Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Pseudokauza se Sannou Marin přinesla důležitý vzkaz i do Česka. Jsme snadné oběti dezinformační války

DezinformaceFeminismusKauzaPolitikaRovné příležitostiRovnoprávnostSanna MarinSexuální obtěžováníSociální sítěŽeny v politice
Veronika Šprincová
| 25. 8. 2022 | 26 komentářů | 11 637
Pseudokauza se Sannou Marin přinesla důležitý vzkaz i do Česka. Jsme snadné oběti dezinformační války
Finská premiérka Sanna Marin před novináři. Foto: Profimedia

Nenávistné útoky namířené proti ženám v politice nejsou ojedinělými projevy, ale součástí systematické kampaně. Ukazují to nejen zkušenosti političek v Česku i ve světě, ale i výzkum NATO. Umělá kauza okolo videa Sanny Marin, která se bavila na soukromém večírku, je součástí dezinformační války.

Z české kotliny se finská politika jeví tak trochu jako z jiné planety. Finsko je země, která se pravidelně umisťuje na předních místech žebříčků srovnávajících rovnost žen a mužů ve společnosti i v politice. Česká republika se krčí někde v polovině, pokud jde o celosvětová srovnání, a na chvostu v případě těch evropských. O první české premiérce či prezidentce si zatím můžeme nechat jen zdát. Stejně jako o vládě, kde ženy tvoří většinu a všechny vládní strany mají předsedkyni.

Dost neuvěřitelná se zdá i aktuální „kauza“, která běžným českým politickým skandálům nesahá ani po kotníky. Nejblíže je jí asi video z vánočního večírku KSČM z roku 2016, které se právem zařadilo do kategorie „politický bizár“. Nic víc, nic míň. Proč jsou tedy reakce, které vyvolalo video Sanny Marin jiné? A co vypovídají o finské politice?

Čeští politici soutěží, kdo méně spí. Političky to odrazuje 

Rozdíl, který video odkrývá a který přímo souvisí s mírou zastoupení žen v politice, je vnímání politiky jako práce. Jako zaměstnání, které má svá pravidla a svoji pracovní dobu, mimo niž mají politici a političky volný čas, na který mají nárok a mohou jej trávit podle svých představ. 

Česká politika je naopak nastavena spíš na model „supermanažer“. Čeští politici se předhánějí v tom, kdo zvládne víc funkcí najednou a kdo toho nejmíň naspí. Což je ostatně rys, který řadu žen od politiky odrazuje. České političky často mluví o tom, že skloubit nekonečná politická jednání s osobním životem a případně ještě jiným zaměstnáním, je takřka nemožné. Obzvlášť, když dojde v parlamentu na obstrukce. 

Inspirace Finskem, kde se jde premiérka po práci pobavit, aby si odpočinula a mohla se druhý den zase vrátit ke své práci, by v tomto ohledu jistě prospěla. A určitě by to přispělo i k většímu zastoupení žen v politice, které s tím finským v tuhle chvíli nelze vůbec srovnávat.

Co se však, možná překvapivě, až tolik neliší, je vnímání političek ze strany společnosti i médií. Mediální obraz Sanny Marin se příliš nevymyká obecným poznatkům o zobrazování političek – mnohem častěji se dozvídáme o jejím vzhledu než o jejích politických krocích. To pak přispívá k tomu, že jsou ženy v politice mnohem častěji vystaveny obtěžujícímu chování než jejich mužští kolegové. Ať již v reálném životě, nebo na sociálních sítích.

Poslankyně mladší 40 let jako nejčastější terč obtěžování

Výzkum Meziparlamentní unie z roku 2018, který mapoval výskyt obtěžujícího či násilného chování vůči političkám a zaměstnankyním parlamentů napříč evropskými státy, přinesl poměrně šokující data. Více než 85 % respondentek se během svého politického působení setkalo s psychickým násilím, téměř 47 % uvedlo, že jim bylo vyhrožováno smrtí, znásilněním či zbitím, více než 58 % se stalo terčem sexistických útoků na sociálních sítích, téměř 68 % se setkalo s poznámkami na svůj vzhled či pohlaví, necelá čtvrtina se stala obětí sexuálního násilí a téměř 15 % se setkalo s násilím fyzickým. 

