Diskuze k článku:

Vedlejší účinky antikoncepce, nebo jen vnitřní pocity žen? Aktualita, která radši neměla vyjít

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Martina | 26. 8. 2021 18:30

Naprosto se s tímto vyjádřením ztotožňuji. Vlastní zkušenosti (třeba za rok přibrat po nasazení HA 18 kilogramů a vypadat doslova jako "balón" a přitom jsem závodně tančila, to určitě pocit nebyl). Že mi bývalo špatně od žaludku? Ne, to pocit nebyl. Že jsem skončila na nějakou dobu na antidepresivech? Ne, to také pocit nebyl. Po vysazení? Návrat na vlastních padesát kilogramů celkem, a to již deset let bez jediné diety, ale prostě váha drží. Nevolnosti jsou pryč, antidepresiva též a o dalších věcech ani netřeba mluvit. Karlovce bych vzkázala jediné: obávám se, že poměr žen a mužů v týmu byl značně nevyvážený, protože takové bláboly může napsat muž, který má problém s nasazením úplně nejlepší ochrany pokud nechce děti a ještě jako bonus je chráněn proti nemocem - kondom. Milí zkoumající, co kdyby jste vymysleli místo studie na HA co nejpříjemnější materiál pro muže? Možná by vám spoustu z nich poděkovalo :).

+70
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

beta samec | 26. 8. 2021 18:48

Ještě že nejsem ženská. Když si představím, že by mi pořád tloukly do hlavy klíny takovéhle neziskovky, které-to-se-mnou-myslí-dobře, asi by mi z toho jeblo.

-42

Diskuze k článku:

Vendula Hungerová | 8. 9. 2021 16:26

Hormonální antikoncepci jsem přestala brát před osmi roky. Dnes, po všech změnách, kterými jsem si po vysazení prošla, bych dala ruku do ohně za to, že ta maličká pilulka polykaná pravidelně vezme ženě kompletně to, kým doopravdy je. Nikdy už bych HA nepoužila, i přes to, že nehormonální antikoncepce, kterou používám je mnohem méně pohodlná a méně spolehlivá.

-1

Petra | 8. 9. 2021 12:51

Zdravý cyklus je potřebný při pokusech o těhotenství na nic jiného ovulace není. Menstruaci žena také nepotřebuje, jen při ní ztrácí železo.
Pokud menstruaci potřebujete kvůli svému pocitu je to o víře ne o skutečnosti.

+2

Petra | 8. 9. 2021 12:48

V medicíně se vždy bere poměr risk/benefit a tady jsou jen sepsuté nežádoucí účinky včetně těch, které nejsou jisté. Nejlepší je kapitola rakovina. Autorka nějak zapomněla zmínit, že kromě nízkého rizika rakoviny prsu kvůli estrogenům (vzhledem k velice nízké dávce moderních přípravků je také velmi nízké) má hormonální antikoncepce jednoznačně benefit ve snížení rizika jiných rakovin - minimálně endometria. O příznivém vlivu na kosti a jejich menší odvápnění po menopauze ani nemluvě.

+2

Fíla | 29. 8. 2021 17:42 | reakce na Ivana - 28. 8. 2021 9:40

Souhlasím. Ale jak byste se cítila, kdyby to odborník vyhodnotil jako vědecky nepodložený vnitřní pocit? A nutil vás dál kojit, protože jste v jeho očích stejně jen hysterka, která tomu nerozumí? O tom se bavíme.

0
Zobrazit komentovanou zprávu

Alena | 28. 8. 2021 14:23 | reakce na Lucy - 27. 8. 2021 18:47

Citace - Lucy / 27. 8. 2021 18:47

zadna antikoncepce, ktera vam narusuje zdravy menstruacni cyklus, neni bezpecna

Já jsem si ten cyklus narušila schválně a ráda. Léků se nebojím (až mi manžel říká, že jsem Chemický Alík), takže z každého ulomeného nehtu nedělám vedlejší účinek HA a jsem v pohodě. Libido ok, vůně ok, sex ok, hmotnost ok, život ok.

