Diskuze k článku:

Ženy můžou dělat cokoliv. Dokud nemají děti. Od matek společnost očekává hlavně péči

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Zuzana | 6. 6. 2022 8:12

Tak jo, nastíním svojí zkušenost:
1) mám přírodovědné VŠ vzdělání a pracuji v oboru, takže podle Vašich měřítek tvořím ty správné hodnoty
2) co vidím v práci v porovnání ženy vs muži: ženy čeká za stejnou práci nižší plat a doma druhá směna s péčí o rodinu a domácnost, muži mají vyšší plat za stejnou práci a doma si po příchodu z práce mohou odpočinout
3) byla jsem svědkem situace kdy se do zaměstnání nabíralo na 1 pozici, a muži se stejným vzděláním a zkušenostmi nabídli automaticky o 4 000 Kč vyšší nástupní plat - bylo mi to pak vysvětleno že “chlap by to za nižší plat přeci nedělal”
4) několika mým kolegyním bylo řečeno, že mají nižší plat právě proto, že mají partnera a ten se o ně přeci postará - tohle mi třeba přijde neskutečné na obě strany (jako proč mám někoho práceschopného a dospělého automaticky živit a na druhou stranu proč by měl někdo živit mě když plnohodnotně pracuji…)
a další a další…. kdybych měla vypsat všechno, tak by to vydalo na knihu :)
a než mi začnete radit, že my ženy to takhle vlastně chceme apod., tak za sebe říkám že nechci, ale hlavou zeď neprorazím….

+109
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Žaneta | 6. 6. 2022 8:30

To je vše z nadbytku blahobytu. Jestliže má člověk možnosti a peníze tak se nechce omezovat s chce mít svobodu. Prostě dřív ty ženské byly doma takže ti bylo něco jiného. Bývalý manžel byl sicet trouba ale v jednom měl pravdu. Žena nemá být ve vysokých postech protože pak ztrácí zájem rodit a být doma.

-73

Diskuze k článku:

Lída - komentář k Mariana | 23. 9. 2022 9:34

Mariano, mluvíte mi z duše. Děti jsou malé jen chvíli, nikdy se to nedá vrátit. Na kariéru zbývá celý život, i když ji děti zpomalí, tak pořád se to dá dohnat.
To píšu jako vysokoškolačka, matka dvou dětí a babička dvou malých vnoučat. Maminky jsou s nimi rády doma. A to jsou obě vysokoškolačky, dcera je fyzioterapeutka a snacha doktorka internistka.

0

Lukáš T. | 22. 9. 2022 17:55

To je pomluva! Já s Uhry nemám nic společného! Maďary vyloženě nemám rád :-)

0

cha | 22. 9. 2022 17:19

Na Lukáš T. je zbytečné reagovat, to je uhrovitý panic a submisivní feminista.

+1

Lukáš T. | 22. 9. 2022 16:02

Jak se durdí, trollí farma! :-D

+1

Pavla | 22. 9. 2022 12:13

Lukáš T.
Pokud bych byla "feministka" a chovala se podle místních rad v článcích, tak tě obviním ze sexismu a genderových stereotypů, jak by se žena měla chovat a vyjadřovat, protože si myslíš, že jedno pohlaví nebo gender je ze své podstaty nadřazené druhému a zpochybňuješ moje názory. :D
Takže se okamžitě omluv a dej si pár facek, nebo ti rozkopu koule, přesně jak tady radila minule paní ze sebeobrany.

0

opica | 22. 9. 2022 11:28 | reakce na opica - 22. 9. 2022 11:27

A inak len tak medzi nami, ja tiež nie som skutočná opica, len sa za ňu vydávam...

