Václav Klaus ml. radí matkám, jak by měly žít

Komentář
Irena Buršová
| 21. 9. 2020 | 104 komentářů | 41 065
Václav Klaus ml. radí matkám, jak by měly žít
profimedia.cz

Předseda Trikolóry radí často a rád a stejně tak rád se stylizuje do podoby moudrého muže, který už leccos viděl a zažil a jeho rozsáhlá životní zkušenost ho opravňuje mluvit prakticky do všeho. Třeba do toho, jak být lepší matkou.

Václav Klaus ml. vyvolal minulý týden lehké pozdvižení, když se ve svém facebookovém postu otřel o maminky, které během procházky s kočárkem koukají do mobilu, místo aby se věnovaly svému dítěti. Je sice nutné brát v potaz, že pan poslanec píše takové věci i proto, aby upoutal pozornost a zůstával relevantní ve veřejném prostoru, a když mu onu pozornost věnujeme, zčásti tu hru hrajeme s ním. Vzhledem k tomu, že mnohé jeho postoje rezonují v širší populaci, někdy stojí za to nenechat je plavat.

Předseda Trikolóry se v příspěvku s téměř čtyřmi tisíci reakcí a dvěma stovkami sdílení podělil o zážitek, kdy v pražském Prokopském údolí při cyklovýletě potkal několik matek s kočárky. „7/8 z nich drtily mobil a něco tam šmrdlaly. Nekoukaly se na miminko, zda tam nemá vosu nebo kdyby otevřelo oči, aby vidělo maminku rozesmátou…“ Status uzavřel radou oněm povrchním ženám, že „to uletí strašně rychle a nejste na světě kvůli fesjbuku a instáči“.

Post začíná slovy „apolitický status pro maminky“, což je v první řadě nebezpečná manipulace. Naopak, takový post je bytostně politický. Vzpomenete si, že to byl právě Václav Klaus ml., který před několika lety vehementně bojoval proti garanci místa v mateřských školkách pro dvouleté děti? My se totiž můžeme zasmát tomu, co Václav Klaus ml. vypouští do světa, neměli bychom ale zapomínat, že je to poslanec a člověk s mocí rozhodovat o životech nás všech, v tomto případě právě o podmínkách, jaké stát nastavuje pro rodiče.

S mateřstvím nepřestáváte být člověkem

Václav Klaus ml. kritizuje ženy za to, že nevěnovaly pozornost dětem a sobecky se věnovaly své zábavě. Je překvapivé, jak přesně dokázal odhadnout, proč konkrétní maminka kouká do telefonu. Ví tenhle otec čtyř dětí, že procházka tvoří jen malou část dne? Ví, že z telefonu dnes matky pořizují nákupy, objednávají se k lékaři, rešeršují informace o dětech, komunikují s dalšími členy rodiny? A možná nejzásadnější otázka zní: Ví Václav Klaus mladší, že žena je plnohodnotná lidská bytost a že se po porodu nesmrskne jen na roli matky a nic jiného? I kdyby si četla „fejsbuk“ nebo koukala na make-up tutoriály, je to její věc.


Realitu mateřství ve svých ilustracích vtipně zachycuje výtvarnice Paula Kuka.


Nejen předseda Trikolóry bohužel žije v představě, že okamžikem porodu žena prodělá jakousi změnu osobnosti, s níž okamžitě odhodí vše, co ji dříve těšilo a naplňovalo – co jednoduše spolutvořilo její identitu –, a její jediný životní zájem, který vyplní všechen její mentální prostor takříkajíc 24/7, je péče o kojence. Mnoho matek, které skutečně musely takto intenzivně pečovat (například protože partner nebyl přítomný a neměly záchrannou síť prarodičů nebo jiných pečujících), by dosvědčilo, že takový „zápřah“ je leda přímou cestou k vyhoření nebo poporodní depresi.

