Umělá inteligence je jako kalkulačka na steroidech, říká Sarah Polak v podcastu Hlas Heroine

BudoucnostPodcastTechnologie
Redakce Heroine, Pavel Houdek
| 24. 11. 2021 | 1 komentář | 1 388
Umělá inteligence je jako kalkulačka na steroidech, říká Sarah Polak v podcastu Hlas Heroine
Foto: Tomáš Cetkovský

Umělá inteligence nejsou jen roboti ze sci-fi filmů. Podle antropoložky Sary Polak, která studovala v Oxfordu a pomáhala rozjíždět start-upy v Londýně, není umělá inteligence ani strašák, ani vysněný cíl. V podcastu Hlas Heroine, vysvětluje, že je to nástroj, který může být v mnohém užitečný. A stejně jako lidé, kteří jej vytvářejí, není bez chyby.

Sarah Polak je neúnavnou popularizátorkou umělé inteligence. Jedna z nejčastějších otázek, kterou při tom dostává, se týká toho, jestli může být umělá inteligence hrozba jako ve filmu Terminátor. „Každá technologie se dá zneužít. I umělá inteligence se dá zneužít. Ale nebude to cílené zneužití, spíš to bude z čisté neschopnosti, kdy někdo blbě udělá algoritmus, který pak bude špatně vyhodnocovat lidi na letišti, nebo programátor nedomyslí zkreslení v datech,“ vysvětluje Sara. „Možnost zneužití tam je, ale to byla, i když jsme měli jenom papír a tužku, takže já si o lidstvu nedělám iluze,“ směje se.

Obavy lidí a existenci hrozeb nebagatelizuje, snaží se ale vyvracet zkreslené představy lidí, že technologie může získat vlastní vědomí: „Nečekáme, že když budeme hodně dlouho ťukat do kalkulačky, tak se zvedne a odkráčí. To je to samé, jako když se špatně udělá algoritmus. Neznamená to, že získá vědomí a začne třeba rasisticky fungovat na bázi vlastní inteligence. Má prostě špatná vstupní data a s těmi pracuje.“

Představte si, že by každé dítě dostávalo individuální úkoly podle toho, na co je talentované.

Sexy statistika

V rozhovoru s Pavlem Houdkem zároveň připomíná, že umělá inteligence není v technologickém vývoji to hlavní. „Lidi umělou inteligenci vnímají často jako cíl, ale on je to jenom nástroj. Když dáte jednomu týmu kalkulačku a druhému týmu kalkulačku a budete se snažit dopracovat k nějaké komplexní matematické rovnici, tak každý tu kalkulačku použije trochu jinak,“ říká. Proto ani umělá inteligence není objektivní.

Speciál Heroine: Ženy v IT

Foto: Jan Zátorský

Pořád čekáme vraždící roboty. Ale roboti už tu dávno jsou a pomáhají.

Přečtěte si rozhovor se Sarou Polak ve speciálu Heroine Ženy v IT

„Je to víc sexy statistika, která nám může pomoct s různými problémy, ať už je to personalizované zdravotnictví nebo vzdělávání,“ vysvětluje. Její možné využití, které je pro Saru zajímavé, scénáře známých sci-fi filmů nepřipomíná: „Představte si, že by každé dítě dostávalo individuální úkoly podle toho, na co je talentované. Umělá inteligence vezme data, to, co vidí kolem sebe, vy jí musíte říct, co je Křemílek, Vochomůrka nebo Rákosníček, protože ona je nezná, pak to semele jako mlýnek na maso a něco vyplivne. Může to být nepřesné, ale pomůže nám zpracovat obrovské množství dat, pomoct nám v jakémkoliv oboru, ale ta umělá inteligence sama o sobě není ten cíl.“

Máme se bát zneužití biometrických dat? Je regulace v oboru přínosem, nebo překážkou rozvoje? A je autonomní řízení tak úžasné, jak to vypadá, nebo je to jen šikovné PR? Poslechntěte si podcast Hlas Heroine se Sarou Polak.

Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 1 komentář

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 24. 11. 2021 16:55

Zajímavá zmínka o tom "nastavení zrcadla". Umělá inteligence je z principu pravdomluvná, což myslím některé lidi bude ještě hodně trápit :-)

+1
Reagovat