+1
Zobrazit komentovanou zprávu

opica | 22. 9. 2022 11:27 | reakce na Lukáš T. - 22. 9. 2022 9:49

Reagujete na příspěvek z 22. 9. 2022 09:49, Autor: Lukáš T.
Aj keby nebol(a), na hlavnom argumente (nikto príčetný by nezamestnával drahých mužov, ak by ten istý výkon podali lacnejšie ženy) to nemení ani písmeno.

0

Pavla | 22. 9. 2022 10:00

Lukáš. T.
Ty seš asi hloupý troll a nula vydává se za někoho, co něco odhalil. :DDD

0

Pavla | 22. 9. 2022 9:58

For Lukáš T.
Jasně, ty jsi sám StB a něco jsi odhalil. No moc ti to nejde, protože je to špatně. :D

0

Lukáš T. | 22. 9. 2022 9:49

Jen menší upozornění: Pavla není žena. Je to muž, co se za ní jen vydává. Je to osvědčená metoda diskuzních trollů. Dělá to tak třeba estébák Markvart na Twitteru, když dělá propagandu pro ANO-StB.

0

Pavla | 22. 9. 2022 9:33

for Zuzana
Ten plat není za stejnou práci, pokud ano řekni si o zvýšení platu.
Pokud bys odvedla opravdu stejnou práci za nižší plat, tak by firma žádné muže nezaměstnávala. Tvůj příspěvek je plný lží a polopravd.

+1

Pavla | 22. 9. 2022 9:25

for Zuzana
Všechny ženy doma čeká druhá směna a všichni muži po práci odpočívají? Stále platí, jaké si to uděláš, takové to máš. Kdo ti brání v tom, že nemůžeš odpočívat? Jen vlastní neschopnost se domluvit s partnerem na lepší organizace.

0

Tereza | 21. 9. 2022 21:41

Já měla tři obrovská štěstí. První v tom, že mě mateřská doma tak ubíjela, že nezbylo místo na pochybnosti, jestli budu dobrá matka, když půjdu do práce, protože já tam musela, abych se nezbláznila. Druhé a třetí štěstí byl můj muž a šéf, oba mi vyšli vstříc, abychom se s mužem mohli v péči o dítě a v práci střídat.
Ovšem dojala mě pediatrička, ta se podivovala, jestli prý nevím, že malé dítě potřebuje matku. Otce snad ne?

+1

antifeminista | 21. 9. 2022 17:45

Okurková sezóna jednoho tématu následovaná recyklátem. Kéž by Vaši sponzoři viděli, za co utrácíte jejich peníze. :-D

-1

Marianna | 20. 9. 2022 13:51

Setkala jsem se spise s opacnym tlakem. Uz tri mesice po porodu druheho ditete slycham od kolegu dotazy, kdy se vratim do prace, kdy mam v planu atestovat. Dokonce i moje gynekolozka se me na kontrole po sestinedeli ptala, jak to udelam a kdy se vratim do praxe a opravdu se divila, ze chci s detmi ty tri roky byt doma a venovat se jim. Slycham, jak do me stat investoval na vzdelani a ted jsem ekonomicky nevykona. Jako bych ten diplom snad dostala jako darek, byla to sakra drina a vnimam dost negativne, kdyz si pak nekdo osobuje pravo vytykat mi rodicovskou. Do spolecnosti jsi privedla dite, mas splneno a ted koukej vydelavat a pecovat o nas. Ja jsem presvedcena, ze materska pece o dite ma hluboky smysl a da diteti do zivota dobry start. Urcite je ten vztah jiny nez s tatinkem i kdyz ten je pro dite taky dulezity. Ale tehotenstvi a porod a kojeni je proste domenou matky a to nese jinou dynamiku vztahu. Tech vyzkumu na toto tema je dost. Samozrejme to je v poradku jen pokud to maminka tak chce. Pokud o to nestoji, stejne by to ten prinos pro dite nemelo. Jen chci ukazat na druhou stranku natlaku. Ja mam obavu, aby to nezkoncilo, tak, ze tlak spolecnosti na brzky navrat do prace bude tak silny, ze uz standartni tri roky pece doma nebudou mozne, ani pro ty, kdo to opravdu chteji. Podotykam, ze svou praci mam velice rada, tesim se zpet a i my casto chybi. Jen je pro me rodicovstvi ted na prvnim miste, i kdyz je to nekdy drina a k zblazneni (ale to prace prece taky, ze jo). V praxi pak budu jeste tricet a vice let, nemam tak pocit, ze mi neco utece...

