Móda z druhé ruky zažívá takový revival, že se občas zdá, že za pár let (nebo desetiletí) strčí do kapsy skoro celé odvětví fast fashion a „v módě“ bude umět kombinovat staré, novější a vintage kousky co nejosobitějším způsobem. O své zkušenosti s nakupováním secondhandové módy dávno před tím, než to bylo cool, píše Tyler Noble, Američan dlouhodobě usazený v Praze. Kam chodí na zaručené poklady? A kde najít tu nejkrásnější vintage koženou bundu?
Miluju nákupy v thrift storech. Taky v sekáčích, charitách a bazarech. Jistě, pomáhám tím šetřit životní prostředí, upcyklovat, snižovat uhlíkovou stopu atd., ale kvůli tomu to nedělám. Hledám věci, co mi rozbuší srdce. Pátrám po tom jednom dokonalém kusu, kterému propadnu a kterému propadl někdo přede mnou. Oblečení, co má za sebou příběh, který se stane i součástí mojí historie. Možná to zní pateticky, ale určitě i vy máte aspoň jeden nenahraditelný kus oblečení, který s vámi zůstává roky. Nejsou to „jen“ svršky. Nesou emoce, osobitost, kontext, vzpomínky.
Obchody s módou z druhé ruky mají svá specifika. Sekáč je nejlevnější varianta, ale čeká vás spousta přehrabování. Když už ale něco objevíte, zaplatíte nanejvýš pár stovek. Obchody při různých charitách jsou podobné, a navíc nákupem přispějete dobré věci. Čekejte trochu vyšší cenu (ale i kvalitu). Pravé vintage obchody jsou naopak poměrně drahé, ale někdo už za vás výběr udělal a můžete to narazit na opravdové skvosty. Dokonale zachované pozdravy z jiné éry. Jen cenovka vás asi rozpláče.
Objevit lehce odřenou leteckou koženou bundu v zapadlé prodejně za pár stovek? Ten pocit je za odměnu. Vezmete ji domů, vyčistíte, promažete krémem kůži, takže je zas jako nová, hodíte ji na sebe a vyrazíte do města. Možná tu bundu naschvál trochu zamažete a poškrábete, ale už je to vaše špína. Vaše bunda. Je to skvělý pocit.
Pokud se vám kůže zdá vybledlá, nevadí; se správným krémem bude za chvíli jako nová. Stejně tak nevadí roztržená podšívka nebo díra v kapse, takové drobnosti se dají snadno spravit. Zkontrolujte ale všechny zipy, cvoky a knoflíky.
Mezi moje nejmilovanější věci patří námořnický kabát z druhé světové války. Na vnitřním štítku je stále ještě jméno plavce, kterému patřil. Zkusil jsem si ho vygooglovat – a byl tam, na fotce, tak dávno a tak mladý. Ten kabát má fantastickou kvalitu a i po sedmdesáti (!) letech pořád vypadá dobře. Celý z vlny, kapsy lemované manšestrem, deset knoflíků a široký límec proti větru. Všechno na něm bylo vyrobené k praktickému účelu, a přesto je zároveň elegantní.
Moje varsity bunda, ikona amerického sportovního oblečení, má podobně zajímavou historii. I ona má na sobě vyšité jméno hráče, kterému kdysi patřila, a spoustu dalších nášivek a ozdob, které zaznamenávají všechna možná týmová vítězství. Je to kus historie. Takovýhle pocit si z trička koupeného v řetězci, vyrobeného bůhvíkde některým z moderních otroků, neodnesete.
Potřebujete do šatníku přidat nadčasové kusy oblečení, ale vintage není pro vás? Udržitelná kapsulová kolekce Dorota.Bebe Organic funguje jako nová a stylová pracovní uniforma, ve které vám bude dobře ve městě i na homeofficu.
Od doby, co žiju v Praze, a to už dobře dvacet let, nemám s nakupováním v second handech takové štěstí. Vydávám se na lov hlavně, když cestuju. Prolézám obchody cizích měst a odvážím si pak ten nejlepší možný suvenýr. Už napořád bude spojený s cestou, ale zároveň to bude věc, kterou opravdu užiju. Nebo ho věnuju někomu blízkému, kdo v něm bude vypadat fantasticky.
