E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Menopauza a práce: Ne každá žena si může dovolit říct si o pomoc nebo změnit místo

22. prosinec 2023
11 071

Ženy po padesátce jsou nejvíce znevýhodněné na trhu práce. Těžko se jim hledá nové místo, často tak zůstávají v zaměstnání i za horších podmínek nebo na úkor svého zdraví. Netýká se to pochopitelně všech, velmi totiž záleží na tom, v jakém sociálním prostředí se pohybují. Co padesátnice z různých prostředí v práci zažívají a jak jejich kariéru ovlivňují i změny spojené s menopauzou, na to se zaměřila Apolena Rychlíková.

Daniela Voráčková je performerka působící ve sdružení Secondhand Women. V posledním představení How is the Weather? se s kolegyněmi mimo jiné dotýká i toho, jak jejich život ovlivnila menopauza.Foto: Jana Plavec

„Každý rok jsem si aspoň na svátky brala dovolenou, ale letos ne. Budu i přes Vánoce v práci,“ říká téměř pětapadesátiletá Jitka ze Středočeského kraje. Chce ještě něco dodat, ale hlas se jí zničehonic zlomí. Tečou jí slzy a nemůže mluvit dál. „Je toho prostě moc,“ dodá zoufale a omluvně.

Jako by nás nikdo nechtěl

Jitka má maturitu a už téměř tři dekády pracuje v jedné velké továrně u pásu. Krátký a dlouhý týden, vždy dvanáct hodin v kuse v dvousměnném provozu, střídá noční a denní šichty. Je unavená, vyčerpaná, a navíc se bojí. Před časem totiž začali ve fabrice propouštět a Jitka čeká, že vzhledem ke svému věku, genderu a zranitelnosti může být i ona jednou z těch, kterým dá firma výpověď.

Dny, kdy Jitka do práce nemusí, věnuje dohánění dalších povinností: péči o starší rodiče, péči o děti, na které je sama, domácnosti. „Po padesátce je to pro mě s každým rokem jen horší,“ přiznává vyčerpaná dělnice, která už si navíc v životě dost prožila. Peněz nemá ani přes těžkou dřinu dostatek, navíc není placená od hodiny, ale jen za to, co si odpracuje, což pro ni znamená další velký tlak.

„Po každé směně jsem tak unavená, že skoro nemůžu usnout, bolí mě celé tělo a jsem ve stresu. Když k tomu připočtu i další věci, třeba únavu kvůli menopauze, karpální tunely z celoživotní dřiny, to, jak je mi ze všeho těžko, neumím si představit, že budu takhle pracovat ještě dalších deset let. Jenže musím,“ dodává smutně.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!