Zpochybňovat možnost mentálně „vypnout“ během několika chvil ušetřených pro sebe je dokonalou ukázkou arogance někoho, kdo se skutečné péči o malé děti nepřiblížil. Zároveň ukazuje, jak je Klaus slepý k jiné než standardní možnosti, totiž že žena na rodičovské jen pečuje a tři až čtyři roky ji živí partner a stát. Nemálo žen s malými dětmi pracovat musí, některé prostě „jen“ chtějí. Tu na částečný úvazek, tu na nějakém projektu, protože si chtějí udržovat sociální kontakty, spojení se svým oborem, anebo je prostě práce naplňuje radostí a smyslem a vlastně si u ní odpočinou od dennodenních domácích povinností. Na mobilu tedy můžou docela klidně i pracovat.

Kdo komu diktuje

Jak to tak poslední dobou bývá častěji, hodnotí tu ženy a matky „starší moudrý muž“, nepochybující o oprávněnosti svého vhledu. Podobný postoj a způsob jeho vyjadřování je bohužel symptomatický na širší politické scéně. Je stejně pokrytecké, když matce radí muž, který sám nikdy primárně nepečoval, jako když celospolečensky neustále zdůrazňujeme nezastupitelnou roli žen v péči o děti, ale následně jim vyčítáme, že se nezapojují do veřejného života a tzv. „nejsou“, když se je organizátoři konferencí, panelů a diskusí občas pokusí přizvat. Je snadné krčit rameny nad tím, že ženy nechtějí do politiky, a přitom dělat schůze od osmi do půlnoci večer či ignorovat nerovnost v důchodech způsobenou tím, že je jedna polovina populace trestána, protože se stará o nové daňové poplatníky a kvůli tomu méně vydělává a odvádí na sociálním pojištění.

Pánové jako Václav Klaus ml. nechtějí o těchto nerovnostech slyšet, natož je pomáhat narovnávat. Do jejich světa nepatří, stejně jako tam nepatří jiné matky než ty z reklamy na plínky, za každých okolností „rozesmáté“, protože tak si to ve své fantazii muži středního věku představují. Je ironické, že kritika matek zkažených moderními technologiemi přichází od předsedy politického hnutí, které si dává na billboardy: „Nenecháme si diktovat, jak máme žít.“

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Moje Heroine 2021 Potřebujeme si připomenout, že svět nakonec může být báječné místo k životu. Představujeme osm inspirativních a obdivuhodných žen, jejichž jména do výzvy Moje Heroine nominovali čtenářky a čtenáři. Jasmína Houdek, Elena Gorolová, Alena Jančíková, Barush Maush, Zuzana Vránová, Eliška Kodyšová, Klára Laurenčíková, Adéla Horáková. Osm příběhů, které vám vrátí naději.
  • Děti vám to vysvětlí Existuje vůbec někdo, kdo se těší na září? Na obligátní téma „back to school“ jsme se podívali ze všech stran. Proč české školství nevzkvétá? A pomohlo by mít v učitelském sboru víc mužů? Své k tomu řekli i teenageři: rozsáhlou sondu mezi svými vrstevníky provedla čtrnáctiletá Marika, čerstvá maturantka Ester se zase ptá, proč ve školách víc nemluvíme o menstruaci i tělesnosti obecně.
  • Rozkoš pro vaše uši Prozkoumali jsme nový žhavý trend – audioporno. Z jakých důvodů přitahuje především ženy a co je na něm tak zvláštního? Vše, co chcete vědět, než se ponoříte do světa zvukové rozkoše. Nestyďte se poslouchat!
  • Hrdinky našich dcer Princezny trpně čekající na své rytíře jsou definitivně out. Je čas na nové hrdinky. Co tedy s dětmi číst? Možností je dnes dost, a zvlášť s knihami o slavných českých ženách se v posledních letech roztrhl pytel. Nad tímto fenoménem se kriticky zamýšlí Gabriel Pleska. Kterou z nich by doporučil?

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 104 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Jana | 21. 9. 2020 14:51

Naprosto výstižné!

+220
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Richard | 21. 9. 2020 15:16

Autorka asi patří k výjimkám. Naprostá většina osob na rodičovské v telefonu na vycházce rozhodně neřeší nic důležitého. Je to obdobná lež, jako WIFI v MHD
Ilustrace je sebepoškozující - zobrazuje co všechno by osoba s mobilem v ruce mohla/měla dělat místo toho, aby si hrála s mobilem.

-149
Reagovat