Diskuze k článku:

Konec vlastní identity. Většina žen přebírá manželovo příjmení. Je to cesta nejmenšího odporu, tvrdí odborníci

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Veronika | 2. 8. 2022 18:38

Máme možnost volby. Když žena chce, může si vzít manželovo příjmení. Jde to i naopak a občas se to děje, zvlášť když manžel dostal do vínku příjmení typu Prcal, Pinďour a podobně :-) Žena si může nechat i své příjmení anebo mít své a manželovo s pomlčkou. Přimlouvala bych se, aby si ženy nechávaly koncovku -ová - čistě proto, že mi to přijde víc české než třeba Dobromila Rettig - ale i to je každého věc. Víc se v tomhle směru proti diskriminaci udělat nedá - nehledejme potíže tam, kde nejsou! Pokud vám tchýně, maminka nebo někdo jiný mluví do příjmení, mluví nejspíš i do spousty dalších věcí. A to bohužel žádný rovnostářský předpis nepořeší.

+31
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

antifeminista | 2. 8. 2022 18:35

Kdyby přechýlené příjmení bylo opravdu potupné, jistě by to tak vnímala většina žen i bez feministického hnutí, které je ze své podstaty reakční, což znamená, že neodhaluje nic nového pod sluncem.
Pokud se drtivá většina žen, považujících své přechýlené příjmení za útlak, zároveň ztotožňuje s feminismem, pak je zřejmé, že tento názor přijaly až se vstupem do hnutí a do té doby jim přechýlené příjmení vředy na žaludku a rozšířené žíly nezpůsobovalo.

Ano. Feminismus očividně řeší skutečné problémy žen a kdo není duší feminista, je proti ženám.

-9
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

antifeminista | 7. 8. 2022 17:52 | reakce na antifeminista - 7. 8. 2022 17:48

"Konec vlastní identity" je výplod Ministerstva feminismu pro vyvolávání nenávisti kolem žabomyších sporů.

0

antifeminista | 7. 8. 2022 17:48 | reakce na Lenka - 6. 8. 2022 17:55

Naštěstí je celý tento umělý pseudoproblém, vyvolaný nenávistnou frakcí feministek, jen akademická debata, protože na výběr samozřejmě máte.

-2

whitemirror | 6. 8. 2022 23:25 | reakce na whitemirror - 6. 8. 2022 23:24

Citace - whitemirror / 6. 8. 2022 23:24

Ano, je to možné. Akorát nemohou mít oba 2 příjmení, jeden z nich musí mít jedno a druhý z nich má obě příjmení. A ještě je pravidlo, že to příjmení po manželce byste musel mít první v pořadí a to rodné příjmení jako druhé.
reagovala jsem na Adama W.

0

whitemirror | 6. 8. 2022 23:24

Ano, je to možné. Akorát nemohou mít oba 2 příjmení, jeden z nich musí mít jedno a druhý z nich má obě příjmení. A ještě je pravidlo, že to příjmení po manželce byste musel mít první v pořadí a to rodné příjmení jako druhé.

0

Lenka | 6. 8. 2022 17:55

No já třeba nechápu,proč si mám kvůli nějaké smlouvě s mužem měnit příjmení . Manželství je zbytečnost a jen smlouva k ochraně dětí a majetku. Děti nemám , smlouvu nepotřebuji . Kdybych se vdávat musela , jméno si nechám svoje ,i kdyby rodina a okolí protestovalo. Vztah mám k vlastní rodině ,nikoli cizí,partnerově,která vždy bude méně důležitá nebo bezvýznamná . Ale každý ,ať dělá,jak uzná za vhodné.

+3

Lenka | 6. 8. 2022 17:48

Pro mě by to bylo ponižující , vzít si cizí jméno .Raději bych se nevdala,kdybych neměla má výběr.Každý ať si dělá,co chce.

