E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Genderová rovnost až za 300 let a dva samci mohou zplodit potomka. Vybíráme pět událostí týdne

10. březen 2023

Transgender lidé na Slovensku si nově mohou změnit pohlaví v občance bez nutnosti sterilizace, starokatolická církev podporuje ratifikaci Istanbulské úmluvy, vědci vypěstovali životaschopná vajíčka ze samčích buněk a generální tajemník OSN António Guterres varuje, že globální pokrok v oblasti ženských práv „mizí před očima“ a rovnosti tímto tempem dosáhneme až za 300 let. Web Heroine.cz pro vás vybírá pět důležitých událostí uplynulého týdne.

Web Heroine.cz vybírá pět událostí tohoto týdne, které by vás neměly minout.Foto: Shutterstock

Podle generálního tajemníka OSN se rovnost žen a mužů stále víc vzdaluje

Foto: Shutterstock

Generální tajemník OSN António Guterres ve středu u příležitosti Mezinárodního dne žen v projevu na Valném shromáždění OSN varoval, že globální pokrok v oblasti práv žen „mizí před očima“ a k dosažení stále vzdálenějšího cíle rovnosti žen a mužů bude zapotřebí si počkat ještě dalších tři sta let. 

„Práva žen jsou na celém světě zneužívána a porušována,“ dodal Guterres a zdůraznil neutěšené podmínky v Afghánistánu ovládaném Talibanem, kde „byly ženy a dívky vymazány z veřejného života“. „Staletí patriarchátu, diskriminace a škodlivých stereotypů vytvořila obrovské rozdíly mezi muži a ženami v oblasti vědy a techniky,“ uvedl Guterres a jako příklad zmínil, že ženy představují pouze 3 procenta nositelů Nobelovy ceny v těchto odvětvích. Vyzval vlády, občanskou společnost a soukromý sektor ke „kolektivním opatřením“ na celém světě, která by zajistila vzdělávání zohledňující genderové aspekty, zlepšila odbornou přípravu a více investovala do „překonávání digitální genderové propasti“. „Patriarchát se brání. Ale my také,“ dodal Guterres. 

Ženská práva jsou klíčovým tématem magazínu Heroine. Právě u příležitosti MDŽ jsme letos poukázali na to, že spíš než obligátní kytku by ženy v Česku uvítaly rovné příležitosti, lepší ochranu před genderovým násilím a stejný plat za stejnou práci, jakou vykonávají muži. 

Chci si přečíst o tématu

Odnětí svobody a podmínka za rasistické napadení

Obvodní soud pro Prahu 3 uložil v pondělí dvěma pachatelům tresty za napadení muže kvůli jeho barvě pleti. Napadení se odehrálo vloni v srpnu, útočníci muže slovně napadali a vykřikovali, že v Česku „nemá co dělat“, pak mu ukradli mobil a napadený následně skončil s poraněním části hlavy a zhmožděním hrudníku, zápěstí a ruky. Po útoku se rozhodl vyhledat pomoc organizace In IUSTITIA a podat trestní oznámení. 

Soud poukázal na rasistický motiv pachatelů. Jednomu z nich uložil nepodmíněný trest odnětí svobody na osm měsíců a tomu druhému podmíněně odložený roční trest odnětí svobody se zkušební dobou dvou let. „Předsudečné útoky hluboce zasahují do sféry jednotlivce, snižují jeho pocit bezpečí, pocit bezpečí celé komunity a jsou potenciálně způsobilé destabilizovat celou společnost. Je proto důležité takovýmto pachatelům dát jasně najevo, že obdobné útoky není možné v demokratickém právním státě za žádných okolností tolerovat,“ upozorňuje Tomáš Stavrovský z organizace In IUSTITIA, která se zabývá prevencí předsudečného násilí. 

Na webu Heroine.cz se předsudečnému násilí věnujeme dlouhodobě, zveřejnili jsme například kauzu LGBTQ+ aktivisty Kryštofa Stupky, který podal podnět na policii kvůli komentáři na svém twitterovém profilu, jenž volal po smrti queer lidí. Státní zástupce však případ zarazil. 

