Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

Stará se o dítě a firma mu za to dává plný plat. Benefit extra „otcovské“ už v Česku není sci-fi

Čeští tátové se chtějí o svoje malé děti starat víc. Po práci už jim ale nezbývá příliš času ani energie. Pracovat méně na úkor rodinného rozpočtu si však může dovolit málokdo. Co kdyby ale novopečení tátové dostávali půl roku plně hrazeného pracovního volna? Některé firmy u nás už takovou podporu nabízejí.

Foto: Shutterstock

Podle průzkumu Česko v datech z roku 2020 by alespoň část rodičovské dovolené s dítětem chtělo prožít 70 procent mužů. Přes polovinu z nich má však zároveň obavy, jak by rodina období zvládla finančně. Zaměstnanci novozélandské technologické firmy FNZ ale patří do menšiny těch, za které nejistotu řeší jejich vlastní společnost. Loni v březnu zavedla zaměstnanecký benefit v podobě půl roku plně hrazené rodičovské dovolené, který si může rodič (otecmatka) vybrat do osmnácti měsíců věku dítěte.

Využívá ho i třiatřicetiletý Brňan Jozef, který se živí jako softwarový vývojář. O svého chlapečka se díky benefitu podle svých slov mohl starat mnohem intenzivněji, než kdyby mu na uspávání, hraní a krmení zbýval čas až po osmi hodinách u počítače. „Celkové volno jsem si rozprostřel do kratších úseků vždycky po pár měsících, což mi připadá jako skvělá možnost. Když jsem byl doma, měli jsme se ženou rozdělené úkoly. Já se staral hlavně v noci, aby se manželka mohla vyspat. Ráno a dopoledne jsme se prohodili.“

To, že je firma FNZ v pojetí rodičovské v Česku průkopníkem, potvrzuje Jana Tikalová, zakladatelka organizace OPIM, která firmy školí v oblasti diverzity. Zdaleka však není jedinou českou společností, která se svoje rodiče snaží různými prostředky podpořit. Mnoho firem například dorovnává rozdíl mezi státní mateřskou a původní mzdou.

Nastavený systém si Jozef, stejně jako další muži, velmi chválí. „Určitě by mi zabralo mnohem víc času naučit se o syna pečovat, kdybych byl zpočátku celý den v práci. Navíc je to mnohem méně stresující, když jste ve dvou,“ říká. Žena, která má fungování benefitu v nadnárodním korporátu na starosti – manažerka Renata Mrázová – ale ví, kolik práce a zádrhelů za zavedením volna pro táty a mámy je. A neváhá se o svoje zkušenosti podělit. Ve výsledku se jí totiž více svobody pro rodiče vyplácí.

Jak benefit doopravdy funguje a šel by zavést do každého tuzemského podniku? Přečtěte si celý článek na webu Heroine.cz.

Seriál vznikl díky podpoře organizace Transitions v rámci programu na podporu žurnalistiky zaměřené na řešení (Solutions Journalism).

Popup se zavře za 8s