+2

Ivana | 28. 8. 2021 9:40 | reakce na Lucy - 27. 8. 2021 18:47

Ono I to kojení není žádná hitparáda, taková poporodní deprese způsobená kojením (tři dny po převedení dítěte na kojeneckou výživu bylo po sebevražedných pokusech).

0

Ivana | 28. 8. 2021 9:37

Hormonální antikoncepci jsem brala 5 let. Nejdříve kombinovanou, která byla pro mě nevhodná protože nejsem schopná brát léky pravidelně. Poté jsem udělala největší chybu v životě a začala hrát injekční antikoncepci, poté následovalo že jsem během půl roku, jako aktivní studentka, která se pohybovala jen pěšky přibrala 30 kg, zmizela mi nálada v podstatě jsem byla bez pozitivních emocí, o mnoho to zhoršilo mé ADHD natolik, že jsem musela studium ukončit po získání bakalářského titulu. S antikoncepcí jsem skončila na žádost mého manžela (v té době přítele a mého jediného sexuálního partnera) protože tvrdil, že se se mnou nedá žít. Několik měsíců po ukončení aplikací se mi rozjasnil svět, mnohé se zlepšilo, bohužel váha navíc mi zůstala a bojuji s ní skoro 10 let bez valného úspěchu. Po porodu druhého dítěte (každé těhotenství provázely depresivní stavy) šel manžel na vasetomii a bylo to nejlepší co jsme v otázce antikoncepce mohli udělat.

+3

Maja | 27. 8. 2021 20:01 | reakce na Lucy - 27. 8. 2021 18:47

Pokud nechcete otěhotnět, je pravidelná ovulace a menstruace zbytečná.

-2

lx | 27. 8. 2021 19:58 | reakce na beta samec - 26. 8. 2021 18:48

blbe

0

Lucy | 27. 8. 2021 18:47 | reakce na Tereza - 26. 8. 2021 20:16

Prosimvas, zadna antikoncepce, ktera vam narusuje zdravy menstruacni cyklus, neni bezpecna. Kdy uz zeny pochopi, ze zdravy cyklus ovlivnuje jejich komplexni zdravi, nepritomnost ovulace a MS (pokud nejste tehotna ci nekojite) nadela v tele proste silenou paseku. Ale kazda zena si k tomu musi dojit sama...

+4

Lucy | 27. 8. 2021 18:43 | reakce na Martina.tp - 27. 8. 2021 12:17

Tak hura na predcasnou osteoporozu z duvodu vic jak dvacetilete absence normalniho zenskeho cyklu, jupii!

-2

Lucy | 27. 8. 2021 18:41 | reakce na Susanne - 27. 8. 2021 14:00

Doporucuju vam poslechnout si podcasty Bagniari radio. HA vam zadny problem nevyresila, jen ho zakryla, pripadne posunula na dobu, kdy HA brat prestanete. PMS a velke bolesti pri MS nejsou normalni, stejne tak vysoka krevni ztrata, a to znamena, ze vam v tele nefunguje neco tak jak ma. Treba i takova blbost jako kaloricky deficit tohle muze zpusobit. Ale HA neni lek, ktery by to vyresil, pouze ho zakryje a k tomi vam navic zrusi ovulaci a kompletni menstruacni cyklus, ktery je zene potrebny k tomu, aby byla zdrava.

+4

umfa | 27. 8. 2021 17:59 | reakce na Magda Zavřelová - 27. 8. 2021 14:12

To je v pořádku, informace je potřeba neustále vyhodnocovat a vyhýbat se manipulaci z jedné i druhé strany. Já jen narážel na to, že když na mi někdo nápadně naléhavě sděluje nějakou informaci, tak je potřeba zbystřit :-) To, že si mám dát pozor na mazání medu kolem huby od různých obchodníků považuju za samozřejmost.

-2

Alušinka | 27. 8. 2021 14:35

Nebyla jsem upozorněna na možnosti trombozy z HA a taky se léčím od roku 2011 a bylo by vhodné odškodnění, je možné toto požadovat?