+2

N.H. | 18. 7. 2022 12:22

Snůška hov$din. Silně bych regulovala vystudování vysokých škol, čím více vysokoškoláků/ček, tím více idiocie. Každý takový článek, nebo i komentář to dokazuje.
Nedělejte si miminka, když pro vás není prioritou! Opravdu tomu nerozumím - kariéra, ambice, anebo cestování, aj jsou pro mě extrémně důležité - ok, zřejmě pro mě mít dítě (teď) nebude. Být duchem mimo nebo se pohrdavě dívat na malé stvoření s tím, že

+1

umfa | 12. 6. 2022 15:08 | reakce na Petr.b - 10. 6. 2022 6:33

Ono to možná souvisí s dalším klasickým stereotypem, že chlap má hodně vydělávat a přitom být pořád doma :-) Blběny které jsou schopné tvrdit toto jsou samozřejmě schopné tvrdit i to co zmiňujete Vy :D

-1

Petr.b | 10. 6. 2022 6:33

Citace - Marosh / 9. 6. 2022 09:15

Zuzanko, v bodoch 1 a 3-4 s Vami súhlasím, je to stále tak ako píšete, je zopár firiem, kde sa takéto veci už nedejú, ale stále je to veľmi malé percento. Avšak s tým, že muž si po práci príde doma odpočinúť, naozaj súhlasiť nemôžem. Poznám viac mužov od rodiny takých, ktorý sa po príchode domov z práce začnú na plno venovať deťom, alebo fungovať v domácnosti. Práve naopak si myslím, že ten stereotyp muža sediaceho na gauči s pivom v ruke, zatiaľ čo žena varí večeru, vysáva a ešte pri tom dohliada na deti, už začína vymierať.

Tento stereotyp je šířen trvale ženami zaujatými proti mužům. Osobně jsem se s ničím podobným nikdy nesetkal: můj otec se doma nezastavil - po příchodu z práce dělal na zahradě a na údržbě baráku, v sobotu prali s matkou prádlo (nebyla automatická pračka), a vůbec domácí práce dělali minimálně napůl, spíše jsem měl dojam, že otec toho dělá mnohem víc, a zdětství si pamatuji i obrázek, kdy matka ležela s knížkou na gauči, zatímco otec řezal dříví, nebo skládal uhlí. Oba dědové to měli zcela stejně. No a já strávil pár let mezi prací a stavbou baráku - to jsem neměl ani minutu na "gauč s pivem a fotbalem". A úplně stejně to dělají i všichni mí kamarádi a známí.
Nepopírám, že existují kritizované modely, ale provozuje je určitá sociální vrstva, a předpokládám, že ani ženy v podobně "nastavených" domácnostech, nebudou žádné pracovní rekordmanky, resp. rekordwomanky.

+5

Marosh | 9. 6. 2022 9:15

Zuzanko, v bodoch 1 a 3-4 s Vami súhlasím, je to stále tak ako píšete, je zopár firiem, kde sa takéto veci už nedejú, ale stále je to veľmi malé percento. Avšak s tým, že muž si po práci príde doma odpočinúť, naozaj súhlasiť nemôžem. Poznám viac mužov od rodiny takých, ktorý sa po príchode domov z práce začnú na plno venovať deťom, alebo fungovať v domácnosti. Práve naopak si myslím, že ten stereotyp muža sediaceho na gauči s pivom v ruke, zatiaľ čo žena varí večeru, vysáva a ešte pri tom dohliada na deti, už začína vymierať.

+3

umfa | 8. 6. 2022 12:05 | reakce na Klára - 8. 6. 2022 9:33

Citace - Klára / 8. 6. 2022 09:33

2.cast
že pomoc vidím hlavně tom zbořit dogma typu - musím tu být pro dítě na 100% a co potřebuji nebo chci já není podstatné, já to nějak zvládnu...- no a pak tu máme tolik vyčerpaných maminek :

Chápu, já jen, že se s tím dogmatem nějak nepotkávám. U nás to třeba nebylo tak, že by žena jednala podle mussoliniovského "vše pro děti, nic proti dětem, nic kromě dětí", ale žila víceméně úplně normálně (a já se aspoň naučl přebalovat, když už ne kojit) a podobně to měli i známí z mé sociální bubliny. Takže na taková tvrzení koukám vždycky trochu s údivem :-)

0

petr.b | 8. 6. 2022 10:38

@Čingischán
Ale Klára to přece napsala sympaticky v humorné nadsázce. Aneb: "ženy jsou diskriminovány, že musí rodit děti, a muži zase, že nemohou" :-).
Naštěstí přírodě je to úplně jedno. A nás ostatní to pobaví!

0

Klára | 8. 6. 2022 9:33 | reakce na umfa - 7. 6. 2022 20:15

2.cast
že pomoc vidím hlavně tom zbořit dogma typu - musím tu být pro dítě na 100% a co potřebuji nebo chci já není podstatné, já to nějak zvládnu...- no a pak tu máme tolik vyčerpaných maminek :

0

Klára | 8. 6. 2022 9:26 | reakce na umfa - 7. 6. 2022 20:15

Já s vámi naprosto souhlasím, podle mě je mateřství přednost, jen jsem chtěla poukázat na tu absurditu, kam až to někdy zachází, když si chceme být ve všem rovni (a tedy i v těch příjmech).
Ano přetížené maminky na mateřské je téma, ale pomoc vidím hlavně v tom zbořit dogma

0

Čingischán | 8. 6. 2022 8:17 | reakce na Klára - 7. 6. 2022 19:19

Mě hlavně fascinuje ten výkřik: "cítím, že moje vlastní rozhodnutí otěhotnět není ve všech směrech sluníčkové a požaduji, aby s tím jiní na svoje náklady něco udělali a to jako fofrem!!"

Připomíná mi to trochu: "honem mi přičaruj ženicha, a peníze a hrozně moc! No dělej!!" :-D

Ta neschopnost přijmout fakt, že po nás všech život občas chce rozhodnutí, která nám nenabízí možnost válet se v plavkách na Ibize s milencem a mít pořád 25 let, krásnou figuru a miliony na účtě, je podle mě docela na odbornou pomoc.

+2

Jindra | 8. 6. 2022 0:18

MUSÍTE být těhotné? :D Co to je za blbost? Těhotenství není nic, co by bylo nutností, či něčím, čemu se nelze vyhnout. Na rozdíl třeba od smrti. Udělá někdo konečně něco s tím, že muži umírají dříve než ženy? Třeba by mohli oproti ženám platit míň na sociálním pojištění, když už jsou kvůli své biologické podstatě přisátí na důchodový systém v průměru o několik let méně.

+5

umfa | 7. 6. 2022 20:15 | reakce na Klára - 7. 6. 2022 19:19

Berte to pozitivně. Ženy mohou a nemusí být těhotné, mohou si vybrat. Muži nemohou. Matematicky (ve smyslu konečného automatu) jsou tedy ženy vlastní nadmnožinou mužů. Co byste mohly mít víc? :-)

+3

Klára | 7. 6. 2022 19:19

Proč to nevzit rovnou od základů - je to děsně nefér, že my matky musíme být 9 měsíců těhotný a tedy i méně výkonné během té doby a míň si vyděláme.... Udělá s tím už konečně někdo něco, aby to teda bylo spravedlivý a já si vydělala stejně jako můj muž??? Jestli je to tedy to, oč kráčí.....

0

Ramesse Ťulpas III. | 7. 6. 2022 13:11 | reakce na Zuzana - 7. 6. 2022 9:21

Haha, začne příspěvek ad hominem útokem a ukončí ho požadavkem na omezování invektiv. Prej, že feministky nemaj smysl pro humor. :-D

0

Pinochet | 7. 6. 2022 11:39

Citace - Zuzana / 6. 6. 2022 08:12

Tak jo, nastíním svojí zkušenost:
1) mám přírodovědné VŠ vzdělání a pracuji v oboru, takže podle Vašich měřítek tvořím ty správné hodnoty
2) co vidím v práci v porovnání ženy vs muži: ženy čeká za stejnou práci nižší plat a doma druhá směna s péčí o rodinu a domácnost, muži mají vyšší plat za stejnou práci a doma si po příchodu z práce mohou odpočinout
3) byla jsem svědkem situace kdy se do zaměstnání nabíralo na 1 pozici, a muži se stejným vzděláním a zkušenostmi nabídli automaticky o 4 000 Kč vyšší nástupní plat - bylo mi to pak vysvětleno že “chlap by to za nižší plat přeci nedělal”
4) několika mým kolegyním bylo řečeno, že mají nižší plat právě proto, že mají partnera a ten se o ně přeci postará - tohle mi třeba přijde neskutečné na obě strany (jako proč mám někoho práceschopného a dospělého automaticky živit a na druhou stranu proč by měl někdo živit mě když plnohodnotně pracuji…)
a další a další…. kdybych měla vypsat všechno, tak by to vydalo na knihu :)
a než mi začnete radit, že my ženy to takhle vlastně chceme apod., tak za sebe říkám že nechci, ale hlavou zeď neprorazím….

Celá vaše vykonstruovaná teorie naráží na základní ekonomické principy. Pokud by skutečně stačilo ženám platit za STEJNÝ objem STEJNÉ odvedené práce za STEJNÝCH podmínek méně, žádná úspěšná firma by nikoho jiného než ženy nezaměstnávala, protože úspora 10 a víc procent na zaměstnancích je ohromná konkurenční výhoda, která by firmy zaměstnávající muže vyřadila z trhu. Že čistě ženské firmy trhu nedominují dokazuje jediné - ženy za ten nižší PRŮMĚRNÝ plat odvádějí PRŮMĚRNĚ menší výkon. Firmy s čistě ženským osazenstvem tedy platí na jednotlivou zaměstnankyni méně, ale musí jich najmout na stejnou práci více už jen proto, že část z nich otěhotní a další část bude tejden v měsíci nepoužitelná (a navíc nesnesitelná).

-14

Pavel Křížek | 7. 6. 2022 10:59 | reakce na Zuzana - 7. 6. 2022 9:21

Já si ale nic nevymýšlím, vycházím výhradně z toho, co jste sama řekla. Například jste zcela jasně řekla, že pro vás poslední kapka bylo to, že vám nedali pozici kvůli dítěti. Můžeme tu slovíčkařit třeba do oběda, ale jisté je, že jste tím firmu nechválila, takže jak tomu chcete říkat, když ne nadávání? A pokud chcete říct, že jste neodešla někdy po té "poslední kapce", pak buď lžete, nebo máte velice svérázný styl vyjadřování, který není z tohoto světa. A možná mi něco uniklo, ale pouhé zeptání se na důvod, proč dávají chlapovi víc, má k řešení čehokoliv dost daleko. Z toho, co jste řekla, jasně plyne, že jste byla v pozici, kdy jste mohla proti očividné diskriminaci udělat daleko víc, ale rozhodla jste se pro víceméně pasivní roli.

-3

Zobrazit další