🖤Nová Heroine 🖤 Dickpicy, nevěra, dobrovolná bezdětnost i vědomé cestování 👉🏻 Koupit

Necvičme v rytme! Jak jako žena po čtyřicítce posilovat, aby to dávalo smysl a přinášelo výsledky

16. červenec 2025

Existuje nepřeberné množství způsobů, jak se hýbat a prospívat tím svému zdraví. Liší se ale ideální způsob cvičení pro ženy a pro muže? A mění se něco po čtyřicítce? Jakým podléháme při cvičení mýtům a co je naopak skutečně efektivní? O své letité zkušenosti se podělil Kamil Fila.

Zbytečně velký objem tréninku zvyšuje hladinu stresových hormonů a zhoršuje regeneraci. Ta se obecně zhoršuje i s věkem, a proto méně je více. Jen to méně nesmí být úplně málo. Foto: Shutterstock

Posilováním se zabývám dlouhodobě, pracoval jsem také pár let ve firmě na výrobu doplňků výživy a setkal se s řadou profesionálních sportovců a sportovkyň, absolvoval různé tréninkové semináře, sledoval špičkové trenéry a trenérky. Taky jsem cvičil s desítkami žen a troufám si říct, že jsem snad nikomu neublížil a nenasměroval ho k něčemu nebezpečnému.

Bylo mi jasné, že se ženami, které vstoupily do gymu, nebudu dělat stejné powerlifterské tréninky, které si ordinuju sám. Pro pochopení toho, co bude vyhovovat různě pokročilým cvičícím, jsem se snažil načíst si něco o rozdílu v psychologii a fyziologii žen a mužů a sledoval, jaké trendy přicházejí a pomíjejí a jaké přetrvávají. To, co teď napíšu, berte jako shrnutí mých dosavadních omezených zkušeností – třeba vám ušetří dost času, tápání a omylů. Pravidlo č. 1: nejúčinnější je silový trénink a všechno podstatné objevili sovětští vědci do sedmdesátých let minulého století. Ten zbytek je komerční a ezo bullshit.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup.

Získejte neomezený přístup k Heroine za 129 Kč měsíčně.