0

Jarka | 6. 8. 2022 9:06

No to je hrůza přijmout manželovo příjmení! :-) Tím zřejmě končí ženin život a nastává otroctví. Panebože to jsou zase nenávistné liberalisticko pokrokové žvásty! Je přece naprosto normální, že členové rodiny používají stejné příjmení. Zvyšuje to povědomí o příslušnosti k dané rodině. Zejména pro děti, je důležité že se mohou identifikovat stejným příjmením jako všichni členové rodiny. Je to pojící prvek! To se samozřejmě neokomunistickým pokrokářům nelíbí. Ti chtějí kompletně zlikvidovat tradiční společenské uspořádání. A vytvořit směs z neukotvených jedinců, nemajících vztah k ničemu a k nikomu.

-1

Lída | 5. 8. 2022 8:26

I u nás si můžete příjmení změnit. A taky se to občas dělá. Znám jednu, která si za svobodna změnila příjmení a toto příjmení při svatbě přijal její manžel.

0

Lída | 5. 8. 2022 8:21 | reakce na B - 2. 8. 2022 14:16

Teda vás teda taky ponižuje všechno.

-1

antifeminista | 4. 8. 2022 5:49 | reakce na Energy - 3. 8. 2022 19:21

To že nezasvěcený laik logiku nevnímá, není důkaz chybějící logiky. Vedení matrik (tím myslím proces, ne lidi na matričním úřadě) vyžaduje, aby tvorba jmen a příjmení měla jistá pravidla. Pravidla se mohou aktualizovat, ale musí garantovat určitou míru transparentnosti tvorby jmen. Dělat ve všem guláš je možná moderní, ale rozhodně ne prospěšné.

-2

antifeminista | 4. 8. 2022 5:42 | reakce na Adam W. - 3. 8. 2022 23:07

Jak to bylo v matričním zákoně si pamatuju, ale dneska je to asi už v NOZ, jen nevím kde. Každopádně právně to možné je, i když podmíněně.

-1

antifeminista | 4. 8. 2022 5:27 | reakce na Adam W. - 3. 8. 2022 23:07

301/2000 Sb. Zákon o matrikách, jménu a příjmení, část první, hlava II, díl 2, § 70, odst. 1:

(1) Občan může užívat více příjmení pouze za těchto podmínek:
a) nabyl-li je podle dříve platných předpisů a je oprávněn je užívat podle tohoto zákona, anebo
b) prohlásil-li souhlasně při uzavírání manželství, že příjmení druhého snoubence užívajícího více příjmení bude jejich příjmením společným, anebo
c) prohlásil-li při uzavírání manželství, že spolu se společným příjmením bude užívat a na druhém místě uvádět příjmení předchozí , nebo
d) jde-li o příjmení dítěte po jeho rodičích, kteří jsou oprávněni užívat více příjmení, nebo
e) nabyl-li je v souvislosti s osvojením27).

0

Adam W. | 3. 8. 2022 23:07

Mě by spíš zajímalo, jestli je právně možné mít 2 přijímení. Resp. možnost vzít i manželčino přijímení a nechat si svoje, jako to udělal Tomáš Gariggue Masaryk. To by bylo super. Klidně bych si nesl i přijímení ženy - pro mě by to byla čest.

+3

Julie | 3. 8. 2022 20:47

Dnešní feministky už cítí jako nátlak už úplně všechno. Znám hned několik dětí, které mají guláš v hlavě z toho, že se maminka jmenuje jinak než ony a tatínek. Přesto mají možnost volby, tak nevím, co řeší. Já jsem se třeba ráda zbavila svého komplikovaného příjmení, konečně jo nemusím hláskovat nebo pětkrát opakovat a manželovo příjmení bych si nechala s klidným srdcem i po rozvodu, definují mě totiž úplně jiné věci než nějaký shluk písmen.

