E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Svět tleská Pamele bez make-upu. Každý si ale nemůže „nahou“ tvář ve společnosti dovolit

09. říjen 2023
23 033

Pamela Anderson se na pařížském fashion weeku ukázala bez make-upu. Instagramová lavina, která se strhla, je na jednu stranu dojemná, posilující a inspirativní. Na druhou stranu ukazuje, jak rozpolcená společnost jsme, co je to „beauty privilege“ a kdo z nás si může „nahou“ tvář ve společnosti dovolit.

Pamela AndersonFoto: Profimedia

Scrollovala jsem Instagramem a obsesivně zoomovala „nahou“ tvář Pamely Anderson. Nebudu lhát – dojímala mě. Pamelin příběh, který nedávno odvyprávěla v netflixovském dokumentu, nabízí tolik cenný ženský pohled na devadesátky a nultá léta, na svět showbusinessu, který je právě k ženám tak moc krutý a nemilosrdný. K těm extra pohledným, které splňují vizuální stereotyp naivních krasavic, obzvlášť.

Zkoumala jsem drobounké linky a malé pigmentové skvrnky, přemýšlela, jak dobré světlo na fotkách je, jestli prošly nějakým filtrem, ale věděla jsem, že vidím dobře – Pamela i bez make-upu vypadala skvěle. A mně to dělalo radost. Tuhle radost nemám poprvé v životě. Jako by se podobné „experimenty“ neustále opakovaly a cyklily. Šokuje mě, že skutečně žijeme ve světě, kde ženská tvář „jen tak“ šokuje a stává se tématem dne. Ano, je to skvělé. Ale také dost skličující, protože to ukazuje na to, jak málo jsme se jako společnost posunuli. 

Krása jako další směna

V roce 2016 proklamovala odhození make-upu zpěvačka a songwriterka Alicia Keys. Následovaly titulky magazínů, rozhovory i televizní účinkování, kde dávala na odiv zářivou pleť bez nánosu šminek. O pár let později přišla na trh s vlastní značkou pečující kosmetiky.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!