Diskuze k článku:

A v bolestech roditi budeš… Čemu vlastně říkáme dobrý porod?

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Olga | 22. 4. 2021 7:06

Děkuji za velmi pravdivý a objektivní, neštvavý článek. Mohu potvrdit z vlastních porodních zkušeností, že je v něm velká pravda. Některé pasáže dokonce hodlám přečíst svým žákům ve výchově ke zdraví.

+61
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Diskuze k článku:

Kristýna | 27. 8. 2021 11:54

Na to, že je tento článek zařazen do oblasti psychologie, se tam až moc často vyskytuje slovo "normální". V Česku hodně oblíbené slovo, jehož význam mi nikdy nikdo nedokázal vysvětlit.

0

Dana Tejnová | 26. 7. 2021 13:08

Děkuji za perfektní článek, který dosti přesně popisuje problém,o kterém jsem se zatím nikde nedočetla. Pouze se řeší poporodní posttraumatický stresový syndrom,ale na to,co jsem prožívala já, je to asi příliš silné označení. Své děti miluji,nebudím se v noci hrůzou, nemám panické ataky apod. Každopádně pocity viny ze selhání, naprostou ztrátu kontroly nad situací a svým tělem, pocity studu,strachu, ohrožení a leckdy nepříjemné konfrontace se zdravotníky-to jsou zážitky,které si z porodů odnáším. Ta fyzická bolest z toho byla ještě to nejmenší. Mluvit jsem o tom s nikým nemohla- "Co chceš,hlavně,že je to za tebou a dobře to dopadlo." Jsem vděčná za zdravé děti,ale nejsem typ,co by vše zapomněl, trochu mě mrzí,že vzhledem k přístupu v porodnici byl porod císařským řezem tím nejkrásnějším z mých čtyř. Nedávám vinu zdravotníkům,protože takhle je to většinově nastavené. Ale jsem ráda,že se o tom začíná mluvit a psát čím dál častěji,snad to povede ke změnám.

+2

Adina | 28. 4. 2021 14:37 | reakce na Molly - 28. 4. 2021 10:01

Mám za sebou CS z psychiatrické indikace a problém s tím nebyl. Doporučuji za prvé vše vyřešit před otěhotněním nebo z kraje těhotenství, ať máte klid. A za druhé nebát se zeptat přímo v porodnici (primáře, přednosty...), zda Vám vyhoví. Nejlépe než se někam půjdete zaregistrovat. Psala jsem do čtyř pražských porodnic, ze tří přišla kladná odpověď a z jedné žádná. Vybrala jsem si následně tu, která mi byla nejsympatičtější. Připravte se na to, že se budou ptát na Vaše důvody a postoje. Nejčastější otázka je, zda Vám jde o strach z bolesti. Za mě to bylo to poslední, čeho jsem se bála.. stavěla jsem se k tomu naprosto rozhodnutě, že přirozený porod nepřipadá v úvahu, ale na druhou stranu jsem nebyla naivní a nečekala, že to bude jednoduché. Zpětně to hodnotím jako jednu z nejlepších věcí, kterou jsem v životě udělala. Měla jsem krásné a klidné těhotenství. Byla to opravdu doba radostného očekávání bez obav. Porod byl přesně takový, jaký jsem chtěla - pod kontrolou, rychlý a z mého pohledu tou nejbezpečnější cestou pro nás oba. Rekonvalescence byla super rychlá, léky na bolest jsme nepotřebovala od opuštění JIP. Na procházku jsem šla po týdnu, o mrňouse jsem se v pohodě starala od druhého dne po porodu (pokud den porodu počítáme jako nulu). Ano, bolelo to a chtělo to zatnout zuby. Ale měli jsme skvělý start do společného života, nemám za sebou žádný ošklivý zážitek, emocionální výkyv ani baby blues a o druhém přírůstku jsem byla ochotná přemýšlet asi po dvou hodinách co se ten první narodil :-). Nemá cenu kvůli obavě z porodu zůstávat bezdětná, řešení existuje. Jen to v našich končinách chce trochu tvrdošíjnosti.

+5
Zobrazit komentovanou zprávu

Milena | 28. 4. 2021 12:29 | reakce na Molly - 28. 4. 2021 10:01

Dobrý den, v ČR se sice oficiálně císařský řez na přání nesmí provádět (stejně jako ve většině světa), nicméně neoficiálně se to děje každý den. S psychiatrickými diagnózami se ale počítá jako s důvodem pro CŘ. Pokud pro Vás není možné úzkost z přirozeného porodu zpracovat v terapii, jistě byste našla bez potíží porodnici, kde Vám vyjdou vstříc. Zrovna v tomto případě zřejmě nebude problém, abyste našla péči, která bude respektující a vstřícná k Vašim přáním.

