nové číslo Heroine právě v prodeji

Do knihovny s hromadou otázek, zpátky s batůžkem plným zážitků

19. červenec 2021

Počasí, hmyz nebo třeba dinosauři. Asi každý rodič to zná: období, kdy se dítě „zažere“ do nějakého tématu a nelze ho od něj odtrhnout. Zoufalý rodič potom shání informace, knihy, hry a různé tvoření, aby malého zvědavce uspokojil. Nebylo by příjemné, kdyby tuto práci udělal někdo jiný? Knihovnice v České Třebové do toho šly a vytvořily pro svoje malé čtenáře zatím dvanáct zážitkových batůžků. 

Co je v zážitkovém batůžku? Typicky jsou v něm dvě nebo tři knihy na dané téma, a minimálně jedna z nich je populárně naučná. Dále v něm je alespoň jedna větší desková hra a k tomu i nějaké menší, jako je třeba pexeso nebo Dobble, vždy tematicky zaměřené. Kromě toho v něm najdete i „něco navíc“ – třeba kelímek s lupou na pozorování hmyzu, tiskátka s dinosaury nebo atlas mraků či hromovou a dešťovou hůl, původem indiánské hudební nástroje.Foto: Knihovna Česká Třebová

Covidový rok byl pro knihovny stejně zvláštní jako pro další veřejná zařízení; několik měsíců byly z nařízení vlády zavřené. Knihovnice v České Třebové v Pardubickém kraji měly ale i za lockwdownů co dělat – rozvážely dvakrát týdně lidem z okolí objednané knihy. Kromě toho ale také dotahovaly do konce nápady, které jim zrály v hlavách už delší dobu. „Naše paní ředitelka nám už dávno říkala: holky, líbilo by se mi, kdybychom připravily v knihovně různé tematické balíčky, kde by byly knížky, hry a tvoření na nějaké téma a dalo by se to půjčit najednou,“ říká Blanka Vomáčková, knihovnice z dětského oddělení. „Pořád jsme o tom přemýšlely, ale nevěděly jsme, jak na to.“

Už před covidem se paní Vomáčková setkala s kamarádkou, která jí vyprávěla o cestování americkými národními parky. Tamní informační centra prý vybaví návštěvníky spoustou různých prospektů a informací. Když slyšela o jednom, které mělo pro turisty připravené rovnou batůžky s mapami, pracovními listy a dalším, bylo rozhodnuto. „Nakoupily jsme v obchodě se sportovními potřebami batohy a pak jsme se pustily do vymýšlení, tisknutí, nakupování a kombinování,“ vysvětluje Blanka Vomáčková. „Naším cílem bylo, aby si rodič vzal na záda batůžek a odnesl si domů celé jedno téma pojaté z mnoha úhlů.“

Knihy, hry a úkoly pro celou rodinu

Jak tedy takový zážitkový batůžek vypadá? Typicky jsou v něm dvě nebo tři knihy na dané téma a minimálně jedna z nich je populárně naučná. „Rodiče totiž tuto kategorii knih často pomíjejí, protože se jim třeba špatně čte před spaním. Jsou to přitom často krásné knihy a děti je mají moc rády,“ říká knihovnice Blanka Vomáčková. Dále v něm je alespoň jedna větší desková hra a k tomu i nějaké menší, jako je třeba pexeso nebo Dobble, vždy tematicky zaměřené. Kromě toho v něm najdete i „něco navíc“ – třeba kelímek s lupou na pozorování hmyzu, tiskátka s dinosaury nebo atlas mraků či hromovou a dešťovou hůl, původem indiánské hudební nástroje.

Naším cílem bylo, aby si rodič vzal na záda batůžek a odnesl si domů celé jedno téma pojaté z mnoha úhlů.

