Její tělo, její volba. Festival Fragile Like a Bomb v Praze podpoří právo polských žen na potrat

Interrupce
Kultura
PotratyŽenská práva
Gabriela Knížková
| 16. 9. 2022 | 1 045
Její tělo, její volba. Festival Fragile Like a Bomb v Praze podpoří právo polských žen na potrat
Protest proti zákazu potratů v Polsku konaný ve Vratislavi v říjnu 2020. Zdroj: Shutterstock

„České tety“ pomáhají Polkám řešit nechtěné těhotenství již druhým rokem. Spolek Ciocia Czesia nyní pořádá mezinárodní festival s názvem Fragile Like a Bomb na podporu reprodukčních práv v Polsku, který se uskuteční v pražských Kasárnách Karlín. Výtěžek z akce, která zahrnuje vyjma debaty s hostkami také workshopy sebeobrany, poputuje přímo k ženám v tíživé situaci. „Situace se za současné vlády nezmění, ale jsme si jisté, že je jen otázkou času, kdy budou ženská práva zase respektovaná,“ říká členka organizace Katarzyna Byrtek.

Polsko a Malta – dvě země, v nichž platí nejstriktnější potratové zákony v Evropě. V říjnu 2020 přišly polské ženy o možnost interrupce dokonce i v případě, že má jejich plod závažné genetické vady. „Legální potrat je tak možný jen v případě, že je těhotenství výsledkem znásilnění nebo incestu či vážně ohrožuje život ženy,“ připomíná Byrtek.

Právě předloňský podzim vznikl v reakci na vývoj v zemi aktivistický kolektiv Ciocia Czesia, který se snaží Polkám zprostředkovat pomoc a šířit osvětu v tamní společnosti. „Czesia je zkrácená verze polského jména Czeslawa a evokuje to, že fungujeme v Česku. Nejsme jediné tetičky v Evropě. Ve Vídni funguje Ciocia Wienia, v Berlíně Ciocia Basia,“ vysvětluje jeho spoluzakladatelka.

Iniciativa Ciocia Czesia

Ciocia Czesia je česko-polská iniciativa, která polským ženám pomáhá podstoupit interrupci na českých klinikách. Vznikla na podzim roku 2020 v reakci na zpřísnění polské legislativy, která v současnosti Polkám znemožňuje rozhodovat o vlastních reprodukčních právech. Cílem iniciativy je informovat veřejnost, poskytovat poradenství a proplácet faktury za zákrok od českých nemocnic. V roce 2021 byla kolektivem SdruŽeny oceněna Cenou Františky Plamínkové.

Hlavní náplní práce iniciativy je podle Byrtek poskytovat odpovědi na dotazy žen, které nevědí, jak vzhledem k polským zákonům postupovat. „Jsme takové informační středisko. Sdílíme, jaké mají ženy možnosti: například objednání prášků domů nebo cesta do Česka, případně jiných zemí. Často se jedná zkrátka o psychickou podporu. Nejsme psycholožky, ale jsme schopné předat kontakt na někoho, na koho se žena může obrátit. Důležité je obyčejné lidské pochopení. Ženy pak vědí, že je nikdo nesoudí, ale naopak podporuje a respektuje jejich rozhodnutí. Každý měsíc se teď na nás obrací sto až dvě stě lidí,“ dodává. 

Workshopy i koncert

Byrtek ale připomíná, že interrupce není levnou záležitostí. Právě kvůli potřebě získat finance pro cílenou pomoc se zrodil nápad uspořádat benefiční festival Fragile Like a Bomb. „Zákrok stojí zhruba 13 až 30 tisíc korun. Veškeré peníze ze sbírky upotřebíme tam, kde je to nejnutnější, tedy mezi ženami samotnými,“ podotýká. Program zahájí anglická diskuse moderovaná Valerií Kim s panelem hostek, například Lilií Khousnoutdinovou z nadace Propolis33 nebo Silvií Lauder z týdeníku Respekt.

Následovat budou workshopy pod vedením spolku Konsent a školy Moderní sebeobrana Pavla a Jasmíny Houdek. Odpoledne čeká návštěvníky koncert Josefiny Dusk a polského projektu Mala Herba hudebnice Zosie Hołubowské.

Večer se akce přesune z Kasáren Karlín do prostor Bike Jesus na oficiální afterparty, jejíž program připravil kolektiv Bukolika. Podpořit spolek nebo získat další informace lze i na dárcovské platformě

Projekt Heroine.cz je mediálním partnerem festivalu. 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze