E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Láska, sex a menopauza: Co zažívají ženy v období přechodu v hlavě a co v posteli?

Menopauzu a přechod prožívají ženy různě. Některým se obtíže skoro úplně vyhnou, jiné si je protrpí. Pro některé nastane útlum sexuálního života, pro jiné je to restart a konec strachu z nechtěného těhotenství. Jedna zkušenost je v naší společnosti ale celkem univerzální: radši se o tom moc nemluví.

Když mi bylo třicet, vůbec jsem o nějaké menopauze nepřemýšlela,“ začíná své vyprávění energická Barbora, socioložka z jednoho krajského města. „Brala jsem to jako všechno v životě: situace přicházejí a člověk se s nimi učí žít.“ Stejně jako mnoho žen přiznává i Barbora, že o období přechodu, menopauzy a dalších „problémech“, které ženy postihují typicky po padesátce, toho moc nevěděla. „Doma jsme to neřešili, ve společnosti to žádné zásadní téma není. Takže jsem věděla vlastně jen dvě věci: že ženám dojdou vajíčka a že u toho můžou ­krvácet. Najednou to bylo tady a já jsem chvíli vůbec nechápala, co se to se mnou sakra děje,“ říká.

„Něco málo mi o přechodu řekla moje máma, ale ta tímhle obdobím prošla naprosto bez problémů, neměla žádné příznaky a její přechod trval tak dva roky,“ vzpomíná zase podnikatelka Hana. Vzhledem k tomu, že by zpracování menopauzy mělo být dědičné, myslela si, že ji vlastně nic složitého nečeká. „Když to přišlo, a mnohem dřív, než jsem očekávala, bylo to, eufemicky řečeno, docela nepříjemné,“ řekne Hana a ironicky se usměje. „Vlastně to bylo úplně strašné,“ dodá trpce po chvíli. To, že prochází klimakteriem, zjistila na gynekologii. Myslela si totiž, že je těhotná. Jenže opak byl pravdou: o menstruaci začala přicházet, protože šla už ve svých čtyřiceti letech do přechodu.

Co se v článku dočtete:

  • Jak se konkrétní ženy vyrovnávají se změnami svého těla a sexuálních prožitků?
  • Kdy je dobré zpozornět a jít k lékaři?
  • Co ovlivňuje, jak dobře či špatně bude žena změny snášet?

„Já se na přechod připravuju, i když vím, že mě čeká ještě pár let menstruace. Ale mám silnou vzpomínku na období, kdy si klimakteriem procházela moje máma – a to bylo pro celou rodinu náročné. Nejvíc možná proto, že bylo tabu o tom, co prožívá, mluvit,“ říká pro změnu Karíma, matka čtyř dětí. Podle ní je postavení zralých žen v období přechodu ve společnosti těžké. „Jako bychom se najednou stávaly neviditelnými,“ dodává.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!