky zdarma. Rozhodla se přihlásit, což zásadním způsobem ovlivnilo její další směřování. „Potřebovala jsem nabýt ztracené sebevědomí, odpustit si situaci, ve které jsem se nacházela, naučit se prorazit na trhu práce a zejména prodat svoje znalosti a zkušenosti,“ shrnuje. To se nakonec povedlo. Lektorka s Nadine probrala podnikání i portfolio a z multipotenciality, kterou považovala za svou slabost, udělala přednost.

Dnes, o dva roky později, má Nadine dvě děti, žije ve zdravém vztahu, podniká a sama školí. Chystá se studovat MBA a koučovací školu. „Ženy obecně mají největší problém říct si o pomoc a delegovat věci. Nejvíc mi pomohlo právě to – nemít na sebe přehnané nároky. Se dvěma dětmi a všemi projekty prostě občas nestíhám pořešit prádlo. Raději ho odvezu k paní, která se mi o něj postará, čímž jednak ušetřím potřebný čas, jednak podpořím ekonomiku,“ uzavírá.

Být zaměstnaná, nebo podnikat?

Program Restart kariéry sehrál důležitou roli i u mladé maminky Martiny Vrbické, které pomalu dobíhala rodičovská dovolená. V té době se už dva roky starala o dcerku sama. Bývalého partnera od rozchodu neviděla, ale s hlídáním a péčí jí hodně pomohla rodina. „Zbývalo mi půl roku před návratem z rodičovské do původního zaměstnání, ale věděla jsem, že moje pozice byla obsazena. Začala jsem se proto připravovat na variantu, že budu hledat novou práci. Už delší čas jsem si přivydělávala jako výživová poradkyně, ale nebyla jsem si jistá, zda by nás moje minipodnikání uživilo,“ vypráví Martina.

Na program pro samoživitelky narazila na internetu už předtím, ale nestačila se do něj přihlásit. Čekala proto na další kolo a věřila, že ji v M.arter vyberou jako účastnici, což se nakonec stalo. „Do kurzu jsem se zapsala hlavně kvůli touze a přání vyřešit své nové pracovní uplatnění, protože jsem nic jistého neměla. Nevěděla jsem, jakou pracovní cestou se vydat – zda zvolit zaměstnání, nebo podnikání. A jak také případné zaměstnavatele zaujmout. Měla jsem nízké sebevědomí a dojem, že nic tak dokonale neumím, v ničem nevyčnívám.“

Z účasti v programu těží dodnes. Nejenže si uvědomila své silné stránky a získala pocit, že má co nabídnout, ale s lektorkou Petrou Drahoňovskou postupně objevila i další schopnosti, jež může využít. „Větší sebedůvěra a autentičnost mi přinesly zvýšený zájem o moje kurzy Vařme jinak. Častěji se propaguji na sociálních sítích, točím reels a úspěšně jsem se zbavila obav, že na lidi budu působit trapně. Současně jsem se zdokonalila v psaní životopisů, což mi nakonec pomohlo najít mou vysněnou smysluplnou práci,“ uzavírá Martina, která nyní sama pomáhá samoživitelkám a lidem v nouzi v Potravinové bance Hradec Králové. K tomu stále pořádá kurzy zdravého vaření a přednáší o zdravé výživě.

Jste i vy Ženou zítřka?

Konference Ženy zítřka se uskuteční 24. května v WPP Campusu a propojí všechny, které zajímá, jak skloubit kariéru s rodičovstvím. Těšit se můžete například na přednášku psycholožky Elišky Remešové, kariérové poradkyně Petry Drahoňovské nebo bývalého CEO Slevomatu Ladislava Veselého, který si rodičovskou dovolenou vyzkoušel na vlastní kůži. Akci pořádá organizace M.arter ve spolupráci se společností Heineken.

Zrestartujte se

Letos M.arter díky podpoře společnosti Heineken pořádá už 4. ročník programu Restart kariéry, kterým projde 12 účastnic nebo účastníků. Zájemcům a zájemkyním se otevře 10. října 2024, přičemž přihlášky se posílají do 25. září. „Aktuálně chystáme podzimní kolo, do něhož vybereme 6 zájemců s odhodláním dále na sobě pracovat, plnit si své profesní cíle a změnit nastavení života. Ti budou mít díky partnerství účast zdarma,“ přibližuje zakladatelka organizace Andrea Bohačíková. Program je určený všem sólo rodičům, kteří se točí v kruhu a nevědí, jak z něj vystoupit, a zároveň si přejí změnit svou životní situaci. Jedná se o prověřený program postavený na švýcarské metodě mapování kompetencí, jenž se zaměřuje na zlepšení prezentačních a komunikačních dovedností, nalezení svých silných stránek, analýzu profesní cesty či zvýšení sebedůvěry.

Neziskovka M.arter dlouhodobě podporuje rodiče, zejména matky, ve snaze o skloubení rodinného a pracovního života a také v oblasti osobního a profesního rozvoje. Kromě realizace tematických kurzů provozuje inzertní portál, kde nabízí pracovní příležitosti vhodné pro rodiče s malými dětmi. Současně vydává podcast Rodičovská není brzda, vede kulaté stoly se zaměstnavateli, politiky a připomínkuje zákony. Organizace také poskytuje služby firmám v oblasti analýzy a vytváření strategií pro zlepšení prorodinné politiky, flexibility práce, diverzity a inkluze nebo ženského leadershipu.

Popup se zavře za 8s