E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Daria Kashcheeva: Věděla jsem, že budu dlouhá. Arogantní ale nejsem, mluvila jsem i za ostatní ženy

18. březen 2024
10 252

Ještě před minulým víkendem ji většina Čechů neznala. Svým osobním vzkazem po převzetí ceny za nejlepší studentský film ale Daria Kashcheeva rozpoutala tak bouřlivou debatu, že ji teď v tramvajích a obchodech poznávají cizí lidé. Klíčovou roli v tom sehrál režisér, který její řeč kvůli překročení časového limitu přerušil. Ke stárnoucím vaječníkům a těžké volbě filmařek, které se musejí často rozhodovat mezi dětmi a tvorbou, se postupně vyjádřili snad všichni, kdo mají co dočinění s filmem nebo s přímými přenosy. A pak také ti, kdo s tím nic společného nemají. Kashcheeva se naopak rozhodla mlčet a kritické komentáře nečíst. Výjimku udělala pro magazín Heroine, kterému poskytla exkluzivní rozhovor.

Foto: Jana Plavec

Jak se cítíte týden po udílení Českých lvů?

Teď už mnohem lépe, protože vnímám tu obrovskou podporu, které se mi dostává. Lidé za mnou přicházeli už během toho večera a říkali mi, že je naštvalo, jak jsem byla přerušená. Pro mě to v tu chvíli bylo těžké a hodně emočně náročné. V ten moment jsem se chtěla propadnout někam pod zem.

Co se v textu ještě dočtete:

  • Jak se cítila oceněná režisérka na pódiu ve chvíli, kdy na ni vypustili kouř, a zda počítala s tím, že jí režisér nedovolí projev dokončit
  • Co jí psal režisér Michael Čech v soukromé zprávě a co konkrétně je podle ní na celé situaci špatně
  • Jak řešila těhotenství a mateřství žen u sebe ve štábu a jak si ona sama vyřešila dilema mateřství, nebo práce
  • Jak by se měly změnit podmínky ve filmovém průmyslu, aby mohly mít ženy děti a zároveň tvořit filmy
  • Na čem aktuálně pracuje

Byla jste vůbec v rozpoložení slavit cenu za nejlepší studentský film?

Na afterparty jsme se se štábem už pak bavili, zůstali jsme tam pozdě do večera, pořád jsem to tím ale měla zastíněné. Přijeli jsme domů a asi ve čtyři ráno jsem se sesypala. Ale to bylo asi tím obrovským množstvím různých emocí.

Ráno jsem už musela na plac a jsem ráda, že jsem byla hodně pracovně vytížená a neměla jsem čas číst si ty následné komentáře. Kolegyně na natáčení mi řekly „prostě to nečti“ a já jsem si řekla, že to v rámci duševní hygieny opravdu vynechám. Manžel (filmový střihač Alexander Kashcheev – pozn. red.) byl ale v neděli doma a byl docela zhroucený z toho, jak reaguje širší společnost.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!