Krize a vize. Tři nová R pro pandemii – respekt, rozum a resilience

5 922 | Redakce Heroine | 19. 11. 2020 | Anketa

Na pandemii koronaviru lze stěží nalézt něco dobrého. Odhalila však ve společnosti i v soukromých životech problémy, které bychom bez ní nejspíš dál odsouvali stranou, ale i zdroje síly a naděje, o kterých jsme dřív neměli tušení. Co jsme se o sobě dozvěděli?

Foto: Mural umělkyně Ponywave na pláži v Kalifornii

Uprostřed druhé vlny pandemie a bez konkrétních vyhlídek na její konec se snažíme nalézt aspoň něco pozitivního. Situace nás donutila vzít na vědomí spoustu věcí, kterých jsme si v minulosti nevšímali (protože jsme nemuseli), a zamyslet se nad hodnotami, které jsou pro naši společnost důležité. Vybraných osobností v novém čísle časopisu Heroine jsme se ptali: V čem nás to může posunout dál? Čeho jste si vy osobně všimli ve svém oboru? Co se odkrylo? Jaké změny to do budoucna přinese? Co by se mělo změnit? A děje se to? Zajímala nás ale i osobní rovina. Překvapili jste něčím sami sebe? Možná jste si uvědomili, že máte rádi lidi víc, než se vám původně zdálo, a chybějící kontakt vás ničí? Pomohla vám karanténa k tomu, abyste o sebe víc pečovali? Nebo na vás měla naopak negativní dopad? Nepřevlékáte se už z tepláků?

Foto: Paula Fassati, @lepsirodina

Koučka Paula Fassati píše: „Na osobní úrovni jsem si uvědomila svou ambivalentní sílu: schopnost kritického myšlení ve všem tom zmatku i laskavého způsobu komunikace navenek a zároveň neschopnost něco doopravdy pro druhé mimo svou rodinu udělat. Ve změti školáckých, batolecích a vlastních potřeb mám hranice mnohem užší, než by se mi líbilo. Příklad za všechny: koupila jsem suroviny na koláč pro kamarády s covidem, ale nikdy ho neupekla. Jen ten nákup trval od nápadu přes týden a po dalším týdnu odkládání a nedostatku sil už byli zdraví a mně zbyl smutný pocit, že pomoc nepřišla, když měla. Taky se ukázalo, že moje schopnost žít v nedostatku není tak velká, jak jsem myslela. Rozlítostní mě i takové drobnosti, jako že nemůžu jít s dětmi nakoupit.“

„Zvenku přecházím dovnitř sebe,“ říká farářka Martina Viktorie Kopecká. „Zjišťuju, že na jaře jsem se nenaučila téměř nic. Ukazuje se, že hledat extrémní cestu nám jde snadno, ale rovnováhy dosahujeme těžko. Co kdyby ta naše tři relativně snadná R (ruce, rouška, rozestupy) měla i nemateriální povahu (respekt, rozumnost a resilienci)? Resilience – odolnost, která se dá v člověku nalézt, povzbudit a vypěstovat. Nikoliv do podoby tupého hulvátství, ale do sofistikovanějšího tvaru. Být odolný znamená být bdělý, ryzí duchem a připravený k životu za všech okolností.“

A Johanna Nejedlová ze sdružení Konsent připomíná, že nás nová perspektiva upozorňuje na věci, které zůstávaly mimo naši zkušenost. „Nová situace může pomoci lidem představit si, jak těžký musí být život v dlouhodobé izolaci způsobené násilným partnerem. Měli bychom si z toho vzít ponaučení a zajistit skutečně kvalitní systém pomoci obětem domácího násilí. Do budoucna pak zapracovat na prevenci. Ročně se u nás totiž stane 2500 případů násilí v rodinách s dětmi. A to bychom neměli přehlížet, ať je tu pandemie, nebo ne.“

Odpověď novinářky a dokumentaristky Apoleny Rychlíkové se do tištěného vydání nevešla zejména proto, že jsme v ní nechtěli krátit. Zde ji otiskujeme v úplnosti.

Pandemie ochromila naše životy a zasáhla do nich způsobem, který bychom si před rokem nedokázaly ani představit. Spolu s tím, jak se „zastavil čas“, odkryla se i hluboká, dlouho neřešená traumata nejen české společnosti, ale i celého světa. Najednou vidíme, co je skutečně důležité a jak vetché byly samotné základy infrastruktury státu.

Školství se přesunulo do našich domovů, jenže v ne každém z nich funguje kvalitní wifi připojení a ne všichni členové domácnosti disponují tak potřebným počítačem nebo tabletem. Matky samoživitelky, na které problémy udeřily s největší silou, se tak často na sociálních sítích doprošují finanční pomoci, aby mohly dětem koupit potřebné pomůcky na domácí výuku. Kolik dětí ale skutečně sítem propadá, ani nevíme – hodně rodičů totiž muselo i v době krize chodit do práce, nemohli přejít na home office a nemohli stíhat péči i práci naráz.

Krize také odhalila, jak běžné jsou v Česku standardy „dvojích směn“.  Andrej Babiš už na jaře apeloval na zdravotní sestry, ať chodí do práce a nezůstávají s dětmi doma. Problematika vysoce feminizovaných odvětví, jako je zdravotnictví nebo učitelství, které zároveň trpí velkou mírou podfinancování, se odkryla ve své veškeré nahotě.