Chci si přečíst o tématu

Dva myší samci zplodili potomka. Za deset let to bude možné i u lidí, naznačují vědci

Foto: Shutterstock

Japonští vědci vytvořili myši se dvěma biologickými otci, oznámil britský server The Guardian. Podařilo se jim totiž poprvé vypěstovat životaschopná vajíčka ze samčích buněk. Tento zásadní vědecký pokrok oznámil ve středu v Londýně na mezinárodním summitu o úpravě lidského genomu Katsuhiko Hayashi, mezinárodně uznávaný průkopník v oblasti laboratorně pěstovaných vajíček a spermií. „Jedná se o první případ výroby robustních savčích oocytů z mužských buněk,“ uvedl Hayashi, který tento výzkum vede na univerzitě Kjúšú v Japonsku.

Hayashiho tým se nyní pokouší tento úspěch zopakovat s lidskými buňkami. Vědec předpokládá, že do deseti let bude technicky možné vytvořit životaschopné lidské vajíčko z mužské kožní buňky. Tento pokrok by časem mohl otevřít cestu k léčbě závažných forem neplodnosti a také by mohl přinést lákavou vyhlídku, že páry stejného pohlaví budou moci mít v budoucnu společné biologické dítě.

Problémům civilizační neplodnosti jsme se na webu Heroine.cz věnovali například v článku Michaely Sladké, která konstatuje, že míra neplodnosti je u nás jednou z nejvyšších na světě.

Chci si přečíst o tématu

Transgender lidé na Slovensku si mohou změnit pohlaví v občance bez nutnosti sterilizace

Slovenské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na svém webu normu, která umožňuje transgender lidem na Slovensku změnu pohlaví v občanském průkazu bez nutnosti podstoupení chirurgického zákroku. Normu schválil Vladimír Lengvarský 2. března, krátce před svým odchodem z funkce slovenského ministra zdravotnictví. 

Jednalo se o jeden z klíčových požadavků, po kterém dlouhodobě volaly LGBTQ+ iniciativy nejen na Slovensku, ale i v Česku, kde musí transgender lidé dosud kvůli právní změně pohlaví podstoupit sterilizaci. Na Slovensku šlo o problém, který nabyl na závažnosti a aktuálnosti zejména po loňském teroristickém útoku na dva příslušníky LGBTQ+ komunity v Bratislavě.

O tom, že je Česko jednou z posledních zemí v Evropě, která vyžaduje pro úřední změnu pohlaví sterilizaci, mluví v rozhovoru pro letošní únorovou Heroine Lenka Králová, která v médiích upozorňuje na obtížnou situaci trans lidí u nás a která se stala první nositelkou titulu Moje Heroine v letošním roce. 

Chci si přečíst o tématu

Starokatolická církev je pro ratifikaci Istanbulské úmluvy

Mapa Evropy, která ukazuje, že většina evropských zemí (označená zeleně) již podepsala a ratifikovala Istanbulskou úmluvu.
Foto: Wikipedia.org / Nederlandse Leeuw / Creative Commons

Synodní rada Starokatolické církve v České republice oznámila 8. března na svém webu, že podporuje ratifikaci Istanbulské úmluvy (plným názvem Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácímu násilí). Česko je jednou z posledních evropských zemí, která tuto úmluvu ještě neratifikovala. 

„Registrujeme výhrady některých křesťanů, kteří polemizují s dílčími ustanoveními této úmluvy a vyjadřují obavy z jejích ideových východisek. Domníváme se ale, že potenciální prospěch z ratifikace této úmluvy přesahuje tyto více či méně oprávněné obavy,“ zdůraznili členové synodní rady. Úmluvu podporují i zástupci evangelické církve, jen představitelé římskokatolické církve u nás jsou vůči ní skeptičtější. 

Prohlášení Starokatolické církve je překvapivé zejména proto, že představitelé církví patří k nejčastějším odpůrcům této úmluvy a jejich narativem bývá obava z „ohrožení křesťanských tradic a tradičních hodnot“.

„Jsem právník a Istanbulskou úmluvu jsem četl. Je to běžný dokument, kterých máme uzavřené desítky, ne-li stovky,“ zdůraznil senátor Václav Láska pro Heroine.cz u příležitosti udělení titulu Genderman roku 2022.

Chci si přečíst o tématu

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s