+2

Magda Zavřelová | 27. 8. 2021 14:12 | reakce na umfa - 27. 8. 2021 10:22

Jako zdravotník článek hodnotit mohu, a právě tato"opatrnost prostého člověka", kterého zarazí víc název webu nez obsah článku, vede k tomu, že ani relevantní informace nepronikají k populaci tak, jak by měly .. Fakta zde uvedená jsou pravdivá, jen jejich propagaci nefinancuji farma lobby, a tak je o nich k přečtení hodně málo. Tato dáma nepoměr srovnává, a to je jednoznačně skvělý kus práce.

+7

Susanne | 27. 8. 2021 14:00

Kazdy si musi posoudit sam, s jakou bolesti a jinym omezenim (nepravidelnosti) bude schopen normalne fungovat a zastat sve povinnosti. Nejde kazdy mesic prolezet na brise 2 dny v lekovem rausi. Me HA zbavila celozivotni anemie a doprovodneho vycerpani tim, ze minimalizovala velike krevni ztraty

0

Susanne | 27. 8. 2021 13:54 | reakce na L. - 27. 8. 2021 11:26

Tohle mi dekaka normalnedavkova HA. U nizkodavkove to preslo.

-1

Petr.b | 27. 8. 2021 13:40 | reakce na Jura - 27. 8. 2021 8:10

Citace - Jura / 27. 8. 2021 08:10

Již jsem se také setkal s rádobyvědeckou studií fakulty renomované Karlovy univerzity, která působila jako reklama - však ta studie byla také zadavatelem hrazena a ve finále jím byla použita pro demagogickou argumentaci... S autorem jsem si dopisoval - již během zpracování jsem ho upozornil, že metody a dotazy respondentům působí tendenčně a nemusí správně odrážet realitu - nakonec jen reagoval, že prý on nemůže zabránit tomu, jak jsou výsledky prezentovány... V dnešním světě dezinfomací bohužel ani naše vědecká obec není zárukou upřímné snahy o hledání pravdy - peníze lámou charaktery...

Ono nejde vždycky taky jen o peníze. V dnešním světě nějak převládnul názor, že když je něco "vědecké", tak je to svatá a nezpochybnitelná pravda. Vědci jsou nekritizovatelnou autoritou. Jenže realita je taková, že je mezi nimi plno neumětelů. A o "vědecké" činnosti na vysokých školách bych si už vůbec nedělal iluze. Tamní doktorandi - věční studenti nebývají vždy zárukou kvality. Samozřejmě nic proti seriozním a dobře odvedeným výzkumům. Ale Jen chci upozornit, že ne vždy je pravda to co tvrdí "vědec".
Jinak bych ovšem kladení důrazu na vnitřní "pocity" při užívání podobných přípravků nijak nezpochybňoval. Sice k tématu HA necítím naprosto žádnou kompetenci, nicméně asi 2x v životě se mi stalo, že jsem dal na své pocity a vysadil léky, po nichž mi bylo hodně špatně. A následně se mi velmi ulevilo. A byl jsem doktorem shledán uzdraveným.

+3

Barčiaková | 27. 8. 2021 12:28

Kámen úrazu je v tomto případě primárně výraz "vnitřní pocit".
Jelikož neexistuje "vnější pocit", stavá se výraz "vnitřní pocit" ekvivalenem k jakémusi řekněme "vnitřnímu hlasu". A osoba rozhodující se na základě "vnitřního hlasu/pocitu" a ne na základě vědecky podložených informací- by mohla být svým způsobem považovaná za iracionální. Nelogickou. Nebo snad až hloupou??
Používání podobných "nevinných" hlášek proto může být popudlivé, protože jejich "take home message" až tak nevinný není. Obzvlášť při použití ve vědeckém článku. A obzvlášť publikovaného respektovanou institucí.
Že to některé ženy irituje?
Není se čemu divit.
Pokud chtěl být autor korektnější a přesnější (protože termín "vnitřní pocit" je opravdu logicky a lingvisticky nesmyslný, což by se v odborné publikaci nemělo vyskytovat), měl být konkrétnější v tom, jaký přesně pocit/pocity ženám brání užívat hormony při svém výzkumu objevil.
- Nemyslel snad onu obavu z nežádoucích účinku (které nejsou zanedbatelné a mohou být někdy destruktivní pro fyzické i psychické zdraví - jak podrobněji vypsala autorka komentáře k inkriminovanému článku)?
- Nebo měl na mysli obavu o vliv na životní prostředí?
- Nebo byl častým důvodem třeba fakt, že žena nemá stálého partnera a tudíž se ji zdravotně ani finančně nevyplatí zajišťovat si hormonální antikoncepci?
- Nebo tam mohla byt příčina třeba touha po dítěti- nechat to tzv. "na přírodě", nebránit početí na 100%.
Nevíme.
Autor to nejspíš neví taktéž. Je to přírodovědec, ne sociolog. Takže by se měl poučit a svoje pocity (které ženy popuzují svým určitým blahosklonným cynizmem) do závěru svých vedecky míněných publikací prostě příště nepsat.

+7

Martina.tp | 27. 8. 2021 12:21

A ještě dovětek - za celý život jsem nepociťovala snížené libido, přestože jsem užívala HA. Jediný důvod, proč mě nezajímal sex, byl vždy jen o tom, že mi nevyhovoval partner - ne kvůli čichu, ale pro charakter, hodnoty a chování ke mně. A ať jsem měla HA nebo ne, vnímání partnera bylo u mě vždy stejné, beze změny.

+2

Lucie | 27. 8. 2021 12:19

HA jsme brala od 16 do 19 let, tedy "jen" tři roky a rozjely semi tak enchutné křečové žíly, s kterými jsem se rozhodla ve svých 22letech jít na operaci. U mě vedlejší účinká má a rozhodně to není vnitřní pocit. 10let po operaci a křečáky už žádné a to mě strašily, že za deset budu muset jít znova, pokud si je nechám odstranit. Byly to hnusný provazy na nohách.

+3

Martina.tp | 27. 8. 2021 12:17

Za sebe mohu říct toto - je mi 45 let a hormonální antikoncepci užívám cca 25 let. Za celou dobu až do loňského roku jsem neměla žádné obtíže. Nikdy jsem nezažila ani bolestivou menstruaci, vlastně ani nevím, když ji mám. Celý život hodně jím, ale do loňského roku jsem nosila velikost XS - M. Od školních let necvičím, neběhám. Jen se prostě hýbu - doma, na zahradě, chůze venku ve volném čase, když je s kým. Jinak jezdím autem, jím všechno. Partnera jsem si vybrala, když jsem zrovna chvilku HA neměla a voní mi stejně i po opětovném nasazení HA. Přibrala jsem za poslední rok 10 kg jen díky tomu, že jsem seděla z větší míry u počítače a neměla svůj běžný pohyb. Vzhledem k tomu, že vařím jen domácí stravu, peču vlastní kynutý chleba a dělám kynuté knedlíky, tak v kombinaci s pro mě abnormálně častým sezením, to jistě také sehrálo své. A jsem ve věku, kdy se tělo také mění. Ale jinak mi HA, alespoň v tom, co dokážu laicky posoudit, nezpůsobila žádné obtíže. Doufám tedy, že v případě covidu by to nesehrálo nějakou špatnou roli, ale jinak nemůžu říct, že bych o nějakých negativech věděla.

+7

Horáček | 27. 8. 2021 12:12

mam takovou blbou otázku, která je trochu vedle téma. Když si teda lidi zamilovávaj podle čichu, proč se tolik holek zabouchne do zpěváka z plakátu, kterýho nikdy neviděly naživo :D :D plakátovej papír taky tak divně voní, když si k němu přičuchnete z blízka, ale že by právě v tom smradu bylo to správný kouzlo? ????

-3

L. | 27. 8. 2021 11:26

Před lety jsem byla dlouodobě psychicky na dně a to bez objektivního důvodu. Zvažovala jsem jestli by nebylo lepší nežít. Se svými (na mně) atypickými pocity jsem se svěřila své nejlepší kamarádce, shodou okolností je to gynekoložka (ne moje:). K mému překvapení mi s absolutním klidem řekla, že to je úplně normální, že to nízkohormonová antikoncepce běžně dělá a ať jí vysadím. Nedělala si a tím žádné starosti a analýzy, měla naprosto jasno v tom co mi moje "vnitřní pocity:)" způsobuje a věděla jak to snadno mžikem oka vyřešit. Do týdne po vysazení HAK ze mě vysloveně spadl kámen. Ta černá deka. Najednou jsem to byla zase já- v pohodě člověk.
Už bych to nikdy nebrala.

+9

Magda Zavřelová | 27. 8. 2021 11:16

Paní inzenyrko, jste hvězda!! Víc věcně uvažujících žen jako Vy, a vymizí aspoň jeden kmen farmaceutické těžby peněz za cenu lidských obětí..moc krásný, sofistikovaný článek ????????

+3

Jana | 27. 8. 2021 11:09 | reakce na Elize - 27. 8. 2021 4:08

Asi jak u koho, já jsem bohužel nechtěně otěhotněla do měsíce po vysazení, když jsme si nedali pozor, protože jsem byla jak utržená a nešlo to zastavit. Kamarádka taky, ta teda dítě plánovala ale počítala že tak rok to nepůjde a povedlo se hned.

-1

Jana | 27. 8. 2021 10:59

Brala jsem od 17 do 25 ta změna po vysazení byla neuvěřitelná. Zaprvé libido, já tu antikoncepci vlastně nepotřebovala protože nebyla chuť, zadruhé výběr partnera, po vysazení jsem nechápala proč jsem s ním 7 let žila. Postavu mi to naštěstí nezničilo, ale kdybych se měla znovu rozhodnout tak ani omylem.

+2

umfa | 27. 8. 2021 10:22

Příznačná diskuse :-) Nejsem lékař, chemik ani uživatel antikoncepce, takže nemůžu říct ani slovo po odborné stránce, ale jakmile na něco existuje nějaké vysvětlující či poučující sdružení nebo web, přesně ve stylu Jana Nerudy "Seděly žáby v kaluži, hleděly vzhůru k nebi, starý jim žabák učený, otvíral tvrdé lebi", je to důvod k obezřetnosti. A je jedno, jestli je to nehormonalka.cz, vesmirnilide.cz, stridavka.cz, homeopatie.cz apod., všechno je to nutné brát s velkou rezervou :D

0

Lenka | 27. 8. 2021 9:39

Mě osobně HA zachránila život. Nikdy jsem nepatřila mezi holky, který v 16. letěly si napsat antikoncepci, chránila jsem se prostě jinak. Jenže s přibývajícím věkem přibývaly i bolesti při menstruaci a to do takové míry, že jsem bolestí ležela schoulená v klubíčku na posteli a brečela, protože mi na tyto nesnesitelné bolesti nezabíraly ani předepsané léky na bolest, které se běžně i předepisují na bolestivou menstruaci. Jenže všichni včetně lékařů vám říkají, že bolest při menstruaci je přece normální. Toto trvalo přes 2 roky, kdy každá menstruace byla nejen díky nesnesitelným bolestem peklo, kdy jsem první 3 dny byla schopná během každé 1 hodiny protéct jak moc silně jsem krvácela, kdy se mi točila hlava, měla jsem závratě a byla totálně nepoužitelná, bolel mě žaludek, chtělo se mi zvracet a byla jsem ráda, že do sebe nasoukám aspoň rohlík. Bolesti před ms, bolesti po ms, ms nejkratší 7 dní, standard 8-9. Někdy mi bylo vyloženě na omdlení, někdy jsem dokonce omdlela. Nakonec jsme skončila v nemocnici s cystou velikosti 4 měsíčního plodu a diagnózou endometrióza IV. stupně. Po odstranění ednometriální cysty beru už 2 roky gestagenní HA abych neměla menstruaci, která mé tělo bez nadsázky "zabíjí". Zhoršení psychiky? Jelikož se s psychikou léčím už 20 let, tak nemohu posoudit, vzhledem k tomu, že při každé menstruaci jsem měla téměř denně záchvaty paniky a teď je už nemám, tak spíš vidím pozitivní vliv na psychiku. Libido? Někdy chuť na sex nemám, jindy normálně ano, ale to jsem tak měla i před braním HA (a myslím, že to je naprosto normální). Z braní HA jsem nepřibrala ani deko, přibrala jsem 2 kila až co poslední rok beku k HA nový druh antidepresiv. Jediné s čím se občas potýkám, je zavodnění, ale vzhledem k tomu že to způsobují i antidepresiva, nejen HA, tak to přičítám spíše tomu, že beru dvoje léky, které to oba způsobují a projevuje se to tak, že jeden den mám nafouklé břicho a druhý den chodím na "malou" každou hodinu. Díky HA teď vedu lepší a kvalitnější život, takže to zas nevnímám jako tak strašné zlo.
Osobně bych doporučila všem, kdo zvažují HA, si před nasazením nechat udělat krevní testy - hormonální profil a podle toho až zvažovat druh HA. V případě nadbytku estrogenu kromě endometriózy hrozí i rakovina prsu, kterou prodělala moje maminka právě díky nadmíře estrogenu.

+4

Bůh | 27. 8. 2021 8:32

Tedy zde je evidentní že autor díky svému subjektivnímu pohledu skreslil vyznění toho článku (ano děláme to všichni ale snažme se to omezit).

Tedy o co jde? Tím vnitřním pocitem je zjevně myšlen postoj který bych shrnul jako fujky chemie. (citace z původního článku: Prosazuje se negativní postoj k syntetickým hormonům či lékům obecně, který však není vědecky podložen a jedná se spíše o vnitřní pocit žen.) To znamená že lidé se nerozhodují na základě rizik ale na základě vnitřního pocitu že syntetické věci jsou špatné (což je věc vědecký prokázánalo že takové tvrzení je hloupost a každého chemika který podobné tvrzení uslyší to bolí u srdce (to říkám z pozice chemika)). Nebo se jen řekne HA způsobuje X a člověk se jen na základě toho rozhodne ji nebrat (ten problém zde je že už nevezme v potaz statistická data (mimochodem aspoň že v článku je něco uvedeno minimálně u jednoho z vyjmenovaných účinků což chválím).
Samozřejmě je naprosto v pohodě pokud člověk má nějakou medikaci (jejíž vysazení ho neohrozí (např HA nebo léky bolest) (ano je totální blbost vysazovat chemoterapii nebo léky na srdce což se i díky přístupu fujky chemie děje)) u které zná vedlejší účinky (viz. příbalový leták) a rozhodne se ze negativa jsou pro něj vyšší než pozitiva a tedy to výsadí a vezme jinou alternativu (která je bezpečná a účinná protože kvůli přístupu fujky chemie jsou lidi vsazeji na metody v lepším případě neúčinné nebo v tom horším nebezpečné (ano i bylinkami se můžete zabít nebo velice poškodit).
Abych to tedy shrnul: Článek nezpochybnuje vedlejší účinky HA. Článek se zabývá pouze motivacemi k užívání nebo neužívání HA (ano zde může být problém že se skupiny názoru fujky chemie a skupina tohle se mi nevyplatí slévají v jedno tedy je otázkou jak moc tento závěr je statisticky správný ale lze očekávat že lidí kteří to objektivně vyhodnotí jeko nevýhodné naprosté minimum (upozorňuji že skupina která to nebere z prokázánych zdravotních problémů zde nepatří)).
Mimochodem u autora se mi zdá (poznamka o tom že je rada ze většina ji neužívá) že je zastáncem spíše přístupu fujky chemie nebo rozhodnutí bez posouzení statistiky ale mohu se mýlit.

Ještě krátká poznámka k rozhodování partnerů. Ano většinou to bude prostě žena kdo rozhoduje ale zároveň nevidím nic špatného na tom když rozhodne muž. Počkej hned to vysvětlím. Beru situaci kdy žena vsazí napr na počítání plodných dnů (hodně riziková metoda) tak v tom případě by byl můj přístup kondom nebo nic nebude. Samozřejmě v ideálním případě by mělo dojít ke konsensu kdy se oba domluví která metoda jim vyhovuje.

Závěrem doufám že to je dostatečně vysvětleno a v případě nutnosti nemám problém se s kýmkoliv o tom pobavit.

+5

Zobrazit další