+1

Molly | 28. 4. 2021 10:01

Na začátek musím říct, že jsem vděčná za to, že v těchto končinách vznikl takto pokrokový časopis. V článku mi však chybí diskuse o možnosti dobrovolně si zvolit porod císařským řezem. Vždyť to je nehorázné, že jinde v civilizovaném světě ženy tuto možnost mají a zde v našem východoevropském středověku, zdá se, stále ne. Trpím GAD a porod pro mě prostě není varianta. Ale tady by mi císaře nedaly, obávám se, ani s papírem od psychiatra. Tak tedy zůstávám bezdětná ...

+5

Milena | 25. 4. 2021 16:18 | reakce na Milena - 25. 4. 2021 15:48

Vypadl mi konec věty: ...je domácí porod pro ženu i miminko srovnatelně bezpečný jako porod v porodnici.

+1

Milena | 25. 4. 2021 16:16 | reakce na eva - 22. 4. 2021 13:04

To je úplně strašné. Naprosto barbarská praxe. Dnes už naštěstí v ČR jen naprosto výjimečně, ale třeba v Chorvatsku se to stále děje úplně běžně (i při kyretáži zcela mimo porod). Před cca dvěma lety se to tam otevřelo jako velké téma.

0

Milena | 25. 4. 2021 16:14 | reakce na Olga - 22. 4. 2021 7:06

Děkuji a je mi ctí!

0

Milena | 25. 4. 2021 16:12 | reakce na Jana - 22. 4. 2021 9:23

Děkuji za sdílení. To je skvělé, že jste měla možnost prožít porod i jinak. Čím víc žen projde lepšími porody, tím víc to bude "normální".

+1

Milena | 25. 4. 2021 16:09 | reakce na Eva - 22. 4. 2021 11:32

Ano! Nebo také "konečně se dočkal syna". To je taky moc roztomilý.

+2

Milena | 25. 4. 2021 16:08 | reakce na Lea - 22. 4. 2021 11:51

Děkuji, to je přesně ono.

0

Milena | 25. 4. 2021 16:07 | reakce na Pet - 22. 4. 2021 14:48

To povědomí, že někdo třeba nechce na tak nepříjemné vyšetření sám je prostě skvělé.

0

Milena | 25. 4. 2021 16:06 | reakce na Dina - 22. 4. 2021 21:35

Pokud je o peníze je problém je spíše opačný. Méně provedených úkonů - méně peněz od zdravotních pojišťoven. Porody bez zásahů se porodnicím nevyplácí. Dokud do toho nešlápnou pojišťovny a nezačnou hlídat, jestli jsou zákroky opodstatněné, tak nám ekonomická stránka věci nepomůže.

+1

Milena | 25. 4. 2021 16:03 | reakce na JITKA - 22. 4. 2021 12:36

Motol je bohužel kapitola sama o sobě a Vy jste to vidím bohužel dostala i nadstavbou. Moc mne Vaše zážitky mrzí.
I ČR se dá porodit pěkně, s partnerem, dulou či oběma po boku, v soukromí, kde můžete vokalizovat a hulákat jak potřebujete atd. Ale bohužel to není standard.
Vždycky klientkám doporučuji, ujasnit si, co potřebují a pak prozkoumat Průvodce porodnicemi Aperio, aby věděly co která nemocnice umí (a chce dělat).

0

Milena | 25. 4. 2021 15:56 | reakce na Agnes - 22. 4. 2021 14:02

Respekt okolí, informovanost a důvěra ve svou schopnost porodit. To se ukazuje jako klíčové.
Ale jinak ze své praxe musím říci, že většina žen si přeje mít zdravotníky v zádech a ne rodit mimo porodnice. Zároveň se ale chtějí cítit jako partner zdravotníků, jako aktivní součást procesu, ne pasivní pacient se kterým je nějak nakládáno. V oblasti pacientských práv, etiky a informovaného souhlasu nás ještě čeká dlouhá cesta.