Ukázalo se také, že poslankyně mladší 40 let se stávají terčem psychického či sexuálního obtěžování častěji než jejich starší kolegyně. Političky, které se zasazují o odstraňování nerovností mezi muži a ženami nebo bojují proti násilí na ženách, jsou také častěji objekty takových útoků. Výzkum Amnesty International z roku 2017 pak doplňuje, že jim více čelí ženy jiné než bílé barvy pleti.

Klíč k pochopení celé kauzy 

V případě Finska navíc nejde o nahodilé incidenty, ale o cílené úsilí vedené zejména z ultrapravicových kruhů. To popisuje případová studie NATO z roku 2021 nazvaná Zneužití moci: koordinované obtěžování finských ministryň v online prostoru. A to je klíčem k pochopení celé kauzy. Studie totiž důkladně popisuje systematické útoky cílené na finskou „ženskou“ vládu. Útoky pocházející často z anonymních účtů objevující se především ve spojitosti s pandemií COVID-19, tématem migrace, vztahy Finska a Evropské unie a sociálně liberálními politikami.

Pohoršilo vás, že se finská premiérka účastnila bujarého večírku?

Na základě analýzy příspěvků na Twitteru studie dokazuje, že finské vrcholné političky jsou vystaveny nenávistným a výhružným komentářům (často vulgárním, sexistickým a misogynním zpochybňujícím jejich politické kompetence čistě na základě faktu, že jsou ženy) více než jejich mužští kolegové. Nejčastějším cílem útoků je pak právě premiérka Sanna Marin.

Válka bez zbraní. Postačí v ní dezinformace a nenávist

Když se na aktuální kauzu podíváme touto optikou, je zřejmé, že se video stalo jen jedním z cílů v již probíhající informační válce, která zdaleka přesahuje tento konkrétní incident. Neměli bychom nad ním tedy jen mávnout rukou s tím, že ve Finsku mají jinou politickou kulturu a možná i vztah k zábavě či pití alkoholu. Měl by nás spíš inspirovat k zamyšlení nad tím, že vedle skutečné války, která se za hranicemi Evropské unie již půl roku odehrává, probíhá o mnoho déle a nenápadněji i válka, v níž jsou hlavní zbraní dezinformace a nenávistné útoky.

A která se zdaleka nevyhýbá ani české politice. Stačí si vzpomenout na loňskou předvolební kampaň hnutí ANO namířenou proti Pirátské straně, která využívala velmi podobná témata a rétoriku, jako popisuje studie NATO. A nelze nevzpomenout ani na kauzu Olgy Richterové, která se stala terčem výhrůžek a nenávistných projevů na základě smyšlené informace, že chce do Česka přijmout tisíce uprchlíků z Afriky a rozdávat jim startovní byty pro mladé. Šiřitelka této dezinformace byla letos v dubnu za své počínání odsouzena.

Pseudokauza přinesla důležitý vzkaz

V aktuální „kauze“ Sanny Marin tak nejde o samotný obsah videa a skutečnost, že není premiérkou 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Je potřeba ji chápat jako jeden z řady projevů systematické dezinformační kampaně a nenávistných projevů vůči političkám. To se neděje jen ve Finsku nebo v České republice, ale po celém světě. 

Jestli může zájem o video finské premiérky něco dobrého přinést, pak je to diskuse o tom, jak moc jsme ovlivňováni předsudky vůči ženám a jak snadno se můžeme stát součástí dezinformační války. A přitom si to ani neuvědomit.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 26 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 25. 8. 2022 13:57

Nebuďte vztahovačné. Úplně stejně probíhala Topolánkova kauza "Toskánsko". Nezáleží na pohlaví, záleží na tom, jaké procento voličů ten který politik pravidelně nasírá.

+7
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Xxx | 26. 8. 2022 17:19

Nebo jen prostě opozice běžně pyskuje na každou blbost

-3
Reagovat