E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Je doma s dítětem a bere plnou mzdu. Jak se pracuje pro firmu, která otce bere vážně?

Pečovat, hrát si a vědět o všem, co je trápí. Většina českých mužů, kteří by se o své děti chtěli starat intenzivněji, takovou šanci nedostane, aniž by rodina přišla o peníze. Pomoci jim v tom ale vyjma státu mohou i firmy. Některé z nich už radikální formy podpory zkouší: například v podobě půlročního placeného rodičovského volna nejen pro novopečené otce.

Češtíí muži o svoje děti chtějí pečovat víc: jejich pracovní a finanční podmínky jim to ale málokdy umožňují. Co kdyby se otce rozhodly v péči podporovat samotné firmy? Další díl seriálu Tátové na rodičovskou! je právě o těch, které to už dělají.Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

Přesně takovou zaměstnaneckou výhodu využívá i třiatřicetiletý Brňan Jozef, který se živí jako softwarový vývojář. Jeho zaměstnavatel loni v březnu zavedl benefit v podobě půl roku plně hrazené rodičovské dovolené, který si může rodič (otecmatka) vybrat do osmnácti měsíců věku dítěte. Jozef tak má příležitost se mnohem více zapojit do péče o devítiměsíčního syna a pomáhat manželce Marcele, která je na klasické rodičovské dovolené.

O chlapečka se díky benefitu podle svých slov mohl starat mnohem intenzivněji, než kdyby mu na uspávání, hraní a krmení zbýval čas až po osmi hodinách u počítače. „Celkové volno jsem si rozprostřel do kratších úseků vždycky po pár měsících, což mi připadá jako skvělá možnost. Když jsem byl doma, měli jsme se ženou rozdělené úkoly. Já se staral hlavně v noci, aby se manželka mohla vyspat. Ráno a dopoledne jsme se prohodili.“

Hned poté, co syn přišel na svět, si Jozef vzal dva měsíce volna – další měsíce si prý plánuje vybrat v létě a pak ke konci roku. „Určitě by mi zabralo mnohem víc času naučit se o syna pečovat, kdybych byl zpočátku celý den v práci. Navíc je to mnohem méně stresující, když jste ve dvou,“ zdůrazňuje.

Možnost trávit se svým malým dítětem mnohem více času by rádi využívali i další čeští tátové: podle průzkumu Česko v datech z roku 2020 by alespoň část rodičovské dovolené s dítětem chtělo prožít 70 procent mužů. Přes 50 procent z nich má ale obavy, jak by rodina takové období zvládla finančně.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!