E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Síla intimity i Snídaně v trávě z ženského pohledu. Výstava ukazuje různé projevy objektifikace

06. listopad 2023

Objektifikace, obzvláště pokud jde o ženská těla, je v současné společnosti normalizovaná. Výstava „WO(bject)MAN / Žena objektem“, která je k vidění v průběhu celého listopadu ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí v Praze, se právě tomuto tématu věnuje. Prezentovaná díla nejen odhalují různorodé projevy tohoto jevu, ale také slaví ženství ve všech jeho aspektech, ukazují jeho mnohovrstevnatost a křehkou sílu. Jako celek vytvářejí pomyslný manifest za to, aby ženy mohly znovu převzít kontrolu nad svými těly.

Wlasta Laura, TwinsFoto: Se svolením Beat Sexism

Sedm českých umělkyň a jedenáct uměleckých děl, která vznikala nezávisle na sobě, na různých místech a za různých podmínek. Každé z těchto děl se dotýká stejného tématu, tedy objektifikace, avšak z jiné perspektivy a prostřednictvím různých uměleckých technik. A každý přináší unikátní „female gaze“, tj. ženský pohled na tuto zkušenost, kterou ženy zažívají různých v různých fázích života a v nejrůznějších situacích.

Vybraná díla z výstavy WO(bject)MAN / Žena objektem a jak probíhala vernisáž

Výstava „WO(bject)MAN / Žena objektem“ je ke zhlédnutí celý listopad ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí v Praze. Představí díla Lenky Chánové, Julie Kopové, Wlasty Laury, Lucie Rosické, Marie Štumpfové, Dominiky Vyskočilové a Antonie Zichové. Kurátorkou výstavy je Anna Praibišová.

„Objektifikace je zároveň realitou, kterou ženy zažívají již od svého útlého věku. Je to zkušenost, se kterou se každá žena setkává během svého života, byť v různé míře. Projevuje se různými způsoby, včetně kritiky vzhledu a váhy (body shaming), vulgárního oslovení na ulici (catcalling), nedobrovolné sexualizace, toxických vztahů a ageismu. Výstava „WO(bject)MAN / Žena objektem“ vznikla jako reakce na všechny tyto projevy objektifikace. Naším cílem je odkrýt a zkoumat různé aspekty tohoto fenoménu a zároveň otevřít diskuzi a vést dialog se širokou veřejností,“ říká Blerta Sejdija, zakladatelka organizace Beat Sexism, která výstavu pořádá. „Výstava však není sebelítostivou zpovědí umělkyň, ale svědectvím o současné ženské tvorbě, jež vzniká ve společnosti, která stále měří ženy dvojím metrem,“ dodává kurátorka Anna Praibišová.

„Lenka Chánová se ve svých malbách dotýká mateřství a poruch příjmu potravy. Julie Kopová skrze svou expresivní abstrakci poukazuje na dualitu síly. Fotografka Wlasta Laura tematizuje sesterství a zkoumá fluidnost genderu. Textilní výtvarnice Lucie Rosická reaguje na klasické impresionistické dílo od Édouarda Maneta Snídaně v trávě a obrací ho do ženské perspektivy. Marie Štumpfová ukazuje, že v intimitě a jemnosti je také síla. Dominika Vyskočilová se zaměřuje na fetišizaci dívčích let. Antonie Zichová svým dílem vybízí k ženské pospolitosti,“ komentuje výstavu její kurátorka Anna Praibišová.

Doprovodný program

Každou listopadovou středu bude ve Skautském institutu probíhat od 17 hodin také doprovodný program ve formě besed s hostkami. Účast na diskuzích je zdarma, je však potřeba si místo zarezervovat na Goout.cz, kapacita je omezená. Doprovodný program zahájí komentovaná prohlídka s kurátorkou (8. 11.), další program najdete zde.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s