Zejména zdravotnictví je pod enormním tlakem, přičemž už roky se mluví o tom, jak nemáme dostatečné kapacity, jak tvrdé směny zdravotní sestry zažívají a jak nízké mzdy za tvrdou dřinu pobírají. Tak zásadní oblasti, jako je péče a starost o druhé, dnes už nejsou společensky vnímané jako něco navíc, ale každý z nás vidí, do jaké míry na nich stojí stabilita a bezpečí země. Uvědomí si to politická reprezentace, až zlé časy pominou?

Problém dnešní politiky je, že se do jejího fungování až moc promítají nedostatečné zkušenosti části veřejné reprezentace. Lidé, kteří sedí ve vládě, patří k vysoce privilegovaným vrstvám a často nedokážou nahlédnout jiné životní příběhy, než jsou ty jejich – úspěšné a zabezpečené. Tato skutečnost má i svůj genderový rozměr: muži nad šedesát, kteří ve vládě sedí, nemuseli nikdy řešit slaďování práce a péče, neví, co je neplacená práce v domácnosti, jak těžké je soustředit se na své děti a nešidit sebe.

Pokud budou naši politici někdy potřebovat péči, bude jim poskytnuta v té nejlepší úrovni. Něco takového pro většinu země neplatí, a i to je důležitá lekce. V porovnání s tím, jak covid pandemii zvládla taková novozélandská premiéra Jacinda Arden, působí česká realita jako ještě větší tragédie.

Potřebujeme, aby v politice byli zastoupeni i lidi s jinými zkušenostmi, než jsou zkušenosti stereotypních postav padesátníků v oblecích. Potřebujeme pole rozhodování rozšířit a víc naslouchat těm, kteří jsou v systému zranitelnější. Právě jejich optikou totiž nejlépe vidíme, jak se stát s velkými krizemi (i výzvami) umí vyrovnat. V Česku je to bohužel zatím nepěkný pohled.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Nora Fridrichová Nora Fridrichová je výraznou televizní osobností, ale také ženou, která pomáhá jiným ženám. Třetím rokem podporuje samoživitelky: Pořádá sbírky na nákupy potravin, zorganizovala sbírku oblečení i charitativní knižní bazar. Do konce roku pošle samoživitelkám nákupy potravin v hodnotě čtyř milionů korun a počítače za dva miliony.
  • Volnost, rovnost, orgasmus Co potřebujeme k tomu, abychom si víc užili sex? Proč je tak důležitá genderová rovnost? Když budou nerovnosti mezi ženami a muži příliš velké, nebude mít dobrý sex prostě nikdo. Rozhovor se socioložkou Kateřinou Liškovou vedla Anna Urbanová.
  • Zpomalte, dokud je čas Všechno zvládla a pak padla aneb výkon jako modla dnešní doby. Ženy se kvůli trojboji „homeoffice, online škola, domácnost“ zapojily do závodu, který nelze vyhrát. Ilona Kleníková se zamýšlí nad tím, proč po nás doba žádá takové vypětí a co by se mělo změnit. „Mnoho lidí zjistilo, že když si neudělají čas na to, aby jim bylo dobře, budou si na sebe muset udělat čas, až jim bude špatně,“ píše a radí: „Zpomalte, dokud je čas.“
  • Women power v ulicích Minsku Protesty proti Lukašenkovu režimu v Bělorusku trvají už třetí měsíc. Jejich symbolem se staly sobotní průvody žen v bílém s květinami v rukou. Redakce Heroine se spojila s běloruskou novinářkou a fotografkou D. V. a získala od ní exkluzivní reportážní fotografie z demonstrací a také velmi niterný rozhovor, který přerušilo zadržení a výslech… Kvůli bezpečnostní situaci v zemi se redakce Heroine rozhodla nezveřejnit celé jméno naší běloruské spolupracovnice.
  • Kámasútra pro vozíčkáře Centrum Paraple nedávno vydalo knihu Ano, můžeme se skvělými ilustracemi od Toy Box a my jsme se ptali jedné z jejích autorek, ergoterapeutky Ivy Hradilové, na detaily její profese. Jak pomáhá lidem po poškození míchy zapojit se zpět do sexuálního života? Jaká tabu okolo sexu na vozejku přetrvávají? Dozvíte se i spoustu dalších věcí, které vás nejspíš také zajímají, ale styděli jste se zeptat.

…a mnohem víc! Kupte si číslo do schránky (poštovné platíme my), předplaťte si nás.

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze

Naše další projekty

Peníze

Půl roku čekal na peníze. Stavební spořitelna chtěla dokument, který ztratila

Klient Českomoravské stavební spořitelny vypověděl smlouvu v červenci, ke svým penězům se dostal až v lednu. Spořitelna mu nakonec vrátila...

Peníze

Spojení Monety a Air Bank: Začíná druhý pokus

Trojice největších bank v Česku může dostat silného konkurenta. Do hry se vrací spojení Monety a Air Bank, čímž by vznikla třetí největší...

Finmag

Biden ukázal, jak umí být hodný. Teď musí ukázat, jak je silný

Joe Biden se uvedl sbírkou frází, se kterou by slavil úspěchy i v konkurenci ostřílených okresních tajemníků. Mluvil o sjednocování a republikánům...

Finmag

I soudy se řídí nepsanými zákony, ukazuje vědec

Kromě psaných pravidel se i soudnictví řídí řadou pravidel nepsaných. Nemusí to nutně být problém, odkazuje David Kosař, který zkoumá fungování...