Současná mladá generace je navzdory mnohým předsudkům nejaktivnější ze všech. Vyplývá to z průzkumu o tom, který zpracovala agentura STEM a který se věnuje právě problémům mladých lidí a tomu, co je trápí. „Věří, že jejich hlas má sílu a můžou něco změnit – ať už v jejich lokalitě, nebo v celé republice. Mně to dodalo naději, že věci můžou být lepší,” říká v rozhovoru pro Heroine.cz Bára Stárek ze spolku Díky, že můžem, která za výzkumem stojí.
Každá generace má svoje prioritní téma a pro mladé dnes to je bydlení. Nejde už jen o nedostupnost vlastnického bydlení, problémem už jsou dnes i ceny nájmů. „Vidíme v datech, že ceny bydlení vzrostly od roku 2021 o padesát procent. Což je neuvěřitelné. Mladí lidé mají navíc často podprůměrné platy – až šedesát procent z nich,” říká Bára Stárek.
„Já sama nejsem expertka na bydlení, ale hledáme experty a bavíme se s nimi, aby nám právě vysvětlili, jestli to jsou mýty – že mladí si kupují flat white a kvůli tomu si nemůžou dovolit byt na Letné, nebo je to realita. A na čem se to zakládá. Je důležité tyhle věci vysvětlovat v kontextu. Ukazovat, kde je ta pravda, a co se s tím dá dělat. Proto se bavíme s experty a hledáme různá možná řešení,” dodává.
Obavy z drahého bydlení a vysokých životních nákladů podle průzkumu ale s mladou generací sdílejí i lidé nad šedesát let. To podle Báry Stárek ukazuje, že rozdíly mezi generacemi nejsou tak velké, jak by se někdy mohlo zdát. „Ten mediální narativ posledních let hlásá, že jsme v permanentním konfliktu. Ale výzkum ukazuje něco jiného – že se ty generace tolik neliší. Vidíme, že pro různé skupiny jsou prioritní různá témata, to dává smysl, protože to se mění s věkem a zkušenostmi. Ale ty rozdíly nejsou nijak dramatické.”
Bára Stárek v rozhovoru pro Heroine.cz mluví také o demokratické úzkosti. Ona sama si ji prý prožila v lednu po inauguraci Donalda Trumpa. Co pro ni tento termín znamená? A jak častý jen tento typ úzkosti mezi mladými lidmi v Česku i ve světě? Více na webu Heroine.cz.