Opravdovou obsesi mám jen na pár věcí, a jednou z nich jsou kožené bundy. Klasicky střižené, jako nosil Marlon Brando ve filmu Divoch. Při hledání té pravé musíte jednak umět rozeznat styl a dobu, kdy byla bunda ušitá, jednak vědět, kolik peněz je rozumné zaplatit (a kolik už ne). Některé kusy můžou stát klidně i několik desítek tisíc, zvlášť pokud je kupujete online. Najít kvalitní koženou bundu v obchodě vyžaduje dobré oko a spoustu zkoušení. Když se vám to pak podaří, odcházíte s pocitem, že jste někoho možná tak trochu okradli. Ti lidi v obchodě nemají tušení, co vám vlastně právě prodali…
Svoji koženou bundu jsem kdysi objevil v jednom výprodeji v newyorském Brooklynu. Poohlížel jsem se po nějakém klasickém, dobře zachovalém kousku už dlouho, a když jsem ji uviděl, věděl jsem, že je to ona. Nehnal jsem se k ní, jen líně prohlížel ostatní zboží a pak si ji jakoby mimochodem vyzkoušel. Přitom jsem hledal každý náznak ošoupání nebo kaz na kůži, který bych mohl využít při smlouvání. Cena, kterou prodávající nadhodil, byla ostudně přemrštěná. Bez mrknutí oka jsem nabídl půlku. Pak jsme se chvíli přetlačovali pohledem a nakonec, oba spokojení s výsledkem, si plácli. Tu bundu nosím už deset let a dalších deset budu.
Jak při vybírání poznat, že svoje peníze utratíte smysluplně? Zaměřte se na detaily. Prozkoumejte podšívku. Je z polyesteru? Tak tuhle bundu nechcete. Kůže by měla být na omak měkká a nepopraskaná. Pokud se vám zdá vybledlá, nevadí; se správným krémem bude za chvíli jako nová. Stejně tak nevadí roztržená podšívka nebo díra v kapse, takové drobnosti se dají snadno spravit. Zkontrolujte ale všechny zipy, cvoky a knoflíky. Pokud váháte ohledně velikosti, nebojte se koupit si o něco větší než je vaše obvyklá konfekční. Oversized styl kožené bundě sluší. Máte koupeno? Jemně kůži vyčistěte pomerančovým nebo tea tree olejem, vyluxujte kapsy a ošetřete speciálním krémem na kůži.
„Pre-owned“ móda dnes zažívá rozmach také na internetu. Vedle nadnárodních kolosů jako je třeba Vestiaire Collective nebo stránek, které sdružují stovky prodejců, jako je Marrkt, jsou tu stovky a tisíce malých obchodů, které mají někde v Bristolu nebo uprostřed Kalifornie svoji kamennou prodejnu, ale za řádné poštovné vám pošlou cokoliv přes půl světa.
Pokud se vám ale nechce platit drahé poštovné, online obchody se světovou vintage a pre-owned módou najdete i Česku. Jako je třeba Cornershop Craiga Montany, britského expata žijícího v Praze. Jeho obchod je pro něj obsese, životní styl i zdroj obživy. Lásce ke stylu ho naučil jeho dědeček, jamajský emigrant žijící v poválečném Londýně. Z asistenta v obchodech s oblečením se vypracoval v profesionální shopaholica. Stejně jako mnoho prodejců módy z druhé ruky udělal první byznysové krůčky skrz britskou platformu Debop (v Česku je tomuhle modelu nejblíž Vinted).
Občas ale není nad ruční obíhání obchodů. Praha je second handů plná a někdy je složité poznat, které z nich jsou jen hrabárny plné fast fashion módy, co nestojí ani za těch pár desetikorun, a které za sebou mají výběr zkušené majitelovy ruky. Následující obchody můžu v klidu doporučit.
