Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Spotřebitelé by neměli strkat hlavu do písku, říká finančnice. Od podzimu podle ní bude hůř

FinanceRozhovorSpolupráceVzdělávání
Redakce Heroine
| 26. 10. 2022 | 518
Spotřebitelé by neměli strkat hlavu do písku, říká finančnice. Od podzimu podle ní bude hůř
Zdroj: Shutterstock

Covidovou krizi vystřídala válka na Ukrajině a s ní spojené rostoucí ceny energií. Následující měsíce tak mohou být pro řadu lidí velmi náročné. Jak se v současnosti co nejlépe chovat na finančním trhu? „Základ je srovnat více nabídek, nebát se nechat si poradit od někoho, kdo se v oblasti orientuje, a nepodepisovat nic, čemu nerozumím,“ vyjmenovává v rozhovoru pro Heroine.cz Jana Hanušová, předsedkyně České leasingové a finanční asociace a generální ředitelka společnosti Essox.

Jak Češi z ekonomického pohledu doplatili na pandemii covidu? Zadlužili jsme se?

Nemohu říci, že by pandemie nějak výrazně zvýšila platební neschopnost. Mohu teď mluvit jen za ČLFA, ale myslím si, že v bankách je to podobné. Neprokazují to ostatně ani čísla. Například počet spotřebitelů, kteří mají dluh po splatnosti, každoročně v negativním registru SOLUS klesá, a to navzdory pandemii. V tuto chvíli je jich zhruba 450 tisíc. A my jsme velmi rádi, že naši klienti koronavirové období zvládli.

Jak si v tomto směru Češi vedou v porovnání s jinými státy Evropské unie?

Pro někoho to bude překvapivé, ale ve srovnání s Evropou Česko vyniká. Podle žebříčku EU-SILC Survey, který zpracovává Eurostat, mají české domácnosti nejmenší problémy se splácením svých závazků v rámci celé Evrop­ské unie. Zatímco v roce 2017 byla Česká republika na druhé příčce za Německem, data za rok 2020 ji posunula na první místo s pouhými třemi procenty domácností, které mají problémy s úhradou svých závazků. Je to dáno příznivější strukturou úvěrů domácností – vedou hypotéky a úvěry na bydlení. A také správně nastavenou legislativou v oblasti úvěrů a ochrany spotřebitele.

To se hezky poslouchá, ale máme tu rekordní inflaci, v důsledku války na Ukrajině zdražují energie. Jaký je výhled pro další měsíce?

Situace na Ukrajině se v tomto směru zatím neprojevila. Výhled pro další měsíce nicméně růžový rozhodně není. Jsme proto ještě obezřetnější než dříve. Lze očekávat, že bude přibývat lidí neschopných splácet své závazky například právě v důsledku zvýšených cen energií. Česká národní banka (ČNB) navíc v posledních měsících poměrně pravidelně přistupuje ke zvýšení úrokových sazeb. Ještě loni jste si mohli půjčit za zhruba 2% úrok, nyní už jde o úrok 7%. Jedná se o reakci na extrémně vysokou inflaci. Ekonomové naznačují, že dorazit by dokonce mohla i stagflace, tedy zpomalení či úplné zastavení růstu v ČR. A úroky mohou pochopitelně zamířit ještě výše. To bude mít negativní vliv na klienty, kterým končí fixace hypotečních úvěrů. Na danou situaci se proto již nyní připravujeme, stejně jako na pomoc pro naše zákazníky. Je nicméně důležité, aby se na situa­ci připravili i spotřebitelé. Pokud se dostanou do potíží, je klíčové postavit se k problému čelem, nestrkat hlavu do písku. To je vůbec to nejhorší, co mohou udělat. Máme totiž velmi mnoho nástrojů, jak řadu problémů zvládnout.

Jana Hanušová

Foto: Jana Hanušová

Je jednou z nejvýše postavených žen v českém finančním byznysu. Dlouholetá místopředsedkyně a od srpna 2021 předsedkyně České leasingové a finanční asociace, členka představenstva evropské asociace Eurofinas. Vystudovala Fakultu sociálních věd na Univerzitě Karlově a svou kariéru začínala v Komerční bance. V současné době je generální ředitelkou skupiny Essox v České republice a na Slovensku. Dále působí jako členka dozorčí rady společnosti ALD Automotive.

Zapojit zdravý rozum

Na půdě Evropského parlamentu se teď řeší nová směrnice, která se týká právě půjček. Proslýchá se, že by mohla znamenat zmrazení úvěrového trhu. Vnímáte to tak?

V tom nejhorším scénáři do značné míry ano. Směrnice o spotřebitelském úvěru se dotkne desítek milionů evropských spotřebitelů a měla by definovat nová pravidla pro odpovědné financování a ochranu spotřebitele. Jenže výchozí situace je na každém trhu zcela odlišná a aktuálně je ve hře několik stovek pozměňovacích návrhů. Na půdě ČLFA se proto snažíme vysvětlovat dopady jednotlivých opatření a vyhnout se regulaci, která by omezila dostupnost finančních služeb. Ty jsou totiž motorem ekonomiky, a jsou to právě úvěry, které mohou pomoci rychle překlenout ekonomickou krizi. Věříme, že se tak v rámci budoucího projednání podaří prosadit vyvážený finální dokument, který zohlední přiměřenou ochranu spotřebitelů, ale také spravedlivé zájmy věřitelů.

Přílišná regulace není cestou, jakou bychom se měli vydat. Co by naopak pomohlo?

V dnešním světě obecně stále více platí „důvěřuj, ale prověřuj“. Stejně jako finanční instituce prověřují schopnost splácet na straně svých klientů, i spotřebitelé sami by měli zapojit zdravý rozum při posuzování lákavě výhodných nabídek. Pokud například někdo inzeruje půjčku bez prověření v registru, měl by být spotřebitel na pozoru. Lidé by se měli více věnovat finančnímu vzdělávání.

Jak se může běžný spotřebitel více zorientovat na finančním trhu? Kde začít? 

Základním pravidlem je srovnat více nabídek. Pokud je některá z nich na první pohled podstatně výhodnější než ostatní, měl by být spotřebitel opatrný. Nebát se nechat si poradit od někoho, kdo se v oblasti orientuje, a nepodepisovat nic, čemu nerozumí. I to se snažíme vysvětlovat v rámci různých přednášek a také prostřednictvím médií. Důležité je také pracovat s mladou generací, pro kterou máme například v Essoxu projekt Společně bezpečně. Zde učíme děti z mateřských a základních škol nejen pravidla bezpečného chování v dopravě či v přírodě, ale také základním principům finanční gramotnosti.

Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem – společností Benes Consulting Group s.r.o.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze