E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Potrat jako trestný čin. Jak je možné, že je v Německu umělé přerušení těhotenství stále protiprávní?

V Německu se v současné době diskutuje ožehavé téma umělého přerušení těhotenství. Oficiálně legální není, podstoupit ho lze za splnění určitých podmínek. To by se teď ale konečně mohlo změnit. Potřebuje Německo nový zákon o interrupcích? Expertní komise současné vlády si myslí, že ano. Část opozice však nesouhlasí.

Pokud chce žena v Německu podstoupit interrupci, musí před koncem dvanáctého týdne těhotenství absolvovat takzvané poradenství a poté tři dny vyčkat (jde o čas na zvážení situace).Foto: Shutterstock

Interrupce je podle současné podoby zákona v Německu protiprávní. Ovšem dodatek zákona výklad za určitých okolností mění: daná osoba musí před koncem dvanáctého týdne těhotenství absolvovat takzvané poradenství, poté tři dny vyčkat (jde o čas na zvážení situace) a následně si lze nechat provést přerušení těhotenství.

Problematické ale může být najít lékaře, který ji vykoná. Může za to zákon Poradenství těhotných v nouzové a konfliktní situaci a jeho dodatek Reklama na přerušení těhotenství, který Německo zrušilo teprve před dvěma lety. Dokud byl v platnosti, lékaři*ky se zdráhali na svých webových stránkách uvádět, že přerušení těhotenství provádějí. Jinak riskovali udání a nařčení z toho, že potratu dělají reklamu. Dozvuky této stigmatizace jsou přítomné dodnes: spousta lékařů interrupce prostě nenabízí.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!