Moje Heroine: Zuzana Vránová. Úspěch je čas, kdy se ego tetelí

Moje Heroine
Pomoc seniorům
Pro dobrou věc
Samoživitelky
Redakce Heroine
| 21. 9. 2021 | 1 061
Moje Heroine: Zuzana Vránová. Úspěch je čas, kdy se ego tetelí
Foto: Jan Kolman

Ženy, které nejsou lhostejné ke světu kolem sebe a s odvahou a solidaritou ho mění k lepšímu. To jsou ženy, které jste nominovali do projektu Moje Heroine. Další z osmi statečných, které vám nyní představujeme, je zakladatelka Sousedského klubu Zuzana Vránová, která začala seniorům v okolí vozit jídlo z potravinové banky, ale brzy zjistila, že by toho pro sousedy chtěla dělat mnohem víc.

Původně Zuzana Vránová pracovala jako produkční, pak ale narazila na téma plýtvání jídlem a zjistila, že existuje potravinová banka. Začala sousedům jídlo rozvážet a záhy spolu s potravinami začala nabízet i pomoc s řešením životních potíží. Tak vznikl nápad založit Sousedský klub, kde se můžou nejen senioři a sólo rodiče z okolí setkávat, získat zdarma jídlo a další pomoc. Zuzana Vránová má ohromný zápal, schopnost dávat věci do pohybu a díky ní dostává termín „sousedství“ mnohem hlubší smysl, než na jaký jsme ve městě zvyklí. 

Moje Heroine v novém čísle časopisu

Zuzana VránováFoto: Jan Kolman

V novém čísle časopisu Heroine má každá z hrdinek projektu Moje Heroine velký profil a každá má i svou speciální obálku. V profilu Zuzany Vránové zjistíte, jak její energie a optimismus mění svět:

„Důchody seniorů se pohybují okolo dvanácti čtrnácti tisíc a oni z toho musí zaplatit nájem. Jsou zvyklí s tím vyjít, ale kvalita jídla je pak horší,“ přibližuje Zuzana situaci svých klientů. „Doporučuju, aby se každý zeptal svých prarodičů, jaký mají důchod. Zbytek už si spočítáte. Někdy to vyřeší pravidelná částka, jindy je lepší občas nakoupit zeleninu a ovoce. Zásadní jsou také sociální vazby. Lidé se občas zaseknou. Pak zkoušíme navrhnout způsob, jak se přes to přenést a po dlouhé době začít zase s příbuznými mluvit, i v tom nabízíme podporu. Lidi tady hodně brečí.“

Zuzanin příběh si přečtěte v nové Heroine.

5 otázek pro Moji Heroine Zuzanu Vránovou

Jak Sousedský klub ovlivňuje životy lidí kolem vás? Jakou změnu jste ve svém okolí nastartovala?

Je to mnoho konkrétních příběhů, od takových, kdy k nám chodí zoufalé shrbené matky, které pláčou a mají strach, jak zaplatí nájem. Mnohdy pak stačí jen podpořit slovem a třeba zaplacením družiny. Lidé dostanou jídlo, uklidní se, chvíli k nám chodí a pak se psychicky stabilizují tak, že jim zase vše funguje a nabízejí pomoc oni nám.

Byl tu chlapeček, jehož rodiče brali drogy. Pomohla jsem babičce, která jej měla v péči, a pak i rodičům, aby se k nim mohl navrátit. Už rok jsou všichni spolu, i když to vypadalo beznadějně. 

Senioři přicházejí nejprve osamocení, plačtiví a po nějakém čase už k nám chodí celkem veselí jen na kávu. Uleví se jim, protože někoho mají.

A pak tu jsou senioři. Přicházejí nejprve osamocení, plačtiví a po nějakém čase už k nám chodí celkem veselí jen na kávu. Uleví se jim, že mají někoho mimo rodinu nebo že vůbec někoho mají.

Proč jste se do toho pustila? Co vás k tomu vedlo? Jednou jste mi vyprávěla, že jste vzala auto a sama vozila potravinou pomoc lidem v sousedství. Protože jste prostě viděla, že to je potřeba.

No, bylo to potřeba. Chtěla jsem dělat osvětu v neplýtvání, ale zavedlo mě to sem, nikdo jiný tam ještě nestál, tak jsem to vzala. Projekt ještě není perfektní, ale zlepšuje se každý den a já už si říkám, že je třeba se posunout do centra, tam je mnoho starých lidi a jistě by k nám chodili moc rádi. I když zatím s tou mojí ideou úředníci nesouhlasí.

8 statečných žen

Moje Heroine

Osm úžasných, obdivuhodných a inspirativních žen. Všechny jsou skutečnými hrdinkami a každá z nich si zaslouží být na obálce Heroine. Podívejte se, které hrdinky letos vzešly ze čtenářských nominací. 

Představujeme výjimečné ženy: Moje Heroine 2021

Nevadí. Jsem zvyklá ptát se opakovaně. I když se chci stále věnovat osvětě v neplýtvání, kdo ví, co mě ještě potká.

Co byste řekla, že je váš dosud největší úspěch? Co si připomínáte jako motivaci ve dnech, které jsou těžší než jiné?