-1

Energy | 3. 8. 2022 19:21 | reakce na Katka - 3. 8. 2022 12:45

Super, je fajn, že jste tohle také zmínila. V dnešní době "slepených rodin", kdy je naprosto běžné, že polorodí sourozenci, kteří spolu žijí ve stejné domácnosti mají jiné příjmení, je zde pořád tenhle zákon, který u nerozvedených "tradičních" rodin nařizujem, že se sourozenci musí jmenovat stejně.
Dále se u nás v ČR můžou dát dítětí dvě křestní jména, ale dvě příjmení ne. Je tedy naprosto v pořádku pojmenovat díte Jakub Antonín Jednička, ale Jakub Vaněk Jedlička vám úřady zatrhnou... no já nevím, myslím, že ten systém je na dnešní dobu zastaralý a postrádá logiku.

+1

antifeminista | 3. 8. 2022 18:06 | reakce na Eva Broučková - 3. 8. 2022 15:10

Dnešní progresivně feminističtí psychologové - včetně psychologů z kdysi renomovaných univerzit Břečťanové ligy - plkají mimojiné takové absurdity, jako že astronomický jev - černá díra - je pojmenováním založeným na podvědomé touze zotročovat africké domorodce.

Vedle toho je plk o ztrátě identity přijetím mužova příjmení ještě přijatelné dětské švitoření. :-)

-1

Eva Broučková | 3. 8. 2022 15:10

ty brďo to je síla, je mi 62 roků a NIKDY jsem necítila ani náznak ztráty identity a už vůbec ne přijetí příjmení manžela jako cestu nejmenšího odporu, možná by mnozí psychologové měli vrátit diplomy, tak absurdní plky jsem dlouho nečetla, téměř všude na světě má žena právo svobodné volby....tento článek by snad mohl v yjít tam, kde ne, ale to je zcela jiná píseň...redaktoři umisťující tyto články jako berné mince platné i u nás, by se také mohli vrátit na školu a zopáknout si základy žurnalistiky...

-1

Evka | 3. 8. 2022 14:00

Chvíli jsem přemýšlela jestli je ten článek psaný vážně... Zvlášť v dnešní době, kdy se žena může rozhodnout zda se může vdát, jaké příjmení si po svatbě zvolit. Většina lidí v tom vidí symboliku v založení nové rodiny, příjmení, které budou jednou nosit případné děti (což je roztomilý paradox, 90% žen dává příjmení po otci) Takže je Táta (třeba) Novák, jehož děti hrdě nosí jméno Novák a paní hrdě nese jiné jméno (které jí též vybral někdo jiný), protože jinak by byla závislý majetek ??

-3

Katka | 3. 8. 2022 12:45

Přesně tak. Já mám své původní příjmení a manžel taky. Pro syna jsme zvolili příjmení po manželovi, protože se nám toto spojení líbilo víc. Zároveň jsme chtěli, aby v případě, že budeme mít kluka, měl tedy příjmení po manželovi a v případě, že budeme mít holku, měla by příjmení po mně. Aby to tak nějak bylo fér :) To Vám ale matrika taky zatrhne, protože sourozenci musí mít stejné příjmení. Diskriminace to je.

+6

umfa | 3. 8. 2022 12:42 | reakce na Neřeknu - 3. 8. 2022 7:45

Nevím, několikrát svatbu odložila a pak jsem ji ztratil ze zorného pole. Vygooglit se mi to nepovedlo. Bohužel to historku trochu degraduje, tak jsem to tam přímo nepsal :-)

0

Mastodont | 3. 8. 2022 11:04 | reakce na Iva - 3. 8. 2022 10:31

Klobouček. A správný partner tohle pochopí.

+3

TetaKateřina | 3. 8. 2022 11:02

Co si ten feminismus vygooglit, když ho máte v nicku?
Říkali vám ve škole, že nemáte používat cizí termity? Došel mi šampon, půjdu se podívat na nějaký pro feministky teda.