Obchod v centru pražského Žižkova s novým i vintage oblečením. Příjemný personál, spousta skvělý denimových a outdoor kusů, dobré ceny a pravidelné slevové akce. Adresa: Husitská 23, 130 00 Praha 3-Žižkov
Zastrčený obchůdek v uličce za Malostranským náměstím je rájem pro znalce. Najdete tu spousty devadesátkových módních hitů, vintage klasiky, limitovaných edic tenisek a sběratelských kusů. Personál je složený z nadšenců, kteří módě opravdu rozumí. Adresa: Maltézské nám. 474/3, 118 00 Malá Strana
Džíny, třička, sportovní oblečení. Na Praze 6 kousek od metra. Nové přírůstky můžete pravidelně omrknout na jejich Instagramu. Adresa: Muchova 231, 160 00 Praha 6-Dejvice
Nováčkové se skvělým vkusem. Krásný prostor, kde se občas pořádají sympatické akce, dobré ceny i výběr. Rozhodně stojí za návštěvu! Adresa: Haškova 5, 170 00 Praha 7-Holešovice
Pokud jste nováčci v nakupování vintage módy a hledáte kousky, které si drží kvalitu a styl desítky let a zároveň ani po další dekády zřejmě neztratí příliš na ceně, může vám pomoct malý průvodce. Mějte ale na paměti, že o těchhle pokladech ví tisíce dalších obsesivních hledačů z celého světa a občas musíte jednat rychle, abyste svůj kabát od Burberryho nebo větrovku Barbour získali jako první.
Burberry je dnes synonymem uměřeného luxusu, ale slávu značky předcházel klasický příběh vzestupu z úplného dna. Jistý Thomas Burberry obchod založil už v roce 1856 v Basingstoku v Hampshire a záhy vynalezl gabardénové plátno – pevný, voděodolný materiál, který znamenal revoluci v oblečení určeném pro ochranu před vlhkostí a deštěm. Během obou válek zásoboval britskou armádu plášti vybavenými do polních podmínek. Ostatně „trench coat“ získal svůj název právě po dlouhém kabátu určeném vojákům v zákopech.
Dnes tahle 115 let existující značka zaměstnává přes deset tisíc lidí po celém světě a dál se soustředí na inovativní materiály a praktické, funkční střihy. Zároveň nejen „myslí“ na životní prostředí, ale i jedná. Už v roce 2022 přechází ze 100 % na energii z obnovitelných zdrojů.
Naprostý lídr v outdoor oblečení. Zaměřují se na produkci maximálně kvalitních kusů a dávají na ně doživotní záruku. Pokud se něco přece jen pokazí, aktivně vyzývají své zákazníky, aby jim svoje oblečení poslali k opravě. V roce 2017 takhle údajně repasovali a k zákazníkovi vrátili 13 000 kusů oblečení.
Americký obuvní obr známý svými keckami letos představil kolekci klasických designových kusů jako Chuck Taylor nebo Crater v sustainable verzích. Kolekce „Renew“ je komplet z recyklovaných materiálů.
Nezávislá velšská značka, kterou vedou a vlastní její zaměstnanci. Založena byla v roce 1995 a už tehdy se zaměřovala na použití organických nebo recyklovaných materiálů s nízkým dopadem na planetu. Pozitivní oblečení pro lidi s pozitivním vztahem k životnímu prostředí a nefalšovanou láskou k přírodě.
Britská značka proslulá svými povoskovanými větrovkami a plášti si i po sto letech od založení drží auru spolehlivosti a odolnosti. Právě pláště a bundy z povoskovaného plátna jsou asi nejvíc signature kousek a oblíbili si ho jak hipstři, tak dělníci z britských farem. I na tenhle kousek oblečení dostanete doživotní záruku. Program „Wax for Life“ vyzývá zákazníky, aby svoje staré nebo poškozené kusy poslali na správku nebo v některých případech i výměnu.
• Přechod v hlavě i posteli. My se o menopauze mluvit nebojíme.
• Jizvy na duši – o síle lásky, problematice vysoké citlivosti nebo špatné dostupnosti péče o psychiku.
• Seznamte se s kompletní osmičkou žen, které oceňujeme v rámci výzvy Moje Heroine 2023.
• Může nás oživení dovedností předků přivést k úplně novému vztahu k přírodě? Tereza Šmejkalová nabízí lekci ze spirituální ekologie.