+1

Milena | 25. 4. 2021 15:51 | reakce na Markéta - 22. 4. 2021 23:16

Máte pravdu. Důvěra v sebe, miminko a přírodu je zásadní. Na druhou stranu v hostilním prostředí je těžké si takový postoj udržet, zvlášť v době porodu, kdy vnímáme pocity ostatních jako pod zvětšovacím sklem. Proto myslím, že bychom měli zdůrazňovat, jak je to důležité.
A gratuluji ke skvělým porodům :-)

+1

Milena | 25. 4. 2021 15:48 | reakce na Tereza - 24. 4. 2021 15:31

Dobrý den,
v posledním odstavci jsem chtěla shrnout, že bychom měli vždycky brát ohled na duševní, emoční i fyzickou integritu ženy při porodu. Ať už rodí kdekoliv a jakkoliv. Nejen protože je to "správná věc" jednat s druhými s respektem za všech okolností, ale protože to, jak se při porodu žena cítí. ovlivňuje, jak porod probíhá a také, jak se pak ženě vstupuje do mateřství atd. Je to jeden z důležitých vlivů (zdaleka ne jediný a absolutní, ale je důležitý). Navíc právě nedostatek respektu či přímo špatné a poškozující chování zdravotnického personálu u porodu často stojí za touhou žen příště porodit jinde.
Domácím porodům a dalším variantám, kde a s kým porodit, jsem se v tomto článku chtěla spíše vyhnout.
Každopádně relevantní výzkumy a dlouholetá praxe v mnoha zemích ukazují, že pokud porod probíhá za asistence odborně vyškolené a zkušené zdravotnice (či zdravotníka, ale v případě domácích porodů jde většinou o porodní asistentky) a těhotná žena patří do skupiny s "nízkým rizikem" (to se definuje v každém státě trochu jinak) je porod mimo zdravotnické zařízení srovnatelně bezpečný pro ženu i miminko.

+5

Tereza | 24. 4. 2021 15:31

Dobrý den, chtěla bych se zeptat přímo autorky článku na poslední odstavec. Když jsem jej četla, mezi řádky mi z něj vyplynulo, že v něm obhajujete domácí porody. Můžu se mýlit, ale po dočtení jsem měla takový pocit. Pokud jste to tak nemyslela, jaký je Váš postoj k nim? Děti zatím nemám, ale přijde mi to jako velmi nebezpečné rozhodnutí.
Předem děkuji za Vaši reakci.

0

Lady | 24. 4. 2021 11:05 | reakce na Lady - 24. 4. 2021 11:04

* to asi bude ten rozdíl..

0

Lady | 24. 4. 2021 11:04 | reakce na Lucie - 23. 4. 2021 0:46

No to asi taky ten rozdíl... Apolinář (tedy podnik, kde se primář vyjadřuje, že porod je nechutná záležitost a patří do ruk pouze lékařům, je to totiž jeden veliký lékařský zákrok) vs. lokální běžná německá porodnice, kde pochopili, že porod je primárně běžný fyziologický děj.

0

Jana | 23. 4. 2021 21:44 | reakce na Swenie - 22. 4. 2021 13:14

Určitě jste velmi schopná a silná, když jste zvládla u porodu všechno to, co popisujete. Nejen na sociálních sítích se můžete zařadit mezi Císařovny. Každé dítě má svou vlastní cestu, kterou přichází na svět, od rychlého porodu v autě až po císař a inkubátor. Je naprosto v pořádku využít v případě komplikací všechny prostředky moderní medicíny, přesně na to jsou určeny.

+3

Jana | 23. 4. 2021 15:27 | reakce na Milena - 22. 4. 2021 14:10

Děkuji Vám za milá slova. Vážím si jich.

+1

Lucie | 23. 4. 2021 0:46 | reakce na Dina - 22. 4. 2021 21:35

Norsko nevím, ale v Německu je stejný standart a je plně hrazen pojištěním. Když moje švagrová chtěla vědět, jak jsem já rodila v ČR, seděla s pusou do kořán, proti Německu obrovský rozdíl a to já byla u Apolináře a ona v malé průměrné porodnici. Časový rozdíl asi rok.

+1

Markéta | 22. 4. 2021 23:16

Článek není vůbec špatný, ale nic nového jsem v něm nenašla. Hodně mě ale zaujal závěr, že ženy potřebují dostat důvěru...já myslím, že nejdůležitější je, aby ženy u porodu důvěřovaly sobě a miminku, které je aktivnějším účastníkem zázraku zrození, než maminka.
Za sebe mohu říci, že nejlepším vybavením k porodu byly informace ohledně toho, co se s tělem při porodu děje, že kontrakce jsou kámoš...a hlavně ta velká radost z toho, že se konečně setkáme. Ale přiznávám, že porody jsme měla skvělé, zejména druhý.

0

Dina | 22. 4. 2021 21:35 | reakce na JITKA - 22. 4. 2021 12:36

Prosím, dovolte mi dotaz. Jaká je v Norsku finanční participace klientky na úkonu, případně procentní zdanění na zdravotní péči? Stále nevěřím, že u nás není vůle pro obdobný model, spíš "jen" nejsou peníze.

