E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Mohl změnit předsudky o obezitě. Z léku na cukrovku se místo toho stal nebezpečný trend celebrit

23. březen 2023
16 736

Skrze americkou třídu bohatých a slavných se rychle šíří nová „zaručená“ hubnoucí kúra: lék na diabetes. Jeho používání má přitom řadu neblahých vedlejších účinků a může vést k závislosti nebo poruše příjmu potravy. Injekční roztok známý jako Ozempic by ale zároveň mohl představovat klíč k lepšímu a citlivějšímu přístupu k obezitě. Umožňuje totiž pochopit, že problém obezity a hubnutí není jen záležitostí železné vůle, jak se často traduje.

Hollywoodské celebrity následují nový a nebezpečný dietní trend: lék na cukrovku.Foto: Shutterstock

V poslední dekádě jsme v mainstreamové popkultuře byli svědky značné proměny ideálu krásy. Pryč byla atmosféra počátku milénia, kdy na nás z obálek časopisů shlížely fotografie usměvavých modelek a celebrit s přehnaně štíhlými či vysloveně anorektickými proporcemi. Internetové platformy jako Instagram nebo TikTok místo toho ovládly profily žen napodobujících standard zpopularizovaný zhruba od roku 2010 (list the Financial Times nicméně za „rok zadku“ označil až letopočet 2014) americkou rodinou Kardashian. Proporcí ve tvaru extrémních přesýpacích hodin, charakteristických velkými zadky a poprsím v kontrastu s útlým pasem, přitom nebylo možné dosáhnout jinak než zásahem plastického chirurga. 

Foto: Nevěnovat estetice těla pozornost je osvobozující. Shutterstock

Naše těla by krása definovat neměla. Body positivity už nestačí, přichází neutralita

Body neutrality

Cyklus trendů, které jako spotřební zboží podléhající specifickým estetickým normám vnímají i něco tak individuálního a přirozeného, jako je tělesná konstituce, je ale neúprosný. Mnoho komentátorů si poslední dobou začalo všímat pozoruhodného fenoménu – slavné ženy, včetně těch z klanu Kardashians, začaly přicházet o své uměle vylepšené křivky a pasovat se do zdánlivě překonaného ideálu štíhlosti, podobně jako jejich souputnice v devadesátých letech například po vzoru Kate Moss. Především ve Spojených státech se záhy poté, co tuto proměnu zaznamenali uživatelé sociálních sítí i lifestylové časopisy, začalo mluvit o léku, který za rychlou ztrátou tělesné hmotnosti tamní společenské smetánky údajně stojí. Navzdory tomu, že se k němu řada z nich nechce přiznat

Ozempic, známý pod dalšími obchodními názvy jako Wegovy (o něco koncentrovanější přípravek) nebo Rybelsus, slouží jako doplňková léčba cukrovky druhého typu. Jeho účinnou látkou je semaglutid, který v organismu podporuje funkci receptoru hormonu GLP-1. Ten je zodpovědný například za regulaci hladiny cukru v krvi a chuti k jídlu. Zároveň zpomaluje proces vyprazdňování žaludku těsně po jídle, takže svým uživatelům prodlužuje pocit nasycení. Otevřeně o svých zkušenostech s lékem promluvila třeba americká moderátorka Chelsea Handler nebo herečka Rosie O’Donnell. Podle Handler rozdává její lékař Ozempic coby hubnoucí kúru prakticky na potkání, alespoň v kruzích amerických hvězd.

Čekání na signál

V Evropské unii včetně Česka lék jménem Ozempic bez předpisu neseženete. Vedle častých vedlejších účinků, jako je nevolnost, průjem a zvracení, může tento preparát snadno vést k závislosti. Vyloučené není ani riziko, že jeho dlouhodobé užívání může způsobovat nádory slinivky a štítné žlázy. Méně závažným, ale častým efektem semaglutidu je také na sociálních sítích často skloňovaný takzvaný „ozempic face“, což jsou propadlé tváře překryté povolenou kůží v důsledku rychlé ztráty tělesné hmotnosti, vysvětluje magazín New Yorker

Ve Spojených státech, zejména v hollywoodských kruzích, je ale situace jiná: farmaceutické společnosti vyrábějící Ozempic nebo jeho další varianty jsou především známým osobnostem snadno dostupné. Celebrity si totiž mohou dovolit zaplatit neúměrně vysoké částky za to, aby se k přípravku navzdory velké poptávce dostaly. Na ty, kteří látku potřebují nejvíc, tedy osoby skutečně trpící diabetem, se pak kvůli rostoucí ceně a výpadkům produkce nedostává. To je kromě návratu společenského tlaku na extrémně nezdravé hubnoucí praktiky patrně ten největší problém spojený s popularitou Ozempicu.

