E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Mně samotnému se to stalo dvakrát a další věci, které jsme se nechtěli dozvědět o smýšlení policejního prezidenta

08. srpen 2023
11 035

„Velmi často, ale velmi často, je oznámení ženy o nějakém sexuálním násilí smyšlené, velmi často,“ prohlásil ve včerejším rozhovoru pro Aktuálně.cz policejní prezident Martin Vondrášek. Ale nebyla to jen tato věta, která vyvolala vlnu kritiky. Pan prezident žádal, aby jeho věty nebyly vytrženy z kontextu. My jsme o kontext poprosili advokátku Lucii Hrdou, která se dlouhodobě specializuje na sexualizované a domácí násilí, a to nejen na poli advokacie, ale i snahami o zpřístupnění této problematiky široké veřejnosti.

Foto: Shutterstock

Policejní prezident Martin Vondrášek včera v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl několik věcí, které vypovídají o stavu české policie a typickém průběhu vyšetřování genderově podmíněného násilí mnohem víc, než jejich autor asi zamýšlel.

Začalo to výrokem o tom, že nejtěžší trestné činy – konkrétně vražda a těžké ublížení na zdraví – se nejčastěji v ČR odehrávají mezi členy rodiny, a že policii nejde, na rozdíl od jiných trestných činů, tolik prevence. Policejní prezident uvedl, že pokud například femicidě (tedy genderově podmíněné vraždě) nepředchází žádné násilí, není možné ji předvídat. Z české i zahraniční praxe přitom víme, že femicidy jsou mnohdy vyvrcholením domácího násilí, které je ze strany orgánů činných v trestním řízení ignorováno. Ano, pachatel nikdy předtím nebyl za domácí násilí potrestán, protože například jednotlivé útoky nebyly vyhodnoceny jako trestný čin, ale byly postoupeny do přestupkového řízení. Co na tom, že takových přestupků měl pachatel deset nebo dvacet. Nebo pachatel nebyl ani vykázán ze společného obydlí, protože se z pohledu policie nejednalo o závažné napadání. Anebo se oběti natolik bály cokoliv hlásit, protože nevěřily, že by jim policie mohla pomoci.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!