0

Dina | 22. 4. 2021 21:18

Děkuji za článek, byl informativní, celkem, a inspirující. Asi je to všechno o založení člověka. Při gynekologické prohlídce hlavně chci, aby byl konec, vadí mi tam sestra, která je nově předepsaná, doktor, který tam (světe div se) musí také být a vlastně i já, že tam být musím. Mít tam další osobu, jak píše někdo v komentářích, asi uteču i bez kalhot. Rozhodně toto přítomné procesí nepovažuji za znak vyspělosti společnosti či medicíny. Také mne udivuje množství dislikes u dámy, která projevila svůj názor. Dámy, buďte tolerantní a akceptujte názor, či argumenty druhých. Jinak dehonestujete své vlastní názory a diskuse o "alternativním" přístupu. Ačkoliv je pravda, že těžiště mainstreamu se v poslední době překlápí do alternativ. ...Jsem teoretik, přijde mi nepatřičně animální pro lidskou bytost i v úvaze o celé její integritě a inteligenci vytlačit něco zvící (řekněme takové velikosti) z vlastního těla. Ale naštěstí dnes nepodléhá mateřství normalizaci, jako ve starověkém Římě, a je věcí svobodné volby. A když už jsem ve fóru názorů na toto téma, preferuji přesně stanovenou hodinu, rychlost a relativní čistotu celého úkonu (tedy to, co je lidově nazýváno císařský řez). Nejsem zvíře, abych prožívala za přítomnosti davu podporovatelů něco tak strašného. Tímto způsobem vím, že jedině tak budu v pohodě a v klidu, což je jistě pro mne jako matku i pro potenciálního potomka to nejlepší. ...Ale asi se něco ve světě mění, když jsem se informovala na možnosti tohoto druhu porodu, byly mi nabídnuty polohy, způsoby a varianty, o kterých jsem nikdy neslyšela, ale mnou preferovaná byla velice taktně upozaděna. Tak čekám, až mi bude 47+, jelikož to jsou již lékaři nakloněni k mnou zvolené variantě. Hezký den všem.

+3

Milena | 22. 4. 2021 15:38 | reakce na Swenie - 22. 4. 2021 13:14

Příroda? Osud? Tak prostě jde život. Jsem ráda, že když se objevily komplikace, tak jste byla na správném místě a Vy i syn jste mohli přežít. A mrzí mne, že ve Vás článek vyvolal lítost a pochybnosti. přijmout takové situace je velmi těžké. Hodně pomáhá psychoterapie, protože i normální náhlá nemoc se těžko přijímá, ale pokud je ve hře ještě miminko a naše rodičovská role, tak to celé ještě znásobí. "Neschopná" rozhodně nejste ... máte pravdu, že vůle někdy nestačí a příroda není dokonalá. Smíření s tím co se stalo bohužel také není otázka jen vůle.

+7

Pet | 22. 4. 2021 14:48 | reakce na JITKA - 22. 4. 2021 12:36

Mě tady v Norske překvapilo už jenom to, že když jsem šla na gyn. prohlídku, tak se mě doktor ptal, jestli chci mít při prohlídce někoho u sebe. Jsou tady prostě o sto let dál než my.

+12

Milena | 22. 4. 2021 14:10 | reakce na Jana - 22. 4. 2021 11:22

Moc mne mrzi cim jste musela projit a prochazite. Rada bych Vas podporila, ze vycitky opravdu nejsou na miste. Poslouchala jste sve telo, udelala jste maximum, aby Vas vysetrili. Je hrozne, ze jste narazili na tak necitlivy pristup a ze jste to malem neprezili. To co jste zvladla je obdivuhodne. Preju Vam i dcerce vse nejlepsi...

+7

Gabriela | 22. 4. 2021 14:09 | reakce na Swenie - 22. 4. 2021 13:14

Možná byl začátek dost těžký, ale určitě jste od té doby zvládla spoustu věcí! A ještě zvládnete. Vždycky se může něco pokazit, nikdy nemáme všechno v rukou. Díkybohu za lékařskou péči. Měla jsem druhý a třetí porod opravdu velmi dobrý, autonomní (i když druhý bolestivý) a teď tu nad článkem sedím a dumám, co že jsou moji synové 7 a 9 posledních pár dnů úplně na zabití. a já se cítím jako nemožná matka. A to už mám jedno dospělé dítě zdárně vychované. Tak se tady rozčiluju, zakazuju a vyhrožuju, i když vím, že to nefunguje. Takže chci říct, že porod je velký a důležitý, ale v životě s dětmi jsou denně situace, kterými můžete znovu a znovu procházet DOBŘE, což jak víme neznamená bezbolestně.

+9

Zobrazit další