O Ozempicu se nejčastěji mluví v souvislosti s rapidním úbytkem váhy hvězdy reality show Kim Kardashian. Ta jeho užívání, stejně jako mnohé další celebrity, popírá.Foto: Shutterstock

Paradoxem je, že éra Ozempicu by bez jeho propojení se světem bohatých a slavných mohla vést k lepšímu pochopení epidemie obezity, před níž hlavně ve Spojených státech odborníci dlouhodobě varují. Cukrovkáři, kteří trpí těžkou obezitou a lék užívají pod lékařskou kontrolou, si totiž na Ozempicu všímají zásadního efektu: jejich organismus, který vlivem nemoci přestal odpovídat na přirozené signály z mozku upozorňující na plný žaludek, je díky medikaci znovu schopen tyto indikátory přijímat a rozeznávat. „Není divu, že si štíhlí lidé myslí, že lidé s obezitou nemají žádnou vůli,“ napsal o svých zkušenostech se semaglutidem jeden uživatel z online skupiny Lose The Fat (česky Zbavte se tuku, pozn. red.). „Jejich těla jim skutečně dají najevo, že jsou plní a mají přestat jíst. To mi vůbec nedošlo.“

Zbavení se předsudků, nebo cesta k anorexii?

V ideálním světě by tak Ozempic mohl způsobit změnu společenského paradigmatu, které má stále tendenci osoby trpící obezitou vnímat jako „lenochy“ místo snahy o lepší chápání zcela reálných fyziologických překážek, jež z boje s obezitou dělají extrémně složitý a komplexní proces. Taková změna by mohla přispět k vyvrácení častých biasů, s nimiž se dodnes setkávají například obézní pacienti ve zdravotnictví, jimž se často dostává univerzálních odpovědí typu „prostě nejezte, zhubněte a všechno se vyřeší“. Rizikové faktory spojené s lékem samozřejmě nezmizí ani v takovém případě. V porovnání s dalšími dostupnými účinnými látkami, natož s neléčenou cukrovkou, ale mohou představovat riziko menší. Ozempic navíc v kontrolovaných dávkách u vhodných pacientů snižuje hrozbu srdečních chorob.

„Obezita je nezdravá a tlustí lidé by měli zhubnout.“ Ano, a zraňující komentáře nejsou zázračný lék

Obezita

Totéž nicméně neplatí pro jinak zdravé jedince, kteří se s pomocí Ozempicu snaží naskakovat na nejnovější dietní trendy. Lék předepsaný odborníkem se tak na jednu stranu může stát účinným prostředkem ke zlepšení kvality života pro osoby s obezitou. V rukou neprofesionálů ale může znamenat přímočarou cestu do spárů poruchy příjmu potravy a následně těžkých zdravotních a psychických problémů.

V širším kontextu navíc oblíbenost Ozempicu ukazuje, že k nefalšované body positivity máme jako společnost ještě hodně daleko. Ať už je zrovna moderní zvětšování hýždí, nebo hubnutí prostřednictvím jakýchkoliv dostupných prostředků, sdělení zůstává stejné: vaše tělesná schránka není esteticky hodnotná, je potřeba ji změnit. Skutečným vítězstvím „ozempicové éry“ by tak nakonec byla hlavně jeho lepší dostupnost pro ty, kteří ho skutečně potřebují, spojená s větší empatií k obézním lidem. A v neposlední řadě také skepse ke komukoliv, kdo se jmenované pozitivní aspekty snaží přetvořit v další bič na sebevědomí žen ve vztahu k jejich vlastnímu tělu.

Přípravek Ozempic se prodává ve formě injekce.Foto: Shutterstock

Aktuální číslo

  • O tom, jak rodí ženy, rozhodují muži
  • BDSM coming out
  • Malý, tlustý, plešatý? Body shaming se týká i mužů. Promluvili Čestmír Strakatý, Šimon Holý, René Levínský a Jordan Haj
  • Budoucnost je rostlinná
Popup se zavře za 8s