0

Energy | 3. 8. 2022 10:47

Veronika ve svém komentáři vyjmenovala všechny možnosti jak mohou manželé naložit se svým příjmením po svatbě a doplnila, že více se proti "diskriminaci" nedá.
Je pravda, že se svým příjmením si tedy může každý naložit jak chce - což je super, tak by to mělo být. Každopádně když se dva lidé berou a každý si ponechá své příjemní, musí se dohodnout jaké ponesou jejich děti. A to musí vybrat pouze jméno jednoho z nich, protože v ČR není možné dát dítěti dvě příjmení - což už z principu nikdy rovné nebude.
Proto si myslím, že se vůči této "diskriminaci", jak píše Veronika, více udělat dá, právě změnou tohoto zákona. Protože pokud má dítě dva rodiče s různým jménem, nevidím důvod, proč by mělo nést jenom jedno. Ve spoustě jiných zemí je toto samozřejmostí, v jiných je zde alespoň možnost volby.
Mohlo by to vyřešit i problém u nesezdaných párů, kdy se dítě opět pojmenovává po jednom z rodičů, většinou po otci a potom žena tlačí na svatbu, protože chce mít stejné jméno jako její dítě.
Na změnu tohoto zákona to bohužel v nejbližší době nevypadá, každopádně myslím, že by to byla zajímavá varianta pro dost páru.

0

Iva | 3. 8. 2022 10:31

Já si nemyslím, že kdybych si převzala partnerovo příjemní, ztratím svou identitu, ale i tak si chci nechat svoje příjmení. Protože už nejsem nejmladší a jsem s tím dost sžitá, nehledě na to, že lidi s mým příjmením je v Česku opravdu minimum. Taky mě to pojí s mým tátou, který mi zemřel, když jsem byla malá, s jeho rodinou (po které celá jsem), mám k tomu vztah. K partnerovu příjmení nemám žádný vztah, jeho rodina mi není nijak blízká, tak nějak mi přijde divné mít jejich jméno. Tak jo, možná se to nakonec nějakým způsobem pojí s identitou (ale ne vyloženě se ztrátou, jsem asi prostě jen hodně sentimentální).

+11

Franta Trávníček | 3. 8. 2022 7:58 | reakce na Neřeknu - 3. 8. 2022 7:44

Přípona, přípona, přípona. Každý, kdo řekne koncovka, za trest koupí v antikvariátě za pět korun Stručnou mluvnici českou a spořádá ji k večeři a už nikdy se nebude montovat do debat o morfologii a slovotvorbě.

+6

Neřeknu | 3. 8. 2022 7:45 | reakce na umfa - 2. 8. 2022 21:27

A jak se nakonec rozhodla?

0

Neřeknu | 3. 8. 2022 7:44 | reakce na Mastodont - 3. 8. 2022 7:33

Většina lidí tohle bohužel nepochopí a pořád a pořád dokola budou opakovat, že je to přivlastňovací koncovka. Je plno ženských, které "argumentují" tím, že nechtějí nikomu patřit. Tím ale jen dokazují svou neznalost českého jazyka.

+1

Neřeknu | 3. 8. 2022 7:42

To je zase slátanina. To, že se mi změní jméno, vážně neznamená konec mé identity. Pokud si to někdo myslí, měl by vyhledat odbornou pomoc v podobě psychologa či psychiatra.

-1

Mastodont | 3. 8. 2022 7:33

Mezi těmi koncovkami ová (-ova) je ale rozdíl, vysvětloval to třeba Oliva („Kdo je alespoň trochu v jazyce vzdělaný, tak ví, že přivlastňovací koncovky vypadají jinak. Když se někdo jmenuje Novák, tak jeho kniha je Novákova kniha, nikoli Nováková kniha.

0

Andrej | 3. 8. 2022 1:26

Kdo považuje jméno za významnou součást vlastní identity je zřejmě zralý na léčbu. Samozřejmě s výjimkou jedinců, kterým se dostalo hanlivého jména, ale na ty naštěstí myslí zákon.
Stejně tak bych na léčbu poslal každého, kdo své blízké ke změně jména nutí. Klidně bych si vzal jméno po manželce, je mi to zcela buřt...

-2

Zobrazit další