Tím to ale zdaleka nekončí. V kapse, kam se za normálních okolností umisťuje notebook, najdete desky, mazací fix a sadu zalaminovaných papírů. Na nich jsou nejrůznější hádanky, doplňovačky, spojovačky a také návody na různé tvoření, pečení (třeba recept na vynikající medové perníčky v „hmyzím“ batůžku) nebo vyrábění. Pokud to dává smysl, nabízí knihovna i nápady na výlety do okolí města, například v „dinosauřím“ batůžku dostane dítě mapu s lokalitou, kde je možné vidět opravdové trilobity. „Když jsme o batůžcích přemýšlely, chtěly jsme, aby to nebyla zábava na jedno odpoledne,“ vysvětluje Blanka Vomáčková. „Navíc nám šlo také o to, aby batůžek byl plný aktivit pro celou rodinu. Když k tomu jen odložíte děti, nefunguje to – je třeba se aktivitám věnovat společně.“ A zájem je velký – na batůžky se stojí dlouhá virtuální fronta. 

Vždyť se to může poztrácet!

Navrhnout a poskládat batůžky bylo vlastně úplně nejnáročnější. Parta knihovnic si pro každý z nich založila jednu složku v počítači a do ní postupně vkládaly nápady. Pracovní listy a aktivity sháněly různě na internetu. 

„Když jsme o batůžcích přemýšleli, chtěli jsme, aby to nebyla zábava na jedno odpoledne,“ vysvětluje Blanka Vomáčková. FOTO: Knihovna Česká Třebová

Celková hodnota jednoho batůžku se pohybuje průměrně kolem 2 500 korun, což není úplně málo. Navíc sestává z mnoha malých částí. Nebojí se knihovnice, že se jim obsah batůžku někam rozkutálí? „Skeptici samozřejmě upozorňovali na to, že se některé části mohou ztratit nebo poškodit. Ano, můžou, samozřejmě,“ říká Blanka Vomáčková. „Na druhou stranu jako knihovna už dlouho půjčujeme deskové a společenské hry, které se také mohou poztrácet, takže v tom už umíme chodit.“ Když se ztratí nějaká kartička, většinou ji knihovnice mají uloženou v počítači, takže ji stačí znovu vytisknout a zalaminovat. Vydavatelé deskových her jsou často naklonění tomu, že nějakou zakutálenou figurku nebo jinou komponentu pošlou zdarma nebo za poštovné. A pokud se ztratí něco hodnotnějšího, požádá knihovna rodiče o úhradu. To se ale během půl roku, co jsou batůžky k mání, stalo jen v jednotkách případů.

Chceme přitáhnout čtenáře do knihovny

Zážitkovými batůžky ale služby pro malé čtenáře ve Třebové nekončí. Knihovna objednala také další „batůžky“ – sady na podporu čtenářství S knížkou do života, které v oranžovém plátěném pytli na záda obsahují pohádkovou knížku, komiks, časopis a tipy na další čtení. „Nechtěly jsme je ale ani prodávat, ani jen tak rozdávat třeba školkám, když přijdou na nějaký program,“ popisuje Blanka Vomáčková. „Nakonec jsme vytvořily pracovní sešit nazvaný Knížkohraní s Edou, který obsahuje 24 stránek různých aktivit. Ten si u nás rodiče můžou koupit, a když s dítětem projdou všechny aktivity, získají zdarma sadu S knížkou do života.“

Knížkohraní s Edou. FOTO: Knihovna Česká Třebová

Texty i obrázky v brožurce jsou dílem samotných knihovnic. Knížečka obsahuje jak různé domalovávání, spojování a obtahování, tak i kreativnější úkoly, jako je obtiskávání nabarvených listů nebo vaření čokoládového „čarodějného“ nápoje.

Každá z dvanácti kapitol se navíc vztahuje ke konkrétnímu měsíci v roce a obsahuje i tipy na zajímavé knihy, které malí čtenáři najdou v regálech českotřebovského dětského oddělení.

„Koneckonců jako knihovnice děláme vždy všechno možné pro to, abychom k nám přitáhly čtenáře,“ usmívá se Blanka Vomáčková. „Jsou dny, kdy u nás na dětském oddělení během dopoledne přijde jen pár maminek s batolaty. Mohly bychom tu jen tak sedět a pít kafe, ale my radši něco vymýšlíme. Nás by jinak ta práce ani nebavila.“

 

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s