To nevím, takhle neuvažuju, dívám se dopředu a přemýšlím, co je ještě potřeba. Nechat zasadit stromy před domem, zajistit zákaz alkoholu v okolí našeho domu, pořídit food truck… Už ho mám vybraný. Pořebuji jej pro lepší financování naší organizace, tak teď kuju plán, jak na něj získat peníze. Prostě koukám kolem a vybírám si úkoly, na které mám v danou chvíli energii a chuť.

Úspěch je čas, kdy se ego tetelí, někdy mě to zachvátí, ale víc než půl dne mě to nedrží. Dávám si cíle, ale ty se cestou mnohdy mění. Důležitá je pro mě ta cesta. Při ní se učím, a to je skvělý. 

A co největší neúspěch?

Neúspěch jsem určitě zažila, ale opravdu si jej nepamatuju. Nepřemýšlím nad věcmi tímhle způsobem. Největší neúspěch je, když si nechám zkazit den. Když si to nezařídím tak, abych si prožila něco hezkého. Když jsem nepříjemná na okolí. Když se nechám převálcovat špatnou náladou. To považuju za neúspěch a snažím se to druhý den napravit.

Zuzanu nominovala poslankyně a místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Olga Richterová

Olga RichterováFoto: Prokop Laichter

Zuzana je jedním slovem gejzír energie. Se stoprocentním nasazením dělá to, co jí dává smysl, a pomáhá ostatním.

Vážím si toho, že se v pomoci lidem v nouzi snaží být co nejvíc osobní, šířit příběhy, neredukovat lidi na „suché informace“, ale chce vykreslit plnou, nečernobílou skutečnost.

Co podle vás znamená hrdinství? Kdo je hrdina nebo hrdinka? A co říkáte na to, že pro ostatní jste hrdinkou vy?

Hrdinství je pro mě velká věc. Vybaví se mi lidi, jako je Milada Horáková, afghánské ženy, které nedávno protestovaly, ač je to může stát život. A mnozí další.

Hrdinství je obrovská vnitřní síla udělat správnou věc, i když vás to může mnoho stát.

Hrdinka nejsem zcela jistě. Jsem trochu praštěná holka, která dělá, co ji baví, a může svoje nápady realizovat díky fantastickým lidem kolem sebe. Díky dobrovolníkům, kteří nám pomáhají každý pátek, díky lidem z potravinové banky Praha, kteří nám s láskou chystají jídlo. Díky Petrovi Hajdú, který nám dává květiny a my je můžeme rozdávat. Dáky Emilovi Freyovi, který nám půjčuje auto… Že nekecám, se dá ověřit u nás na Vršovické 39, v pátek vám ráda udělám kafe. Bude prošlý, samozřejmě.

Více o ženách z prvního ročníku projektu Moje Heroine najdete v tištěné Heroine 5/2021 i na Heroine.cz

Partneři projektu Moje Heroine 2O21:

Lenovo

Příběh společnosti Lenovo začal před třiceti lety, od té doby se rozrostla v giganta působícího na 180 trzích a zaměstnávajícího 63 tisíc lidí po celém světě. Firma vyrábí moderní a chytré technologie s cílem posouvat je neustále kupředu. Zakládá si na tom, že podporuje ženy na všech úrovních. Podíl žen na manažerských pozicích se v Lenovu zvedl z 18,5 % v roce 2019 na aktuálních 21 %. Pro řadové pozice firma zavádí flexibilní pracovní dobu a podporuje růst svých zaměstnanců mentoringovými programy či workshopy.


Hornbach

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Moje Heroine 2021 Potřebujeme si připomenout, že svět nakonec může být báječné místo k životu. Představujeme osm inspirativních a obdivuhodných žen, jejichž jména do výzvy Moje Heroine nominovali čtenářky a čtenáři. Jasmína Houdek, Elena Gorolová, Alena Jančíková, Barush Maush, Zuzana Vránová, Eliška Kodyšová, Klára Laurenčíková, Adéla Horáková. Osm příběhů, které vám vrátí naději.
  • Děti vám to vysvětlí Existuje vůbec někdo, kdo se těší na září? Na obligátní téma „back to school“ jsme se podívali ze všech stran. Proč české školství nevzkvétá? A pomohlo by mít v učitelském sboru víc mužů? Své k tomu řekli i teenageři: rozsáhlou sondu mezi svými vrstevníky provedla čtrnáctiletá Marika, čerstvá maturantka Ester se zase ptá, proč ve školách víc nemluvíme o menstruaci i tělesnosti obecně.
  • Rozkoš pro vaše uši Prozkoumali jsme nový žhavý trend – audioporno. Z jakých důvodů přitahuje především ženy a co je na něm tak zvláštního? Vše, co chcete vědět, než se ponoříte do světa zvukové rozkoše. Nestyďte se poslouchat!
  • Hrdinky našich dcer Princezny trpně čekající na své rytíře jsou definitivně out. Je čas na nové hrdinky. Co tedy s dětmi číst? Možností je dnes dost, a zvlášť s knihami o slavných českých ženách se v posledních letech roztrhl pytel. Nad tímto fenoménem se kriticky zamýšlí Gabriel Pleska. Kterou z nich by doporučil?

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze