Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Vedlejší účinky antikoncepce, nebo jen vnitřní pocity žen? Aktualita, která radši neměla vyjít

Kauza
Otevřený dopis
Ženské zdraví
Redakce Heroine
| 26. 8. 2021 | 42 komentářů | 133 786
Vedlejší účinky antikoncepce, nebo jen vnitřní pocity žen? Aktualita, která radši neměla vyjít
Zdroj: Shutterstock

Před několika dny vyšel na stránkách Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy článek, který zpochybňuje dosavadní vědecká zjištění o nežádoucích účincích hormonální antikoncepce. Údiv na tím, že „paradoxem“ sexuálního života současných žen je delší doba jeho trvání před prvním dítětem, a zároveň klesající popularita hormonální antikoncepce, doprovází zlehčení vedlejších účinků léků odkazem na „vnitřní pocit žen“.

V reakci na tento článek, který následně převzala i Česká televize, se redakci ozvala Ing. Kateřina Makrlíková, předsedkyně sdružení Nehormonálka, soustředícího se na nehormonální řešení prevence těhotenství a dalších aspektů ženského zdraví, s žádostí o otištění svého stanoviska. Odpověď přetiskujeme.  


Proti hormonální antikoncepci (HA) se v našem sdružení nevymezujeme. Je věcí každé ženy, jak se chrání, a naším cílem není malovat černé scénáře a strašit. Když se ale na stránkách Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy 19. 8. 2021 objevila aktualita, která popírá dosavadní vědecká zjištění o nežádoucích účincích HA, musíme se ozvat.

V článku neznámý autor v úvodu píše: Paradox aktuálních trendů sexuálního života: doba potřeby „efektivní ochrany před neplánovaným otěhotněním“ se prodlužuje, zatímco popularita hormonální antikoncepce u žen klesá. Vyplývá to z dosavadních výsledků výzkumu Současná česká rodina, na němž se podílejí i pracovníci katedry demografie a geodemografie PřF UK. Nezájem o HA se vysvětluje slovy: Prosazuje se negativní postoj k syntetickým hormonům či lékům obecně, který však není vědecky podložen a jedná se spíše o vnitřní pocit žen.

Na toto tvrzení si dovoluji reagovat tak, jak autor žádá: s pomocí odborných zdrojů. Nemám prostor na ucelenou vědeckou rešerši, ale citované zdroje poskytují dost prostoru komukoliv, kdo by se chtěl do problematiky ponořit hlouběji. V zápatí každého odborného článku najdete další seznamu literatury a odborných článků. V některých případech odkazuji na filmy nebo pořady, které se tématu podrobně věnovaly a mohou být pro čtenáře stravitelnější než vědecká angličtina.

Jaký je efekt hormonální antikoncepce na ženské tělo?

Snížení libida

SHBG (Sex Hormone Biding Globulin) je bílkovina, která na sebe váže pohlavní hormony (estrogeny a testosteron), jež jsou jinak volně dostupné v krvi, a tak je dočasně deaktivuje. Molekuly SHBG jsou v krvi stále přítomné, v určitých obdobích se ale jejich množství zvyšuje – přirozeně to nastává po porodu. Menší množství pohlavních hormonů v krvi snižuje libido. Po porodu se to hodí, protože je v zájmu jak rodičky, tak dítěte, aby hned nedošlo k novému otěhotnění. Kombinovaná HA množství SHBG v krvi zvyšuje, a tím následně snižuje množství dostupných pohlavních hormonů. Pokud cítíte při užívání HA ztrátu libida, je to vědecky podložené.  

Jakou antikoncepci používáte?

Výběr vhodného partnera pomocí čichu 

Zní to jen jako vnitřní pocit? Není to tak. Feromony vnímají i lidé, a díky nim se dokážou geneticky vhodně spárovat, naopak s geneticky méně vhodným partnerem může u potomků častěji docházet ke geneticky založeným problémům. Když se to stane u jedné generace, nemusí se ještě dít nic hrozného. Představte si ale, kam až to může zajít, pokud si 10. nebo 20. generace zase znovu vybere geneticky nekompatibilního partnera.

Trombóza

Kombinovaná HA zvyšuje riziko trombózy 3–5krát. Jasně, v celkových číslech to nejsou „náklaďáky s mrtvolami“. Ovšem když se to stane vám, postihne to 100 % vás. Ale můžete se utěšovat, že tisíci dalších lidí se nic nestalo. Přinejmenším by se toto riziko nemělo podceňovat a uživatelka by na něj měla být výslovně upozorněná. 

Vliv HA na psychiku 

Podle vlivné dánské studie je vliv užívání HA na psychiku neoddiskutovatelný. Dánové mají už desítky let přesně vedené záznamy, kdo jaká užívá léčiva, a když pak hledají a nacházejí souvislosti, není to moc k rozporování – tak robustní studie jsou vzácné. Pravděpodobnost, že budete díky HA brát antidepresiva, stoupá o 23 %.  

Jiné tělo

Užívání HA negativně ovlivňuje metabolismus svalů a nárůst svalové hmoty. Takže se vám může stát, že budete cvičit jak o život a jediné, co z toho budete mít, budou bolavé svaly a žádný pokrok.  Ani zadržování vody a otoky nepatří mezi „pocity“. Hlavně si nenechte vysvětlovat, že moc „žerete“ a můžete si za to samy. HA i negativně zatěžuje játra.

Mozek, hormony, rakovina

HA prokazatelně mění mozkovou tkáň. Funkčně i strukturálně ovlivňuje oblasti týkající se poznávacích funkcí i emocí. Může to něco znamenat, nemusí, moc se toho zatím neví. Upozornil vás na to gynekologHormonální disrupce, tedy porušení mechanismu tvorby hormonů, ovlivňuje celé fungování těla. Dobrou zprávou je, že po vysazení HA zpravidla odezní. Kancerogenita estrogenů není jednoduché téma, protože jde i o množství podaného estrogenu, interakce s dalšími podanými látkami atd.

Když menstruace bolí

Foto: Shutterstock

„Odpočítávala jsem minuty, kdy si budu moct vzít léky na bolest,“ říká šestatřicetiletá Lenka. „Pak přestaly zabírat a já se jen plazila po čtyřech na toaletu a volala jsem do práce, že tam nejsem schopná ani dojít,“ popisuje. Trápila ji bolestivá menstruace, která se stupňovala. Trvalo dva roky, než se dozvěděla svoji diagnózu: endometrióza.

Nejsou to „ženské potíže“. Pokud máte bolestivou menstruaci, může to být endometrióza

Hormonální antikoncepce a životní prostředí

Zbytky HA a léků zatím nedokážeme z pitné vody vyčistit, a už současné koncentrace mění samečky ryb a žab na samičky. Téma je složité, protože ke kontaminaci zřejmě dochází i velkochovem hospodářských zvířat. Nevím ale, jestli bychom se zrovna tím měli utěšovat. Přístupnou formou to ukazuje film Hormonální akvárium.

Co se tu vlastně říká

Aktualita ze stránek Univerzity Karlovy není vědeckým dílem a nelze ji takto závazně brát. Nemáme k dispozici důležité informace týkající se metodologie, cílů výzkumu atd., což může vést k celkovému nepochopení jak záměru výzkumu, tak jeho výsledků. Tak, jak je předkládaná, vzbuzuje studie řadu otázek, například ohledně velikosti a výběru vzorku respondentů. Věta z konce aktuality: Tazatelé spolupracující agentury SC&C jsou právě v terénu a oslovují k účasti vybrané domácnosti…, mě nijak neuklidnila. Nejsem si jistá, že tento typ sběru dat povede k potřebné upřímnosti. Je ale opravdu potřeba vzít v potaz, že aktualita nepopisuje výzkum podrobně a moje postřehy jsou opravdu jen postřehy, ne závěry.

Studie mluví také o tom, kdo o způsobu ochrany před nechtěným otěhotněním rozhoduje. Ženy mají podle výzkumu „hlavní slovo“. Co to ale přesně znamená? Moje tělo, moje volba, těžko mi bude někdo nařizovat, co musím používat. Antikoncepce je ale vždy o dohodě. Zajímavě s tím koresponduje skutečnost, že 46 % mužů (téměř polovina) vnímá, že se podílejí na rozhodování stejnou měrou. Přijde mi škoda, že čísla v tomto grafu nejsou uvedená podrobně. Dále by mě zajímalo, jak rychle dospěli partneři k dohodě ohledně antikoncepce. Kolik metod vyzkoušeli, než našli tu, na které se shodli.

Jakou radost jsem měla, když jsem zjistila, že podle výzkumu 86 % respondentů používá nějaký způsob nehormonální antikoncepce! A 13 % využívá kombinaci metod! Přijde mi velká škoda, že se v té aktualitě nedrželi vyhodnocení toho, co zkoumali, protože to téma je zajímavé samo o sobě. A ještě víc mě mrzí, že takový článek byl publikovaný stránkách významné univerzity a vyhlášené fakulty. Slovy jednoho z čtenářů, Petra Fridricha: Upřímně si myslím, že by se k tomuto příspěvku Univerzita Karlova měla postavit úplně jinak a na svém profilu ho nikdy nepublikovat. Je to velmi kontroverzní přístup, který v podstatě diskredituje jak samotnou studii, tak instituci jako takovou. Naprosto souhlasím.

Ing. Kateřina Makrlíková
předsedkyně sdružení Nehormonálka.cz, z. s.


Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Queer and proud
  „Vadí mi debaty o tom, že jen proto, koho miluju, nejsem dost,“ říká novinářka Bára Šichanová. Shrnuje tak jednou větou fakt, že queer lidé nemají v Česku rovné podmínky. Na našem speciálním queer čísle se autorsky i koncepčně podílely osobnosti, které si díky svému společenskému postavení mohou dovolit být queer and proud. O tom, že láska je jen jedna a je duhová, si s nimi povídala publicistka Jana Patočková.
 • Podcast, který mi změnil manželství
  Šimrání je pořad o sexu, ve kterém se bez okolků mluví o všem, co dospělé ženy i muže zajímá. O vášních, (ne)naplněných touhách, úchylkách, netradičních praktikách, nevěře. Jeho autorka Markéta má zvláštní dar – umí nabídnout bezpečný prostor, ve kterém nikdo nikoho nesoudí. Přečtěte si, jak podcast proměnil její manželství a jak může změnit i vaše vztahy. K lepšímu.
 • Tenhle svět není pro ženský!
  A důkazů je čím dál víc. Všechny je shromáždila novinářka Caroline Criado Perez ve své knize Neviditelné ženy. Kamil Fila knihu přečetl a píše: „Věda postavená na datech, respektive těch opravdu velkých datech, nám dává jasné zprávy – zvýhodnění mužů oproti ženám je patrné na všech myslitelných úrovních a vypadá to, že se dokonce zvyšuje. Co s tím proboha budeme dělat?“
 • Lekce partnerské komunikace
  Nedořešené konflikty se řetězí. Ve vzduchu zůstávají viset křivdy. V denním provozu si toho nejdřív možná ani nevšimnete, ale když se ve vztahu začne místo porozumění rozpínat podivná nepohoda, je nejvyšší čas zbystřit. Psycholožka Eliška Kodyšová ví, jak zachránit vztah pomocí komunikace. A naučí to i vás.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 42 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Martina | 26. 8. 2021 18:30

Naprosto se s tímto vyjádřením ztotožňuji. Vlastní zkušenosti (třeba za rok přibrat po nasazení HA 18 kilogramů a vypadat doslova jako "balón" a přitom jsem závodně tančila, to určitě pocit nebyl). Že mi bývalo špatně od žaludku? Ne, to pocit nebyl. Že jsem skončila na nějakou dobu na antidepresivech? Ne, to také pocit nebyl. Po vysazení? Návrat na vlastních padesát kilogramů celkem, a to již deset let bez jediné diety, ale prostě váha drží. Nevolnosti jsou pryč, antidepresiva též a o dalších věcech ani netřeba mluvit. Karlovce bych vzkázala jediné: obávám se, že poměr žen a mužů v týmu byl značně nevyvážený, protože takové bláboly může napsat muž, který má problém s nasazením úplně nejlepší ochrany pokud nechce děti a ještě jako bonus je chráněn proti nemocem - kondom. Milí zkoumající, co kdyby jste vymysleli místo studie na HA co nejpříjemnější materiál pro muže? Možná by vám spoustu z nich poděkovalo :).

+92
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

beta samec | 26. 8. 2021 18:48

Ještě že nejsem ženská. Když si představím, že by mi pořád tloukly do hlavy klíny takovéhle neziskovky, které-to-se-mnou-myslí-dobře, asi by mi z toho jeblo.

-56
Reagovat